Mistrzostwa świata w boksie – najważniejsze wydarzenia w historii mistrzostw

Mistrzostwa świata w boksie – najważniejsze wydarzenia w historii mistrzostw

Boks to jedna z najstarszych dyscyplin sportowych. Pojawił się już w programie igrzysk w starożytnej Grecji. Bijatyki te były jednak bardzo brutalne i często kończyły się śmiercią jednego z zawodników. Walki te, bez żadnych określonych reguł, zaczęto systematyzować. W 1719 r.  Amerykanin James Figg założył przy Tottenham Court Road w Londynie “akademię” boksu. Figg został też pierwszym mistrzem bokserskim w historii. A kto zapisał się w późniejszych latach? Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia mistrzostw świata boksu zawodowego i amatorskiego! Pamiętaj, że przyszłe walki będziesz mógł obstawiać w zakładach bukmacherskich LV BET.

Początek mistrzowskich zmagań

Pierwszy turniej mistrzostw świata w boksie odbył się w 1904 r. w Chicago. Uczestniczyło w nim tylko pięciu bokserów, ale już wtedy zawody cieszyły się ogromnym zainteresowaniem kibiców. W tym samym roku dyscyplina ta znalazła się równię w programie igrzysk olimpijskich w Saint Louis. Zmagania opierały się o reguły spisane w 1865 r. przez sir John Sholto, markiza Quennsbury. Przepisy te m.in. nakazywały walkę w rękawicach, wyliczanie dziesięciu sekund po nokdaunie oraz wprowadzały trzyminutowe rundy, pomiędzy którymi odbywały się obowiązkowe przerwy. W zawodach udział wzięło zaledwie 44 zawodników w siedmiu kategoriach wagowych.

W boksie nie konkurowano tylko raz, w 1912 r., podczas IO w Szwecji. W kraju tym obowiązywał zakaz uprawiania tego sportu.

Ważną datą w rozwoju tego sportu jest 1946 r. To właśnie wtedy powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu Amatorskiego (AIBA). Obecnie w jego skład wchodzi 186 członków. Stowarzyszenie od 1974 r. jest organizatorem mistrzostwa świata. Co ciekawe, wieli późniejszych mistrzów najpierw zdobywało odznaczenia podczas igrzysk. W wadze ciężkiej taką ścieżkę kariery obrał m.in. między innymi Muhammad Ali (wł. Cassius Clay), bracia Michael i Leon Spinks, Joe Frazier i George Foreman czy Lennox Lewis. Pierwszy turniej mistrzostw świata przewidywał 11 konkurencji.

W 1982 r. włączono do tego wagę superciężką. Obecnie rozgrywanych jest 10 konkurencji. Po mistrzostwach w 2001 r. usunięto z programu wagę lekkośrednią, w 2009 r – wagę piórkową.

Legenda boksu – Muhammad Ali

Bokser, który wyprzedził swoją epokę. W latach 60. robił rzeczy, o których inni zawodnicy nie śnili. Był kontrowersyjny na ringu i poza nim. Zadziwił świat, gdy oznajmił, że przechodzi na islam i zmienia imię i nazwisko. Nie wszyscy potrafili to zrozumieć.

Cassius Marcellus Clay Jr. jako nastolatek schodził na złą drogę, ale uratował go lokalny policjant, który skierował go do sali bokserskiej. Rozpoczął treningi i szybko sięgał po pierwsze wyróżniania –

zdobył sześć tytułów Złotych Rękawic Kentucky, dwa tytuły Złotych Rękawic na szczeblu krajowym i tytuł mistrza krajowego. W wieku 18 lat wygrał złoty medal w kategorii półciężkiej na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1960 w Rzymie (w finale pokonał Zbigniewa Pietrzykowskiego). Bilans jego amatorskich walk to 100 zwycięstw i 5 porażek.

Zaraz po zdobyciu mistrzostwa olimpijskiego Clay przeszedł na zawodowstwo. Pierwszą profesjonalną walkę odbył 29 października 1960 r. Wygrał na punkty z Tunnneyem Hunnsakerem.

