Najbardziej niezwykłe wyczyny w skokach narciarskich

Najbardziej niezwykłe wyczyny w skokach narciarskich

Skoki narciarskie same w sobie są bardzo emocjonujące. Niektórzy zawodnicy jednak dokonują wyjątkowych wyczynów, których inni nie są w stanie osiągnąć. Jakie wydarzenia zapisały się w historii tej dyscypliny sportu? Oto najważniejsze z nich według LV BET!

Ponad 400 występów w PŚ

Zacznijmy od ostatniego osiągnięcia Kamila Stocha. Na początku tego roku dołączył on do grona trzech skoczków, którzy wystąpili w 400. zawodach cyklu Pucharu Świata. Polak dokonał tego podczas konkursu w Sapporo w styczniu 2023 r., dziewiętnaście lat po debiucie, bo w pierwszym konkursie PŚ wystąpił 17 stycznia 2004 r. w Zakopanem. Podobnym osiągnięciem mogą poszczycić się również Noriaki Kasai, Simon Ammann i Janne Ahonen.

Rekord długości skoku

Pierwszy rekord świata w długości oddanego skoku narciarskiego wynosił 9,4 metrów. Niewiele? Aby skoczkowie osiągali 50 metrów trzeba było poczekać aż 104 lata. Obecnie najlepsi skoczkowie lądują nawet powyżej 250 metrów. Jest to możliwe na skoczniach mamucich, które są wykorzystywane do lotów narciarskich.

Najdłuższy skok, na odległość ponad 253,5 metry, oddał Austriak Stefan Kraft. Co prawda rosyjski zawodnik Dmitrij Wasiliew skoczył na 254 metry w Vikersund w 2015 r. jednak nie spełnił wszystkich warunków, aby został on uznany. Skok musi bowiem być „ustany”, co oznacza, że po wylądowaniu skoczek nie może się podeprzeć lub upaść. Dodatkowo musi on być oddany podczas zorganizowanego treningu, kwalifikacji do konkursu lub podczas konkursu. W rywalizacji kobiet rekord należy do Danieli Iraschko-Stolz (200 m).

Najstarszy i najmłodszy skoczek

50 lat, 7 miesięcy i 14 dni – w takim wielu Noriaki Kasai wystartował w konkursie Pucharu Świata w Sapporo 2023. Japończyk zadebiutował w PŚ w 1988 r., a w 1992 r. został mistrzem świata w lotach narciarskich. Po raz ostatni zaprezentował się w zawodach najwyższej rangi w 2020 r. na Okurayamie. Od tego czasu sporadycznie brał udział w Pucharze Kontynentalnym. Przed tegoroczną rywalizacji w Sapporo Japoński Związek Narciarski ogłosił, że do. rywalizacji przystąpi Ryoyu Kobayashi, Naoki Nakamura, Junshiro Kobayashi, Yukiya Sato, Ren Nikaido, Keiichi Sato, a w ramach grupy krajowej Taku Takeuchi, Tomofumi Naito, Yuken Iwasa, Yumu Harada, Reruhi Shimizu oraz Rikuta Watanabe.

Zaskoczenie pojawiło się w konkursowy piątek, gdy okazało się, że 50-letni Noriaki Kasai otworzy listę startową kwalifikacji na Okurayamie. Wszedł w miejsce Rikuta Watanabe, który rozchorował się tuż przed Pucharem Świata w Sapporo. Noriaki Kasai osiągnął jednak w kwalifikacjach 73,7 pkt., co nie wystarczyło, aby Japończyk zakwalifikował się do serii finałowej.

Pierwsze skoki narciarskie oddają już młodzi chłopcy, jednak nie każdy z nich osiąga sukcesy. Na wyróżnienie zasługuje Kanadyjczyk Steve Collins, który został najmłodszym triumfatorem konkursu PŚ w historii. W marcu 1980 r. wygrał konkurs w Lahti mając zaledwie 15 lat, 11 miesięcy i 27 dni. Co ciekawe było to jego pierwsze i ostatnie zwycięstwo w zawodach PŚ. Obecnie ten rekord jest niemożliwy do pobicia, bo FIS wymaga, aby uczestnicy konkursów Pucharu Świata mieli ukończone szesnaście lat.

