The World Athletic Championship przełożone z 2021

Mistrzostwa świata w lekkoatletyce 2022

Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce miały odbyć się już rok temu, ale zostały przełożone. Teraz zawodnicy przygotowują się do rywalizacji, a typerzy do obstawiania ich występów. Chcesz przyłączyć się do zabawy? Ile medali mogą zdobyć Polacy? Sprawdź ofertę w LV BET i postaw swoje kupony bukmacherskie na The World Athletic Championship!  

Lekkoatletyka to królowa sportów. Jest jedną z najstarszych dyscyplin, które oparte są na naturalnym ruchu. Pierwsze zawody rozgrywali jeszcze Starożytni Grecy. Przez wieki sport ten ewoluował, a najlepsi lekkoatleci zmagają się nie tylko na olimpiadzie, ale też podczas Mistrzostw Świata. Kolejna jej edycja rozpocznie się już wkrótce!

Mistrzostwa świata w lekkoatletyce 2022

Zgodnie z założeniami 18. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce miały odbyć się w ubiegłym roku. Zaplanowano je w dn. 8-15 sierpnia 2021 r. Szalejąca pandemia COVID-19 sprawiła, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował o przeniesieniu Igrzysk XXXII Olimpiady w Tokio na lato, a później również zmianie terminu lekkoatletycznych mistrzostw świata. Najbliższe zawody lekkoatletyczne na mistrzowskim poziomie odbędą się w stanie Oregon, w miastach Eugene i Portland, a dokładniej w Hayward Field na Uniwersytecie Oregonu w Eugene. Wszystkie konkurencje rozegrane będą w dniach 15-24 lipca 2022 roku.

The World Athletic Championships

Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce organizowane są przez World Athletics (dawniej IAAF, International Association of Athletics Federations). Po raz pierwszy rozegrane zostały w 1976 r. Była to odpowiedź na wycofanie męskiego chodu na 50 km przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski z programu olimpijskiego na Igrzyska Olimpijskie w Montrealu w 1976 roku. Konkurencja ta była stale rozgrywana od 1932 r. IAAF zdecydował się zorganizować własną imprezę. Pierwsze mistrzostwa świata rozegrane zostały półtora miesiąca po Igrzyskach Olimpijskich. Początkowo rozgrywane były co cztery lata, ale od 1991 r. zawody rozgrywane co dwa lata.

Zawody lekkoatletyczne: mistrzowski poziom

Mistrzostwa świata w lekkoatletyce, są wielkim świętem sportu. Zdobycie złotego medalu na mistrzostwach to cel wielu zawodników. W jakich konkurencjach rywalizują ze sobą sportowcy? Rywalizacja będzie podzielona na konkurencje męskie i damskie. Część z nich jest taka sama. Mężczyźni będą walczyli o mistrzowskie medale w 24 konkurencjach: bieg na 100 metrów, bieg na 200 metrów, bieg na 400 metrów, bieg na 800 m, bieg na 1500 m, bieg na 5000 m, bieg na 10000 metrów, maraton, bieg na 110 metrów przez płotki, bieg na 400 metrów przez płotki, bieg na 3000 m z przeszkodami, sztafeta 4×100 m, sztafeta 4×400 m, chód na 20 km, chód na 35 km, skok wzwyż, skok o tyczce, skok w dal, trójskok, pchnięcie kulą, rzuty dyskiem, rzut młotem, rzut oszczepem, dziesięciobój.

Na najlepsze sportsmenki również czekają 24 konkurencje, z tym, że będzie to bieg na 5000 metrów zamiast na 6000 m, bieg na 100 m przez płotki, a nie na 110 m i zamiast dziesięcioboju będą konkurowały w siedmioboju. Drużyny mieszane zaś będą rywalizowały tylko w jednej konkurencji – sztafecie mieszanej 4 x 400 m.

Nie jest znana jeszcze pełna lista sportowców, którzy wystąpią w amerykańskim Oregonie.

Osiągnięcia Polaków podczas Mistrzostw Świata

Podczas poprzednich lekkoatletycznych mistrzostw świata w Doha 2019 polska reprezentacja zdobyła sześć medali. Na podium stanęli: Paweł Fajdek (złoto), Wojciech Nowicki (brąz), Marcin Lewandowski (brąz) oraz Piotr Lisek (brąz), Joanna Fiodorow (srebro) oraz damska sztafeta 4×400 metrów (srebro).

W sumie do tej pory Polacy zdobyli 59 medali, w tym 19 złotych, 15 srebrnych oraz 25 brązowych. Najwięcej z nich – w rzucie młotem, bo aż 17 krążków, w tym aż 9 złotych! Kolejnych 9 medali reprezentanci wywalczyli w skoku o tyczce, 6 w sztafecie 4×400 metrów, po 5 w skoku wzwyż i chodzie na 50 km.

Liderami klasyfikacji biało-czerwonych są Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek. Zawodnicy ci po cztery razy stawali na najwyższym miejscu podium. Cztery krążki na koncie ma równie Robert Korzeniowski (trzy złota oraz brąz).

Zakłady bukmacherskie na mistrzostwa świata w lekkoatletyce w LV BET

Legalny bukmacher LV BET będzie towarzyszył najlepszym lekkoatletom podczas zbliżających się Mistrzostw Świata! Jeszcze przed rozpoczęciem imprezy w serwisie internetowym i w aplikacji mobilnej znajdziesz szeroki wybór rynków bukmacherskich na najważniejszą w tym roku imprezę lekkoatletyczną. Nie musisz korzystać ze wszystkich z nich i obstawiać każdej konkurencji. Możesz ograniczyć się wyłącznie do jednej i typować wyniki zawodników, których dobrze znasz.

Jak obstawiać lekkoatletykę? Na występ każdego sportowca ma wiele czynników. Umiejętności, predyspozycje i przygotowanie to tylko część z nich. Podczas typowania ważne jest też miejsce rozgrywania zawodów, pogoda czy ranga turnieju. Podczas MŚ na pewno każdy będzie zmotywowany na osiągnięcie celu! A czy Ty jesteś gotowy na przystąpienie do tej rywalizacji? Rozpocznij typowanie Mistrzostw Świata w lekkoatletyce w LV BET!