Najlepsi polscy bokserzy zawodowi w historii

Najlepsi polscy bokserzy zawodowi w historii

Andrzej Gołota, Dariusz Michalczewski, Krzysztof Włodarczyk, Tomasz Adamek – gdy zapytamy o to, którzy pięściarze z naszego kraju mogą być zaliczani jako najlepsi polscy bokserzy zawodowi w historii, zdecydowana większość fanów wymieni właśnie tych zawodników. Nie ulega wątpliwości, że Polska może się pochwalić wieloma wybitnymi pięściarzami, którzy liczyli się na międzynarodowej arenie. W tym artykule postaramy się wskazać najważniejszych z nich.

Polscy zawodowi bokserzy

Najlepsi polscy bokserzy zawodowi w historii osiągali wielkie sukcesy, w tym zdobywali tytuły mistrza świata największych organizacji bokserskich. Nie udało się sięgnąć jedynie po tytuł MŚ kategorii ciężkiej, choć Andrzej Gołota miał ten sukces na wyciągnięcie ręki.

Tylko on zna przyczyny, dla których w obu walkach z Riddickiem Bowe postanowił uderzać poniżej pasa, pomimo pewnego prowadzenia walki. Starcia te kończyły się niestety jego dyskwalifikacją.

Najlepsi polscy bokserzy zawodowi w historii są notowani w międzynarodowym rankingu BoxRec, który bierze pod uwagę rekord, tytuły i prestiż pojedynków. Na pierwszym miejscu tego rankingu plasuje się Dariusz Michalczewski.

Pierwsze polskie zwycięstwa

Za pierwszego polskiego boksera zawodowego uważa się Edwarda Rana, który w późniejszych latach był lepiej znany jako Eddie Ran. W 1932 roku był klasyfikowany na 5. miejscu na świecie w kategorii półśredniej. Ran stoczył 133 zawodowe pojedynki i wygrał 81 z nich. 41 razy przegrywał, natomiast 11 walk zakończył na remis. Po drugiej wojnie światowej nastąpił rozkwit polskiego boksu olimpijskiego.

W roku 1948 brązowy medal wywalczył Aleksy Antkiewicz. Cztery lata później Antkiewicz wywalczył srebro, natomiast pierwszy złoty medal w historii Igrzysk Olimpijskich zdobył Zygmunt Chychła. Polska do dziś plasuje się w czołowej dziesiątce najbardziej utytułowanych krajów w historii boksu na Igrzyskach Olimpijskich, ale ostatni medal wywalczył Wojciech Bartnik w 1992 roku.

Sukcesy bokserów w ostatnich latach

W ostatnich latach za jednego z najlepszych polskich pięściarzy uchodzi Krzysztof Głowacki. W 2015 roku zdobył pas mistrza WBO w wadze junior ciężkiej. Stracił go ponad rok później w walce z Ołeksandrem Usykiem. Ponownie zdobył tymczasowy pas w listopadzie 2018 roku. W sumie, „Główka” stoczył 35 pojedynków i wygrał 32 z nich. W maju 2021 roku Michał Cieślak wygrał w eliminatorze do walki mistrzowskiej o pas IBF, ale w lutym 2022 roku przegrał niestety walkę z Lawrencem Okolie i nie zdobył tytułu. Wciąż ma jednak szansę osiągnąć ten cel. Stoczył 26 pojedynków i wygrał 23 z nich. Duży sukces w sierpniu 2019 roku zanotował Adam Kownacki zdobywając pas IBF International wagi ciężkiej. Niestety, od tamtej pory przegrał trzy kolejne pojedynki (to jego pierwsze porażki w karierze).

Bokserzy z największą ilością zwycięstw

Pod tym względem najlepszym wynikiem w historii polskiego boksu może się pochwalić Krzysztof Włodarczyk, który w zawodowej karierze stoczył do tej pory 65 pojedynków i odniósł 60 zwycięstw. To również były mistrz świata WBC w kategorii junior. W rankingu wszech czasów BoxRec, „Diablo” plasuje się na trzecim miejscu.

Na pewno warto tu wymienić także Tomasza Adamka, który wygrywał 53 pojedynki i Dariusza Michalczewskiego, który wygrywał aż 48 walk i przegrywał tylko dwukrotnie, na zakończenie swojej kariery. Michalczewski w rankingu BoxRec jest wymieniany jako najlepszy polski pięściarz zawodowy w historii. Ponad 80 zwycięstw w zawodowej karierze zanotował przedwojenny pięściarz Edward Ran (Eddie Ran), ale osiągnął to przy 41 porażkach.

Polscy bokserzy w rankingach organizacji bokserskich

O klasie boksera w dużej mierze świadczą miejsca w rankingach czołowych organizacji, które mają prawo przyznawać tytuł MŚ. Najlepsi polscy bokserzy zawodowi w historii mieli okazję zdobywać lub przynajmniej walczyć o pas mistrza świata organizacji WBC, WBA, WBO oraz IBF. A jak teraz prezentują się rankingi? Czy mamy szanse na kolejne pasy mistrzowskie w przyszłości?

Polacy w rankingu WBA (tytuł mistrza świata)

Niewielu polskim pięściarzom udało się zawojować rankingi organizacji World Boxing Association istniejącej od 1962 roku. Polacy dużo chętniej wybierali trzy pozostałe organizacje i tak jest do tej pory.

Pomimo, że organizacja WBA posiada aż 17 kategorii wagowej, w ani jednej z tych kategorii nie posiadamy swojego reprezentanta w czołowej piętnastce. Sukcesy w tej organizacji miał Dariusz Michalczewski, który w 1997 roku wywalczył pas WBA wagi półciężkiej.

