Tenis: Hubert Hurkacz i Iga Świątek zagrają w turniejach Finals?

Polscy kibice tenisa dawno nie mieli takich powodów do zadowolenia. Zarówno Hubert Hurkacz jak i Iga Świątek znakomicie zaczęli rok 2021, w rankingach plasują się w TOP 20 i na ten moment są bliscy zapewnienia sobie startu w kończących sezon turniejach ATP Finals i WTA Finals!

Hurkacz w Miami Open

W ostatnich dniach Hubert Hurkacz jest na ustach całego tenisowego świata. W minioną niedzielę Polak wygrał mocno obsadzony, prestiżowy turniej Miami Open, który uznaje się za najważniejszy tuż po czterech imprezach wielkoszlemowych. 24-latek w drodze do finału pokonał faworyzowanych Denisa Shapovalova, Milosa Raonica, Stefanosa Tsitsipasa i Andriera Rublewa, a w finale rozprawił się z młodym Włochem Jannikiem Sinnerem.

Hurkacz w rankingu ATP

Dzięki zwycięstwu w tym turnieju zaliczył ogromny (aż o 21 pozycji) awans w rankingu ATP – z 37 miejsca wskoczył na 16, które jest jego najlepszym w karierze. Co ciekawe był to już jego drugi triumf w zawodach rangi ATP w tym sezonie, bo w styczniu zwyciężył też w Delray Beach. Tym samym awansował też w klasyfikacji „Road to Turin” – zestawieniu tenisistów walczących o udział w kończącym sezon turnieju ATP Finals, który w tym roku odbędzie się w listopadzie właśnie w Turynie.

Hurkacz w rankingu „Road to Turin”

Zagra w nim najlepszych ośmiu zawodników sezonu, a w tym rankingu Hurkacz plasuje się obecnie na piątej pozycji z dorobkiem 1395 punktów. 24-latek w 2021 roku zanotował już siedem startów w imprezach ATP, z czego wygrał dwa – żaden inny singlista nie może się poszczycić takim samym wynikiem. Liderem zestawienia „Road to Turin” jest obecnie Novak Djoković (2140 punktów), który wygrał pierwszą wielkoszlemową imprezę w sezonie, czyli Australian Open. Serb jednak jak do tej pory ma na koncie tylko dwa starty.

Świątek w rankingu WTA

Jeśli chodzi o Igę Świątek, młodziutka Polka błysnęła jesienią ubiegłego roku, kiedy wygrała wielkoszlemowego Rolanda Garrosa. Ale i na początku obecnego sezonu prezentuje się nieźle. Co prawda w Miami odpadła już w III rundzie, ale za to pod koniec lutego wygrała turniej WTA w Adelaide. Ona – podobnie jak Hurkacz – w rankingu WTA także plasuje się na 16 pozycji i zapewne do końca będzie walczyć o awans na kończącą rok imprezę WTA Finals.

Świątek w rankingu „Road to Shenzhen”

W zestawieniu „Road to Shenzhen” zdobyła na razie 935 punktów, na które składa się pięć startów w turniejach WTA i wspomniane zwycięstwo w Adelaide. 19-letniej tenisistce z Raszyna daje to na razie dziewiąte miejsce w walce o Shenzhen. Liderką zestawienia jest Naomi Osaka, która wygrała Australian Open i zgromadziła już 2400 punktów.

Kiedy i gdzie turnieje Finals?

ATP Finals 2021 odbędzie się w dniach 14-21 listopada w Turynie. Z kolei WTA Finals 2021 zostanie rozegrane w chińskim Shenzhen, ale data imprezy nie została jeszcze potwierdzona.