Czym jest Turniej Czterech Skoczni?

Czym jest Turniej Czterech Skoczni?

Niemiecko-austriacki turniej to stały punkt w kalendarzu najlepszych skoczków narciarskich świata. W historii Turnieju Czterech Skoczni ważne miejsce zajmują Polacy. Adam Małysz, Kamil Stoch i Dawid Kubacki napisali historię tych zawodów w ostatnich latach. Co jeszcze czeka Biało-czerwonych na tym obiekcie? Poznaj najważniejsze informacje o konkursach i obstawiaj Turniej Czterech Skoczni w zakładach bukmacherskich LV BET!

Historia Turnieju Czterech Skoczni

Pomysł zorganizowania noworocznego konkursu w skokach narciarskich (Neujahrsskispringen) pojawił się wśród członków klubu narciarskiego SC Partenkirchen w 1921 r., gdy otworzono nową skocznię, w miejscu obecnej Grobe Olimpiaschnze. Już 1 stycznia 1922 r. wystąpiło tam międzynarodowe towarzystwo. Triumfatorem inauguracyjnego konkursu był Norweg Jakob Vaage, który oddał skok na odległość 76 metrów. Do 1941 r. regularnie odbywały się tam kolejne imprezy, ale wybuch II wojny światowej uniemożliwił kontynuowanie rywalizacji na 4 lata.

Noworoczne zmagania przywrócono 1 stycznia 1946 r. lecz jako zawody lokalne. Było to wynikiem powojennych sankcji nałożonych przez Międzynarodową Federację Narciarską na Deutscher Skiveband. Do rywalizacji przystąpili wyłącznie niemieccy skoczkowie.

Latem 1949 r. w domu „Maler” w Partenkirchen, gdy przebywali tam działacze narciarscy z Garmisch-Partenkirchen oraz Innsbrucku, narodziła się idea nowego turnieju. Miałby być rozgrywany na początku roku, przez kilka dni, w krótkich odstępach czasu, a do tego na czterech różnych skoczniach w dwóch państwach – w Niemczech i Austrii. Z tych planów nic jednak nie wyszło. Po wielkim sukcesie świątecznego konkursu „Skispringen am Bergisel” rozgranego w 1951 r. w Austrii powrócono do idei współpracy z współpracy z niemieckimi klubami narciarskimi. I tak plan „niemiecko-austriackiego turnieju skoków” powstał 17 maja 1952 r. podczas wieczornych zawodów na Seegrube koło Innsbrucku. Za jego autorów uchodzą: Toni Glos, Emmerich „Putzi” Pepeunig (Innsbruck), Beppi Hartl, Franz Rappenglück (Partenkirchen), Andi Mischitz, Fred Triebner (Bischofshofen) oraz Alfons Huber i Xaver Kaiser (Oberstdorf).

Trzy lokalizacje, a mianowicie Garmisch-Partenkirchen, Innsbruck i Bischofshofen, od początku zostały wskazane jako miejsca rozgrywania turnieju. Po czasie do tego grona dołączył jeszcze Oberstdorf.

Pakt o współpracy w organizacji imprezy o nazwie „Niemiecko-Austriacki Turniej Springera” (oryg. „Deutsch-Österreichischen Springertournee“) podpisano 14 grudnia 1952 r. w Posthotelu.

Od kolejnego roku, na przełomie grudnia i stycznia, rozgrywany jest turniej w czterech miastach, a dokładniej Turniej Czterech Skoczni. Zwycięzcą danej edycji zostaje zawodnik, który zdobędzie największą liczbę punktów we wszystkich czterech konkursach. Często można też spotkać się z określeniem narciarskiego Wielkiego Szlema. Wielu skoczków wygrana w nim jest równie ważna co zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich czy w mistrzostwach świata.  Od 28. edycji, która rozegrana była w sezonie 1979/1980, zawody te stanowią część Pucharu Świata.

