44. edycja pucharu świata w skokach narciarskich

44. edycja pucharu świata w skokach narciarskich

Poprzedni sezon PŚ otworzył zawody w Niżnym Tagile, ale teraz skoczkowie wracają do Polski! Najlepsi zawodnicy zainaugurują rozgrywki w Wiśle-Malince i powalczą o pierwsze punkty klasyfikacji generalnej. Zakończą go na początku kwietnia 2023 r. lotami narciarskimi w słońskiej Planicy. Kto stanie na najwyższym stopniu podium? Wszystkie zawody z sezonie 2022/2023 skoków narciarskich możesz obstawiać w zakładach bukmacherskich LV BET!

Co musisz wiedzieć o Pucharze Świata w skokach narciarskich?

Co roku, pomiędzy listopadem a marcem, rozgrywany jest nowy sezon zawodów w skokach. Zawody organizuje Międzynarodowa Federacja Narciarska głównie w krajach nordyckich, Europie Środkowej, Japonii i w wybranych latach w Stanach Zjednoczonych. A co najważniejsze – również w Polsce! W tym roku podczas inauguracji na Skoczni im. Adama Małysza skoczkowie po raz pierwszy pojadą po lodowych torach najazdowych oraz na marach igelitowych na zeskoku.

Zasady

Wszystkie występy skoczków w Pucharze Świata są punktowane. W konkurach indywidualnych oddawane są dwie serie skoków (wyjątkowo jedna), a udział w nich bierze 50 skoczków w 40 konkursach. Zawodnicy wyłaniani są przed konkursem w klasyfikacjach.

Miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata ustalane są na podstawie zdobytych punktów.

Lider klasyfikacji ma prawo do startowania w zawodach w żółtej koszulce. Prawo udziału w kwalifikacjach do konkursu Pucharu Świata w rywalizacji drużynowej zaś mają zawodnicy, którzy punktowali już w zawodach tej rangi albo Letniego Grand Prix czy w poprzednim sezonie Puchary Kontynentalnego. Drużyna może składać się z co najmniej 2 zawodników, a maksymalnie 7. Gospodarz zawodów zaś może w swoim kraju, dwa razy w sezonie, wystawić dodatkową grupę krajową (maksymalnie 6 skoczków).

W jaki sposób przyznawane są punkty? Po oddaniu skoku każdy zawodnik otrzymuje łączną notę. Składają się na nią noty za długość skoku i jego styl.

Zeszłoroczne wyniki

Po raz drugi w karierze klasyfikację generalną Pucharu Świata w skokach wygrał Japończyk Ryoyu Kobayashi. Najlepsi w Pucharze Narodów byli Norwedzy. Ubiegłoroczny sezon był jednym z najgorszych w wykonaniu Polaków. Najwyższe miejsce zajął Piotr Żyła, który był dopiero 14.

Nagroda

Najlepsi zawodnicy walczą o zwycięstwo w Pucharze Świata. Triumfator otrzymuje w nagrodę Kryształową Kulę. przyznaje ją Międzynarodowa Federacja Narciarska. Po raz pierwszy przyznana była w 1967 r. Tylko dwóch zawodników w historii otrzymało cztery razy Kryształową Kulę – Matti Nykanen i Adam Małysz.

Powrót Pucharu Świata do USA

Po osiemnastoletniej przerwie i wielu chęciach przeprowadzenia zawodów Pucharu Świata do Stanów Zjednoczonych w końcu ma się udać! Skoczkowie wystąpią w Lake Placid. Po raz ostatni występowali tam aż 30 lat temu. Amerykański kompleks składa się z dwóch skoczni: normalnej i dużej. W ostatnich latach przeszły one modernizację.

W Lake Placid zaplanowane są zawody Pucharu Kontynentalnego, które odbędą się w dniach 7-9 października 2022 r. W luty rozegrane będą też zawody Pucharu Świata kobiet i mężczyzn.

Terminarz 44. edycji Pucharu Świata w skokach narciarskich

Inauguracja 44. edycji PŚ odbędzie się na Skoczni im. Adama Małysza 4 listopada 2022 r. Początek o godz. 18.15. Pierwsze zimowe zawody indywidualne rozegrane zostaną w sobotę i niedzielę o 16.00.

Znacznie więcej zawodów Pucharu Świata 2022/2023 odbędzie się za dnia, chociaż przy sztucznym oświetleniu. Powodem jest piłkarski mundial w Katarze.

Przy naturalnym świetle zostaną rozegrane konkursy w Ruce, Titisee-Neustadt (piątek i sobota), Engelbergu (niedziela), Garmisch-Partenkirchen, Innsbrucku, Sapporo (niedziela), Bad Mitterndorf, Lake Placid (zawody indywidualne), Oslo (sobota) i Planicy.

Tradycyjnie zawody w Sapporo (22 stycznia 2023 r.) rozpoczną się o godz. 2.00 w nocy czasu polskiego. Aby obejrzeć na żywo rywalizację w Lake Placid (11 lutego 2023 r.) trzeba nastawić się na nocne oglądanie, bo rozpocznie się dopiero o godz. 23 polskiego czasu.

