Poznaj najważniejsze turnieje esportowe!

Poznaj najważniejsze turnieje esportowe!

Esport to dynamicznie rozwijająca się branża, która z roku na rok przyciąga coraz większe zainteresowanie fanów, ale również sponsorów, którzy są w stanie wyłożyć wiele milionów, aby móc reklamować swoje produkty na najważniejszych turniejach esportowych. Miliony dolarów zarabiają również najlepsi esportowcy na świecie, a siedmiocyfrową kwotą na koncie mogą się pochwalić w wieku zaledwie 20-paru lat. W tym miejscu prezentujemy najbardziej prestiżowe rozgrywki esport.

Klasyfikacja e-sportu jako sport

Wiele osób zastanawia się, czy e-sport rzeczywiście może być klasyfikowany jako sport. W końcu rywalizacja ta polega na graniu na komputerze.  W praktyce, najlepsi esportowcy mogą pochwalić się wybitnym refleksem, a ponadto muszą utrzymywać wysoki poziom koncentracji przez wiele godzin.

A zatem, skoro takie rzutki czy szachy możemy zakwalifikować jako sport, nic nie stoi na przeszkodzie, aby także e-sport umieścić w tym miejscu. Zresztą fachowym określeniem na esport są po prostu sporty elektroniczne.

Sukcesy e-sportowców

Nawet kilkadziesiąt milionów dolarów w puli nagród, nawet 4 miliony fanów oglądających zaszczytne rozgrywki esportowe. Liczby mówią same za siebie – esport może spokojnie konkurować z największymi dyscyplinami sportu, no może poza piłką nożną.

Do rozwoju współczesnej branży esportowej przyczyniły się przede wszystkim trzy gry: Counter Strike: GO, DOTA 2 oraz League of Legends. Pomimo upływu lat, to wciąż najpopularniejsze konkurencje, a największe turnieje e-sportowe rozgrywają się właśnie w obrębie tych dyscyplin.

Największe i najważniejsze turnieje e-sportowe na Świecie

Zastanawiasz się, które turnieje esportowe przyciągają do siebie najwięcej fanów? Na wstępie warto zauważyć, że w wielu dyscyplinach rozgrywki są prowadzone z podziałem na różne strefy, głównie kontynentalne. I to właśnie w obrębie takich turniejów toczy się większość rozgrywek.

Największe turnieje sportowe to zazwyczaj mistrzostwa świata, w których rywalizować będą najlepsze zespoły poszczególnych stref. To właśnie tego typu wydarzenia przyciągają przed ekrany telewizorów i monitorów największą liczbę fanów. Warto też zauważy, że największe turnie e sportowe można oglądać za darmo, za pośrednictwem ogólnodostępnych streamów.

Mistrzostwa Świata w League of Legends

Największą oglądalnością mogą pochwalić się Mistrzostwa Świata w League of Legends rozgrywane od 2011 roku. Turniej jest organizowany przez Riot Games, czyli studio odpowiedzialne za stworzenie tej gry. W 2018 roku przewidziano najwyższą jak do tej pory pulę nagród dla uczestników.

Wyniosła ona blisko 6,5 milionów dolarów. Mistrzostwa Świata w League of Legends odbywają się zazwyczaj na przełomie września i października, a rywalizację podczas finałowych meczów śledzi nawet przed ekranami telewizorów i monitorów nawet ok. 4 milionów widzów.

Intel Extreme Masters

Największe turnieje e sportowe są organizowane w ramach cyklu Intel Extreme Masters. Są one rozgrywane od 2006 roku. Z perspektywy polskich widzów najważniejsze jest to, że finały turnieju odbywają się co roku w katowickim Spodku.

W trakcie turniejów Intel Extreme Masters gracze rywalizują przede wszystkim w Counter Strike: GO, aczkolwiek obecnie rozgrywane są także inne konkurencje: LoL, Starcraft II czy chociażby DOTA 2. Intel Extreme Masters w Katowicach to najbardziej zaszczytne rozgrywki esportowe organizowane w naszym kraju.

