Jak stawiać zakłady na mecze bokserskie?

Jak stawiać zakłady na mecze bokserskie?

W ostatnich latach MMA bije rekordy popularności, jednak swoją mocną pozycję w sportach walki wciąż zajmuje boks. Walki bokserskie to przede wszystkim techniczny pojedynek. Najpopularniejsi zawodnicy występujący na wielkich galach i potrafią ściągnąć tłumy, szczególnie jeśli walczą o pas mistrzowski. Co musisz wiedzieć o boksie, aby pewnie typować wyniki walk bokserskich w LV BET? Oto kilka podpowiedzi!  

Co to jest boks?

Boks to sport walki, w którym udział bierze dwóch wojowników walczących ze sobą jedynie przy użyciu pięści, Obecnie obowiązkowo muszą oni używać rękawic. Początków tego sportu dopatruje się jeszcze w starożytności, bo walka na pięści znalazła się w programie antycznych igrzysk olimpijskich. Często pojedynki te kończyły się śmiercią jednego z zawodników.

Obecni zanana nam forma boksu powstała jednak znacznie później. W 1867 r, w Wielkiej Brytanii opublikowano zasady walki zwane Queensberry Rules, w których wprowadzono wymóg zakładania rękawic.

Boks zawodowy a boks amatorski

Początkujących adeptów tego sportu może dziwić rozróżnienie na zawodowstwo i amatorstwo, które funkcjonuje obok siebie i w obu zmaganiach udział biorą sportowcy (a nie ludzie niezwiązani ze sportem). Boks zawodowy przeznaczony jest dla profesjonalnych bokserów, natomiast boks amatorski dla amatorów. Zmagania różnią się samą rozgrywką, ale też organizacją walk.

W boksie zawodowym walki trwają od 10 do 12 rund. W tym czasie zawodnicy wzajemnie chcą się znokautować, a jeśli im się to nie uda – sędziowie przyznają zawodnikom punkty i to na ich podstawie określany jest wynik.

Zawodowi pięściarze rozgrywają walki w boksie zawodowym w ramach federacji. Najważniejsze  federacje bokserskie to:

– WBA (World Boxing Association)

– WBC (World Boxing Council)

– WBO (World Boxing Organization)

– IBF (International Boxing Federation).

Każda z nich organizuje własne walki, a uczestnikom przyznane punkty w wewnętrznych rankingach. Najlepsi zawodnicy w danych kategoriach mierzą się o pas z mistrzem o tytuł federacji. Bokserzy mogą walczyć równocześnie o mistrzowskie tytuły w każdej z federacji i posiadać pasy w każdej z nich w swojej wadze. Takiego wyczynu dokonał np. Mike Tyson.

Najlepsi zawodnicy w boksie zawodowym walczą też o wielkie pieniądze. Najwyższe gaże przyznawane są w wadze ciężkiej, określanej jako królewska. Występują w niej m.in. Tyson Fury, Deontay Wilder, Anthony Joshua i Aleksandr Usyk.

W rywalizacji amatorów oficjalnie udział biorą amatorzy. Największą różnicą pomiędzy zawodowcami jest to, że nie mogą podejść do walki o złoto Olimpijskie. W amatorskiej odmianie boksu wyróżniane są inne kategorie wagowe niż w rywalizacji zawodowej. Oprócz rękawic bokserzy muszą też używać podczas walki kasków chroniących głowę.

Walki w boksie amatorskim są też znacznie krótsze, bo mają tylko cztery rundy. Głównym celem uczestników zmagań nie jest nokaut przeciwnika, a zdobycie jak największej ilości punktów, które przyznawane są za wyprowadzane i trafione prawidłowe ciosy. W boksie amatorskim liczy się przede wszystkim technika, precyzja i szybkość. Mniejsze znaczenie zaś ma siła, szczególnie w tych najcięższych wagach boksu zawodowego.

Najważniejsze rynki bukmacherskie na boks

Myśląc o obstawianiu boksu w zakładach bukmacherskich musisz wiedzieć, że w LV BET dostaniesz możliwość typowania wszystkich najważniejszych meczów bokserskich na świecie. Zakłady na boks to przede wszystkim zakłady pre-match, czyli długoterminowe. Swoje kupony postawisz przed rozpoczęciem wydarzenia. Najwięcej rynków udostępnionych będzie na walkę wieczoru, ale też na pojedynek, w stawce którego jest mistrzowski pas.

Najpopularniejsze rynki bukmacherskie na boks:

– na zwycięzcę – polega na wskazaniu, który z uczestników pojedynku wygra. Przy typowaniu nie jest ważne, w jaki sposób bokser wyjdzie (nokaut czy na punkty)

– na liczbę rund – mistrzowskie pojedynki trwają do 12 rund zaś amatorskie do 4. Zadaniem typera będzie wskazanie, jak długo będzie toczyła się walka. Zakład ten może przyjąć formę under / over

– na rundę, w której zakończy się walka – są to rynki związane z przedziałem rundowym, w którym zakończy się pojedynek, np. wskazanie, że walka zostanie zakończona pomiędzy pierwszą a trzecią rundą

– na sposób zakończenia walki – w boksie wyróżniamy cztery sposoby zakończenia walki: nokaut, techniczny nokaut, poddanie lub rozstrzygnięcie walki na punkty. Zadaniem typera będzie wskazanie jednej z tych opcji. Z łatwiejszej opcji możesz też wybrać, czy pojedynek skończy się przed czasem czy na punkty.

Typowanie boksu w LV BET

Pewne typowanie w zakładach bukmacherskich wymaga przeprowadzenia dokładnej analizy bukmacherskiej. Jest ona niezbędna do postawienia trafnych typów niezależnie od sportu, który wybierzesz. Pamiętaj, że nawet przeprowadzenie dokładnej, wnikliwej analizy nie gwarantuje sukcesu. Podczas każdego wydarzenia sportowego, również w ringu bokserskim, mogą mieć miejsce niemożliwe do przewidzenia sytuacje. W sporcie oprócz umiejętności trzeba też mieć szczęście.

Na co zwrócić uwagę przed postawieniem typów bukmacherskich na boks?

– pozycja w rankingu – im wyższa, tym większe możliwości wygranej ma pięściarz. Zestawiania te są odbiciem ostatniej formy i wyników zawodników

– aktualna forma – to nie tylko bilans ostatnich walk, ale też informacja o przebytych kontuzjach czy przygotowaniach do kolejnych pojedynków. Obecnie bokserzy (jaki i zawodnicy innych sportów walk) chętnie zamieszczają w mediach społecznościowych informacje o swoich treningach i przygotowaniach do zawodów

– H2H – czyli head to head między dwoma uczestnikami walk. Statystyki wcześniejszych pojedynków bokserów, zarówno w bezpośrednich starciach, ale też i inne dane liczbowe

–  styl zawodników, umiejętności – pięściarze mają różne style walki i różne przyzwyczajenia. Znalezienie słabego punktu rywala zazwyczaj gwarantuje wygraną.

Obstawianie walk bokserskich w LV BET

Walki bokserskie możesz obstawiać w LV BET! To właśnie u tego bukmachera dostaniesz najlepsze zakłady sportowe, wysokie kursy bukmacherskie i ciekawe zakłady specjalne. Wszystkie te możliwości możesz poznać w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej LV BET. Wystarczy kilka kliknięć, a poznasz dostępne wydarzenia i rozpoczniesz obstawianie boksu. Nie zapomnij też skorzystać z promocji i bonusów. Najważniejsze informacje o zbliżających się wydarzeniach sportowych znajdziesz zaś na blogu sportowym LV BET.