Najlepsi strzelcy w historii hokeja na lodzie

Najlepsi strzelcy w historii hokeja na lodzie

W Polsce hokej na lodzie to niszowa dyscyplina. Mimo to kilku zawodnikom udało się przebić i zagrać z powodzeniem w NHL, czyli amerykańskiej lidze. Kto zapisał się w historii, a kto ją dopiero pisze? W ostatnim czasie oczy fanów tej dyscypliny zwrócone były tylko na jednego zawodnika – Aleksandra Owieczkina. Poznaj najważniejsze informacje o zawodnikach w zakładach bukmacherskich LV BET!

Najlepsi polscy strzelcy w historii hokeja na lodzie

Tylko trzech zawodników rozegrało ponad 1000 spotkań w polskiej lidze: Jarosław Różański – 1047, Mariusz Puzio – 1028 i Adrian Parzyszek – 1015. Z obcokrajowców najwięcej spotkań rozegrał Josef Vitek – 513, drugi jest Roman Skutchan – 497. Łącznie polscy zawodnicy zdobyli 85 895 goli. Najwięcej strzelił ich Mariusz Puzio – w sumie 592.  Żadnemu innemu zawodnikowi z Polski nie udało się przekroczyć liczby 500 goli. Najbliżej tego limitu jest Leszek Laszkiewicz, który zdobył 474 goli.

Wśród hokeistów, który grali w amerykańskiej NHL, wymienić można m.in. Mariusza Czerkawskiego, Petera Sidorkiewicza i Krzysztofa Oliwę. Do rekordów jednak było im daleko. Najwięcej spotkań rozegrał Czerkawski. W 745 meczach strzelił ich 215 i zaliczył 200 asyst.

Znacznie więcej sportowców w NHL ma polskie korzenie. Co ciekawe, w tej grupie znajduje się nawet najlepszy hokeista w historii hokeja na lodzie, czyli Wayne Gretzky. To właśnie jego rekord chce poprawić Aleksander Owieczkin.

Najlepsi strzelcy z pozostałych krajów

812 – tyle obecnie posiada goli na koncie wspomniany Aleksander Owieczkin. Wynik ten dał mu drugie miejsce na liście najlepszych strzelców wszech czasów ligi NHL. Hokeista Washington Capitals wyprzedził w ostatnim czasie Gordie’ego Howe’a, który zdobył 801 goli. Wydawałoby się, że Rosjanin po świetnych występach będzie chciał kontynuować świetną passę, jednak tak się nie stało. W połowie lutego ogłosił, że robi przerwę w grze, aby zająć się sprawami rodzinnymi i opiekować bliską mu osobą. Niewykluczone, że będzie chciał udać się do Moskwy, z której pochodzi, a to będzie oznaczało znaczną przerwę w grze, nie tylko w tym sezonie. Rosjanie nie mogą bowiem podróżować do USA.

37-letni Owieczkin w trwającym sezonie miał wpływ na każdy wynik meczu, w którym wystąpił. W sumie w tegorocznych rozgrywkach ligi NHL strzelił 32 bramki i zaliczył 22 asysty.

Rosyjski hokeista jest wychowankiem drużyny Dinamo Moskwa. Do USA przeniósł się w 2005 r.  Od tej pory reprezentuje Washington Capitals. Zgarnął m.in. Puchar Stanleya w 2018 r. Z reprezentacją swojego kraju zaś zdobył 3 złote medale na mistrzostwach świata, dwa srebrne i cztery brązowe.

Co ciekawe, Rosjanin jest obecnie jedynym czynnym zawodnikiem na liście 10 najskuteczniejszych hokeistów w NHL.

Wciąż niepokonany, z 894 bramkami na koncie jest Kanadyjczyk Wayne Gretzky. W swojej karierze grał z Edmonton Oilers, Los Angeles Kings, St. Louis Blues oraz New York Rangers. Uchodzi za “najlepszego zawodnika wszech czasów”.  Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Najważniejszym uhonorowaniem jest jednak zastrzeżenie jego numeru (99) przez całą ligę NHL. Doczekał się tego jako jeden gracz w historii. Do tej pory można się spotkać jedynie z zastrzeganiem numerów prze kluby. Decyzją ligi żaden zawodnik NHL nie zagra już z numerem 99. Gdy kończył karierę 18 kwietnia 1999 r. Gretzky był w posiadaniu lub wyrównał 61 rekordów NHL, w tym 40 rekordów sezonu zasadniczego, 15 playoffów i 6 wszech czasów. Wśród nich wymienić można:

– największą liczbę bramek w sezonie (92),

– największą liczbę asyst w sezonie (163),

– największą liczbę punktów w sezonie (215),

– najszybciej zdobyte 50 bramek w jednym sezonie (39 spotkań)

– największą liczbę bramek w 50 meczach (61, wynik uzyskany przez niego dwukrotnie)

Wayne Gretzky oficjalnie jest Kanadyjczykiem i to właśnie ten kraj reprezentował przez całą swoją karierę. Sam podkreśla, że jest jednak Polakiem i to polska krew krąży w jego żyłach. Dziadek Waltera, Anton, był Polakiem. Urodził się w Grodnie. Wyemigrował do Kanady z rodziną, kiedy wybuchła rewolucja październikowa w Rosji. Anton poślubił Marię, która pochodziła z Podhajec, położonych w granicach II Rzeczypospolitej. Osiadli na farmie w Ontario, tam wychował się ojciec Wayne’a, Walter. Mistrz hokeja na lodzie to Polak? To brzmi dumnie!

Na liście zawodników wszechczasów znajdują się również: Gordie Howe (801 goli), Jaromir Jagr (766 goli), Brett Hull (741 goli), Marcel Dionne (731 goli), Phil Esposito (717 goli), Mike Gartnere (708 goli), Mark Messier (694 goli), Stave Yezman (692 goli) i Mario Lemieux (690 goli).

Zakłady bukmacherskie na hokej na lodzie w LV BET

Polacy nie są dominującą nacją w rozgrywkach w hokeju. Żadna polska drużyna nie prezentuje najwyższego, światowego poziomu. Każdy mecz przyciąga jednak zagorzałych fanów, którzy z chęcią obstawiają wyniki w zakazach bukmacherskich. Najlepsze możliwości obstawiania znajdziesz w LV BET. Legalny bukmacher umożliwia skorzystanie z szerokiego wyboru rynków – od wskazania drużyny, która wygra sezon, przez zwycięzców w poszczególnych meczach po indywidualne osiągi hokeistów. Jako będzie wyglądała ich gra? Czy Aleksander Owieczkin zostanie hokeista wszech czasów? Obstawiaj w LV BET!

Typowanie hokeja na lodzie w LV BET

Hokej na lodzie, jak każda dyscyplina sportowa, wymaga przeprowadzenia odpowiedniej analizy bukmacherskiej. To dzięki niej zminimalizujesz ponoszone ryzyko i postawisz pewne kupony. Ważna będzie forma zawodników, czy ich osiągi w ostatnich meczach. Nie bez znaczenia zostają cele i determinacja. Drugie miejsce w poprzednim meczu może być dobrym powodem do zacieklej walki o wygraną w kolejnym. Zdobądź te wiedzę i pewnie typuj kolejne spotkania w hokeju na lodzie i występy najlepszych zawodników!