Jak obstawiać e-sporty?

Jak obstawiać e-sporty?

Z dnia na dzień rośnie popularność esportu. Oferowana rozgrywka jest łatwa i bez problemu mogą do niej dołączyć nawet mniej doświadczeni typerzy. Chcesz dowiedzieć się, czym są e-sporty? Poznaj naszą ściągę, z której dowiesz się jak obstawiać e sporty. Przegląd najważniejszych turniejów i gier ułatwi Ci obstawianie meczów esportowych. Najlepsze zakłady bukmacherskie znajdziesz w LV BET!  

Czym jest esport?

W skrócie jest to sport elektroniczny prowadzony w wirtualnej rzeczywistości. W rozgrywce w formie gry video udział biorą profesjonalni gracze. Dzięki nowoczesnym technologiom ich poczynania mogą śledzić fani na całym świecie. Najważniejsze rozgrywki można oglądać nie tylko w swoim domu, ale też na arenach. Niewątpliwą zaletą e-sportów jest też możliwość wzięcia udziału w grze przez każdego fana i to bez konieczności wychodzenia z domu. To niewątpliwe udogodnienie biorąc pod uwagę fakt, iż bilety na najważniejsze wydarzenia sportowe są po prostu bardzo drogie.

Najbardziej popularne gry esportowe

Przez lata na esportowym rynku pojawiło się wiele gier, ale tylko niektóre z nich zasługują na miano kultowych. Ich nazwy znają nie tylko fani esportu. Aby zostać dobrym typerem powinieneś znać kilka tytułów.

League of Legends

To jedna z najbardziej popularnych gier reprezentujących gatunek MOBA, czyli multiplayer online battle arena. Do rywalizacji podchodzą dwie drużyny złożone z pięciu graczy każda. Toczą walkę na fantastycznej arenie. Mają do pokonania mapę, na której końcu znajduje się baza przeciwnika, którą muszą zniszczyć. Każdy zawodnik wciela się w potężną postać o unikalnych cechach i umiejętnościach, a dodatkowo rozwija ją w trakcie spotkania. Gracze dostają do wyboru ponad sto różnych bohaterów. Od tego wyboru zależy cała rozgrywka. Najlepsi esportowcy nie obsługują wszystkich postaci, a specjalizują się w kilku z nich. Cały zespół musi dodatkowo uzupełniać się i posługiwać wybraną taktyką.

Najważniejszymi zawodami w LOL od 2011 r. są mistrzostwa świata w League of Legends organizowane pod koniec sezonu. Obecnie na świecie istnieje dwanaście w pełni profesjonalnych lig, m.in. LCS (USA i Kanada), LEC (Europa), LCK (Korea Południowa) czy LPL (Chiny). Wśród najważniejszych turniejów można wymienić m.in. Intel Extreme Masters, których finały często odbywają się w Katowicach.

CS GO

Counter Strike: Global Offensive, to strzelanka, w której mierzą się ze sobą drużyny terrorystów i antyterrorystów. Walczą ze sobą na różnych mapach, a najstarsze z nich uchodzą już za kultowe – jak na przykład de_dust2, cs_office czy de_inferno. Cele gry ustalane są na początku zmagań. Może być to rozbrojenie bomby, jej podłożenie, obrona zakładników albo zabicie jak największej liczby przeciwników.

Najbardziej prestiżowe rozgrywki CS GO rozgrywane są w ramach ligi ESL Pro League. Zrzesza one 24 drużyny z pięciu kontynentów. Od 2013 r. rokrocznie rozgrywane są też mistrzostwa CS:GO Major Championships, oficjalnie wspierane przez Valve, czyli producenta gry, Fani tej gry również mogą śledzić rozgrywki na Intel Extreme Masters.

Dota 2

Dota 2 to kolejna z gatunku MOBA. Podobnie jak CS GO wyprodukowana została przez firmę Valve. Od lat jest głównym konkurentem League of Legends. Najważniejszym turniejem jest organizowany przez Valve coroczny turniej The International, który ma rangę mistrzostw świata. Z rozgrywkami w Dota 2 można spotkać się również podczas innych wydarzeń, jak na przykład World Cyber Games i ESL.

