Puchar Świata w narciarstwie alpejskim 2022/2023

Puchar Świata w narciarstwie alpejskim 2022/2023

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) ogłosiła kalendarz Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim w sezonie 2022/2023. Główna impreza, czyli mistrzostwa świata, odbędzie się we francuskich kurortach Courchevel/Meribel w lutym. Jakie jeszcze wydarzenia czekają na sportowców?  Oto najważniejsze informacje o PŚ w narciarstwie alpejskim. Poznaj je i postaw swoje typy bukmacherskie w LV BET!  

Najważniejsze informacje o Pucharze Świata w narciarstwie alpejskim 2022/2023

Finałowe zawody Pucharu Świata FIS 2022/23 w narciarstwie alpejskim odbędą się w największym ośrodku narciarskim w Pirenejach, czyli w Grandvalira Andorra. Zawodnicy będą rywalizowali w dniach 13 – 19 marca 2023 r. W tegorocznym sezonie FIS wprowadziła kilka zmian w rozgrywkach. Jakich? Dowiedz się z LV BET!

Zeszłoroczni triumfatorzy Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim

Sezon Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim rozpoczął się 23 października 2021 r. Sportowcy zainaugurowali go tradycyjnie w austriackim Solden. Najlepszą zawodniczką została Amerykanka Mikaela Shiffrin.

W klasyfikacjach triumfowały:

  • zjazd – Sofia Goggia
  • slalom – Petra Vlhova
  • gigant – Tessa Worley
  • supergigant – Federica Brignone
  • PAR – Andreja Slokar

W rywalizacji mężczyzn najlepszy okazał się Marco Odermatt ze Szwajcarii.

W poszczególnych klasyfikacjach zwyciężyli:

  • zjazd – Aleksander Aamodt Kilde
  • slalom – Henrik Kristoffersen
  • gigant – Marco Odermatt
  • supergigant – Aleksander Aamodt Kilde
  • PAR – Christian Hirschbuhl

W klasyfikacji generalnej zwyciężyli Austriacy. Na podium stanęli też reprezentanci Szwajcarii i Włoch.

Terminarz Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim

Nowy sezon tradycyjnie rozpoczną alpejki na lodowcu Rettenbach w Solden. 22 października 2022 r. rozegrany będzie slalom gigant. Tym razem nie będzie miesięcznej przerwy, bo już 5 i 6 listopada zaplanowane są dwa zjazdy przez szwajcarską oraz włoską część Alp. Kolejne zawody to slalom rozgrywany 12 listopada w austriackim Lech/Zuers. Kolejne dwa slalomy zaplanowane są w fińskim Levi (19-20 listopada). Po tym sprawdzianie zawodniczki przeniosą się za ocean, a dokładniej do Killington (26-27 listopada) oraz Lake Louise (2-4 grudnia). Rywalizacja wróci do Europy z konkurencjami technicznymi i szybkościowe klasyki: w Sankt Moritz czy Cortinie d’Ampezzo. W sumie do końca stycznia FIS zaplanował 31 zawodów w 16 ośrodkach. Przed lutowymi mistrzostwami świata odbędzie się jeszcze slalom gigant oraz slalom w Szpindlerowym Młynie (28-29 stycznia). 47. Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim zorganizowane będą w dwóch francuskich kurortach Courchevel oraz Meribel. Wyścigi rozegrane będą od 6 do 19 lutego. Po czempionacie alpejki wystartują w zjeździe oraz supergigancie w szwajcarskiej Crans-Montanie (25-26 lutego) oraz w norweskim Kvitfjell (4-5 marca). Przedostatnimi zawodami będą konkurencje techniczne w szwedzkim Are. Finał sezon drugi raz w historii rozegrany będzie w Andorze w Soldeu. W sumie w kalendarzu alpejek znalazło się 20 lokalizacji i 41 zawodów. Zaplanowano 22 dyscypliny techniczne oraz 19 szybkościowych.

Rywalizacja mężczyzn również rozpocznie się od slalomu giganta w Solden, tyle że 23 października.