Obrona tytułu Mistrza Świata

25 lutego 2023 r. przeszedł do historii polskiego sportu. To właśni wtedy Piotr Żyła obronił tytuł mistrza świata na normalnej skoczni w Planicy. Co ciekawe, podopieczny Thomasa Thurnbichlera na półmetku rywalizacji zajmował dopiero trzynastą lokatę. W pierwszej próbie oddał skok na odległość 97,5 m, zaś w drugim – na 105 m. To nowy rekord Srednjej Skakalnicy (HS 102). Punktacja otrzymana za. Ten występ wywindowała sportowca na samo czoło stawki. Piotr Żyła obronił więc mistrzowski tytuł wywalczony przed dwoma laty w Oberstdorfie. 36 – latek jest czwartym skoczkiem w historii, któremu udało się to osiągnąć. Wcześniej mistrzostwo obronił Adam Małysz na skoczni normalnej, a Martin Schmit oraz Birger Ruud na skoczni dużej.

Najwięcej zwycięstw w PŚ

Gregor Schlierenzauer – to ten skoczek stawał na najwyższym miejscu podium najczęściej w historii konkursów Pucharu Świata.Wygrywał aż 53 razy! Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajmuje Matti Nykaenen, który triumfował aż 46 zwycięstw. Trzecie miejsce należy do dwóch Polaków. Zarówno Adam Małysz, jak i Kamil Stoch mają po 39 wygranych konkursów na koncie.
Łącznie Biało-czerwoni odnieśli do tej pory 93 triumfy w konkursach PŚ.  Polska jest na trzecim miejscu klasyfikacji generalnej. W tej dziedzinie najlepsi Austriacy, którzy zwyciężali aż 256 razy.

Wróćmy jednak po Polski. Adam Małysz i Kamil Stoch to nie jedyni zawodnicy, którzy wygrywali w PŚ. Do tej pory na podium stawało jeszcze siedmiu polskich skoczków. Trzy triumfy odnieśli Piotr Fijas oraz Piotr Żyła, dwukrotnie najlepszy był Maciej Kot zaś po jednej wygranej zaliczyli Stanisław Bobak, Krzysztof Biegun i Jan Ziobro. Dawid Kubacki Kubacki wciąż pisze swoją historię i sezon 20222/2023 zamknie zapewne z kilkunastoma wygranymi konkursami.

Najczęściej na podium, niezależnie od miejsca, stawał Fin Janne Ahonen. Dostał 108 różnych medali. 92 krążki zaś wygrał Adam Małysz. W pierwszej trójce pucharowych zawodów jest też Gregor Schlierenzauer z dorobkiem 88 zwycięstw.

Rekord w ilości wygranych konkursów Pucharu Świata z rzędu wynosi sześć zwycięstw. Do tej pory udało się to pięciu zawodnikom. Zrobili to: Janne Ahonen, Matti Hautamaeki, Thomas Morgenstern, Gregor Schlierenzauer oraz Ryoyu Kobayashi.

Zakłady bukmacherskie na skoki narciarskie w LV BET

Adam Małysz zapisał się w historii skoków narciarskich. To nie jedyny Polak, który może poszczycić się wieloma sukcesami. Te przyszłe będziesz mógł obstawiać w zakładach bukmacherskich LV BET. Na każdy konkurs skoków narciarskich dostaniesz szeroki wybór rynków i atrakcyjne kursy. Swoje szczęśliwe kupony będziesz mógł postawić w serwisie internetowym i w aplikacji internetowej. To bardzo szerokie możliwości, z których musisz skorzystać! Nie zapomnij też sprawdzić dostępne promocje i bonusy. To dzięki nim Twoja zabawa będzie jeszcze bardziej emocjonująca.

Obstawianie skoków narciarskich w LV BET

Każdy sport wymaga przeprowadzenia dokładnej analizy bukmacherskiej. Tą rozpocząć możesz od poznania dyscypliny albo specyficznych czynników, które mają znaczny wpływ na wynik rywalizacji. Każdy fan i typer skoków narciarskich wie, że losy każdego konkursu może pokrzyżować pogoda. Sprawdzenie prognozy jest więc kluczowe podczas typowania. Warto też przeanalizować kilka ostatnich konkursów, aby poznać aktualną formę zawodnika. Jesteś gotowy na nowe wyzwanie? Postaw swoje kupony na skoki narciarskie w LV BET i wygrywaj!