FIFA

Z tą nazwą kojarzy się tylko jedna dyscyplina sportu – piłka nożna! Esportowa FIFA to nic innego, jak gra piłkarska. Na rynku funkcjonuje już od ponad piętnastu lat. Pozwala na zabawę na wirtualnym boisku i sterowanie ulubionymi drużynami oraz piłkarzami.  Co roku na rynek wypuszczana jest kolejna edycja gry, oznaczona numerem.  Wprowadza do użycia ulepszenia i rozszerzenia funkcjonalności, a co najważniejsze – aktualizuje składy poszczególnych drużyn.

Do najważniejszych turniejów esportowych w FIFA należą między innymi FIFA eWorld Cup. Co ciekawe – w profesjonalnych rozgrywkach udział biorą gracze z klubów piłkarskich na całym świecie, a drużyny esportowe posiada praktycznie każdy liczący się zespół.

King of GLory, Starcraft II, Valorant, Overwatch czy Fornite – to kolejne tytuły gier e-sportowych, które warto znać!

Typy i zakłady na esport w LV BET

Zastanawiasz się, jakie typy bukmacherskie możesz postawić na e-sporty? W LV BET otrzymasz szeroki wybór rynków i atrakcyjne kursy. Ich dostępność zależy przede wszystkim od tytułu i rodzaju rozgrywki. Wśród najpopularniejszych wymienić można:

  • Zakład na zwycięzcę – polega na wskazaniu faworyta spotkania. Niektóre z gier oferują możliwość obstawienia remisu, jednak większość z nich dopuszcza tylko opcę wygrany / przegrany
  • Pierwsza krew – rynek ten popularny jest w grach, w których gracze nawzajem zabijają swoje postacie. Zadaniem typera jest wskazanie zespołu lub zawodnika, który jako pierwszy zdobędzie zabójstwo. FIFA w to miejsce pozwala na wytypowanie pierwszego gola
  • Zakład na rundę – chodzi również o połowy, kwarty czy mapy. W różnych grach inaczej określane są etapy rozgrywki. Możesz więc obstawiać nie tylko wynik całego spotkania, ale również poszczególnych etapów
  • Zakład na zabójstwa – to najczęściej odpowiedzi na pytania: kto pierwszy zdobędzie 10 zabójstw na pierwszej mapie? A kto będzie mieć najwięcej zabójstw na mapie drugiej? Który zawodnik dokona największej liczby zabójstw?
  • Handicap – znany z klasycznych zakładów bukmacherskich handicap ma również zastosowanie w esportach. Obstawianie meczy z widocznym faworytem przy użyciu handicapu wyrównuje szanse uczestników i pozwala na wyższe wygrane.

Esporty pozwalają na typowanie zakładów pre-match, ale też możesz wybrać zakłady live. Wszystkie dostępne możliwości gry sprawdzisz w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej LV BET. Jakie rodzaje zakładów wybierzesz zależy tylko od Ciebie. Poznasz tam również oferowane kursy bukmacherskie i zdecydujesz, czy obstawisz mecze esportowe.

Obstawianie e-sportu w LV BET

Podobnie jak w tradycyjnych sportach, również w e-sporcie powodzenie podczas typowania zależne jest od przygotowania typera, jego wiedzy i umiejętności. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby typy były pewne?  Eksperci i profesjonalni typerzy radzą, aby:

  • śledzić terminarze meczów – nie musisz być na bieżąco ze wszystkimi rozgrywkami, jakie oferuje esport, ale z tymi, w którym uczestniczą interesujące Cię teamy i gracze. Podczas typowania ważne są takie czynniki jak godziny rozgrywki, strefy czasowe i odległość pomiędzy miejscami turniejów. Zawody rozgrywane są na całym świecie, a jetlag może popsuć formę nawet najlepszego gracza
  • Sprawdzaj typy innych typerów oraz przewidywania ekspertów – często są to byli gracze, którzy najlepiej wiedzą, na co można liczyć podczas gry. Pamiętaj, że esport, podobnie jak i inne sporty, nie daje gwarancji wygranej
  • Sprawdzaj informacje o aktualizacjach – dotyczy to rozgrywki, ale też postaci w grze
  • Statystyki – sprawdzaj, śledź, twórz własne. To podstawa każdego typowania. Powinny dotyczyć poszczególnych drużyn, ale też pojedynczych zawodników. Nieobecność kluczowego członka teamu może znacząco wpłynąć na ogólny występ oraz wynik. Ostatni osiągane rezultaty dużo mówią o przyszłych możliwościach uczestników zmagań!

Jesteś gotowy na typowanie? Przygotuj się do zabawy i obstawiaj esport w LV BET!