W latach 1960–1963 stoczył 19 walk. Wszystkie wygrał, w tym 15 przed czasem. Po pierwszy tytuł mistrza świata sięgnął jako 22-latek, w 1964 r. Mistrza Sonny Liston poddał się w siódmej rundzie. Po tym wydarzeniu występował już jako Muhammad Ali. W rewanżu, chodź nie obyło się bez kontrowersji, również wygrał. W następnych latach pokonywał m.in. Flayda Pattersona, Karla Mildeenberdera, Georga Chuvalo, Henrego Coopera, Briana Londona czy Erniego Terrella.

Znakami rozpoznawalnymi Ali’ego była niesamowita szybkość, prowokowanie przeciwników poprzez opuszczanie rąk podczas walki oraz specyficzny taniec na ringu, znany jako „Ali Shuffle”

W swojej karierze jako pierwszy pięściarz w historii, trzykrotnie zdobył tytuł mistrza świata wszechwag i skutecznie obronił go aż dziewiętnaście razy! Stoczył 61 walk, z czego 56 wygrał (w tym 37 przez nokaut). Przegrywał tylko 5 razy. Pokonał 21 zawodników o tytuł mistrza świata wagi ciężkiej. Został uznany nie tylko za jednego z najlepszych pięściarzy w historii, a także najważniejszych sportowców XX w.

W 1984 r. zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona. Mistrz zmarł 3 czerwca 2016 r.

Pierwszy mistrz wagi ciężkiej

Michael Spinks – amerykański bokser, który zapisał się w historii sportu jako pierwszy mistrz świata w wadze ciężkiej.

Na zawodowstwo przeszedł w 1977 r. Niepokonany zawodowy mistrz świata WBA (1981-1986), WBC (1983-1986) i IBF (1984-1985) w wadze półciężkiej. W 1985 r. przeszedł do wagi ciężkiej i wywalczył mistrzostwo świata IBF zwyciężając z Larry’m Holmsem. Tytuł dzierżył przez dwa kolejne lata. W 1988 r. został znokautowany w walce o niekwestionowane mistrzostwo świata. Przegrał z Mike’m Tysonem w zaledwie 91 sekund. Była to jego jedyna porażka w karierze, a zarazem ostatnia jego walka na zawodowych ringach. Poza tym pojedynek ten został czwartą najkrótszą walką o tytuł wagi ciężkiej w historii.

W 1994 r. został wprowadzony do Międzynarodowej Galerii Sław Boksu.

Spinks jako zawodnik wagi średniej, zdobył mistrzostwo Amerykańskiego Stowarzyszenia Złotych Rękawic w 1976 r. W tym samym roku wygrał w finale wagi średniej Igrzysk Olimpijskich w Montrealu pokonując Rufata Riskiewa ze Związku Radzieckiego.

Podsumowując: od 1977 r. do 1988 r. Spinks stoczył 33 pojedynki, wygrywając 32, w tym 21 przez nokaut.

Kontrowersyjny pojedynek Roy Jones Jr. vs. Park Si-hun

1988 roku, mistrzostwa świata w Seulu. Roy Jones Jr. zmierzył się z koreańskim bokserem Parkiem Si-hunem. Amerykanin przegrał, a decyzja sędziów do dziś uznawana jest przez wielu ekspertów za skandaliczną.

Oszukany, okradziony – tak mówiło się o Roy’u Jones’ie Jr. Gwiazda boksu przegrał z zawodnikiem, który nigdy nic nie osiągnął.

