Memoriał Ireny Szewińskiej – poznaj międzynarodowy mityng lekkoatletyczny!

Memoriał Ireny Szewińskiej – poznaj międzynarodowy mityng lekkoatletyczny!

World Athletics ogłosił kalendarz cyklu na otwartym stadionie.  Wśród World Athletics Continental Tour Gold po raz kolejny znalazł się Memoriał Ireny Szewińskiej. Na co można liczyć w tym roku? Sprawdź na blogu LV BET najważniejsze informacje i typy bukmacherskie na lekkoatletykę!

W tegorocznym kalendarzu imprez Światowej Federacji Lekkiej Atletyki (World Athletics) znalazło się aż 140 mityngów. W zależności od poziomu sportowego oraz wysokości nagród są one podzielone na poziomy: Gold, Silver, Bronze i Challenger. World Athletics Continental Tour Gold w 2022 roku będzie liczył 12 mityngów i potrwa od 9 kwietnia do 11 września. Po raz kolejny znalazł się wśród nich Memoriał Ireny Szewińskiej.

Memoriał Ireny Szewińskiej. Kim była?

Irena Szewińska urodziła się 24 maja 1946 r. w Leningradzie. Rok później jednak jej rodzice przenieśli się do Warszawy i to właśnie nasz kraj reprezentowała podczas swojej kariery. Lekkoatletykę zaczęła uprawiać w wieku 14 lat. Od początku reprezentowała Polonię Warszawa.

Pierwsze międzynarodowe sukcesy odniosła już jako juniorka.  Podczas europejskich igrzysk zdobyła trzy złote medale – w biegu na 200 m, skoku w dal oraz w sztafecie 4×100 m. Miesiąc później na igrzyskach olimpijskich w Tokio wywalczyła srebrne medale w skoku w dal i biegu na 200 m. Wraz z Teresą Ciepły, Haliną Górecką i Ewą Kłobukowską wywalczyły złoto i pobiły rekord świata, kończąc bieg z czasem 43.69.

W 1966 r. w Budapeszcie zgarnęła cztery kolejne krążki mistrzostw Europy. W 1968 r. podczas igrzysk olimpijskich w Meksyku została złota medalistką w biegu na 200 m i ustanowiła kolejny rekord świata – 22.58. Zdobyła też brąz na dystansie 100 m. Cztery lata później w Monachium zdobyła brązowy medal w biegu na 200 m.

Od 1973 r. startowała w biegu na 400 m. Na igrzyskach olimpijskich w Montrealu w 1976 r. zdobyła złoty medal i ustanowiła kolejny rekord świata – 49.29.

Swoją karierę biegaczki zakończyła w 1980 r. jednak nie rozstała się ze sportem. Zasiadała m.in. w Zarządzie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, w Radzie European Athletics oraz działała w Polskim Komitecie Olimpijskim i Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.

Irena Szewińska zmarła 29 czerwca 2018 r. Zmagała się z chorobą nowotworową.

Międzynarodowy mityng lekkoatletyczny 2022

Międzynarodowy mityng lekkoatletyczny im. Ireny Szewińskiej po raz pierwszy odbył się w 2019 r. w Bydgoszczy. Zawodników gościł (i przyjmie również w tym roku) Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka. Zastąpił on Europejski Festiwal Lekkoatletyczny.

Podczas 4. Memoriału lekkoatletki będą rywalizowały ze sobą w sześciu konkurencjach, a lekkoatleci – w siedmiu. W jakich dokładnie?

  • Kobiety: 100 m, 400 m, 800 m, 100 m ppł., 400 m ppł., rzut młotem
  • Mężczyźni: 100 m, 800 m, 1500 m, 400 m ppł., skok o tyczce, pchnięcie kulą, rzut młotem

Oficjalna lista zawodników jeszcze nie została ogłoszona. Można spodziewać się, że w mityngu udział wezmą wszyscy najlepsi sprinterzy i sprinterki z Polski. Duże nadzieje można pokładać w występach Ewy Swobody czy Damiana Czykiera, ale też złotych medalistów w biegach czy pchnięciu kulą z Tokio.

Lekkoatletyka: jak typować?

Pod pojęciem lekkoatletyki skrywa się wiele konkurencji. Do najważniejszych zaliczamy biegi sprinterskie, średniodystansowe, rzut oszczepem, rzut młotem, pchnięcie kula, skok wzwyż czy skok o tyczce. Przed postawieniem swoich typów bukmacherskich musisz więc wybrać interesującą Cię konkurencję, zawodników i przeanalizować ich możliwości. Typy bukmacherskie na lekkoatletykę to przede wszystkim możliwość obstawiania zwycięzców, kolejności zawodników na mecie czy miejsca na podium wskazanych lekkoatletów.

Zakłady bukmacherskie na Memoriał Ireny Szewińskiej w LV BET

Legalny bukmacher LV BET towarzyszy wszystkim najważniejszym wydarzeniom sportowym na świecie. Nie może go zabraknąć również podczas 4. Memoriału Ireny Szewińskiej! Swoje kupony bukmacherskie postawisz w serwisie internetowym i aplikacji mobilnej bukmachera. Na kogo postawisz? Przeprowadź własną analizę bukmacherską i obstawiaj występy najlepszych polskich lekkoatletów podczas 4. Memoriału Ireny Szewińskiej w LV BET!