Najciekawsze rekordy w lekkoatletyce

Najciekawsze rekordy w lekkoatletyce

Przez wiele lat rywalizacji lekkoatletycznej zawodnicy ustanawiają rekordy, które są nieosiągalne dla pozostałych zawodników. Wydawałoby się, że wraz z rozwojem technologii wspomagających sportowców czy ich zaawansowanych treningów osiągi powinny być jeszcze lepsze. Niestety – niektóre z nich są niepobite przez wiele lat. Zobacz osiągi, które przez wiele lat są nie do pobicia!

Rekordy kobiet

– bieg na 100 m – rekord tej dyscypliny pozostaje niepobity od 1988 r. Florance Griffith-Joyner przebiegła ten dystans w czasie 10,49 sekund

– skok w dal – kolejny rekord, który był ustalony w 1988 r. najdłuższego skoku, wynoszący dokładnie 7,52 m, oddała reprezentantka Związku Radzieckiego – Galina Czistiakowa

– skok wzwyż – po rekord świata, a też rekord Europy, sięgnęła w 1987 r. Stefka Kostadinowa. Bułgarka ustanowiła go podczas zawodów w Rzymie. Skoczyła na wysokość 2,09 m, co wciąż jest niepobitym wynikiem

– skok o tyczce – najlepszy wyniki na otwartym stadionie należy do Jelene Isinbajewy (5,06 m), w hali zaś najwyżej skoczyła Jennifer Suhr (5,03 m)

– rzut młotem – najlepszą zawodniczką w historii tej. dyscypliny wciąż jest Anita Włodarczyk. Na zawodach rozgrywanych w Warszawie rzuciła młot na odległość 82,98 m. Dzięki temu ustanowiła jednocześnie trzy rekordy: świata, Europy oraz Polski. Wszystkie pozostają niepobite do dziś. Anita Włodarczyk ma też na koncie rekord olimpijski. Ten osiągnęła na Igrzyskach w Rio de Janeiro, zdobyła złoto rzutem na odległość 82,29 m

– pchnięcie kulą – Najlepszy wynik w tej dyscyplinie osiągnęła zawodniczka ZSRR Natalija Lisowska, która podczas zawodów w Moskwie w 1987 r. ustanowiła rekord świata i Europy. Pchnięta przez nią kula wylądowała na odległości 22,63 m. Wciąż niepobity rekord Polski zaś należy od 1976 r. do Ludwiki Chewińskiej (19,58 m)

– maraton – najszybszą zawodniczką świata, która pokonała królewski dystans, jest Kenijka Brigid Kosgei. Przebiegła go z czasem 2:14:04

Rekordy mężczyzn

– sprint na dystansie 100 m uznawany jest za walkę o o tytuł najszybszego człowieka na Ziemi. To rywalizacja, która od zawsze sprint budził wielkie emocje. Jest ona obecna od początku na igrzyskach olimpijskich.

Pierwszy rekord ustanowili dwaj zawodnicy. Na Olimpiadzie w Sztokholmie w 1912 r. Donald Lippincottow oraz Jackson Scholz osiągnęli czas 10,6 sek. Od tamtej pory rekordowy uzyskiwane przez zawodników czasy niewiele się zmieniły. Inaczej jest tylko uzyskiwany pomiar – nie ręcznie, a elektronicznie. Obecnie najszybszym człowiekiem świata jest Usain Bolt. Podczas zawodów w Berlinie w 2009 r. przebiegł dystans w zaledwie 9,58 sek.

– skok w dal – po rozbiegu zawodnicy muszą wybić się jak najdalej z jednej nogi. Najdalszy skok oddał do tej pory Mike Powell. W 1991 r. na Mistrzostwach Świata w Tokio ustanowił oficjalny rekord świata w skoku w dal, który wynosi aż 8,95m.

– skok wzwyż – Kubańczyk Javier Sotomayor podczas zawodów w hiszpańskiej Salamance w 1993 r. przeskoczył tyczkę zawieszoną na wysokości 2 metrów i 45 centymetrów. Ustanowiony wtedy rekord świata nie pozostał pobity do dziś.