Jones Jr przystąpił do igrzysk jako 19-letni, młody pięściarz w amerykańskiej reprezentacji. Swoim stylem walki zachwycał kibiców i ekspertów. Na ringu nie zostawiał przeciwnikom przestrzeni, byli bez szans. W finałowym spotkaniu nic się nie zmieniło. Wyliczono, że oddał 86 celnych ciosów. Dostał, niegroźnie – 32 razy. Po ostatnim gongu było jasne, że to właśnie Roy Jones Jr. wygrał. Werdykt sędziego zadziwił wszystkich. 3:2 dla Koreańczyka. Poruszenie na trybunach nic nie dało. Sędzia podczas podnoszenia. Ręki wygranego powiedział do Amerykanina „Ni mogę uwierzyć, że ci to zrobili. Zwycięzca zaś podszedł do niego i podniósł go, pokazując wszystkim, kto jest prawdziwym zwycięzcą.

Jones otrzymał za to Puchar Vala Bakera, który przyznawany jest. pięściarzowi za najlepszy styl i technikę. Po tym wydarzeniu Park zniknął z życia publicznego. Amerykanin zaś rok. Później był zawodowcem i sięgał po kolejne odznaczenia, w tym mistrzostwa w czterech kategoriach wagowych, w tym królewskiej.

Floyd Mayweather Jr., mistrza świata w wadze superpiórkowej

W 1996 r., podczas mistrzostw świata w Berlinie, Floyd Mayweather Jr. został mistrzem świata w wadze superpiórkowej. To jednak nie jedyne jego osiągnięcie. Na przestrzenii lat. Stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych bokserów, a na jego koncie pojawiło się znacznie więcej osiągnięć. Na jego walkach wychowało się wielu bokserów młodszego pokolenia. Floyd urodził się w 24 lutego 1977 r. Został mistrzem świata federacji WBC, WBO oraz WBA w wadze półśredniej, ale też zdobył pas federacji WBC oraz WBA w wadze junior średniej. Amerykanin mógł się pochwalić również tytułem zawodowego mistrza świata federacji WBC w wadze junior lekkiej. Podczas obrony posiadanych tytułów pokonywał w sumie aż 24 zawodników.

Floyd Mayweather miał 173 cm wzrostu. Trudno stwierdzić, w jakiej kategorii wagowej walczył – występował w wielu kategoriach wagowych zaczynając od junior lekkiej a kończąc na półśredniej. Praktycznie w każdej z nich sięgał on po najwyższe trofea.

Do najważniejszych walk Amerykanina można zaliczyć jego pojedynek z byłym podwójnym mistrzem UFC, Conor’em McGregorem. Dla Amerykanina była to jubileuszowa 50 zawodowa walka. Zwyciężył przez TKO w rundzie 10.

2 maja 2015 r. w Las Vegas zaś skrzyżował rękawice z Many’m Pacquiao. Media okrzyknęły ten pojedynek walką stulecia w boksie. Toczyła się na pełnym dystansie 12 rund. Filipińczyk musiał uznać wyższość Amerykanina, na którego korzyść punktowali sędziowie.

W sumie Floyd Mayweather stoczył 50 walk i ani jednej nie przegrał. 27 z nich zakończyła się przez nokaut. Walk amatorskich zaś jeszcze więcej, bo 90. Tylko 6 razy musiał uznać wyższość przeciwnika. Floyd jest też brązowym medalistą mistrzostw olimpijskich, które odbył się w 1996 r. w Atlancie.

 Obstawianie Mistrzostw świata w boksie w LV BET

Rywalizację mężczyzn w boksie śledź fani na całym świecie. Gdy triumfy święcił Andrzej Gołota Polacy zasiadali przed telewizorami. Mike Tyson również przyciągał kibiców na trybuny. Najlepsi zawodnicy rywalizują podczas licznych turniejów, a jednym z nich są mistrzostwa świata. Oby pewnie typować ten sport warto wcześniej sprawdzić podstawowe informacje o zawodnikach, ich wcześniejszej karierze oraz przygotowaniach do kolejnych pojedynków.

Zakłady na Mistrzostwa świata w boksie w LV BET

Serwis internetowy i aplikacja mobilna LV BET – to właśnie tam znajdziesz najlepsze możliwości typowania boksu, w tym mistrzostw świata. Jesteś gotowy, aby obstawiać ten sport? Poznaj dostępne rynki, oferowane kursy i postaw swoje szczęśliwe kupony!