Mistrzostwa Świata w short tracku Seul 2023

Mistrzostwa Świata w short tracku Seul 2023

Długo wyczekiwana impreza, czyli Mistrzostwa Świata w short tracku, rozegrana zostanie już w marcu 2023 r.! Najlepsi zawodnicy i zawodniczki wystąpią w Seulu. Poprzednie MŚ w tym miejscu zostały odwołane, ale wszystko wskazuje na to, że tym razem rozegrane zostaną bez przeszkód. Poznaj najważniejsze informacje o turnieju i postaw swoje typy bukmacherskie w LV BET!

Mistrzostwa Świata w short tracku- co trzeba wiedzieć?

Mistrzostwa Świata rozgrywane są na torze krótkim. Zgodnie z założeniami rozgrywane są co roku. Zwycięzcy otrzymują tytuł Mistrza Świata na dystansach indywidualnych, sztafetach i klasyfikacji generalnej. Imprezę organizuje Międzynarodowa Unia Łyżwiarska.

Na najwyższym miejscu podium w 46. edycji zawodów rozegranej w Montrealu stanęli:

Mężczyźni:

– 500 m – Shaoang Liu

– 1000 m – Shaoang Liu

– 1500 m – Shaoang Liu

– superfinał 3000 m – Pascal Dion

–  wielobój – Shaoang Liu

– sztafeta 5000 m – Korea Południowa (Han Seung-soo, Kwak Yoon-gy, Lee June-seo, Park In-wook)

Kobiety:

– 500 m – Vandra Velzeboer

– 1000 m – Choi Min-jeong

– 1500 m – Choi Min-jeong

– superfinał 3000 m – Choi Min-jeong

–  wielobój – Choi Min-jeong

– sztafeta 5000 m – Korea Południowa (Choi Min-jeong, Kim A-lang, Seo Whi-min, Shim Suk-hee)

W historii MŚ zawodnicy z Korei Południowej zdobyli najwięcej medali, bo aż 263, w tym 113 złotych, 80 srebrnych i 70 brązowych. Na podium klasyfikacji generalnej są też reprezentanci Kanady (215 medali, w tym 64 złote) i Chin (156 krążków).

Co to jest short track?

Short track, czyli łyżwiarstwo szybkie na torze krótkim to dyscyplina zimowa, która jest odmianą łyżwiarstwa szybkiego. Zrodziła się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Od 1992 r. wchodzi w skład programu zimowych igrzysk olimpijskich.

Wyścigi odbywają się na krótkim torze. Jedna pętla na lodowisku wynosi 111,12 m. W każdym wyścigu udział bierze od czterech do sześciu zawodników startujących z jednej linii. Biegi indywidualne i sztafety rozgrywane są na dystansie: 500, 777, 1000, 1500, 3000, 5000 m. Dwóch najszybszych zawodników z każdego biegu przechodzi dalej. Zawodnicy rozwijają prędkość do 50 km/h, przez c podpierają się ręką na łuku (wykładanie).

Kiedy odbędą się Mistrzostwa Świata w short tracku?

Najbliższa edycja Mistrzostw Świata w short tracku odbędzie się w dniach 10-12 marca 2023 r.  Zawodnicy wystąpią w Seulu. W stolicy Korei Południowej najlepsi sportowcy mieli rywalizować już w 2020 r., jednak mistrzostwa zostały odwołane. Od 13 do 15 marca 2020 r. planowano tam wcześniejszą edycję MŚ. Władze państwowe nakazały jednak zamknięcie lodowiska Mokdong z powodu wybuchu pandemii COVID-19. Międzynarodowa Unia Łyżwiarska przełożyła ​​​​ turniej w tym miejscu na 2023 r.

Kategorie na Mistrzostwach Świata w short tracku

Łyżwiarze w short tracku startują w biegach indywidualnych na dystansie 500 m, 1000 m, 1500 m, 3000 m, czyli superfinale. Udział w nim bierze osiem zawodniczek z najwyższymi punktami po pokonaniu pozostałych dystansów). Do tego rozgrywane są też biegi czteroosobowe, w sztafecie na 3000 m kobiet oraz sztafeta na 5000 metrów mężczyzn.

Punkty przyznawane są za każde miejsce w finałach poszczególnych dystansów. Lider po pierwszym biegu na 1000 m w superfinale na 3000 m dostaje dodatkowe 5 pkt. Zawodnik z najwyższą liczbą punktów zostaje mistrzem świata w łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze.

W przypadku równej ilości punktów pierwszeństwo ma zawodnik z wyższym miejscem w superfinale biegu na 3000m.

Zakłady na Mistrzostwa Świata w short tracku

Short track to niszowy sport. W Polsce nie brakuje jednak fanów tego sportu, ale też świetnych. Zawodników odnoszących sukcesy na międzynarodowej arenie. Z medalami mistrzostw Europy wracały siostry Natalia i Patrycja Maliszewskie. Pierwsza z nich sięgnęła też po srebro na mistrzostwach świata w 2018 r. Kamila Stormowska zaś w 2020 r. w Dordrechcie zajęła 3. miejsce na dystansie 500 m w Pucharze Świata. Kto zwycięży w Seulu? Medalistów w poszczególnych kategoriach możesz obstawiać w LV BET. Swoje kupony zawrzesz w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej.

Obstawianie Mistrzostw Świata w short tracku w LV BET

Przed postawieniem typów bukmacherskich na short track warto poznać ten sport. Szeroka wiedza, ale też umiejętność analizy i wyciągania trafnych wniosków pozwolą Ci na pewne wskazanie zwycięzców. Oczywiście możesz stawiać swoje kupony „w ciemno”, jednak poniesiesz większe ryzyko. Jesteś gotowy na podjęcie nowego wyzwania? Zrób to w LV BET i postaw swoje kupony bukmacherskie na MŚ w short tracku w Seulu!