Najlepsi kierowcy Formuły 1 w historii

Najlepsi kierowcy Formuły 1 w historii

Formuła 1 nieprzypadkowo jest nazywana królową sportów motorowych. To najbardziej prestiżowe zawody, o których marzy większość profesjonalnych kierowców. W przeszłości jedyną drogą do Formuły 1 był ogromny talent i jeszcze większe umiejętności.

Dziś, jak doskonale wiedzą fani, czasami wystarczy dostatecznie duży budżet i sponsorzy. Nie zmienia to faktu, że najlepsi kierowcy Formuły 1 w historii zasłużenie byli określani mistrzem świata sportów motorowych. W niniejszym artykule powiemy kilka słów o najwybitniejszych postaciach tej dyscypliny.

Formuła 1 – co warto wiedzieć?

Przed omówieniem najwybitniejszych postaci w historii Formuły 1 warto powiedzieć kilka słów o początkach tej dyscypliny. Rozwój Formuły 1 został niestety okupiony wieloma ofiarami. Dawniej, poziom bezpieczeństwa w trakcie wyścigów był dużo niższy, a co za tym idzie, wypadki śmiertelne były nieodzowną częścią tego sportu. W wypadkach ginęli również najwybitniejsi kierowcy, jak chociażby Ayrton Senna, trzykrotny mistrz świata. Kiedy narodziła się Formuła 1? Kto jako pierwszy wywalczył tytuł MŚ?

Kiedy odbyły się pierwsze wyścigi?

Pierwszy sezon Formuły 1 został rozegrany w roku 1950. Pierwszy wyścig odbył się 13 maja 1950 roku na starym lotnisku RAF (współcześnie tor Silverston), a zmaganiom przyglądała się para królewska Wielkiej Brytanii: Jerzy VI i Elżbieta. Zwycięzcą tego wyścigu został Giuseppe Farina z zespołu Alfa Romeo.

Włoch rywalizował o tytuł MŚ z Argentyńczykiem, Juanem Manuelem Fangio, który również reprezentował barwy Alfa Romeo. I to oni podzielili między sobą zwycięstwa w siedmiu wyścigach pierwszego sezonu Formuły 1. Jedynie w zawodach Indianapolis 500 w Stanach Zjednoczonych triumf przypadł gospodarzowi, Johnnie’mu Parsonsowi.

Pierwsi zwycięzcy w formule 1

Pierwszym mistrzem świata został wspomniany już Giuseppe Farina, który rywalizował w inauguracyjnym sezonie z Juanem Manuelem Fangio. Argentyńczyk okazał się triumfatorem sezonu rozegranego w 1951 roku, a następnie nieprzerwanie zwyciężał w latach 1954 – 1957. W latach 1952 – 1953 najlepszym kierowcą Formuły 1 był Alberto Ascari, który zginął tragicznie na torze Monza w 1955 roku. W latach 1959-1960 dominował Jack Brabham z Australii, a tytuł MŚ w sezonie 1961 wywalczył Phil Hill ze Stanów Zjednoczonych. Tym samym, już cztery kontynenty miały swoich przedstawicieli w gronie mistrzów. Pierwszy triumfator z Afryki to Jody Scheckter ze Związku Południowej Afryki (1979). Mistrza świata Formuły 1 do dziś nie doczekała się natomiast Azja.

Kierowcy formuły 1 i tytuł mistrza świata

Czas omówić najważniejsze postacie Formuły 1. Było ich naprawdę wielu, a niektórzy z nich ostatnie chwile życia spędzili w bolidzie. Śmierć wielkich kierowców niewątpliwie wpłynęła na bezpieczeństwo dzisiejszych kierowców. Każdy tragiczny wypadek pozwalał na wyciągnięcie wniosków, udoskonalenie bolidów, wprowadzenie lepszych procedur bezpieczeństwa. Sprawdźmy, kto zdobywał mistrzowskie tytuły i może być określany kierowcą wyścigowych wszechczasów.

