Tokio 2020: Klasyfikacja medalowa. Która jest Polska?

Tokio 2020: Klasyfikacja medalowa. Która jest Polska?

Igrzyska olimpijskie w Tokio może nie zaczęły się dla Polski najlepiej, ale na kilka dni przed końcem zmagań mamy na koncie już 10 medali. Z czego sześć wywalczyli nasi lekkoatleci! Pod tym względem lepsze od biało-czerwonych są tylko dwie nacje – Stany Zjednoczone i Jamajka.

Po starcie rywalizacji olimpijskiej w Tokio było słychać wiele głosów narzekających na to, że inne reprezentacje mają już na koncie swoje medale, a wśród naszych zdobyczy świeciło okrągłe zero. Inni uspokajali, że nie ma co rozdzierać szat, bo zmagania lekkoatletyczne ruszają dopiero w drugim tygodniu igrzysk, a to właśnie tutaj mamy najwięcej szans medalowych.

Polscy medaliści IO w Tokio

I faktycznie się to potwierdziło! Znakomita seria naszych lekkoatletów zaczęła się w sobotę, gdy sztafeta mieszana 4×400 metrów w rewelacyjnym stylu wywalczyła złoto. Ale jeszcze lepsze były dla polskich kibiców wtorek i środa. Najpierw w konkursie rzutu młotem kobiet na podium stanęły dwie Polki – trzecie złoto z rzędu zdobyła Anita Włodarczyk, a zawody z brązem ukończyła Malwina Kopron. Następnego dnia ten wyczyn pań powtórzyli panowie – na pierwszym miejscu podium stanął Wojciech Nowicki, a trzeci był Paweł Fajdek. Swoje dołożył też Patryk Dobek, który w biegu na 800 metrów wpadł na metę jako trzeci i zgarnął brąz.

Głównie dzięki lekkoatletom Polska ma na ten moment (stan na czwartek – 10:50) już 10 medali olimpijskich. Z czego aż sześć to właśnie zasługa naszej „lekkiej”! Swoje krążki dołożyły też wioślarki (srebro – czwórka podwójna kobiet w składzie Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann), kajakarki (srebro – K-2 500 metrów w składzie Anna Puławska, Karolina Naja), żeglarki (srebro – kat. 470 w składzie Agnieszka Skrzypulec, Jolanta Ogar-Hill) oraz zapaśnik Tadeusz Michalik (brąz – styl klasyczny, 97 kg).

Klasyfikacja medalowa

W łącznej klasyfikacji medalowej podskoczyliśmy z szarego końca do drugiej dziesiątki, a konkretnie na 19. pozycję. Aktualnie prezentuje się ona następująco:

1. Chiny – 33x złoto, 24x srebro, 16x brąz – łącznie 73 medale
2. USA – 27x złoto, 34x srebro, 24x brąz – łącznie 85 medali
3. Japonia – 21x złoto, 7x srebro, 13x brąz – łącznie 41 medali
4. Australia – 17x złoto, 4x srebro, 18x brąz – łącznie 39 medali
5. ROC – 15x złoto, 21x srebro, 19x brąz – łącznie 55 medali

19. Polska – 3x złoto, 3x srebro, 4x brąz – łącznie 10 medali

Klasyfikacja medalowa – lekkoatletyka

Ale jeśli zawężyć ten ranking tylko do zmagań lekkoatletycznych, to znajdujemy się w nim na… trzeciej pozycji! Lepsze od biało-czerwonych są tylko Stany Zjednoczone i Jamajka, a w środę przez chwile byliśmy nawet wiceliderami tego zestawienia. Aktualnie sytuacja w tejże klasyfikacji wygląda następująco:

1. Stany Zjednoczone – 4x złoto, 11x srebro, 4x brąz – łącznie 19 medali
2. Jamajka – 3x złoto, 1x srebro, 3x brąz – łącznie 7 medali
3. Polska – 3x złoto, 3x brąz – łącznie 6 medali
4. Szwecja – 2x złoto, 1x srebro – łącznie 3 medale
5. Włochy – 2x złoto – łącznie 2 medale

Po słabym starcie igrzysk wreszcie z dumą możemy powiedzieć, że przynajmniej w jednej kategorii jesteśmy światową potęgą.

Medale na poprzednich IO

10 medali na tym etapie igrzysk, czyli po 13 dniach zmagań, to najlepszy wynik od IO 1996 w Atlancie. Wtedy polskie zdobycze medalowe zatrzymały się na liczbie 17, ale raczej trudno się spodziewać, że w Tokio choćby zbliżymy się do tego wyniku. Wśród poważnych kandydatów do olimpijskiego podium mamy jeszcze Marię Andrejczyk w rzucie oszczepem oraz kobiecą sztafetę 4×400 metrów, o medal mogą też powalczyć panowie w sztafecie, a do tego może ktoś sprawi miłą niespodziankę i znajdzie się w TOP 3. Niemniej wynik 12 medali trzeba będzie uznać za dobry i satysfakcjonujący – byłby to jednocześnie najlepszy dorobek polskiej kadry olimpijskiej od IO 2000 w Sydney, gdzie wywalczyliśmy 14 medali.

Atlanta 1996 – 17 medali
Sydney 2000 – 14 medali
Ateny 2004 – 10 medali
Pekin 2008 – 11 medali
Londyn 2012 – 11 medali
Rio de Janeiro – 11 medali
Tokio – ?