Najwięksi zwycięzcy w historii Turnieju Czterech Skoczni

Najbardziej utytułowanym skoczkiem w historii turnieju rozgrywanego na czterech skoczniach jest Janne Ahonen. Jako jedyny zawodnik w historii wygrał go pięciokrotnie – w 1999 r., 2003 r., 2005 r., 2006 r. i 2008 r. Trzy edycje z rzędu zaś wygrał również tylko jeden skoczek, a był nim Bjorn Wirkola (w latach 1967-1969). Najwięcej zwycięstw w poszczególnych konkursach odnieśli Bjørn Wirkola i Jens Weissflog. Obaj zawodnicy triumfowali w 10 konkursach. Wśród najlepszych zapisało się też trzech skoczków, którzy wygrali cztery konkursy podczas jednej edycji turnieju. Zrobił to Sven Hannawald w 2002 r., Kamil Stoch w 2018 r. i Ryoyu Kobayashi w 2019 r.

Najważniejsze informacje o Turnieju Czterech Skoczni

Od 45. edycji (w sezonie 1996/1997) we wszystkich konkursach turnieju startuje 50 zawodników, którzy przeszli kwalifikacje. Skoczkowie dobierani są w pary – pierwszy z pięćdziesiątym, drugi z czterdziestym dziewiątym itd. Duety rywalizują w pierwszej serii zawodów, a na awans do drugiej może liczyć tylko zwycięzca z danej pary oraz pięciu tzw. „szczęśliwych przegranych”. To zawodnicy, którzy osiągnęli najlepsze wyniki, ale przegrali z rywalami. Druga seria zawodów rozgrywana jest według tradycyjnych zasad Pucharu Świata.

W kolejnych edycjach zmieniały się nagrody dla zwycięzcy. W 60. edycji TCS (sezon 2011/2012) najlepszy skoczek otrzymał wysokiej klasy samochód oraz nagrodę pieniężną. Rok później za zwycięstwo wręczona była statuetka złotego orła oraz nagroda pieniężna w wysokości 20 tysięcy franków szwajcarskich. Trofeum to przyznawane jest do dziś, ale zwiększyła się kwota – od sezonu 2021/2022 najlepszy skoczek otrzymuje 100 tys. franków szwajcarskich. Co ciekawe, mężczyźni otrzymują złotego orła, a kobiety… złotą sowę. To nagroda w Turnieju Sylwestrowym który rozgrywany jest równolegle do TCS, ale jest o połowę krótszy.

Skocznie- gdzie odbywa się Turniej Czterech Skoczni?

Turniej Czterech Skoczni dwukrotnie w historii zamieniał się w… turniej trzech skoczni. W 2008 r. i 2022 r. warunki atmosferyczne nie pozwoliły na rozegranie konkursów na Bergisel i odbywały się w Bischofshofen. Tradycyjnie, od lat skoczkowie występują w tych samych miejscach – dwóch w Niemczech i dwóch w Austrii:

  • nazwa skoczni: Schattenbergschanze, miejscowość: Oberstdorf. Punkt K 120, HS 137. Rekord: Sigurd Pettersen – skoczył 143,5 m 29 grudnia 2003 r.
  • nazwa skoczni: Grosse Olympiaschanze, miejscowość: Garmisch-Partenkirchen. Punkt K K125, HS 142. Rekord: Dawid Kubacki – skoczył 144 m 1 stycznia 2021 r.
  • nazwa skoczni: Bergisel, miejscowość: Innsbruck. Punkt K120, HS 128. Rekord: Michael Haybock – skoczył 138 m 4 stycznia 2015 r.
  • nazwa skoczni: Paul-Ausserleitner-Schanze, miejscowość: Bischofshofen. Punkt K125, HS 142. Rekord: Dawid Kubacki – skoczył 145 m 6 stycznia 2019 r.

