Diamentowa Liga 2022 – Memoriał Kamili Skolimowskiej

Diamentowa Liga 2022 – Memoriał Kamili Skolimowskiej

Takiego wydarzenia w Polsce jeszcze nie było! Diamentowa Liga 2022, odwołana w Chinach, przeniesie się do Polski! Cyklem objęty został Memoriał Kamili Skolimowskiej. Oglądaj zmagania światowej czołówki i stawiaj swoje typy bukmacherskie na lekkoatletykę w LV BET! 

Historyczna Diamentowa Liga na Stadionie Śląskim odbędzie się już 6 sierpnia 2022 r. Początek zmagań od godz. 16. Swój udział zapowiedzieli już najlepsi sportowcy świata. Zmagania lekkoatletów świata możesz obstawiać w LV BET!

Memoriał Kamili Skolimowskiej

Kamila Skolimowska urodziła się 4 listopada 1982 r. w Warszawie. Od najmłodszych lat interesowała się sportem. Trenowała podnoszenie ciężarów, później wioślarstwo. Rozpoczęła grę w siatkówkę w klubie Skra Warszawa. To jednak nie były dyscypliny, w których by się spełniała. Przypadkowo zobaczyła oszczep, a później poznała rzut młotem, który był nową konkurencją lekkoatletyczną. Już w pierwszym rzucie było widać, że ma duży potencjał. Po zaledwie dwóch miesiącach treningów wskoczyła do czołówki polskich młociarek. Nieoficjalnie rzuciła 47 m, co było lepszym wynikiem od rekordu Polski. Oficjalny rekord ustanowiła mają zaledwie 14 lat – 47 m i 66 cm.

Wielki sukces przyszedł 29 września 2000 r. podczas Igrzysk Olimpijskich w Sydney. Rzuciła młot na 71 m i 16 cm, dzięki czemu ustanowiła nowy rekord Polski i rekord świata juniorek. Zdobyła olimpijskie złoto! Została jednocześnie pierwszą mistrzynią olimpijską w historii tej konkurencji oraz najmłodszą w historii polskiego sportu.

Przez całą karierę Kamila Skolimowska dwanaście razy zostawała mistrzynią Polski, 17- krotnie biła rekord kraju. Swój rekord życiowy – 76,83 m – ustanowiła 11 maja 2007 r. podczas mityngu Super Grand Prix IAAF w katarskim Doha.

Polska młociarka zmarła nagle 18 lutego 2009 r. na zgrupowaniu polskich lekkoatletów w Vila Real de Santo António w Portugalii. Miała zator tętnicy płucnej. Pogrzeb Kamili Skolimowskiej odbył się 26 lutego 2009 r. Jej prochy spoczęły w grobie przy Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Rodzina i przyjaciele sportsmenki założyli na jej cześć fundację. Do dziś pomaga ona młodym, kontuzjowanym sportowcom, promuje sport oraz organizuje różne imprezy. Memoriał Kamili Skolimowskiej jest jedną z nich. Od małej imprezy na bocznym boisku warszawskiej Skry szybko stała się jednym z najważniejszych wydarzeń lekkoatletycznych w Polsce. Obecnie odbywa się ona na Stadionie Śląskim. Po raz pierwszy będzie przystankiem prestiżowej Diamentowej Ligi. Stadion Śląski będzie pierwszym obiektem w Polsce, który zorganizuje najbardziej prestiżowy mityng lekkoatletyczny. Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej zastąpi w kalendarzu dwa odwołane mityngi w Chinach. To docenienie osób związanych z Memoriałem i samej Mistrzyni. Wyniki, jakie padały w jego kolejnych edycjach regularnie stawiały odbywającą się w Polsce imprezę wśród takich lokalizacji jak Monako, Paryż czy Oslo.

Lekkoatletyczny mityng. Zawodnicy podczas Diamentowej Ligi w Chorzowie

Stadion Śląski będzie gościł największe gwiazdy lekkoatletyki z całego świata! Dyrektor sportowy mityngu powiedział, że jest pewny uczestnictwa większości mistrzów olimpijskich z Tokio 2020. Na bieżni zmierzy się świetna w tym sezonie Ewa Swoboda z legendarną Shelly-Ann Fraser-Pryce. Potwierdzona jest też wizyta najlepszego tyczkarza świata Armanda Duplantisa. W memoriałowym rzucie młotem wystąpią trzej najlepsi miotacze igrzysk w Tokio: Wojciech Nowicki, Eivind Henriksen i Paweł Fajdek. Można liczyć na niezapomniany występ szczególnie tego pierwszego. Wojciech Nowicki zawsze podkreśla, że udział w Silesia Memoriale Kamili Skolimowskiej co roku ma dla niego podwójne znaczenie. To właśnie Kamila powiedziała mu jako młodemu sportowcowi, że zostanie mistrzem.

Do Rzeszowa przyjedzie też trener Aleksander Matusiński i jego „Aniołki”. Wystartują Justyna Święty-Ersetic, Natalia Kaczmarek i Anna Kiełbasińska. W torze obok „Aniołków” stanie m.in. Marileidy Paulino. Reprezentantka Dominikany jest w tej chwili autorką najlepszego rezultatu w tym roku na świecie.  Już wiadomo, że nie powalczy z nimi dwukrotna mistrzyni olimpijska Shaunaue Miller-Uibo. Zawodniczka pobiegnie w tym roku na 200 m.

W żeńskim bieg na 100 metrów przez płotki podczas Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej pobiegną Jasmine Camacho-Quinn, Nia Ali i Kendra Harrison. Ostatnia z nich to rekordzistka świata (12.20 s). Wszystkie biegaczki tego lata wyraźnie zeszły już poniżej 12.5 s.

Historyczna Diamentowa Liga na Stadionie Śląskim 6 sierpnia od godz. 16. Przedprogram ruszy o 13.30, otwarcie bram dla kibiców punktualnie o 12.

Zakłady bukmacherskie na Diamentową Ligę 2022 w LV BET

Takiego wydarzenia w Polsce jeszcze nigdy nie było! Stadion Śląski będzie gościł najlepszych lekkoatletów świata. To nie tylko sportowa rywalizacja i docenienie Polski na światowej arenie. Przede wszystkim wyróżnienie to jest poświęcone jednej z najlepszych polskich sportsmenek, Kamili Skolimowskiej. Wszystkie konkurencje lekkoatletyczne rozgrywane podczas mityngu możesz typować w LV BET! Legalny bukmacher przygotował wyjątkową ofertę na to wydarzenie. Sprawdź ją w serwisie internetowym lub w aplikacji mobilnej. Postaw swoje kupony bukmacherskie na lekkoatletykę w LV BET!