Polacy w rankingu WBO (pas mistrza świata WBO)

Więcej dobrych informacji mamy natomiast w przypadku rankingu WBO, czyli World Boxing Organization. Zalicza się ona do największych i najbardziej prestiżowych organizacji bokserskich na świecie. W rankingu wagi junior ciężkiej mamy dwóch przedstawicieli w czołowej dziesiątce rankingu.

Krzysztof Głowacki zajmuje miejsce czwarte, natomiast Michał Cieślak siódme. Całkiem wysoko w tym zestawieniu plasuje się także Mateusz Masternak (aktualnie 14). Jednym z czołowych zawodników w kategorii super średniej jest natomiast Maciej Sułęcki zajmujący ósme miejsce.

Polacy w rankingu IBF

Najlepsi polscy bokserzy zawodowi w historii osiągali spore sukcesy także w organizacji IBF (International Boxing Federation). W kategorii junior ciężkiej wysokie, piąte miejsce zajmuje Mateusz Masternak. Z kolei w kategorii półciężkiej w czołowej dziesiątce plasuje się Paweł Stępień. W wadze średniej w gronie kilkunastu najlepszych zawodników znajduje się Fiodor Czerkaszyn.

Polacy w rankingu WBC

Jedną z najbardziej znanych i najbardziej prestiżowych organizacji w boksie jest World Boxing Council istniejąca od 1963 roku. W historii tej organizacji mieliśmy do tej pory dwóch mistrzów świata: Tomasz Adamek w kategorii półciężkiej w 2005 roku oraz Krzysztof Włodarczyk w kategorii ciężkiej w 2010 roku. Jeśli chodzi o współczesnych polskich pięściarzy, w kategorii ciężkiej mamy dwóch dobrych zawodników: Mateusza Masternaka oraz Michała Cieślaka. Natomiast w wadze średniej w czołowej piętnastce mieszczą się: Maciej Sulęcki i Fiodor Czerkaszyn.

Najważniejsze wydarzenia z historii polskiego boksu

W rankingu wszech czasów BoxRec z polskich pięściarzy najkorzystniej wypada Dariusz Michalczewski. „Tiger” od września 1991 roku do marca 2003 roku stoczył 48 walk i wszystkie wygrał! Ponad 20 razy skutecznie bronił pasa mistrza świata w kategorii WBO.

Przegrał jedynie dwie walki pod koniec swojej kariery. 10 września 1994 roku Michalczewski zdobył pas WBO, natomiast 13 czerwca 1997 roku dorzucił do swojej kolekcji pasy WBA oraz IBF.

Kibice z Polski chętnie zarywali nocki także dla Andrzeja Gołoty, który czterokrotnie stanął przed szansą zdobycia mistrzostwa świata WBC w kategorii ciężkiej. Do dziś kibice z wielkim żalem i niedosytem wspominają rok 1996. 11 lipca i 14 grudnia Gołota walczył z Riddickiem Bowem.

W obu walkach zdecydowanie prowadził na kartach punktowych i miał pełną kontrolę nad walką. Z sobie tylko znanych przyczyn regularnie uderzał jednak rywala poniżej pasa i w obu walkach został zdyskwalifikowany.

Przy trzecim podejściu nie miał najmniejszych szans z Lennoxem Lewisem i został znokautowany już w pierwszej rundzie. Po latach Gołota walczył także o mistrzostwo świata WBA i WBO, ale niestety przegrał te walki (z Johnem Ruizem i Lamonem Brewsterem). Do dziś Gołota uchodzi za najlepszego polskiego pięściarza wszech czasów bez tytułu mistrzowskiego.

W minionej dekadzie kibice fascynowali się przede wszystkim pojedynkami Krzysztofa Włodarczyka, a także Tomasza Adamka. Swoje momenty mieli również: Mariusz Wach, Albert Sosnowski czy Artur Szpilka. Dziś również polscy bokserzy liczą się na arenie międzynarodowej.

Obstawianie boksu i bokserów w LV BET

Obstawiając zakłady bukmacherskie na boks można jeszcze bardziej emocjonować się przebiegiem pojedynków, a także wykorzystać swoją wiedzę o tej dyscyplinie, aby wygrać dodatkowe pieniądze. Można obstawiać zakłady na zwycięzcę walki, sposób zakończenia pojedynku, jak również czas trwania walki (zakłady poniżej/powyżej na rundy).

Polski boks przeżywa obecnie trudny moment, o czym najlepiej świadczy fakt, że nie mamy ani jednego rokującego zawodnika, który w przyszłości mógłby walczyć o pas mistrza świata wagi ciężkiej.

Mamy jednak bardzo dobrych zawodników, którzy mogą powalczyć o tytuł mistrza w kategorii półciężkiej i junior ciężkiej. W ofercie legalnego bukmachera LV BET gracze mogą obstawiać zakłady na walki polskich bokserów.

Typy i zakłady bukmacherskie na boks w LV BET

Bukmacher LV BET może się pochwalić bardzo rozbudowaną ofertą zakładów bukmacherskich na boks. Możemy tu obstawiać walki toczone pod egidą najważniejszych organizacji bokserskich na świecie.

Mamy nadzieję, że najlepsi polscy bokserzy zawodowi w historii już niebawem zagwarantują nam kolejne wielkie emocje, tocząc pojedynki o tytuł mistrzowski. LV BET oferuje swoim klientom liczne promocje i bonusy, dzięki którym obstawianie zakładów na boks jest dużo bardziej satysfakcjonujące.