Najlepsi polscy lekkoatleci

Najlepsi polscy lekkoatleci

Lekkoatletyka to jedna z pereł w polskim sporcie. Najlepsi lekkoatleci i lekkoatletki od wielu lat dostarczają nam wielu emocji, walcząc o medale na największych imprezach sportowych, takich jak: Letnie Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata czy Mistrzostwa Europy. W tym krótkim przewodniku postanowiliśmy opisać największe sukcesy polskiej lekkoatletyki na przełomie lat – którzy zawodnicy i zawodniczki zapewnili Polsce najwięcej medali?

Historia lekkoatletyki w Polsce

Początki lekkoatletyki w Polsce to okres zaborów i koniec XIX wieku. W roku 1867 we Lwowie powstało Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, które zorganizowało pierwsze zawody w niektórych konkurencjach lekkoatletycznych, głównie skok w dal i skok wzwyż. W 1888 roku w Krakowie powstał Park dra Henryka Jordana, który miał sprzyjać dalszemu rozwojowi kultury wychowania fizycznego. W programie ćwiczeń znalazły się m.in. konkurencje lekkoatletyczne. Także w Krakowie w 1919 roku założono Polski Związek Lekkiej Atletyki (PZLA), który do dziś dba o rozwój i popularyzacji lekkoatletyki w Polsce. Od 1919 roku Polska jest członkiem IAAF (Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych).

Polscy lekkoatleci na Igrzyskach Olimpijskich

Lekkoatletyka od wielu lat stanowi gwarancję na dużych imprezach sportowych, w tym również na Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Do najbardziej zasłużonych postaci polskiej lekkoatletyki zalicza się Irena Szewińska, zdobywczyni siedmiu medali, w tym trzech złotych. Co ważne, Szewińska to jedna z nielicznych pań, która zdobywała medale w różnych konkurencjach (bieg i skok w dal). Z kolei najwięcej złotych medali olimpijskich (aż cztery) ma w swoim dorobku wybitny chodziarz, Robert Korzeniowski.

Największe osiągnięcia polskich lekkoatletów – reprezentacja polski

Szczególnie szczęśliwych miastem dla polskich lekkoatletów jest Tokio. W trakcie Igrzysk Olimpijskich 1964 najlepsi lekkoatleci i lekkoatletki wywalczyli w sumie osiem medali: 2 złote, 4 srebrne oraz 2 brązowe. Był to rekord Polski, który utrzymał się przez 57 lat. Dopiero na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2020 (rozgrywanych rok później) lekkoatleci pobili ten wynik zdobywając 9 medali: 4 złote, 2 srebrne i 3 brązowe. Aż 4 z wymienionych metali to medale za rzut młotem wywalczone przez: Anitę Włodarczyk, Wojciecha Nowickiego (złoto), Malwinę Kopron i Pawła Fajdka (brąz).

Najlepsi lekkoatleci

 • Robert Korzeniowski – 4 złote medale w chodzie (3 na 50 km i 1 na 20 km)
 • Józef Szmidt – 2 złote medale w trójskoku
 • Tomasz Majewski – 2 złote medale w pchnięciu kulą
 • Bronisław Malinowski – złoto i srebro w biegu na 3000m z przeszkodami
 • Tadeusz Ślusarski – złoto i srebro w skoku u tyczce
 • Jacek Wszoła ­– złoto i srebro w skoku wzwyż
 • Wojciech Nowicki – złoto i brąz w rzucie młotem
 • Piotr Małachowski rzut młotem – dwa srebrne medale w rzucie dyskiem
 • Szymon Ziółkowski rzut oszczepem – Szymon Ziółkowski zdobył złoty medal na Sydney 2000
 • Tomasz Majewski rzut dyskiem – Złoto w Pekinie 2008
 • Władysław Kozakiewicz skok -Złoto w Moskwie 1980

Najlepsze lekkoatletki

 • Irena Szewińska – 3 złote metale (sztafeta 4x100m, bieg na 200m i bieg na 400m), 2 srebrne medale (bieg na 200m i skok w dal), dwa brązowe (bieg na 100m i 200m)
 • Anita Włodarczyk – 3 złote medale w rzucie młotem
 • Teresa Ciepły – złoto (4x100m), srebro (80m przez płotki) i brąz (sztafeta 4x100m)
 • Stanisława Walasiewicz – złoto i srebro w biegu na 100m
 • Elżbieta Krzesińska – złoto i srebro w skoku w dal
 • Halina Konopacka rzut młotem – Złoto w Amsterdamie 1928
 • Anna Rogowska skok – Złoto w Berlinie 2009
 • Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Natalia Kaczmarek i Justyna Święty-Ersetic – złoto i srebro w sztafecie 4x400m
 • Halina Górecka – złoto i brąz w sztafecie 4x100m
 • Ewa Kłobukowska – złoto w sztafecie 4x100m i brąz w biegu na 100m