Rozgrywki rangi Major w Counter Strike: Global Offensive

Turnieje Counter Strike: GO dzielą się na kilka kategorii. Różnią się one prestiżem, co wpływa na liczbę przyznawanych punktów rankingowych, jak również pulę nagród. Najwyższą kategorią są turnieje Major. To właśnie w nich najlepsze zespoły rywalizują o największe pieniądze, a także największą liczbę punktów do światowego rankingu. Tak się składa, że turnieje Counter Strike: GO rozgrywane w ramach wspomnianego już cyklu Intel Extreme Masters również mogą mieć rangę Major.

Polski e-sport

Sporty elektroniczne dynamicznie rozwijają się także w Polsce. Warto tu przywołać chociażby fakt, że jeden z finałowych turniejów Intel Extreme Masters jest organizowany w Katowicach. Istnieje nawet kanał telewizyjny poświęcony m.in. rozgrywkom esportowym – Polsat Games. Ważnym wydarzeniem w świecie polskiego e-sportu są również międzynarodowe targi Poznań Game Arena, na których odbywają się także turnieje esportowe.

Najlepsi e-sportowcy

Jednym z najlepszych esportowców z Polski jest Marcin „Jankos” Jankowski, który przez wiele lat występował dla najlepszych europejskich zespołów League of Legends, w tym również G2 Esports, z którym wygrywał wiele prestiżowych turniejów. „Jankos” jest uważany za jednego z najlepszych junglerów w całej Europie.

Jako pierwszy esportowiec został nagrodzony specjalną nagrodą w kategorii esport podczas Plebiscytu Przeglądu Sportowego. Z kolei jednym z najlepiej zarabiających Polaków w esporcie jest Michał „Nisha” Jankowski, który osiągał duże sukcesy w grze Dota 2. Jeśli mielibyśmy wskazać najlepszego zawodnika Counter Strike: Global Offensive, na takie wyróżnienie z całą pewnością zasługiwaliby Filip „Neo” Kubski i Wiktor „TaZ” Wojtas.

Najlepsze drużyny

Polska może się pochwalić przede wszystkim dobrymi zespołami w Counter Strike: GO. W takich sportach jak DOTA 2 czy League of Legends raczej posiadamy pojedynczych zawodników, którzy osiągają największe sukcesy w zagranicznych zespołach. Jeśli mielibyśmy wskazać najlepsze na ten moment zespoły esportowe z Polski, na wyróżnienie na pewno zasługują: MOUZ NXT, Ungentium, MAD DOG’S PACT, Wisła All iN! Games Kraków czy x-kom AGO.

Największe sukcesy e-sportowców

W 2020 roku drużyny G2 Esports zagrała w finale Mistrzostw Świata League of Legends, a w jej składzie znajdował się Marcin „Jankos” Jankowski, który tym samym mógł nosić dumne miano wicemistrza świata. Z kolei w 2014 roku polski zespół Virtus.pro wygrał prestiżowy turniej rangi Major w Counter Strike: Global Offensive rozgrywany w ramach Intel Master Extreme Katowice.

W 2021 roku Jakub „Cinkrof” Rokicki został dwukrotnym mistrzem Europy w League of Legends. Wiele prestiżowych turniejów z różnymi zespołami wygrywał w DOTA 2 Michał „Nisha” Jankowski, który do dziś jest wymieniany w gronie najlepiej zarabiających polskich esportowców.

Obstawianie e-sportu w zakładach bukmacherskich LV BET

W serwisie bukmacherskim LV BET gracze mają możliwość obstawiania zakładów bukmacherskich na esport. Co ważne, prestiżowe rozgrywki można tu oglądać za darmo za pośrednictwem streamów. Dzięki temu, fani mogą obstawiać także na żywo najbardziej popularnie turnieje esportowe, takie jak: Intel Master Extreme, największe turnieje League of Legends, czy też ESL Mistrzostwa Polski. Bukmacher oferuje graczom atrakcyjne promocje i bonusy, dzięki którym obstawianie e-sportu w zakładach bukmacherskich LV BET jest jeszcze bardziej emocjonujące.