Legendy formuły 1

Do dziś za niekwestionowanie najlepszego kierowcę w historii uchodzi Michael Schumacher, siedmiokrotny mistrz świata. Swój pierwszy tytuł mistrzowski wywalczył w roku 1994 i obronił go w sezonie 1995. Następnie wygrywał nieprzerwanie w latach 2000 – 2004. Z kolei Argentyńczyk, Juan Manuel Fangio ma na koncie 5 tytułów mistrzowskich i jest pierwszym wyścigu kierowcą z Ameryki Południowej, który zdobył tytuł MŚ. Wśród legend Formuły 1 warto wymienić Jacka Brabhama, który wywalczył pierwszy tytuł dla Australii i w sumie trzy tytuły mistrzowskie.

Trzykrotnie zdobył mistrzostwo także Brazylijczyk, Ayrton Senna, który zginął tragicznie w wyniku wypadku w trakcie Grand Prix San Marino na torze Imola. On również jest wymieniany w gronie najwybitniejszych kierowców w wyścigowych w historii. Do grona legend Formuły 1 zaliczymy również: Alaina Prosta z Francji (4 tytuły mistrzowskie) oraz Jackiego Stewarta z Wielkiej Brytanii, Nikiego Laudę z Austrii i Nelsona Piqueta z Brazylii (3 tytuły). Warto wspomnieć Alberto Ascariego, który był dwukrotnym MŚ i jako pierwszy mistrz Formuły 1 zginął na torze.

Najlepsi kierowcy formuły 1 w historii i obecnie

Wśród najlepszych kierowców młodego pokolenia na szczyt wybija się Lewis Hamilton, 7-ny mistrz świata będący jednym kierowcą wyścigowym, który wyrównał niezwykły wynik Schumachera.

Warto zauważyć, że 37-letni obecnie zawodnik wciąż radzi sobie całkiem dobrze i ma szansę zapisać na swoim koncie kolejne tytuły mistrza świata, co pozwoliłoby mu przesunąć się na szczyt klasyfikacji wszechczasów. W latach 2010 – 2013 na torze triumfował Sebastian Vettel, który do spółki z Alainem Prostem zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji wszechczasów. Najlepsi kierowcy ostatnich lat to także: Fernando Alonso, Kimi Raikkonen oraz Jenson Button.

Polska do tej pory doczekała się tylko jednego kierowcy Formuły 1, Roberta Kubicy. W zespole BMW Sauber F1 Team spędził cztery lata, kilkukrotnie stając na podium, a raz wygrywając ostatni wyścig sezonu (Grand Prix Kanady w 2008 roku). W 2010 roku jeździł dla Renault F1 Team. W 2011 roku podczas rajdu Ronde di Andora Kubica uległ poważnemu wypadkowi, po którym do dziś nie odzyskał pełnej sprawności w dłoni.

Mimo to, po latach ciężkiej pracy udało mu się powrócić do bolidu F1 w roku 2019, reprezentując barwy zespołu Williams Racing. W sezonie 2021 wziął udział w dwóch wyścigach jako kierowca Alfa Romeo Racing Orlen. Był pierwszym i jedynym kierowcą w F1 z Polski i wielu uważa, że gdyby nie wypadek z 2011 roku, miałby ogromne szanse na tytuł mistrzowski.

Rekordy kierowców formuły 1

Zastanawiasz się, który kierowca ma na koncie najwięcej wygranych wyścigów? A może, który kierowca wywalczył mistrzostwo świata jako najmłodszy? Poniżej prezentujemy najważniejsze rekordy w historii F1:

Najmłodsi kierowcy F1

Najmłodszym uczestnikiem wyścigu Formuły 1 był Holender, Max Verstappen w trakcie Grand Prix Niemiec 2015. Miał wówczas 17 lat i 166 dni. Poprzedni rekord należał do Hiszpana, Jaimego Alguersuariego, który w sezonie 2009 w trakcie GP Węgier miał 19 lat i 125 dni.