Sukcesy Polaków podczas Turnieju Czterech Skoczni

Czy Polacy mają czym się poszczycić w Turnieju Czterech Skoczni? Zdecydowanie tak! Na najwyższym miejscu podium klasyfikacji generalnej stawało do tej pory trzech polskich skoczków: Adam Małysz (2001 r.), Kamil Stoch (2017 r., 2018 r., 2021 r.) oraz Dawid Kubacki (2020 r.) Na drugim miejscu uplasował się Piotr Żyła (2017 r.) i Dawid Kubacki (2023 r.), a na trzecim – Adam Małysz (2003 r.) i Dawid Kubacki (2021 r.)

Pierwszym Polakiem, który wystąpił w Turnieju Czterech Skoczni był Władysław Tajner. W sezonie 1956/1957 był 9. w klasyfikacji. W późniejszych latach skakali też: Antoni Wieczorek (1961/1962 5. miejsce), Antoni Łaciak (1962/1963 7. miejsce), Józef Przybyła (1963/1964, 1964/1965 7. i 5. miejsce), Ryszard Witke (1967/1968), Tadeusz Pawlusiak (1970/1971 7. miejsce), Stanisław Bobak (1974/1975, 1975/1976 5. i 6. miejsce), Piotr Fijas (1978/1979, 1979/1980, 1984/1985, 1985/1986 10., 8., i dwa razy 7. miejsce).

W tym miejscu trzeba podkreślić, że Adam Małysz nie był jednym z triumfatorów Turnieju Czterech Skoczni, a już na zawsze pozostanie legendą tych zawodów. Został on pierwszym Polakiem, który triumfował w tej prestiżowej imprezie. Ważnym jest jednak, w jakim stylu to zrobił! Wygrał kwalifikacje do wszystkich czterech konkursów, pobił rekordy skoczni w Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchen oraz Innsbrucku, a na Bergisel pokonał Janne Ahonena o 44,9 punktu. Ten wynik jest największą przewagą punktową w historii turniejowych zawodów. Adam Małysz jako pierwszy przekroczył też barierę 1000 punktów w klasyfikacji generalnej. Znajdującego się na drugim miejscu Ahonena wyprzedził o ponad 100 punktów.

Na szczęście nie podzielił losów Józefa Przybyły, który w sezonie 1963/1964 w Oberstdorfie był 6., w Garmisch-Partenkirchen 3., w Innsbrucku również 3., a po konkursie w Bischofshofen był liderem klasyfikacji. Ostatecznie zajął 7. miejsce, ale otrzymał specjalne wyróżnienie – „Stumetrowca”. Był pierwszym skoczkiem, który pokonał tę magiczną barierę. W drugiej serii skoków upadł, co spowodowało spadek w generalce.

Typy i zakłady bukmacherskie na Turniej Czterech Skoczni w LV BET

Polscy skoczkowie są nierozerwalnie związani z zawodami w skokach narciarskich w Niemczech i Austrii. Występy naszych zawodników, ale też innych skoczków, możesz obstawiać w LV BET! Pierwsze zakłady na Turniej Czterech Skoczni pojawiają się w serwisie internetowym i w aplikacji mobilnej legalnego bukmachera na długo przed rozpoczęciem tej rywalizacji, a wraz z ich startem skorzystasz z zakładów na żywo. Nie zapomnij też sprawdzić oferty bonusów i promocji, szczególnie tych dedykowanych na Turniej Czterech Skoczni czy na zawody w skokach narciarskich. Najlepsze możliwości typowania znajdziesz w LV BET!

Obstawanie Turnieju Czterech Skoczni w LV BET

Co można obstawiać? Zwycięzca, rekord skoczni, kwalifikacje, serie konkursowe – to tylko niektóre z rynków bukmacherskich oferowanych na skoki narciarskie. Aby postawić swoje pewne typy bukmacherskie musisz wcześniej się odpowiednio przygotować. Podstawa to poznanie zawodników, ale też zasad rywalizacji. Warto obejrzeć wcześniejsze występy skoczków, aby określić ich formę. Poznaj też typy innych graczy oraz wskazania sportowych ekspertów. A tych na Turniej Czterech Skoczni na pewno nie zabraknie! Przyłącz się do rywalizacji w kultowych zawodach w skokach narciarskich i wygrywaj w LV BET!