Sportowe podsumowanie 2023: najważniejsze wydarzenia w polskim sporcie

Sportowe podsumowanie 2023: najważniejsze wydarzenia w polskim sporcie

Polacy zajmują ważną pozycję w światowym sporcie. W ubiegłym roku zdobyli wiele medali podczas najważniejszych wydarzeń sportowych. Które z nich są warte odnotowania? Jacy zawodnicy uzyskali najlepsze wyniki na mistrzostwach świata, igrzyskach olimpijskich mistrzostwach Europy czy świata? Przeżyjmy to jeszcze raz z legalnym bukmacherem LV BET!

Polska – potęga tenisa

Iga Świątek – najlepsza na świecie tenisistka co prawda na jakiś czas oddała fotel liderki Białorusince Arynie Sabalence, al. Pod koniec 2023 r. znów go objęła i wszystko wskazuje na to, że szybko nie odpuści.

22-latka po raz pierwszy zajęła 1. miejsce w rankingu WTA w 2022 r. Rozgrywki w kolejnym roku rozpoczęła jednak niefortunnie, bo od przegranej w Australian Open. Niespodziewanie odpadła w 1/8 finału. Kolejny jej występ również nie poszedł po jej myśli. Z turnieju WTA 1000 w Rzymie musiała się wycofać z uwagi na kontuzję. Na właściwe tory wróciła w Paryżu. W Roland Garros uzyskała czwarty wielkoszlemowy tytuł w karierze. W US Open Świątek znów przegrała w 1/8 finału. A to oznaczało, że po 75. tygodniach Polka spadła w pozycji liderki. Powróciła na szczyt w ostatnich dniach 2023 r. – po raz pierwszy wygrała WTA Finals w Cancun. Łącznie w 2023 r. wygrała sześć turniejów, a zagrała w ośmiu finałach. Triumfowała w Dausze, Stuttgarcie, przed własną publicznością w Warszawie oraz Pekinie.

Sukcesy, nie aż tak duże, odnosili też inni polscy tenisiści. Znakomicie rozpoczęła 2023 r. Magda Linette. Polska dotarła aż do półfinału Australian Open, a poległa dopiero w starciu z Aryną Sabalenką. W Melbourne można było oglądać też występ Jana Zielińskiego, który zagrał w finale gry podwójnej AO. Co prawda przegrał w duecie z Hugo Nysem. Tenisiści ci triumfowali za to w późniejszych turniejach – w Rzymie oraz w Metz.

W rywalizacji mężczyzn najlepszy jest Hubert Hurkacz.

W lutym wygrał halową imprezę w Marsylii, ale w kolejnych miesiącach nie szło mu za dobrze. Oczywiście z wyjątkami, a najlepszym z nich była zacięta walka podczas Wimbledonu, gdy stawiał czoła samemu Novakovi Djokoviciovi. Polak odniósł też ważne zwycięstwo w Szanghaju podczas turnieju rangi 1000 (wcześniej zwyciężył w nim w 2021 r.)

Złoty rok siatkarzy

Ubiegły rok należał też do siatkarzy. Zamieniali oni w złoto wszystko, czego dotknęli. Ekipa prowadzona przez charyzmatycznego Nikolę Grbicia na pewno przejdzie do historii polskiej siatkówki.

Pierwszy wielki sukces zawodnicy odnieśli pod koniec lipca, gdy zjawili się w Gdańsku. Jak burza przeszli przez turniej finałowy Ligi Narodów. W decydującym meczu spisali się fantastycznie i pokonali reprezentację USA 3:1.

Na przełomie sierpnia i września rozegrane zostały mistrzostwa Europy. Polacy bez jednej porażki dotarli do finału. Tym razem zmierzyli się z Włochami 3:0.  Był to swojego rodzaju rewanż za porażkę w finale mistrzostw świata rok wcześniej. Po raz drugi w historii siatkówki sięgnęli po to trofeum. W kolejnej odsłonie zmagań było jeszcze lepiej. Reprezentacja Polski zwyciężyła bowiem w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Z sukcesów mogli liczyć się też fani polskich siatkarek.

Drużyna Stefano Lavariniego wywalczyła brąz Ligi Narodów. Końcówkę sezonu zaś zwieńczyła awansem na igrzyska olimpijskie. Panie dokonały tego po raz pierwszy od 2008 r. W decydującym spotkaniu o drugie miejscu turnieju w Łodzi pokonały Włoszki.

A to jeszcze nie koniec sukcesów siatkarskich. Zespoły PlusLigi zdominowały rozgrywki Ligi Mistrzów. W finale zmierzyły się Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Turyn Jastrzębski Węgiel. Mecz zakończył się wynikiem 3:2. Siatkarze z Kędzierzyn-Koźla zdobyli trofeum po raz trzeci z rzędu.

Mistrzowskie złoto w Planicy

Piotr Żyła udał się do Planicy, aby obronić mistrzowski tytuł. Po złoto na Mistrzostwach Świata sięgnął dwa lata wcześniej na skoczni normalnej w Oberstdorfie. Sprawił niemałe zaskoczenie, bo nie był głównym faworytem tej rywalizacji.

Po pierwszej serii został skwalifikowany dopiero na 13. miejscu, więc mało kto wierzył w jego zwycięstwo. Zawodnik jednak się nie poddał. W drugiej serii wylądował na 105 m. Wynik ten został oficjalnym rekordem Sredniej Skakalnicy i przyniósł mu zwycięstwo. Obrona tytułu stała się faktem.

