Liga Mistrzów: UEFA zatwierdziła nowy format rozgrywek

Liga Mistrzów: UEFA zatwierdziła nowy format rozgrywek

W ostatnich dniach tematem numer jeden w mediach sportowych była Superliga. Tymczasem w ciszy UEFA zatwierdziła nowy format Ligi Mistrzów! Od 2024 roku grać w niej będzie 36 zespołów, a diametralnej zmianie ulegną znane od lat zasady tych rozgrywek.

O możliwej reformie Champions League mówiło się już od dawna. Zmiany miały być odpowiedzią UEFA na plany powstania Superligi, która stanowiłaby konkurencję dla innych rozgrywek europejskich. I gdy wreszcie 12 klubów założycielskich ogłosiło start wspomnianej Superligi, UEFA postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i zatwierdziła nowy projekt Ligi Mistrzów.

WIĘCEJ UCZESTNIKÓW

Pewne jest jedno – to koniec rozgrywek, jakie znamy od lat. Reforma wejdzie w życie w 2024 roku – właśnie wtedy po raz pierwszy w LM zobaczymy aż 36 zespołów, a nie 32, tak jak dotychczas. To nie jest jednak największa zmiana zaproponowana przez UEFA. Otóż europejska centrala piłkarska postanowiła… zlikwidować klasyczną fazę grupową! To oznacza, że wszystkie 36 drużyn będzie klasyfikowanych w jednej dużej tabeli.

FAZA „GRUPOWA” I PUCHAROWA

Wszystkie zespoły we wstępnej fazie rozgrywek zwanej roboczo „grupową” rozegrają po dziesięć meczów (pięć u siebie i pięć na wyjeździe), ale każdy z innym rywalem. Kluby będą podzielone na cztery koszyki wg rankingu UEFA i na tej podstawie odbywać się będzie losowanie kolejnych par tego etapu LM.

Po zakończeniu dziesięciu meczów drużyny zostaną sklasyfikowane w tabeli – ekipy z miejsc 1-8 zagwarantują sobie bezpośredni awans do 1/8 finału, zaś te z miejsc 9-24 rozegrają ze sobą baraże o udział w fazie pucharowej (zespoły z pozycji 9-16 zmierzą się z tymi z lokat 17-24). Ci, którzy odpadną w barażach automatycznie zakwalifikują się do fazy pucharowej Ligi Europy. W dalszej części LM będzie rozgrywana według obecnie obowiązujących reguł, a więc w 1/8, ćwierćfinale i półfinale odbywać się będą dwumecze, zaś finał zostanie rozegrany na neutralnym terenie.

100 MECZÓW WIĘCEJ

Obecnie finalista Ligi Mistrzów – włącznie z finałem – w jednej edycji rozgrywał 13 meczów. Po reformie liczba spotkań może wzrosnąć nawet do 19 (licząc z ewentualnymi barażami). Co oczywiste znacznie wzrośnie też łączna liczba meczów w jednym sezonie LM. Do tej pory było ich 125 (za wyjątkiem ubiegłego sezonu, kiedy to szyki pokrzyżował koronawirus), a od 2024 będzie ich… aż 225! 180 w samej fazie grupowej, 16 w barażach i kolejne 29 w fazie pucharowej (od 1/8 do finału).

KTO AWANSUJE?

Zwiększenie liczby zespołów i meczów poskutkuje naturalnie większymi pieniędzmi z tytułu praw telewizyjnych. UEFA nie zgodziła się jednak, by dodatkowe cztery miejsca przypadły zespołom z najsilniejszych lig. Oznacza to, że większe szanse na awans do LM będą miały drużyny z lig plasujących się niżej w rankingu UEFA, które skutecznie przebrną eliminacje lub te mające najwyższy współczynnik UEFA, którym nie udało się dostać do LM poprzez swoje ligi.