Największe sukcesy polskich skoczków w 2023

Największe sukcesy polskich skoczków w 2023

Polscy skoczkowie od lat należą do ścisłej czołówki zawodników na świecie. W 2023 r. nie brakowało zaciętej rywalizacji i medali na szyjach Biało-czerwonych. Które wydarzenia w ramach Pucharu Świata były najważniejsze? Oto podsumowanie skoków narciarskich w ubiegłym roku!

Trenerem polskich skoczków w sezonie 2022/2023 był Thomas Thurnbichler. W kadrze narodowej znalazło się pięciu zawodników: Kamil Stoch – KS Eve-nement Zakopane, Piotr Żyła – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe, Dawid Kubacki – TS Wisła Zakopane, Jakub Wolny – LKS Klimczok Bystra i Paweł Wąsek – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe.

W sezonie 2023/2024 austriacki szkoleniowiec do kadry A powołał zaś sześciu skoczków. To: Dawid Kubacki – TS Wisła Zakopane, Kamil Stoch – KS Eve-nement Zakopane, Piotr Żyła – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe, Paweł Wąsek – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe, Aleksander Zniszczoł – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe i Kacper Juroszek – KS AZS AWF Katowice.

W jednym konkursie jednak nie mogą wystąpić wszyscy powołani skoczkowie, a maksymalnie pięciu. To wynik modyfikacji przepisów i zmniejszeniu limitów kwot startowych przez FIS. Po sześciu zawodniku mogą wystawić tylko najlepsze nacje Pucharu Kontynentalnego; Polska się do nich nie zalicza.

Jakie sukcesy skoczkowie odnieśli w 2023 r. podczas najważniejszych imprez w zawodach Pucharu Świata?

Medale w Planicy

Piotr Żyła przyjechał do Planicy, by bronić tytuł, który wywalczył dwa lata wcześniej. Na skoczni normalnej w Oberstdorfie sensacyjnie był najlepszy. Co prawda skakał dobrze, ale nie był głównym faworytem do zdobycia złota. Po pierwszej serii sklasyfikowany został na 13. miejscu. Chyba nikt nie wierzył, że może walczyć o podium. W drugiej próbie skoczył 105 m. Wynik ten przyniósł mu rekord Sredniej Skakalnicy i zwycięstwo w konkursie. W klasyfikacji końcowej konkursu Dawid Kubacki był piąty, a oczko niżej uplasował się Kamil Stoch.

W kolejnej odsłonie mistrzostw świata w Planicy popisał się też Dawid Kubacki, który zdobył brązowy medal w konkursie indywidualnym na skoczni dużej. Czwarte miejsce zaś przypadło Kamilowi Stochowi. Piotr Żyła był natomiast 9.

Klasyfikacja generalna

Sezon 2022/2023 Pucharu Świata był udany dla polskich skoczków. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata najwyżej znalazł się Kubacki, który kończył sezon na czwartym miejscu. Zdobył w sumie 1592 pkt. Przez większość sezonu był on liderem i głównym rywalem dla przyszłego zwycięzcy. Ostatecznie Kryształową Kulę zgarnął Halvor Egner Granerud. Polak wycofał się z ostatnich konkursów z uwagi na ciężki stan zdrowia swojej żony. Piotr Żyła zakończył na szóstym miejscu, z dorobkiem 984 pkt. Kamil Stoch był 14. w klasyfikacji generalnej. Zdobył 608 pkt.

W czołowej dziesiątce Pucharu Świata w sezonie 2022/2023 znaleźli się:

1. Halvor Egner Granerud – 2128 pkt.

2. Stefan Kraft – 1790 pkt.

3. Anze Lanisek – 1679 pkt.

4. Dawid Kubacki – 1592 pkt.

5. Ryoyu Kobayashi – 1065 pkt.

6. Piotr Żyła – 984 pkt.

7. Andreas Wellinger – 902 pkt.

8. Timi Zajc – 853 pkt.

9. Daniel Tschofenig – 851 pkt.

10. Manuel Fettner – 755 pkt.

Polscy skoczkowie znacznie gorzej rozpoczęli nowy sezon PŚ. 2024 r. Piotr Żyła rozpoczął na 23. miejscu (95 pkt.), 26. Dawid Kubacki (68 pkt.), 27. Kamil Stoch (65 pkt.), a 40. Aleksander Zniszczoł (17 pkt.) Co okaże się w trakcie sezonu? Obstawiaj w zakładach bukmacherskich LV BET!

Triumfy na Turnieju Czterech Skoczni

Udanie rozpoczął 2023 r. Dawid Kubacki. W niemiecko-austriackim turnieju zajął drugie miejsce. Wygrał zawody w Innsbrucku, a w konkursach w Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchen i Bischofshofen zajmował najniższe miejsca na podium. W Oberstdorfie Kubackiego wyprzedziła Piotr Żyła, a w konkursie triumfował Halvor Egner Granerud.