– skok o tyczce, czyli skok, w którym zawodnicy wykorzystają specjalną tyczkę i dzięki niej osiągają znaczne wysokości. Tę dziedzinę zdominował Armand Duplantis. Do Szweda należą dwoma rekordy świata – na hali oraz na otwartym stadionie. 15 lutego 2020 r. na zawodach na hali w Glasgow skoczył na wysokość 6,18 m, a 17 września 2020 r. w trakcie Diamentowej Ligi w Rzymie na otwartym stadionie pokonał poprzeczkę zawieszoną o 3 cm niżej.

– rzut młotem – jedna z najbardziej technicznych konkurencji lekkoatletycznych. Najlepszy wynik osiągnął zawodnik Związku Radzieckiego – Jurij Siedych w 1986 r. i wciąż nikt go nie pobił. Rekord wynosi 86,74 m.

– pchnięcie kulą – kula o średnicy 2,135 m wypychana jest z koła. W tym czasie musi mieć ona stały kontakt z szyją sportowca. Rekord świata ustanowił Amerykanin. W 1990 r. Randy Barnes pchnął kulę na odległość 23,12 m.

– maraton – w biegu na królewskim dystansie od lat najlepszy jest Eliud Kipchoge. Kenijczyk sam ze sobą walczy o kolejne rekordy. W 2018 r. w Berlinie ustanowił on rekord z czasem 2:01:39, przy czym pobiegł szybciej o 78 sekund od wcześniejszego swojego (i światowego) rekordu. We wrześniu 2022 r. zaś, znów w Berlinie, pobił sam siebie i przebiegł ponad 40 km w czasie 2:01:09. Czy znów pobije swój aktualny rekord świata? Warto też przypomnieć wyczyn tego zawodnika z 2019 r. Podczas rywalizacji w Wiedniu wbiegł na metę po 1:59:40. Światowe władze lekkoatletyczne nie uznały jednak tego rekordu uznając, że uzyskany został w ułatwionych warunkach.

– chód – rozgrywany był na trzech dystansach: 10 km, 20 km i 50 km.  Dyscyplinę tę rozsławił w Polsce Robert Korzeniowski, którego rekord na 20 km od 2000 r. jest niepobity i wynosi 1:18:22. Najszybszym na tej trasie na świecie był zaś Yusuke Suzuki, który w 2015 r. wszedł na metę po 1:16:36.  Rekord świata na 50 km zaś 15 sierpnia 2014 r. ustanowił francuski chodziarz Yohann Diniza. Wynosi on 3:32:33.

Typowanie i obstawianie lekkoatletyki w LV BET

Lekkoatletyka to królowa sportów. Jest najstarszą dyscypliną, opartą na naturalnym ruchu. W zależności od zawodów uprawiane są różne konkurencje – biegi (m.in. na 60 m, 100 m, 800 m, przez płotki, maratony, sztafeta), chód, rzuty czy skoki. Aby skutecznie obstawiać te sporty nie musisz być specjalistą w każdej w konkurencji. Możesz wybrać te najbardziej interesujące i przeanalizować możliwości zawodników. Warto sprawdzić wskazania ekspertów, ale też sprawdzić nastawienie sportowców, ich ostatnie osiągi czy możliwości. Dokładna analiza pozwoli Ci na postawnie pewnych typów na rekordy świata w lekkoatletyce i wygraną!

Zakłady bukmacherskie na lekkoatletykę w LV BET

Lekkoatletyczne rekordy, ale też rywalizację podczas mistrzostw świata czy igrzysk olimpijskich, możesz obstawiać w zakładach bukmacherskich LV BET! Legalny bukmacher umożliwia postawienie swoich szczęśliwych kuponów na wszystkie najważniejsze zawody na świecie. Możesz to zrobić w serwisie internetowym lub w aplikacji mobilnej. Poznasz tam promocje i bonusy , dzięki którym Twoje typowanie będzie jeszcze bardziej emocjonujące! Sprawdzaj dostępną przed każdym dużym wydarzeniem. Na pewno znajdziesz tam możliwość postawienia zakładów długoterminowych. Wyniki niektórych z rywalizacji będziesz mógł też obstawiać w zakładach live.