Mistrzostwa świata w siatkówce – najbardziej zapadające w pamięć turnieje

Mistrzostwa świata w siatkówce – najbardziej zapadające w pamięć turnieje

Mistrzostwa świata to jedno z najważniejszych wydarzeń w siatkówce. Rozgrywki w tym sporcie są specyficzne, o czym warto pamiętać przed typowaniem – najwyższą rangę mają turnieje reprezentacji krajów, a nie ligowe czy klubowe zmagania. Które wydarzenia powinien znać każdy kibic piłki siatkowej? Poznaj najważniejsze wydarzenia w historii MŚ w siatkówce z zakładami bukmacherskimi LV BET.

Debiut Polaków na MŚ

Siatkarze z naszego kraju zadebiutowali w mistrzostwach świata już w pierwszej edycji turnieju. Ten rozegrany był w 1949 r. w Pradze. W swoim inauguracyjnym meczu pokonali 3:0 Holandię). Po pierwsze złoto sięgnęli znacznie później, bo wywalczyli je w 1974 r. w Meksyku. W zawodach tych wygrali wszystkie spotkania. Kolejny krążek, tym razem srebrny, Biało-czerwoni przywieźli w 2006 r. z Japonii. Ten na własnym parkiecie był więc trzecim. Po tym jeszcze Polacy zdobyli złoto w 2018 r. i srebro w 2022 r. Kadra polska uczestniczyła w 18 z 20 turniejów mistrzowskich. Należy do trzech drużyn, które najwięcej razy zagrały na MŚ . To trio to Bułgaria, Polska i Rosja.

Mistrzostwa Świata 1994 – Brazylia

To były pierwsze mistrzostwa świata, na których udział wzięły drużyny z Afryki i Azji. W finale spotkały się drużyny Włoch i Brazylii. Na najwyższym stopniu podium stanęli siatkarze z Brazylii 3:1. Zawody te zapisały się w historii również z innego powodu – był to pierwszy tytuł mistrza świata w historii dla Brazylii.

Mistrzostwa Świata 2002 – Argentyna

Mistrzowski turniej w piłce siatkowej mężczyzn 2002 odbyły się w Argentynie. Drużyny walczyły ze sobą w dniach 28 września – 13 października 2002. Do rywalizacji podeszły 24 zespoły. Po raz pierwszy w historii turnieju na najwyższym stopniu podium stanęła kadra Brazylii. W finale zmierzyła się z Rosją i wygrała 3:2. MŚ w Argentynie przeszły do historii jako pierwsze, w których zastosowano system punktowy w fazie grupowej.

Mistrzostwa Świata 2010 – Włochy

Po raz trzeci z rzędu na najwyższym stopniu podium podczas siatkarskich mistrzostw świata okazali się Brazylijczycy. Po 32 latach, 17. edycja mistrzostw świata zawitała do Włoch. Rywalizowały tam 24 drużyny. Mecze rozgrywane były w 10 miastach: Ankona, Florencja, Katana, Mediolan, Modena, Reggio di Calibra, Rzym, Triest, Turyn, Werona. Zawody składały się z trzech faz grupowych i fazy pucharowej. Wygrana Brazylijczyków nie była nikomu zaskoczeniem. Canarinhos w tamtym czasie zdominowali światowe boiska. Po drugiej stronie stanęła reprezentacja Kuby, która była rewelacją włoskiego mundialu. W fazie grupowej pokonała nawet Brazylię 3:2, ale w finale nie miała szans i przegrała 3:0. Nie ma co się dziwić, bo od 2002 r. to właśnie Brazylijczycy wygrali 15 z 17 największych imprez siatkarskich. Największym rozczarowaniem była reprezentacja Polski. Przed rozgrywkami to właśnie oni byli typowani na zwycięzców. W pierwszej fazie włoskiego turnieju Biało-czerwoni wygrali wszystkie trzy mecze, chociaż nie w najlepszym stylu. Z reprezentacją Niemiec zwyciężyli dopiero po zaciętym tie-breaku. W kolejnej fazie zmierzyli się z Brazylijczykami i Bułgarami, ale było to za ich zasięgiem. Srebrna drużyna poprzednich mistrzostw dwukrotnie przegrała swoje mecze w stosunku 3:0.

Mistrzostwa Świata 2014 – Polska

MŚ w 1982 roku były pierwszą imprezą tej rangi zorganizowaną w Polsce. Turniej odbył się w 6 miastach i zgromadził rekordową w tamtych czasach liczbę widzów. W finale Polska pokonała Związek Radziecki 3:2 w emocjonującym meczu, zdobywając swój pierwszy tytuł mistrza świata. Mistrzostwa Globu w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2014 to była wyjątkowa edycja! Po raz osiemnasty w historii zawodnicy walczyli o tytuł mistrza siatkarzy, a po raz pierwszy – w Polsce.