Mistrzostwa lekkoatletyczne

Polacy osiągali duże sukcesy również na Mistrzostwach Świata oraz Mistrzostwach Europy. Zwłaszcza na Starym Kontynencie Polska jest lekkoatletyczną potęgą i w przeszłości wielokrotnie walczyła, a nawet raz zwyciężała w klasyfikacji medalowej. Poniżej pokrótce opisujemy najważniejsze osiągnięcia oraz zawodników i zawodniczki, które walnie przyczyniły się do powiększania dorobku medalowego.

Sukcesy Polaków na mistrzostwach

Absolutnym rekordzistą w lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata jest Paweł Fajdek, który już pięciokrotnie zdobywał tytuł mistrza świata. Do tej pory ma jednak pecha do Igrzysk Olimpijskich, gdzie wywalczył tylko brąz. Rzut młotem dominuje także w klasyfikacji kobiet. Cztery tytuły mistrzyni świata ma na swoim koncie Anita Włodarczyk rzut oszczepem. Z multimedalistów możemy wyróżnić jeszcze dwie postacie z dorobkiem przynajmniej czterech medali: Robert Korzeniowski (3 złote i 1 brązowy) oraz Wojciech Nowicki (1 srebro oraz 3 brązowe).

Jeśli chodzi o Mistrzostwa Europy, tutaj zdecydowanie prowadzi Irena Szewińska mająca w dorobku 10 medali: 5 złotych, 1 srebro, 4 brązowe. Wysoko plasuje się Anita Włodarczyk (cztery złote i jeden brąz) oraz Adam Kszczot (3 złote i 1 brąz). Po czety medale Mistrzostw Europy posiadają na swoim koncie również: Stanisława Walasiewicz, Barbara Sobotta, Jan Werner oraz Justyna Święty-Ersetic. W klasyfikacji dyscyplin w Polsce wygrywa na ME rzut młotem (18 medali), wyprzedzając bieg na 200m (10 medali) i bieg na 800m (10 medali). Dużo medali przynosiła także sztafeta 4x100m, sztafeta 4x400m, pchnięcie kulą, rzut dyskiem, rzut oszczepem i skok w dal.

Rekordy Polski w lekkoatletyce

Najlepsze Mistrzostwa Świata dla polskiej lekkoatletyki miały miejsce w 2009 roku w Berlinie. Polska reprezentacja zdobyła wówczas 9 medali (2 złote, 4 srebrne oraz 3 brązowe), co pozwoliło zająć bardzo wysokie czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej. Było to najwyższe miejsce z krajów europejskich. Na Mistrzostwach Świata 2015 i 2017 Polska zdobywała po osiem medali. W przypadku Mistrzostw Europy najbardziej obfite były zawody w Budapeszcie 1966, w trakcie których lekkoatleci zdobyli 15 medali i zajęli drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. W roku 2016 w Amsterdamie Polska zdobyła 12 medali (w tym 6 złotych), co pozwoliło wygrać klasyfikację medalową.

Obstawianie lekkoatletyki w LV BET

Patrząc na liczbę sukcesów, lekkoatletyka zajmuje szczególnie ważne miejsce w polskim sporcie. To gwarancja przynajmniej kilku medali na Igrzyskach Olimpijskich i Mistrzostwach Świata. Obstawiając zakłady bukmacherskie na lekkoatletykę można zafundować sobie więcej emocji podczas oglądania najważniejszych turniejów. Gracze mogą wskazać zwycięzców poszczególnych konkurencji, obstawić kolejność na podium, a także wytypować faworyta do wygranej w klasyfikacji medalowej. Legalny bukmacher LV BET może zaoferować obszerną ofertę zakładów bukmacherskich na lekkoatletykę.

Zakłady bukmacherskie na lekkoatletów w LV BET

Jeśli chcesz obstawiać zakłady bukmacherskie na lekkoatletów walczących o medale w najbardziej prestiżowych turniejach, takich jak Igrzyska Olimpijskie czy Mistrzostwa Świata, bukmacher LV BET to zdecydowanie dobry wybór. Serwis oferuje swoim klientom bardzo bogatą ofertę zakładów na konkurencje lekkoatletyczne, a ponadto oferuje wiele promocji i bonusów, dzięki którym obstawianie staje się jeszcze bardziej przyjemne i emocjonujące. Już niebawem lekkoatleci wyruszają w bój o kolejne medale dużych imprez, a ich wyniki możesz typować właśnie w LV BET.