Klasyfikacja Turnieju Czterech Skoczni 2022/2023:

29 grudnia 2022 r. Oberstdorf

1.  miejsce: Halvor Egner Granerud

2. miejsce: Piotr Żyła

3. miejsce: Dawid Kubacki

1 stycznia 2023 r. Garmisch-Partenkirchen

1.  miejsce: Halvor Egner Granerud

2. miejsce: Anze Lanisek

3. miejsce: Dawid Kubacki

4 stycznia 2023 r. Innsbruck

1.  miejsce: Dawid Kubacki

2. miejsce: Halvor Egner Granerud

3. miejsce: Anze Lanisek

6 stycznia 2023 r. Bischofshofen

1.  miejsce: Halvor Egner Granerud

2. miejsce: Anze Lanisek

3. miejsce: Dawid Kubacki

Klasyfikacja końcowa:

1.  miejsce: Halvor Egner Granerud

2. miejsce: Dawid Kubacki

3. miejsce: Anze Lanisek

Ostatni konkurs Pucharu Świata w 2023 r. rozegrany był 29 grudnia 2023 r. w Oberstdorfie. Zainaugurował on 72. edycję Turnieju Czterech Skoczni. Polaków zabrakło na podium zawodów, a triumfowali Andreas Wellinger, Ryoyu Kobayashi i Stefan Kraft.

Mistrz Dawid Kubacki

5 złotych medali, 4 srebrne i 4 brązowe – to dorobek Dawida Kubackiego w sezonie 2022/2023. 9 krążków zawodnik zdobył w 2023 r. Triumfował w Innsbrucku (4 stycznia 2023 r.) i w Lillemammer w ramach Raw Air (16 marca 2023 r.) Był drugi w Zakopanem i Sapporo (15 i 20 stycznia 2023 r.), a trzeci w Garmisch-Partenkirchen (1 stycznia 2023 r.), Bischofshofen (6 stycznia 2023 r.), Willingen (4 lutego 2023 r.) i Oslo (12 marca 2023 r.) A to nie wszystkie sukcesy Kubackiego w 2023 r.

Na Wielkiej Krokwi w Zakopanem skoczek zdobył złoty medal Igrzysk Europejskich. Na podium stanęli też Austriak Jan Hoerl i Niemiec Philipp Raimund. W sumie w zawodach wystąpiło 54 skoczków z 15 krajów, a do drugiej serii przeszło 30 z nich, w tym pięciu Polaków. W tym gronie znalazło się sześciu zawodników z czołowej „10” klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 2022/2023: Kubacki, Żyła, a także Słoweńcy Anze Lanisek i Timi Zajc oraz Austriacy Daniel Tschofenig i Manuel Fettner.

W sezonie 2023/2024 Dawid Kubacki nie stanął ani razu na podium konkursów Pucharu Świata.

 Historyczne zwycięstwo duetów

W pucharowych zmaganiach skoków narciarskich przez lata jedyną zespołową rywalizacją była konkurencja drużynowa. Udział w niej brało najpierw trzech, a później czterech zawodników. Później w kalendarzu pojawiły się również miksty z udziałem dwóch mężczyzn i dwóch kobiet. W 2023 r. zainaugurowano rywalizację duetów. Pierwszy konkurs odbył się w Lake Placid. Kraje mogły wystawić dwóch zawodników, a zawody składały się z trzech serii. Wśród nich nie zabrakło Polaków – duet utworzyli Dawid Kubacki i Piotr Żyła.

Biało-czerwoni otworzyli zmagania od trzeciego miejsca. Pierwszy wystartował Piotr Żyła. Po skoku Dawida Kubackiego duet przesunął się na drugą pozycję. Prowadzili Austriacy w składzie Tschofenig – Kraft. Po świetnych skokach w drugiej serii Biało-czerwoni byli liderami, a trzecia odsłona tylko potwierdziła ich znakomitą formę. Pierwsze zawody udowodniły, że Polacy nie mieli sobie równych i to właśnie do nich trafią złote medale, a walka trwała jedynie o niższe miejsca. Ostatecznie na drugą lokatę i srebrne medale zgarnęli Austriacy, a trzecią pozycję i brązowe krążki otrzymali Japończycy (Naoki Nakamura i Ryoyu Kobayashi).

Zakłady bukmacherskie na skoki narciarskie w LV BET

Skoki narciarskie są ulubionym zimowym sportem Polaków. Po erze Adama Małysza przyszedł czas maila Stocha, Piotra Żyły i Dawida Kubackiego. Polscy kibice z zapartym tchem śledzą olejne konkursy Pucharu Świata, ale też rozgrywane na mistrzostwach świata, Turniej Czterech Skoczni czy zimowe igrzysk olimpijskie. Wszystkie te wydarzenia możesz obstawiać w zakładach bukmacherskich LV BET. Dostępną ofertę poznasz w dwóch miejscach – w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej tego legalnego bukmachera. Wystarczy kilka kliknięć, a przefiltrujesz dostępną ofertę, poznasz rynki i wysokość kursów. Postawisz swoje szczęśliwe kupony i wygrasz!