Mistrzostwa Europy w szachach

Mistrzostwa Europy w szachach

Przed wielbicielami szach niezapomniane wydarzenie – Mistrzostwa Europy w szachach! Mistrzowski turniej rozegrany będzie w 11.  rundach systemem szwajcarskim. Obowiązuje kontrola czasu – 90 minut na 40 ruchów plus 30 minut na resztę partii, z ograniczeniem 30 sekund na ruch.  Indywidualne Mistrzostwa Europy w Szachach 2023 będą też imprezą kwalifikacyjną do Mistrzostw Świata FIDE 2023. Do najważniejszego turnieju przejdzie 23 zawodników.

Indywidualne Mistrzostwa Europy w szachach- najważniejsze informacje

Mistrzostwa Europy w szachach rozegrane będą w dniach 2 – 14 marca w miejscowości Vrnjacka Banja w Serbii. Na zawodników czeka główna nagroda w wysokości 20 000 euro.

Cztery dni później, w dniach 18 – 29 marca zaś zaplanowane są Mistrzostwa Europy Kobiet w Szachach. Panie będą rywalizowały w Petrovac w Czarnogórze. Powalczą o główną nagrodę w wysokości 10 000 euro. 9 najlepszych zawodniczek zakwalifikuje się do Mistrzostw Świata FIDE Kobiet 2023.

Podczas zawodów przewidziane są też nagrody specjalne dla najlepszych juniorów i seniorów.

Za organizację obu impreza odpowiada Serbska Federacja Szachowa.

Kto może wziąć udział w tym wydarzeniu? Zawody są otwarte dla wszystkich graczy reprezentujących europejskie federacje szachowe. Nie ma ograniczeń co do liczby uczestników.

Data i miejsce mistrzostw

Mistrzostwa Europy mężczyzn w szachach odbędą się w dniach 2 – 14 marca w miejscowości Vrnjacka Banja w Serbii. Kobiety będą rywalizowały w dniach 18 – 29 marca w Petrovac w Czarnogórze.

Harmonogram Indywidualnych Mistrzostw Europy w szachach

Pierwsi mistrzowską rywalizację rozpoczną mężczyźni. Oto harmonogram ich rozgrywek:

2 marca 2023 r., godz. 20

Ceremonia otwarcia

3-13 marca 2023 r., godz. 15

Runda 1-11

13 marca 2023 r., godz. 21

Ceremonia zamknięcia

Rywalizacja kobiet będzie oparta o identyczne reguły, jak męska. Jak więc będą wyglądały rozgrywki Mistrzostw Europy kobiet 2023?

18 marca 2023 r., godz. 20

Ceremonia otwarcia

18 marca 2023 r., godz. 15.00

Runda 1

19-23 marca 2023 r., godz. 15.00

Runda 2-6

24 marca 2023 r.

Dzień wolny

25-29 marca 2023 r., godz. 15

Runda 7 – 11

29 marca 2023 r., godz. 20

Ceremonia zamknięcia

Pula nagród

Łączna pula nagród w mistrzostwach wyniesie 100 tys. euro. Zostanie ona podzielona na najlepszych zawodników:

  1. miejsce – 20 tys. euro
  2. miejsce – 15 tys. euro
  3. miejsce – 10 tys. euro

Pozostała kwota zostanie podzielona na szachistów, którzy zajmą niższe miejsca w rywalizacji.

Kto ma największe szanse na zgarnięcie głównych nagród? Wśród faworytów wymienia się m.in. zwycięzców wcześniejszych mistrzostw, którzy wygrali rywalizację w Brezicach, Słowenii. ME rozegrane były w dniach 27 marca – 6 kwietnia 2022 r. Na podium tej rywalizacji stanął Matthias Blubaum, Gabriel Sargissian i Ivan Sarić. O każde miejsce toczyła się zacięta rywalizacja w dogrywkach. Medale w rywalizacji kobiet trafiłydo Govhar Baydullayuevy, Nurgyuli Salimovej i Nataliya Buksa. Złoto w kategorii seniorów przypadło dla Zdenko Kozula.

Jak obstawiać Mistrzostwa Europy w szachach i Mistrzostwa Europy kobiet w szachach w LV BET?

Zwycięzca meczu, zwycięzca partii, podwójna szansa, otwierających rucha szachowy, liczba ruchów szachowych, kto zbije pierwszą figurę, zwycięzca turnieju szachowego, drużyna, która przejdzie kolejny etap – oto najpopularniejsze rynki bukmacherskie na szachy, które dostaniesz w LV BET! Pewne stawianie kuponów wymaga umiejętności i wiedzy. Przeprowadzenie analizy pozwoli zminimalizować ponoszone ryzyko podczas typowania.  Warto rozpocząć od sprawdzenia rankingu graczy, w tym rankingu ELO, który wykorzystywany jest przez organizacje szachowe do szacowania umiejętności zawodników i drużyn. Przyda się też wiedza o historycznych wynikach (H2H) oraz typach innych graczy i wskazaniach bukmacherów.

Zakłady bukmacherskie na Mistrzostwa szachowe w LV BET

Legalny bukmacher LV BET udostępni najlepsze zakłady bukmacherskie na mistrzostwa szachistów, zarówno na rywalizację kobiet, jak i mężczyzn. Ofertę poznasz w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej. Poznaj dostępne rynki i oferowane kursy, a następnie postaw swoje kupony bukmacherskie na Mistrzostwa Europy w Szachach 2023! Będziesz mógł wskazać zawodników, którzy zgarną medale, ale też obstawiać wyniki poszczególnych meczów. Zawody będą na mistrzowskim poziomie, a więc będziesz mógł też wskazać zawodników, którzy w Mistrzostwach Europy wywalczą awans do Mistrzostw Świata.