Finał Pucharu Davisa

Finał Pucharu Davisa

Davis Cup 2022 to jeden jest najważniejszych turniejów tenisowych na świecie. Przyciąga najlepszych zawodników i widzów z całego świata. W listopadzie rozegrany zostanie 110. finał tego turnieju. W tym roku na liście startowej zabraknie wiele nazwisk. Kto przystąpi do rywalizacji? Obstawiaj Puchar Davisa w zakładach bukmacherskich LV BET!

Puchar Davisa- co musisz wiedzieć?

Do rywalizacji w Pucharze Davisa podchodzą wyłącznie drużyny męskie. Coroczne rozgrywki organizuje Międzynarodowa Federacja Tenisowa. W tym roku wprowadziła nową formułę i drużyny są już po pierwszych meczach. W turnieju nie biorą udziału tenisiści z Rosji i Białorusi, którzy zostali wykluczeni z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Kilka słów o historii Pucharu Davisa

Początkowo turniej miał być rywalizacją studentów z USA i Wielkiej Brytanii. Pomysł ten jednak spotka się z tak dobrym przyjęciem, że do gry szybko chcieli dołączyć się kolejni tenisiści i kraje. Jeden z czterech pomysłodawców rozgrywek, Dwight Davis, dopracował reguły konkursu i zakupił dla zwycięzców srebrny puchar.

Po raz pierwszy walczono o niego 10 sierpnia 1900 r. w Brooklynie. Naprzeciw siebie stanęły drużyny ze Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Pięć lat później do gry dołączyły reprezentacje Belgii, Francji, Austrii i Australazji (była to połączona drużyna składająca się z zawodników Australii i Nowej Zelandii). Nazwa zawodów na Puchar Davisa została zmieniona w 1945 r.

Zwycięzcy poprzednich turniejów

Amerykanie wygrywali do tej pory aż 32 edycje Pucharu. Drudzy na liście zwycięzców są Australijczycy, którzy triumfowali aż 28 razy. 15 zwycięstw odnieśli w latach 1950-1967. Po 10 Pucharów na koncie mają reprezentanci Francji i Wielkiej Brytanii.

W Pucharze Davisa rozgrywanym w 2021 r. triumfowali Rosjanie. W finale pokonali Chorwatów. Obrońcy tytułu tym razem nie biorą udziału w turnieju.

O popularności Davis Cup świadczy fakt, że w jego setnej edycji zagrali tenisiści ze 129 państw!

O co walczą tenisiści?

Puchar, który ufundował Davis, istnieje do dziś. To właśnie on jest najważniejszą nagrodą w zawodach. Zwycięzcy jednak nie otrzymują go na stałe. Trofeum to pozostaje w posiadaniu federacji ITF, a przekazywane jest tylko na czas dekoracji i sesji zdjęciowej. Wygrani tenisiści dostają zaś pomniejszoną kopię pucharu. W 2002 r. nowy. Sponsor trofeum ufundował trzypiętrową podstawkę, przez co nagroda mierzy 110 cm.

Puchar Davisa- rezygnacje tenisistów

W tym roku Roger Federer zakończył karierę. Wielkiego tenisisty nie zobaczymy więc w najbliższych rozgrywkach. Swoją nieobecność podczas Davis Cup zapowiedzieli też inni sportowcy. Z udziału zrezygnował Novak Djoković. Jako powód rezygnacji podał osobiste pobudki. Kolejnym wielkim nieobecnym będzie mistrz olimpijski Alexander Zverev.  Niemiec natomiast ma boryka się ze zdrowiem. W hiszpańskiej drużynie natomiast zabraknie Rafaela Nadala. Swój udział w turnieju potwierdził za to ostatni mistrz US Open i lider rankingu ATP, Carlos Alcaraz.

Terminarz Pucharu Davisa

Organizatorzy turnieju finałowego Davis Cup wprowadzili szereg zmian w rozgrywkach, a co za tym idzie i w harmonogramie. Finał podzielony został na dwa etapy. W fazie grupowej, która rozegrana została w dniach 13-18 września 2022 r., drużyny zagrały w czterech miastach: Bolonia, Glasgow, Hamburg i Walencja. Faza pucharowa zaś zaplanowana jest w dniach 22-27 listopada w Maladze. Finał turnieju zostanie rozegrany 27 listopada 2022 r.

Drabinka Pucharu Davisa

Do listopadowego ćwierćfinału awansowały po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy. Każda runda turnieju składa się z pięciu meczów – dwa pierwsze to gry singlowe, debel i znów dwa pojedynki singlowe. Zagrać w singlu i deblu mogą ci sami zawodnicy. Konkurs może zakończyć się też przed rozegraniem pięciu rund; w przypadku, gdy jedna drużyna ma koncie trzy zwycięstwa.

Obecnie rozgrywki przyjęły formę stacjonarnej rywalizacji w czasowych rozgrywkach. Pomysł. ten spotkał się z krytyką wielu sportowców, którzy podkreślają, że system dom-wyjazd był najlepszym rozwiązaniem i podtrzymaniem wieloletniej tradycji. Niektórzy nawet posunęli się do stwierdzenia, że to nie jest już ten sam turniej.

Faworyci Pucharu Davisa

Eksperci wskazują, że w tym roku największe szanse na zdobycie trofeum mają tenisiści z Australii. Do tej pory kraj reprezentowali w pojedynkach singlowych Jason Kubler i Alex de Minaur, a w deblu Matthew Ebden w parze z Maxem Purcellem.

Na uwagę zasługuje też drużyna Hiszpanii, w której zagra Carlos Alcaraz. Na korcie wesprą go: Roberto Bautista Albert Ramos, Pedro Martinez i Marcel Granollers. Kapitanem drużyny będzie Sergi Brauguera. Lider rankingu ATP nie trafi na najsilniejszych rywali.

Jak obstawiać Puchar Davisa?

Nie możesz doczekać się finału Pucharu Davisa? Poczuj te emocje już dziś! Przygotuj się do obstawiania rywalizacji najlepszych tenisistów świata. Pierwsze mecze już za nami, ale najważniejsze starcia jeszcze się odbędą. Do postawienia pewnych typów bukmacherskich niezbędna jest dokładna analiza. Masz czas, aby porównać możliwości tenisistów, sprawdzić formę i wyniki ich. ostatnich występów. To wszystko pozwoli na postawienie pewnych kuponów! Podczas typowa warto również wziąć pod uwagę zmęczenie zawodników. To one może okazać się kluczowe.

Typy i zakłady na Puchar Davisa

Reprezentacja Polski nie dostała się do fazy pucharowej. Fani polskiego tenisa na pewno nie są pocieszeni, jednak warto pamiętać, że równie emocjonujące będą przyszłe spotkania zawodów Davisa. Zachęcamy do poznania oferty zakładów bukmacherskich LV BET. Legalny bukmacher w swoim serwisie internetowym i w aplikacji mobilnej umieszcza szereg atrakcyjnych rynków na wszystkie turniejowe spotkania! Poznaj je, sprawdź kursy i stawiaj swoje typy na turniej. Nie przegap też najważniejszego meczu Pucharu Davisa który odbędzie się 27 listopada 2022 r.!