Grand Prix w kolarstwie szosowym – najbardziej emocjonujące wyścigi i rekordy

Grand Prix w kolarstwie szosowym – najbardziej emocjonujące wyścigi i rekordy

Przez lata rywalizacji kolarskiej World Tour na całym świecie w historii zapisało się wiele emocjonujących wyścigów oraz rekordów. Które wydarzenia z przeszłości warto znać? Z pewnością są to wydarzenia związane z rywalizacją we Francji, ale też innymi zawodami. Poznaj najważniejsze wydarzenia oraz rekordy kolarskie z legalnym bukmacherem LV BET.

Tour de France 1989 – najwęższa różnica czasowa

76. Tour de France rozpoczął się 1 lipca 1989 r. w Luksemburgu. Meta zaś znalazł się 23 lipca w Paryżu. Kolarze mieli do pokonania prologu i 21 etapów, w tym: 10 etapów płaskich, 8 etapów górskich i 5 etapów jazdy na czas. Cała trasa liczyła 3285 km. Ta edycja francuskich zawodów zapisał się w historii jako wyścig z najmniejszą przewagą czasową między zwycięzcą a drugim zawodnikiem w klasyfikacji generalnej. Greg LeMond do ostatnich metrów walczył z francuskim rywalem Laurentem Fignonem uzyskując przewagę tylko 8 sekund. Do ostatniego etapu, z czasówką i metą na paryskich Champs-Eysees, Fignon miał 50 sekund przewagi nad drugim w klasyfikacji zawodnikiem, którym był LeMondem. Amerykanin wygrał ostatni etap. Eksperci wskazywali, że udało mu się to dzięki zastosowaniu nowoczesnej kierownicy (lemondka) i aerodynamicznego stroju wygrał. Uzyskał 58-sekundową przewagę nad Fignonem, który metę przyjechał jako drugi. A to oznaczało, że Amerykanin miał tylko 8 sekund przewagi w klasyfikacji generalnej. Warto pamiętać, że był to ostatni wyścig Tour de France, który zakończył się jazdą na czas.

Ciekawy przypadek dotyczył też Pedro Delgado, który na prologu w Luksemburgu w 1988 r., spóźnił się na start o ponad 2 i pół minuty. Po trzech tygodniach rywalizacji zajmował trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, ze stratą nieco ponad 3 i pół minuty za liderem.

Chris Froome – Giro i Tour de France

Chris Froome w 2019 r. został jednym z najlepszych zawodników w historii kolarstwa. Wygrał Giro d’Italia, ale też Tour de France. Ostatni kolarz, który tego dokonał, to Bernard Hinault w 1982 r.

Nie obyło się bez kontrowersji. Te dotyczyły jego startu i kraksy, ale także braku najlepszej formy. Na starcie przekreślono jego szanse na zwycięstwo. Mimo wszystko Chris Froome po raz kolejny wygrał. Mimo słabego startu Froome do walki wrócił w drugim tygodniu wyścigu. Na 19. etapie po 80-kilometrowej szarży pokonał Toma Dumoulina i wyszedł na prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Koszulki już nie oddał. Szczególnie wykazał się na ostatnim górskim etapie. Odparł wszystkie ataki Holendra, a do tego przyspieszył. Udowodnił, że jego pozycja jest w pełni zasłużona. Do pozwoliło mu na wygranie trzech wyścigów trzytygodniowych z rzędu – Tour de France (2017), Vuelta a Espana (2017) i Giro d’Italia (2018). Wcześniej dokonali tego Eddy Merckx (1973/74) i Bernard Hinault (1982/83), ale też Jacques Anquetil, Felice Gimondi, Alberto Contador oraz Vincenzo Nibali. Froome wygraną trzeciego wyścigu z rzędu wszedł więc do wąskiego grona kolarzy, którym udało się wygrać wszystkie trzy Grand Toury.

Brytyjczyk wygrał 4 “Wielkie Pętle”, wyścigi Giro d’Italia i Vuelta a Espana. W sumie ma na koncie 6 wygranych Grand Tourów – najwięcej spośród ścigających się wciąż zawodników.

Mówiąc o Chrisie Froome nie można zapominać, że to właśnie ten kolarz ustanawił też nowy rekord na legendarnej górze Mont Ventoux W 2013 r. Brytyjczyk pokonał trasę w czasie 51 minut i 33 sekundy, bijąc poprzedni rekord Richarda Virenque’a o 1 minutę i 41 sekund.