Zawody odbyły się w dniach 30 sierpnia – 21 września 2014 r. Po raz drugi w historii tytuł zdobyła reprezentacja Polski. W finałowym spotkaniu pokonała Brazylię 3:1.

Pomysł zorganizowania w Polsce turnieju finałowego siatkarskich mistrzostw świata pojawił się w 2005 r. i mówiło się o wcześniejszym turnieju. PZPS borykał się z problemami organizacyjnymi związanymi z wyborem nowych władz PZPS i padło na kolejną edycję. Do walki włączyły się też Japonią, Portoryko i Włochy.

Polska od samego początku była najpoważniejszym kandydatem do goszczenia imprezy i ostatecznie FIVB przyznała naszemu krajowi prawo zorganizowania MŚ 2014.

Zawody rozgrywane były w siedmiu miejscowościach, a finałowe starcie – w Katowicach.

Mistrzostwa Świata 2018 – Włochy i Bułgaria

19. edycja międzynarodowego turnieju siatkarskiego organizowanego przez FIVB rozegrana została w dniach 9–30 września 2018 we Włoszech i w Bułgarii. Mistrzowskiego tytułu bronili Polacy i im się to udało! Na podium stanęli też Brazylijczycy i Amerykanie. Rozgrywki toczyły się w sześciu miastach. Włoch: Rzym, Turyn, Florencja, Assago, Bolonia i Bari oraz w trzech w Bułgarii: Warna, Sofia i Ruse.

Polacy rozpoczęli w świetnym stylu wygrywając z Kubą, Portoryko i z Finlandią. Po porażkach z Argentyną (2:3) i Francją (1:3) na awans pozwoliła wygrana z Serbią. Nikt nie przypuszczał, że na tamtym etapie szybko dojdzie do rewanżu obu drużyn.

W trzeciej fazie turnieju doszło do powtórki z 2014 r. Biało-czerwoni po raz kolejny trafili na Włochów i Serbów. Zawodnicy z Bałkanów przegrali z Polakami, taki sam los czekał też Włochów. W półfinale podopieczni Vitala Heynena zagrali z kadrą Stanów Zjednoczonych. Po spotkaniu eksperci uważali, że to był przedwczesny finał turnieju. Rewelacyjny mecz wygrali polscy siatkarze. Finał siatkarskiego mundialu znów był powtórką sprzed czterech lat. Przebieg tego meczu był jednak zupełnie inny niż katowickiego finału. Polacy kontrolowali grę od pierwszej do ostatniej piłki. To pozwoliło im na obronę mistrzowskiego tytuł! Było to trzecie ich złoto, a MVP turnieju został Bartosz Kurek. Zawodnik ten udowodnił swoją wielkość i potwierdził, że złoty medal dla Polski nie był przypadkiem.

Zakłady bukmacherskie na Mistrzostwa świata w siatkówce

Historia mistrzostw świata nierozwiązalnie związana jest z Polską i polskimi siatkarzami. To właśnie mecze z udziałem kadry naszego kraju najchętniej oglądane są przez kibiców, a ich wyniki – typowanie w zakładach bukmacherskich. Najlepsze możliwości obstawiania znajdziesz w LV BET! Swoje szczęśliwe kupony postawisz w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej. Wystarczy kilka kliknięć, a zawrzesz swoje kupony bukmacherskie. Przyłączysz się do gry i zyskasz nagrodę! Polscy siatkarze od lat są jednymi z najlepszych na świecie i można przypuszczać, że sięgnął jeszcze po wiele tytułów mistrza świata!

Obstawianie Mistrzostw świata w siatkówce w LV BET

Kto wygra w kolejnych mistrzostwach świata w siatkówkę? Wskazanie zwycięzców to tylko jedna z wielu możliwości typowania! Aby postawić pewne kupony na ten i inne rynki w LV BET warto wcześniej dokładnie poznać możliwości przystępujących do rywalizacji drużyn. Ważne są całe zespoły, ale też poszczególni zawodnicy. Kontuzje potrafią wykluczyć nawet największe siatkarskie gwiazdy i znacznie osłabić możliwości pozostałych zawodników. Przeanalizuj też wcześniejsze wyniki meczów, szczególnie rozgrywanych przez tych samych uczestników. Wszyscy fani polskich siatkarzy wiedzą, że Amerykanie są dla Biało-czerwonych zawsze trudnym przeciwnikiem. Takie niuanse mogą zadecydować o Twojej wygranej. Obstawiaj walkę o mistrzostwo świata w siatkówce w zakładach bukmacherskich LV BET!