Fury vs Joshua – pojedynek o tytuł niekwestionowanego mistrza boksu wagi ciężkiej

Fury vs Joshua – pojedynek o tytuł niekwestionowanego mistrza boksu wagi ciężkiej

W świecie profesjonalnego boksu od wielu lat toczą się spory o to, kto jest prawdziwym mistrzem danej kategorii wagowej na świecie. Do najbardziej prestiżowych tytułów są zaliczane te przyznawane przez WBO, WBC oraz WBA. Niestety, zawodnicy tych trzech federacji rzadko toczą przeciwko sobie walki, co stanowi przedmiot wielu sporów i kontrowersji. Walka Anthonego Joshuy przeciwko Tysonowi Fury w końcu wyłoni niekwestionowanego mistrza świata w kategorii ciężkiej.

Najważniejsze informacje na temat walki Tyson Fury vs Anthony Joshua

Na początku marca świat obiegła informacja o planowanej walce Tysona Fury’ego z Anthonym Joshuą. O tej walce mówiło się od dawna, ale w praktyce mało kto wierzył, że naprawdę uda się ją zrealizować. Doskonałą wiadomość dla fanów boksu przekazał Bob Arum, promotor „Króla Cyganów”. Będzie to długo wyczekiwana walka pomiędzy mistrzami kategorii ciężkiej federacji WBO oraz WBA. Dzięki temu, będziemy w stanie poznać najlepszego pięściarza królewskiej kategorii na świecie. Wciąż dogrywane są szczegóły związane z walką. Przedmiotem ustaleń jest jeszcze dokładna data oraz lokalizacja. Wiemy, że pojedynek Fury’ego z Joshuą powinien odbyć się w czerwcu albo w lipcu.

Możemy śmiało zakładać, że organizatorzy tej walki czekają na to, jak rozwijać się będzie sytuacja epidemiologiczna w Wielkiej Brytanii. Tak wielkie widowisko powinno obyć się przy udziale publiczności, a zatem, organizatorzy czekają, aż zorganizowanie takiej walki będzie możliwe. Biorąc pod uwagę, że obaj pięściarze pochodzą z Wielkiej Brytanii, to prawdopodobnie tam odbędzie się walka. Duże szanse ma zatem stadion Wembley. Nieoficjalnie mówi się o tym, że kontrakt zostanie zawarty od razu na walkę rewanżową.

Analizy i typy bukmacherskie na walkę Fury vs Joshua

Tyson Fury zdobył pas mistrza WBA oraz WBO w 2015 roku, pokonując Władimira Kliczkę. W 2018 roku stanął do walki o pas WBC, a pojedynek z Deontayem Wilderem zakończył się remisem. Król Cyganów podjął ponowną próbę w lutym 2022 roku. Tym razem zakończył walkę przez techniczny nokaut, stając się właścicielem trzech pasów mistrzowskich w kategoriach: WBO, WBA oraz WBC. Fury wciąż jest niepokonanym pięściarzem, a ogromne emocje budzą warunki fizycznego Króla Cyganów. Posiada on 206 cm wzrostu oraz 216 cm zasięgu ramion. Na 31 stoczonych pojedynków, aż 21 kończył przed czasem. Fury jest także znany z kontrowersyjnego stylu bycia. Nieszczególnie dba o reżim treningowy, a szczególnie często można usłyszeć o jego nietypowej diecie.

Joshua zaczynał mistrzowską ścieżkę od zdobycia pasa WBC przeciwko Kevinonowi Johnsonowi w 2015 roku. Rok później dołożył pas IBF. 31 marca 2018 roku do kolekcji dorzucił pas WBO. W czerwcu 2019 roku sensacyjnie przegrał z Andy Ruizem Jr przegrywając przez techniczny nokaut. Biorąc pod uwagę bardzo słabą dyspozycję Brytyjczyka w ringu oraz doniesienia o problemach na etapie przygotowań, szybko podjęto decyzję o zorganizowaniu rewanżu. W drugim pojedynku Joshua udowodnił swoją klasę, deklasując Ruiza na przestrzeni 12 rund. Ostatnią walkę stoczył w grudniu 2020 roku nokautując Kubrata Pulewa. Joshua ma na koncie 25 zwycięskich walk, w tym 22 wygrane przez nokaut.

Wskazanie faworyta w tak kosmicznym zestawieniu wydaje się niemożliwe. Fury bez wątpienia wygrywa lepszymi warunkami fizycznymi. Jest wyższy i cięższy. Z kolei Joshua to tytan pracy, czego z pewnością nie można powiedzieć o Furym. Zdaniem ekspertów, Fury ma jednak większe serce do walki i to powinno zaważyć o jego sukcesie. Jego zwycięstwo typują m.in. Mike Tyson, Amir Khan czy Daniel Dubois. Na korzyść Joshuy opowiadają się Tony Bellew oraz Johnny Nelson. Jedno jest pewne, czeka nas spektakularna walka o niekwestionowane mistrzostwo świata wagi ciężkiej.

Zakłady bukmacherskie na walkę Fury vs Joshua

Dużym zainteresowaniem przy okazji tej walki cieszą się oczywiście zakłady bukmacherskie, które będzie można obstawiać w serwisie LV BET. Gracze mogą wskazać wynik tego pojedynku, czas trwania, a także sposób zakończenia: nokaut, techniczny nokaut, decyzja sędziów. Z jednej strony, biorąc pod uwagę rekord i styl walki obu pięściarzy, nokaut można obstawiać w ciemno. Z drugiej strony, wielka stawka tego pojedynku może wymusić bardziej strategiczny boks, w którym obaj zawodnicy bardziej skupią się na skutecznej defensywie i punktowaniu. Joshua może bazować na dużej szybkości, z kolei Fury ma po swojej stronie większy zasięg ramion, co jest kluczowe przy kontroli dystansu.

Fani z całego świata zastanawiają się, kto po wielu latach zostanie niekwestionowanym mistrzem świata kategorii ciężkiej. Z wielu przyczyn nie dochodziło do walk pomiędzy posiadaczami najbardziej prestiżowych pasów. Wiele wskazuje na to, że walka Fury vs Joshua nie będzie toczyć się o pasy mistrzowskie, ale po prostu o tytuł mistrzowski. W serwisie LV BET na pewno pojawią się atrakcyjne bonusy i promocje (w tym bonus bez depozytu), które pozwolą zdobyć dodatkowe środki na typowanie tej prestiżowej walki. Zdaniem bukmacherów, minimalnym faworytem na dzień dzisiejszy jest Tyson Fury.