Podstawowe zasady F1

Podstawowe zasady F1

Każdy sezon w Formule 1 rządzi się nowymi zasadami. Co roku ustala je Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA). Zmiany dotyczą używanych silników, opon czy wagi pojazdów. Najbardziej atrakcyjna zmiana szykowana jest na 2020 r. Wtedy to znów ma odbywać się tankowanie bolidów podczas wyścigów. Sprawdź, jakie zasady F1 obowiązują w sezonie 2019.

Zasady ogólne F1

Wprowadzane co roku zmiany mają na celu wyrównanie szans pomiędzy uczestnikami i ich zespołami. Służyć ma też temu zakaz testów w inne dni niż wyznaczone. W ten sposób bogate zespoły nie mają większych szans. Wszystkie wyniki są jawne. Mają do nich wgląd nie tylko uczestnicy F1, ale też kibice. Ogólne zasady Formuły 1 określają też maksymalne parametry bolidów. Podwozie nie może przekroczyć 180 cm. Zgłoszone na początku sezonu systemy w bolidzie nie mogą być zmieniane w jego trakcie. Jeśli są niezbędne wymagają one zgody FIA. Dopuszczane są wyłącznie czterosuwowe silniki z maksymalnie czterema zaworami na cylinder. Pojemność wyznaczona jest na 1,6 l. Zastosowany układ V6, z turbodoładowaniem. Bolidy mogą poruszać się wyłącznie na oponach dostarczonych przez producenta Pirelli. Każdy z zespołów dostaje 4 rodzaje opon, z różnymi kolorami pasków. Oznaczają one typ ogumienia. Pasek czerwony to super miękkie, żółty miękkie, białe średnie, a pomarańczowy twarde.

Zasady kwalifikacji w F1

Kwalifikacje do wyścigów odbywają się w sesjach. Jedna sesja kwalifikacyjna trwa 60 minut. Podzielona jest ona na 3 części. Pierwsza trwa dokładnie 18 minut. Uczestniczy w niej 22 kierowców, którzy reprezentują 11 zespołów. Oznacza to, że każdy zespół wystawia po 2 kierowców. Do drugiej sesji przechodzi 16 najlepszych kierowców. Pomiędzy nimi odbywa się 8 minut przerwy. Druga sesja trwa natomiast 15 minut. Tu natomiast wyłanianych jest 10 najszybszych kierowców. Tylko oni biorą udział w 3 sesji. Ta zaś rozpoczyna się po 7 minutach. Jest też najkrótsza, bo trwa 10 minut. O co walczą kierowcy? O pole position, czyli pierwsze pole startowe. Podczas wyścigu ustawia się na nim najszybszy kierowca. Pozostali kierowcy ustawiają się na miejsca zgodne z uzyskanymi podczas kwalifikacji.

F1 zasady punktacji

Każdy wyścig F1 jest punktowany. Kierowcy zbierają punkty przez cały sezon. Ten, kto otrzyma największą sumę zostaje mistrzem świata Formuły 1. Każdy wyścig rozpoczyna się od okrążenia testowego. To czas, w którym rozgrzewane są opony bolidu. Dopiero po tym jest rozpoczynany właściwy wyścig. Kierowcy mają do wykonania określoną liczbę okrążeń. Wygrywa ten, kto zrobi to jako pierwszy.

Sezon Formuły 1 trwa od marca do listopada. To w tym okresie zawodnicy zbierają punkty.

F1 zakłady bukmacherskie

Jeśli liczysz na szeroką możliwość typowania możesz być zawiedziony. F1 bowiem stwarza możliwość typowania kilku lub kilkunastu wydarzeń. Najpopularniejsze zakłady są na zwycięzcę, zarówno wyścigu, jak i całego sezonu. Można też obstawić, że dany zawodnik będzie w na przykład pierwszej trójce, szóstce itd. Łatwiejsze zakłady bukmacherskie na F1 dotyczą ukończenia/nieukończenia wyścigu przez konkretnego zawodnika. Podobny typ prezentują poniżej/powyżej, tyle że odnosi się do liczby zawodników lub czasu okrążenia. Można też porównać ze sobą wyniki dwóch graczy (H2H). Każdy nowy sezon to dla kibiców jedna wielka niewiadoma. Zmienne zasady F1 dodatkowo podnoszą emocje. Jesteś na nie gotowy? Sprawdź ofertę naszych zakładów bukmacherskich na F1!