Już 29 i 30 października zaplanowane są dwa zjazdy na nowej trasie transgranicznej pomiędzy Zermattt a Cervinią. Po pararellu w Lech/Zuers (14 listopada) rozegrane będą konkurencje szybkościowe w Lake Louise (26-27 listopada) oraz Beaver Creek (2-4 grudnia). Po powrocie do Europy na sportowców czekają m.in. giganty w Alta Badia (18-19 grudnia), nocny slalom w Madonnie di Campiglio (22 grudnia) czy zjazd i supergigant w Bormio (28-29 grudnia). Nie zabraknie też nowości, którą na pewno będą potrójne zawody w niemieckim Garmisch-Partenkirschen. 4 stycznia 2023 r. rozegrany zostanie tam nocny slalom, a 28 i 29 stycznia alpejczycy będą rywalizować w zjeździe oraz slalomie gigancie. Następnie w kalendarzu znalazły się zawody Adelboden, Wengen, Kitzbühel oraz Schladming. Będzie to seria wydarzeń dla szybkościowców, ale i slalomistów. Pierwsze trzy tygodnie lutego zajmą mistrzostw świata, które rozegrane zostaną w dniach 6-19 lutego w Courchevel/Meribel.

Pod koniec zmagań alpejczycy ponownie wrócą za ocean.  Będą rywalizowali. w slalomie gigancie oraz slalomie (25-26 lutego) w amerykańskim Palisades Tahoe. Następnie będą walczyli w Aspen, gdzie zaplanowano dwa zjazdy i supergigant (3-5 marca). Po powrocie do Europy rozegrane zostaną dwa giganty w Kranjskiej Górze (11-12 marca) oraz finały w Soldeu (13-19 marca). W sumie na mężczyzn w PŚ wystąpi 21 lokalizacji i 42 starty. Połowa z nich to konkurencje techniczne, a połowa szybkościowe.

Medaliści Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim

Kto wystartuje w tegorocznych rozgrywkach? Polski Związek Narciarski podał skład kadry narodowej w narciarstwie alpejskim na sezon 2022/2023. W męskiej rywalizacji wystąpi Michał Jasiczek, Piotr Habdas i Paweł Pyjas. W kadrze kobiet znalazła się Martyna Gąsienica-Daniel.

Gdzie oglądać Puchar Świata w narciarstwie alpejskim

Transmisje zawodów w zbliżającym się sezonie można będzie oglądać w Eurosporcie. Oprócz narciarstwa alpejskiego na kanałach tego nadawcy będzie można też oglądać pucharowe zawody w biegach narciarskich, kombinacji norweskiej, narciarstwie dowolnym oraz snowboardzie. Eurosport i TVP pokażą też skoki narciarskie. Jak poradzą sobie polscy skoczkowie? Obstawiaj konkursy Pucharu Świata w LV BET!

Typowanie Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim w LV BET

Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu masz szansę na przygotowanie się do obstawiania wszystkich zawodów w zimowych sportach. Kluczowe jest zebranie jak największej ilości informacji o formie zawodników. Przyda się więc śledzenie portali społecznościowych czy komunikatów sztabów trenerskich. Znacznie łatwiej będzie postawić swoje typy po pierwszych konkursach. Do postawienia pewnych typów dokładna analiza jest jednak podstawą!

Zakłady bukmacherskie na Puchar Świata w narciarstwie alpejskim

Legalny bukmacher LV BET pozwala na obstawianie zawodów rozgrywanych w ramach PŚ przez cały sezon! Do wyboru masz zakłady długoterminowe oraz krótkoterminowe. Wśród tych pierwszych znajdziesz m.in. możliwość wytypowania zwycięzcy Pucharu Świata, miejsca, które zajmie wskazany zawodnik w PŚ czy klasyfikację Mistrzostw Świata. Ciekawą ofertę dostaniesz też na każde zawody. Oprócz podstawowego zakładu na zwycięzcę będziesz mógł też wskazać zawodników zajmujących miejsca 1-3 czy 1-6 lub skorzystać z zakładów H2H. Poznaj wszystkie możliwości w serwisie internetowym lub w aplikacji mobilnej LV BET i postaw swoje szczęśliwe kupony na narciarstwo alpejskie!