Verstappen należy także do grona najmłodszych mistrzów świata (miał 24 lata i 66 dni zapewniając sobie tytuł w sezonie 2021). Najmłodszym mistrzem do świata do dziś pozostaje jednak Sebastian Vettel (23 lata, 134 dni w sezonie 2010), który wyprzedził Lewisa Hamiltona (23 lata, 300 dni w sezonie 2008).

Najstarsi kierowcy F1

W Formule 1 na dobrym poziomie można jeździć nawet w wieku powyżej 50 lat. Rekordzistą pod tym względem jest Louis Chiron, który podczas GP Monako 1955 miał 55 lat i 292 dni. O nieco ponad 100 dni młodszy od niego był Philippe Étancelin podczas GP Francji 1952. Najstarszym zwycięzcą wyścigu był natomiast Luigi Fagioli, który wygrał GP Francji 1951 w wieku 53 lat i 22 dni. Współcześnie, niekwestionowanym liderem był Kimi Räikkönen, który w 2021 roku wystąpił w swoim ostatnim, 349. wyścigu mając 43 lata.

Pamiętajmy, pierwsze zwycięstwo przypisywane jest tylko tym, którzy mogą nazywać się dobrym kierowcą. Najwięcej osób wygrywa je w swoim drugim sezonie.

Kierowcy F1 z największą ilością tytułów mistrzowskich

W tej klasyfikacji dominuje dwóch kierowców mających na swoim koncie 7 tytułów mistrza świata. Michael Schumacher zdobywał je w latach 1994-1995 (Benetton) oraz 2000-2004 (Ferrari). Lewis Hamilton jako kierowca Mercedesa wygrywał w latach: 2014-2015, 2017-2020. Swój pierwsi tytuł wywalczył natomiast w roku 2008 jako kierowca McLarena.

Kierowcy F1 z największą ilością zwycięstw w Grand Prix

Rekordzistą pod względem największej liczby zwycięstw w wyścigach Formuły 1 jest Lewis Hamilton, który swój 1 wyścig wygrał podczas GP Kanady 2007 w wieku 22 lat. W trakcie swojej kariery wygrał już 103 wyścigi i niewykluczone, że zdoła jeszcze poprawić ten wynik.

Obstawianie F1 w zakładach bukmacherskich LV BET

W serwisie bukmacherskim LV BET gracze mają możliwość obstawiania wyścigów Formuły 1. W ofercie przedmeczowej można wskazać zwycięzcę wyścigu, a także kierowców, którzy uplasują się na określonych pozycjach, np. w dziesiątce gwarantującej punkty do klasyfikacji generalnej.

Rywalizacja najlepszych kierowców w Formule 1 zawsze budzi ogromne zainteresowanie. W końcu jest to najbardziej prestiżowa dyscyplina sportów motorowych. Aby obstawianie F1 w zakładach bukmacherskich LV BET było jeszcze bardziej satysfakcjonujące, bukmacher oddaje do dyspozycji swoich klientów szereg promocji i bonusów.

Typy i zakłady na formułę 1 w LV BET

Bukmacher LV BET dokłada wszelkich starań, aby zaoferować swoim klientom możliwie jak najszerszy wybór zakładów bukmacherskich na sporty motorowe, w tym również najbardziej prestiżową Formułę 1. Zakłady można znaleźć w ofercie przedmeczowej, jak również w ofercie na żywo.

W tym miejscu możesz wytypować, którzy kierowcy F1 zajmą miejsce w czołówce, a także, którzy powalczą o tytuł MŚ na przestrzeni całego sezonu. Aktualnym MŚ jest Max Verstappen, który w sezonie 2022 pewnie zmierza w kierunku obronienia tytułu.