ISU Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym 2023/2024

ISU Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym 2023/2024

Łyżwiarstwo figurowe od lat ma swoich fanów. Dobrze znani są im trenerzy i zawodnicy, a wyniki ich rywalizacji możesz obstawiać w LV BET. Obstawiaj mistrzostwa świata i łyżwiarstwo figurowe w LV BET i wygrywaj!

Najważniejsze informacje o ISU Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym 2023/2024

ISU Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym 2023/2024 będzie 29. edycją zawodów w łyżwiarstwie figurowym. Zawodnicy podczas zbliżającego się sezonu będą rywalizowali w siedmiu zawodach cyklu. Ich zmagania rozpoczną się 20 października 2023 r. w Allen, a zakończą finałem w Pekinie. Przez ten czas zaprezentują się solistki, soliści, pary sportowe i pary taneczne.

Poprzednie edycje i kilka słów o historii Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym

Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym, czyli ISU Grand Prix of Figure Skating jest cyklem zawodów w łyżwiarstwie figurowym, organizowanym przez Międzynarodową Unię Łyżwiarską od sezonu 1995/96. W latach 1995–97 zawody te odbywały się pod nazwą Champions Series, a od sezonu 1998/99 funkcjonują pod nazwą Grand Prix.

W każdych zawodach ośmiu najlepszych zawodników w konkurencji solistów i solistek oraz sześć najlepszych par zdobywa punkty do klasyfikacji generalnej. Po rozegraniu odsłon rozgrywany jest Finał Grand Prix, w którym udział bierze sześciu najlepszych zawodników i par, które zbiorą największą ilością punktów.

Ostatnia, 28. edycja ISU Grand Prix w łyżwiarstwie zawierała siedem zawodów. Rywalizacja w ramach cyklu rozpoczęła się 21 października 2022 r. w Norwood, a zakończyła się finałem cyklu w Turynie. Mimo planów nie odbyły się rosyjskie zawody Rostelecom Cup, które zastąpione zostały przez MK John Wilson Trophy 2022. Zmiana ta była wymuszona wykluczeniem Rosji z organizacji i uczestnictwa w zawodach łyżwiarskich organizowanych przez ISU po inwazji Rosji na Ukrainę. Drugą zmianą było zastąpienie przez Grand Prix Espoo 2022 chińskich zawodow Cup of China. Ponadto łyżwiarze wystąpili w: w USA, Kanadzie, Francji, Japonii i Włoszech. W kategorii solistów dwukrotnie zwyciężał Ilia Malinin oraz Shoma Uno. Wśród solistek zaś trzykrotnie na najwyższym miejscu podium stawała Mai Mihara. Złote krążki dla par sportowych przypadły trzykrotnie dla duetu Riku Miura / Ryuichi Kihara, a dwukrotnie dla Alexa Knierim / Brandon Frazier. Wśrod par tanecznych wyróżniali się natomiast Piper Gilles / Paul Poirier. Kanadyjczycy wygrali trzy konkursy. Dwa zwycięstwa przypadły zaś parze Charlene Guignard / Marco Fabbri.

Uczestnicy ISU Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym 2023/2024

Na dokładną listę uczestników łyżwiarskich zmagań musimy jeszcze poczekać. Szykuje się sporo zmian w kadrze walczącej o miejsca na podium w każdej konkurencji. W rywalizacji nie zabraknie zapewne Amerykanów Madison Chock i Evan Bates, który zdobyli tytuł na mistrzostwach świata w Saitamie. Do tego są trzykrotnymi mistrzami Czterech Kontynentów, srebrnymi medalistami na mistrzostwach świata 2015 w Pekinie, brązowymi w Bostonie w 2016 i brązowymi w zeszłym roku w Montpellier. Ich rywalami będą zapewne mistrzowie Europy Charlene Guignard i Marco Fabbri z Włoch czy Polska para Anastazja Polibina i Paweł Gołowisznikow.

W rywalizacji solistów zaś wystąpić mogą m.in. takie gwiazdy łyżwiarstwa jak Adam Siao Him Fa, Matteo Rizzo czy Lukas Britschgi.