Tour de France 2011 – pierwszy zwycięzca z Australii

Jedną z najbardziej wyrównanych w ostatnich latach była 98. edycja Tour de France. Pierwsza piątka zawodników zmieściła się w 4 minutach. O zwycięstwie w wyścigu zadecydował 20 etap, czyli czasówka dookoła Grenoble. Najlepiej spisał się w niej Cadel Evans.

Trasa wyścigu wciąż uznawana za jedną z najlepszych w historii. Tylko kilka jej etapów kończyło się płaskim finiszem. Już na pierwszym etapie rywalizacji kolarze przejechali ostatni kilometr pod górę. Na tym wymagającym finiszu najlepszy okazał się Philippe Gilbert i to on został pierwszym liderem. Warto wspomnieć, że zawodnik jechał wtedy sezon życia. Na kilkanaście kilometrów przed metą doszło do kraksy, przez którą prawie półtora minuty stracili Samuel Sanchez, Alberto Contador i Bauke Mollema. Zawzięta rywalizacja trwała przez cały wyścig. Mówi się, że była ona jedną z najbardziej otwartych w ostatnich latach. Na 18. etapie najpiękniejszą akcję XXI wieku zaprezentował Andy Schleck. Jego triumf na Col du Galibier zapisało się w historii kolarstwa. Wygrana Evansa to efekt rozwagi, równej jazdy, ale też ambicji i umiejętności kontroli rywali.

Najmłodszy zwycięzca Tour de France

22 lata i 196 dni ukończył Egan Bernal, gdy w 2019 r. w Paryżu odbierał żółtą koszulkę zwycięzcy 106. edycji Tour de France. Był najmłodszym zwycięzcą “Wielkiej Pętli” od dekad, a do tego jednym z najmłodszych w historii wyścigu.

To tego Bernal był pierwszym Kolumbijczykiem, któremu udało się wygrać Tour de France i trzecim, który założył koszulkę lidera. Wcześniej dokonali tego tylko Victor Hugo Peña (2003 r.) i Fernando Gaviria (2018 r.).

22-latek został też trzecim z najmłodszych zwycięzców Touru w historii. Młodsi byli tylko 19-letni Henri Cornet (1904 r.) i 22-letni Francois Faber (1909 r.).

Wśród sukcesów 22-latka można też wymienić zwycięstwo w wyścigu Paryż-Nicea oraz Tour de Suisse. Bez wątpienia Kolumbijczyk dał się poznać jako jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy góral w ostatnich latach.

Co ciekawe, oprócz Bernala, zwycięstwo w Tour de France, Paryż-Nicea i Tour de Suisse, odniósł wcześniej tylko jeden z zawodników – Eddy Merckx w 1974 r.

Vincenzo Nibali – wieki Włoch

Podczas Giro d’Italia w 2016 r. Vincenzo Nibali został pierwszym włoskim kolarzem, który wygrał wszystkie trzy wielkie toury. Wcześniej był najlepszy w Tour de France i Vuelta a España.  Po dołączeniu do grona kolarzy, którzy zwyciężyli we wszystkich trzech wyścigach, Vincenzo Nibali musiał zrobić sobie przerwę w ściganiu. Podczas zawodów w Rio de Janeiro, na 11 km przed metą ze startu wspólnego, Włoch wywrócił się na zjeździe i został przewieziono do szpitala. Zdiagnozowano u niego złamanie obojczyka.

Obstawianie Grand Prix w kolarstwie szosowym w LV BET

Każdy wyścig kolarski przyciąga wielu zawodników, ale też fanów. Teraz możesz nie tylko oglądać ich rywalizację, ale też się do niej dołączyć. Wystarczy, że poznasz najważniejsze informacje o zawodnikach i ich możliwościach, porównasz dane i wyciągniesz odpowiednie wnioski. Analiza bukmacherska ułatwi Ci postawienie pewnych kuponów na kolarstwo szosowe w LV BET i wygraną!

Zakłady bukmacherskie na kolarstwo szosowe w LV BET

Typy na zwycięzcę w całym wyścigu, na poszczególne etapy, ale też zwycięzców całego World Touru w danym roku – to właśnie podstawowe możliwości obstawiania kolarstwa w LV BET! Wszystkie dostępne typy na poszczególne zawody i teamy poznasz w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej danego bukmachera. Skorzystaj też z bloga sportowego LV BET, a nie ominie Cię żadne wydarzenie! Poznasz na nim nie tylko najważniejsze wydarzenia, ale też informacje o zawodnikach i typy bukmacherskie. Z łatwością postawisz więc swoje kupony na kolarstwo szosowe w LV BET i wygrasz! Przyłącz się do rywalizacji już dziś!