Wspinaczka na szczycie

Świetne występy i najlepsze osiągnięcia ma też na koncie Aleksandra Mirosław. Polka uprawiająca wspinaczkę sportową tylko w 2023 r. kilkakrotnie pobiła rekord świata. Ba, zrobiła to trzykrotnie w ciągu jednego dnia! Niecodzienne występy można było oglądać w kwietniu w Seulu. Ostateczny rekord Aleksandra Mirosław ustanowiła we wrześniu w Rzymie i wynosi 6,24 s.

Wygrywając te kontynentalne zawody kwalifikacyjne do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich we wspinaczce sportowej na czas zagwarantowała sobie start w Paryżu. To właśnie tam po raz pierwszy w historii dyscyplina ta będzie oddzielną medalową konkurencją.

Żużlowy mistrz po raz czwarty

Już po raz czwarty z rzędu Bartosz Zmarzlik został mistrzem świata w żużlu. W 2023 r. wygrał pięć z dziewięciu turniejów Speedway Grand Prix: w chorwackim Gorican, niemieckim Teterow, Rydze oraz w Gorzowie Wielkopolskim i Toruniu. Kontrowersyjnie został zdyskwalifikowany z zawodów w Vojens.

. 28-latek czwarty tytuł w karierze wywalczył jako najmłodszy zawodnik w historii tej dyscypliny sportowej. Już tylko dwa złote medale dzielą go od najlepszego osiągnięcia wszech czasów. Wcześniej po sześć tytułów wywalczyli Tony Rickardsson i Ivan Mauger.

Tytuł mistrza świata to nie jedno wyróżnienie, które trafiło do Polaka. Bartosz Zmarzlik został indywidualnym mistrzem Polski, zdobył MP par klubowych, a także obronił tytuł w PGE Ekstralidze z Motorem Lublin. W reprezentacji Polski, wraz z Patrykiem Dudkiem, Maciejem Janowskim, Dominikiem Kuberą oraz Januszem Kołodziejem zdobył Drużynowy Puchar Świata.

Mimo młodego wieku od Zmarzlika tylko trzech zawodników zdobyło więcej mistrzowskich tytułów. Eksperci wskazują, że jest na najlepszej drodze, aby w sezonie 2024 pobił rekord SGP. Obecnie ma na koncie 23 wygrane zawody w IMŚ, podobnie jak Jason Crump.

Fighterski mistrz

Łukasz Różański, bo o nim mowa, dołączył w 2023 r. do zaszczytnego grona najlepszych zawodników na świecie.

Wziął udział w walce wieczoru gali KnockOut Boxing Night 27. Jego przeciwnikiem był Alen Babić. Polak od początku zaczął mocno atakować i ruszył na rywala. Chorwat został zasypany uderzeniami na głowę. Strategia ta okazała się bardzo skuteczna, bo już po 2 minutach i 10 sekundach było po walce.

Sędzia ringowy Jose Guadalupe Garcia przerwał pojedynek po tym, jak Babić przestał odpowiadać na kolejne ataki Różnańskiego; ogłoszony został techniczny nokaut w pierwszej rundzie. Ta wygrana przyniosła mu tytuł mistrza świata WBC w kategorii bridger.

Mówiło się, że meksykański arbiter prawdopodobnie uchronił Chorwata przed ciężkim nokautem. Zwycięstwo to sprawiło, że Różański został piątym w historii polskim mistrzem świata. Wcześniej dokonali tego następujący zawodnicy: Dariusz Michalczewski, Tomasz Adamek, Krzysztof Włodarczyk i Krzysztof Głowacki.

Lekkoatletyka

Polskich reprezentantów nie zabrakło na najważniejszych imprezach lekkoatletycznych na całym świecie.

Ze świetnej strony pokazali się przede wszystkim w trakcie halowych mistrzostw Europy w Stambule, Drużynowych Mistrzostw Europy w Chorzowie oraz mistrzostw świata w Budapeszcie.

W ostatniej z lokalizacji życiowy sukces odniosła Natalia Kaczmarek, gdzie sięgnęła po srebrny medal. Był to pierwszy w historii medal dla Polski w biegu na 400 m. Kaczmarek zwracała na siebie uwagę również w zawodach Diamentowej Ligi, a w kończącym sezon biegu w Eugene była druga. Obecnie jest wiceliderką światowego rankingu.

Na wyróżnienie zasługuje także Ewa Swoboda. Podczas mistrzostw świata w Budapeszcie, po protestach awansowała do finału, w którym zajęła szóste miejsce. W 2023 r.  na Memoriale Kamili Skolimowskiej ustanowiła swój rekord życiowy – 10.94.

Wojciech Nowicki, pewniak w trudnych sytuacjach, w ubiegłym roku również nie zawodził na najważniejszych imprezach.  Wygrał w Memoriale Kamili Skolimowskiej i był drugi na mistrzostwach świata. W rankingu światowym zajmuje pozycję lidera.ecnym roku

Podczas 3. Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023 polscy sportowcy zdobyli aż 50 medali, z czego 13 złotych. Wśród mistrzów wymienić można zawodników uprawiających kajakarstwo, lekkoatletykę, wspinaczkę sportową czy sporty walki. Biało-czerwoni w klasyfikacji medalowej zajęli szóste miejsce.

Zakłady bukmacherskie na polskich sportowców w LV BET

Wydaje się, że najmniej udany rok mieli polscy piłkarze. Porażki czy liczne afery przyciągały kibiców bardziej niż ich występy na boisku. Poznaj podsumowanie 2023 r. w polskiej piłce nożnej z LV BET. Najważniejsze wydarzenia sportowe już za chwilę ruszą z kolejnymi edycjami. Ich wyniki będziesz mógł obstawiać w zakładach bukmacherskich LV BET. Dostępną ofertę poznasz w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej. Wystarczy kilka kliknięć, a postawisz swoje szczęśliwe kupony dzięki którym będziesz miał szansę na wysokie wygrane!