A kogo na pewno zabraknie w tegorocznym sezonie? Najprawdopodobniej pierwszą z wielkim nieobecnych będzie Kamiła Walerjewna Walijewa. Łyżwiarka wystąpiła podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie w lutym 2022 r., a po zdobyciu przez nią złotego medalu w konkurencji drużynowej i podczas przygotowywania się do startu indywidualnego ogłoszono, że 15-latka ma pozytywny wynik testu dopingowego. W organizmie Walijewej wykryto obecność trimetazydyny, substancji stosowanej do łagodzenia dusznicy bolesnej i zakazanej przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) od 2014 r. Rosyjska Agencja Antydopingowa (RUSADA) nie zawiesiła wówczas zawodniczki, ale WADA odwołała się do CAS z żądaniem czteroletniej dyskwalifikacji dla łyżwiarki. Wniosek ten poparła również Międzynarodowa Unia Łyżwiarska.

W zbliżającym się sezonie zabraknie też Ukraińca Wiktora Pietrenko. Mistrz olimpijski z Albertville (1992 r.) występuje w rewii lodowej w Soczi, przez co został został usunięty z Ukraińskiego Związku Łyżwiarskiego.

O pozbawienie obywatelstwa łyżwiarki figurowej Margarity Drobiazko, a przez to zakazie reprezentowania kraju w zbliżających sie zawodach, wniosła minister spraw wewnętrznych Litwy. Sejm tego kraju w czerwcu poparł inicjatywę pozbawienia Drobiazko obywatelstwa. Według ogólnodostępnych rosyjskich mediów, Drobiazko współpracuje z Nawką, żoną Dmitrija Pieskowa, rzecznika prasowego prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina i bierze udział w organizowanych przez nią występach tanecznych na lodzie. Prawdopodobnie otrzymuje za to wynagrodzenie. Drobiazko posiada obywatelstwo litewskie od 1993 r. Jest żoną Povilasa Vanagasa, z którym zdobyła pierwsze medale w historii dla Litwy w łyżwiarstwie figurowym w parach tanecznych. Jest też pięciokrotną uczestniczką igrzysk olimpijskich (1992, 1994, 1998, 2002, 2006).

Harmonogram ISU Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym 2023/2024

Siedem konkursów rozegranych zostanie w ramach zbliżającego się sezonu łyżwiarstwa figurowego. Poznaj harmonogram i obstawiaj na bieżąco wyniki poszczególnych zawodów.

  1. 20–22 października 2023 r. – Stany Zjednoczone, Allen, Skate America
  2. 27–29 października 2023 r. – Kanada, Vancouver, Skate Canada International
  3. 3–5 listopada 2023 r. – Francja, Angers, Grand Prix de France
  4. 10–12 listopada 2023 r. – Chongqing, Cup of China
  5. 17–20 listopada 2023 r. – Finlandia, Espoo, Grand Prix Espoo
  6. 24–26 listopada 2023 r. – Japonia, Osaka, NHK Trophy
  7. 7–10 grudnia 2023 r. – Pekin, Finał Grand Prix

Obstawianie ISU Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym w LV BET

Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego już wkrótce ogłosi reprezentantów kraju na zbliżające się mistrzostwa świata. Czy będą oni w stanie powalczyć o medale? Przed postawieniem swoich kuponów w zakładach bukmacherskich przeprowadź dokładną analizę. Sport ten, jak i każdy inny możesz typować pewnie dzięki poznaniu jak największej ilości informacji o zawodnikach i zawodach, porównaniu szans i wyciągnięciu odpowiednich wniosków.

Typy i zakłady bukmacherskie na łyżwiarstwo w LV BET

Swoje szczęśliwe kupony postawisz w LV BET, a dokładniej w serwisie internetowym i w aplikacji mobilnej tego operatora. Wystarczy kilka kliknięć, a przefiltrujesz ofertę do tej interesującej i zawrzesz swoje zakłady. Obstawiaj łyżwiarstwo figurowe w LV BET i wygrywaj!