Poznaj największe sukcesy polskich skoczków narciarskich!

Poznaj największe sukcesy polskich skoczków narciarskich!

Skoki narciarskie w Polsce mają długą historię, w której nie brakuje sukcesów! Od początku startów polscy skoczkowie należą do światowej elity. Jakie największe sukcesy mają na koncie? Poznaj je i postaw swoje zakłady bukmacherskie na skoki narciarskie w LV BET!  

Skoki to zdecydowanie polski sport narodowy! Od lat zimą kibice zasiadają przed telewizorami i śledzą występy polskich zawodników a następnie cieszą się z ich zwycięstw. A Tych w historii nie brakuje! Wszystkie występy skoczków możesz obstawiać w LV BET!  

Skoki narciarskie w Polsce

Polscy skoczkowie na igrzyskach olimpijskich zdobyli 10 medali. Indywidualnymi mistrzami zostawali: Wojciech Fortuna (1972 r.), Kamil Stoch (dwa medale w 2014 r., 2018 r.), Adam Małysz (dwa medale w 2002 r., dwa w 2010 r.), Dawid Kubacki (2022 r.) Drużyna naszych skoczków wywalczyła też złoto w 2017 r. i trzy razy brąz (w 2013 r., 2018 r. i 2021 r.)

Na mistrzostwach świata polscy skoczkowie zdobyli 18 medali (14 indywidualnie i 4 drużynowo). Sześć medali indywidualnych zdobył Adam Małysz (złoty i srebrny w 2001, dwa złote w 2003, złoty w 2007 i brązowy w 2011), a po dwa Kamil Stoch (złoty w 2013 i srebrny w 2019) i Piotr Żyła (brązowy w 2017 i złoty w 2021). Ponadto indywidualnymi medalistami byli: Stanisław Marusarz (srebrny w 1938), Antoni Łaciak (srebrny w 1962), Stanisław Gąsienica-Daniel (brązowy w 1970) oraz Dawid Kubacki (złoty w 2019). W konkursach drużynowych MŚ reprezentacja Polski zdobyła jeden złoty medal (2017) i trzy brązowe (w 2013, 2015 i 2021).

Nagrody trafiały (i trafiają) do polskich skoczków również w wielu innych rywalizacjach, m.in. w mistrzostwach świata w lotach narciarskich (Piotr Fijas, Kamil Stoch, reprezentacja), Turnieju Czterech Skoczni (Kamil Stoch, Adam Małysz, Dawid Kubacki), Turnieju Nordyckiego (Adam Małysz), Raw Air (Kamil Stoch). Dwóch polskich skoczków zdobyło Kryształową Kulę za zwycięstwo w Pucharze Świata – czterokrotnie dokonał tego Adam Małysz oraz dwukrotnie Kamil Stoch. W Pucharze Świata polscy skoczkowie odnieśli łącznie 93 zwycięstwa w konkursach indywidualnych i 7 w drużynowych! Są to: Adam Małysz (39), Kamil Stoch (39), Dawid Kubacki (5), Piotr Fijas (3), Piotr Żyła (2) i Maciej Kot (2). Reprezentacja Polski była cztery razy na podium klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów, w tym dwa razy zwyciężała.

TOP 3 skoków narciarskich Polaków (bez Adama Małysza)

Ten konkurs wzniósł Kamila Stocha na wyżyny i zapewnił sławę. Przez lata pozostała w cieniu Adama Małysza, a dokonał czegoś, czego mistrz nie zrobił. Co to było? Olimpijskie złoto! Do Soczi jechał jako lider Pucharu Świata i a już w pierwszym skoku udowodnił swoją dominację. Pobił rekord skoczni osiągając 105,5 m. Drugi skok był co prawda o 2 m krótszy, ale i tak wygrał te zawody.

  • Kamil Stoch, Bischofshofen 2018  

Ten występ nie byłby taki wyjątkowy, gdyby nie wchodził w skład Turnieju Czterech Skoczni. Wygrał w nim z najmniejszą punktową przewagą w swojej karierze, bo od drugiego miejsca dzieliło go zaledwie 3,2 pkt. Dlaczego więc warto wspomnieć o tym wydarzeniu? Kamil Stoch jako drugi zawodnik w historii, wygrał cztery konkursy 66. Turnieju Czterech Skoczni! Wcześniej udało się to tylko Svenowi Hannawaldowi.