Zawody indywidualne oraz mikst na normalnej skoczni podczas Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym w Planicy zaplanowane są na 25-26 lutego 2023 r. Początek o godz. 17. Rywalizacja indywidualna na dużej skoczni (3 marca) rozpocznie się o godz. 17.30, a rywalizacja drużynowa dzień później o godz. 16.30.

Puchar Świata kobiet rozpocznie się dzień później niż mężczyzn. Konkurs będzie trwał w dniach 5 i 6 listopada 2022 r. na Skoczni im. Adama Małysza w Wiśle. Będzie to pierwsza rywalizacja kobiet o Kryształową Kulę w Polsce. Kolejnym wielkim wydarzeniem w będą MŚ w Planicy (23 lutego 2023 r.). O godz. 17 rozpocznie się konkurs indywidualny na normalnej skoczni, dwa dni później – zawody drużynowe (godz. 12.15), a trzy dni później – w mikście (17). Po raz pierwszy w historii ma się odbyć też konkurs lotów narciarskich pań. Zawody na skoczni Vikersundbakken w Vikersund mają rozpocząć się 19 marca 2023 r. o godz. 10.

Zawodnicy Pucharu Świata w skokach narciarskich

W sezonie 2022/2023 nie wystąpi austriacki skoczek Markus Schiffner, który ogłosił niedawno, że przechodzi na sportową emeryturę. To jedyny zawodnik, który na pewno nie wystartuje w zbliżającym się sezonie.

Nie ma jeszcze informacji o tym, kto dokładnie przystąpi do PŚ. Można spodziewać się, że będą to skoczkowie dobrze znani z poprzednich sezonów. Wśród nich znajdziemy takie nazwiska jak Ryoyo Kobayashi, Karl Geiger, Marius Lindvik, Halvor Egner Ganerud, Stefan Kraft czy Markus Eisenbichler.

Jak wygląda Polska kadra skoczków w sezonie 2022/2023? W pierwszym zespole znalazło się pięciu zawodników:

  1. Kamil Stoch
  2. Piotr Żyła
  3. Dawid Kubacki
  4. Jakub Wolny
  5. Paweł Wąsek

Andrzej Stękała, Kacper Juroszek, Tomasz Pilch, Aleksander Zniszczoł, Maciej Kot, Jan Habdas, Stefan Hula, Jarosław Krzak i Klemens Murańka znaleźli się w kadrze B.

W reprezentacji kobiet wystąpią trzy zawodniczki:

  1. Nicole Konderla
  2. Kinga Rajda
  3. Kamila Karpiel

Kto ma największą szansę na zdobycie Pucharu Świata w skokach narciarskich?

Przed rozpoczęciem sezonu wytypowanie faworytów jest dość trudne. Każdy skoczek przygotowuje się do zimowej rywalizacji i to wtedy chce mieć szczytową formę.

Warto więc poznać wszelkie dostępne informacje o możliwościach. Dobrym źródłem informacji mogą być letnie skoki. A te napawają polskich kibiców optymizmem! Świetnie prezentowali się reprezentanci Polski. Dawid Kubacki został zwycięzcą letniego Grand Prix. Wygrał m.in. zawody w Klingenthal. Na podium tego konkursu stanęli także Japończyk Royo Kobayashi i Norweg Daniel Andre Tande. Rywale byli więc na najwyższym poziomie. Na podium letniego GP stanął też Manuel Fettner oraz Kamil Stoch. Polscy skoczkowie zwyciężyli też w rywalizacji drużynowej. Czy równie dobrze pójdzie im w zimowym cyklu GP?

Obstawianie Pucharu Świata w skokach narciarskich

W LV BET możesz postawić swoje typy bukmacherskie na wszystkie najważniejsze wydarzenia zimowych sportów! Pierwsze kupony postawisz jeszcze przed rozpoczęciem sezonu, a w ich trakcie możesz też postawić zakłady live. Cały nadchodzący sezon skoków narciarskich będzie transmitowany na antenach Eurosportu oraz w serwisie Player.pl. Konkursy Pucharu Świata mężczyzn (oprócz Rumunii) oraz Mistrzostwa Świata w Planicy będzie można zobaczyć na żywo w TVN. TVP będzie transmitowało zawody PŚ w Wiśle, Zakopanem i Rasnovie. Przygotuj się do oglądania i typowania!

Typy bukmacherskie na Puchar Świata w skokach narciarskich w LV BET

Jakie rynki można typować w LV BET? Wśród najpopularniejszych zakładów znajdziesz m.in. zakłady na zwycięzcę, na miejsce skoczka w konkursie, na pierwszą serię czy H2H. A to tylko nieliczne z możliwości, które znajdziesz w serwisie internetowym lub w aplikacji mobilnej. Postaw swoje kupony bukmacherskie na skoki narciarskie w LV BET i wygrywaj!