  • Stanisław Marusarz, Lahti 1938  

Mistrzostwa Świata należały do Polaka! Po pierwszej rundzie i pobiciu rekordu skoczni – 66m – Stanisława Marusarza na rękach nosili fińscy kibice. Po drugiej i pobiciu własnego rekordu uzyskując wynik 67,5 m niemieccy rywale ogłosili go zwycięzcą. Zaskoczenie przyniosło jednak zakończenie – podczas ogłaszania werdyktu ogłoszono, że złoto trafia do… Norwega Asbjoerna Ruuda. On sam nawet zaproponował oddanie pucharu Marusarzowi. Mimo oddania dłuższych skoków i dwukrotnego bicia rekordu skoczni przez Polaka decyzji sędziowie nie zmienili.

Adam Małysz

O „Małyszomanii” słyszał każdy! Gdy nasz skoczek wygrywał Polskę zawładnął prawdziwy szał! Nie ma co się dziwić, bo Adam Małysz to jeden z najbardziej utalentowanych skoczków narciarskich nie tylko w naszym kraju, ale przede wszystkim na świecie. Stawał na podium wszystkich najważniejszych imprez, pobił wiele rekordów. Swoją karierę sportową zakończył w sezonie 2010/2011. Od tej pory jeździł w rajdach samochodowych. Z zimowym sportem się nie pożegnał jednak na dobre, bo od 2016 r. jest dyrektorem ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim.

TOP 3 skoków narciarskich Adama Małysza

  • Innsbruck 2001 r.   

49. Turniej Czterech Skoczni, skocznia Bergisel, całkowita dominacja Adama Małysza. Tak w skrócie można opisać to wydarzenie. Rozpoczynając zawody punkt K wynosił 108 m. Do ostatniego skoku pierwszej serii żaden zawodnik go nie osiągnął, a najdłuższy skok wynosił 104 m. Do czasu, aż Polak wzbił się w powietrze. W pierwszej serii oddał skok na 111,5 m, zaś w drugiej poleciał jeszcze dalej i wylądował na 118,5 m. Polak wygrał zawody z przewagą 44,9 punktu! Była to rekordowa przewaga w dziejach Pucharu Świata na dużej skoczni.

  • Sapporo 2007 r. 

Pierwszy występ w Sapporo nie był dla polskiego skoczka szczęśliwy. Przegrał rywalizację na dużej skoczni, bo dopadał go jet lag. Kolejny występ, tym razem na Miyanomori, okazał się wyjątkowy. Małysz dał upust swojej złości. Ale w jakim stylu! Pierwszy skok oddał na odległość 102 m. Był to rekord obiektu! Prowadził z wielką przewagą i już było wiadomo, że druga runda jest tylko formalnością. Wygrał z przewagą 21,5 pkt.

  • Predazzo 2003 r. 

Kolejny nokaut dla rywali i kolejny rekord skoczni. Adam Małysz zapewnił sobie zdecydowaną przewagę już w pierwszej serii. Oddał najdalszy skok – 104 m. W drugiej rundzie zaś zaszalał całkowicie! Zatrzymał się na 107,5 m. Do dziś skok ten pozostaje oficjalnym rekordem skoczni. Polak wygrał z przewagą 16 pkt.

Polski Związek Narciarski

Działania i rozwój skoków narciarskich, ale też biegów narciarskich, kombinacji norweskiej, narciarstwa alpejskiego i snowboardingu w Polsce nadzoruje i organizuje Polski Związek Narciarski. To federacja narodowa, która powstała w 1919 r. Jest członkiem Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Tylko zawodnicy zrzeszeni mogą więc uczestniczyć w imprezach międzynarodowych i walczyć o najważniejsze odznaczenia. Polscy skoczkowie należą do światowej czołówki więc nie może ich zabraknąć w rywalizacji!

Zakłady bukmacherskie na skoki narciarskie w LV BET

Obstawianie skoków narciarskich to świetna zabawa. W serwisie internetowym i aplikacji mobilnej legalnego bukmachera LV BET możesz postawić swoje typy bukmacherskie na wszystkie najważniejsze imprezy narciarskie na świecie. Nie musisz obstawiać skoków innych zawodników, a jedynie ograniczyć się do Polaków. Sprawdź możliwości i postaw swoje typy skoki narciarskie w LV BET!