Zawodnicy, którzy zmienili swoje dyscypliny i odnieśli sukces

Zawodnicy, którzy zmienili swoje dyscypliny i odnieśli sukces

Zazwyczaj sportowcy zapisują się w historii jako mistrzowie jednej dyscypliny. Nie brakuje jednak zawodników, który nie tylko występują w kilku konkurencjach, ale też osiągają w niej sukcesy. Niektórzy z nich wciąż mają szansę zadziwić swoich fanów. Wśród nich są też polscy sportowcy! Poznaj część zawodników, którzy z powodzeniem zmienili uprawiane dyscypliny sportowe z legalnym bukmacherem LV BET!

Usain Bolt

Jamajski sprinter zapisał się w historii sportu jako ośmiokrotny złoty medalista igrzysk olimpijskich i jedenastokrotny podczas mistrzostw świata. Ustanowił też dwa rekordy świata: w biegach na 100 m i na 200 m. Później przerzucał się na inne dyscypliny, a nawet… na muzykę.

Bolt urodził się 21 sierpnia 1986 r. w Sherwood Content na Jamajce. Pierwsze mistrzowskie medale zdobył na imprezie w Osace. Sięgnął po dwa srebra: na 200 m oraz w sztafecie 4×100 m. Brązowy medalista MŚ na 100 m w Londynie (2017 r.)

Pierwsze igrzyska olimpijskie, na których wystąpił, rozegrane zostały w 2008 r. w Pekinie. Od razu zapisał się w historii – ustanowił rekord świata na 100 m (9.68). Co ciekawe – wynik ten mógłby być jeszcze lepszy, ale Bolt zwolnił przed metą i pokazał rywalom, jaką ma nad nimi przewagę. Drugi rekord ustanowił w biegu na 200 m. Jamajczyk przebiegł. Ten dystans w czasie 19,30 s. Rekordy te pobił 3 lata później podczas mistrzostw świata w Berlinie. Setkę przebiegł z czasem 9,58 s, a dwusetkę – 19.19 s.

Na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Londynie (2012 r.) oraz w Rio de Janeiro (2014 r.) obronił posiadane złote medale, a do tego dołożył dwa kolejne tytułu mistrza olimpijskiego – w sztafecie 4×100 m. Ostatnie mistrzostwa w wykonaniu Bolta można było oglądać w Londynie w 2017 r. Zajął on 3. miejsce na 100 m.

Po zakończeniu kariery biegacza ogłosił, że interesuje go piłka nożna i chce zostać profesjonalnym piłkarzem. Początki zapowiadały się bardzo obiecująco. Trenował z Borussią Dortmund, a nawet zagrał w meczu charytatywnym. Przymierzany był do Manchesteru United. Można było go zobaczyć na boisku drużyny Stromsgodset (Nowegia), Mamelodi Sundowns (RPA) i australijskiej Central Coast Mariners. W barwach tego ostatniego strzelał nawet gole w meczach towarzyskich. Finalnie nie podpisał jednak żadnej profesjonalnej umowy i uznał, że piłka nożna to nie dyscyplina dla niego. W styczniu 2021 r. zaś Bolt zadebiutował w branży muzycznej piosenką „Living The Dream”.  Został jej współwykonawcą i współproducentem. Co pokaże dalej? Można spodziewać się, że Jamajczyk jeszcze nie raz nas zaskoczy!

Adam Małysz

Trzykrotny wicemistrz olimpijski, czterokrotny mistrz świata. Zdobył też cztery Kryształowe Kule, czyli wygrywał cztery sezony Pucharu Świata w skokach narciarskich. Swoją karierę skoczka zakończył w 2011 r. Nie osiadł na laurach, ale zmienił skoki narciarskie na inną dyscyplinę. Adam Małysz rozpoczął rywalizację w rajdach samochodowych i znów nie zawiódł kibiców. Pięć razy uczestniczył w Rajdzie Dakar.

Nasser Al-Attiyah

To zawodnik, który dyscypliny zmienia co chwilę. Latem rywalizuje w zawodach strzeleckich, zimą w wyścigach samochodowych. Co ważniejsze – w obu dyscyplinach odnosił wielkie sukcesy! Jest brązowym medalistą igrzysk olimpijskich w Londynie (2012 r.) w konkurencji skeet. Dwukrotnie triumfował w Rajdzie Dakar.

Nasser Saleh Al-Attiyah urodził się 21 grudnia 1970 r. w Dosze. Karierę rajdowca rozpoczął w wieku 19 lat. Najpierw wygrywał rajdowe mistrzostwa kraju (1990 r. i lata 1992-1995). W kolejnych latach zaczął coraz częściej pojawiać się na międzynarodowej arenie. Pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo Bliskiego Wschodu w rajdach samochodowych (2003 r. i lata 2005-2008). W 2006 r. zdobył mistrzostwo świata w klasie samochodów produkcyjnych w Rajdowych Mistrzostw Świata. Z powodzeniem startuje też w rajdach terenowych. W 2008 r. sięgnął po Puchar Świata FIA w rajdach terenowych. Jest też regularnym uczestnikiem Rajdu Dakar, a w 2011 r. go zwyciężył.

Nasser Saleh Al-Attiyah jest też brązowym medalistą igrzysk olimpijskich w Londynie w konkurencji skeet (strzelania do rzutków). W 2004 r. przegrał dodatkową rundę z Kubańczykiem Juanem Miguelem Rodriguezem i tylko dlatego nie zajął miejsca na podium. Więcej szczęścia miał 8 lat później

Lolo Jones

Lekkoatletyka i bobsleje to dość popularne połączenie w świecie sportu. Najlepsze wyniki w obu dyscyplinach odnosiła Lolo Jones. Amerykańska płotkarka dwukrotnie zostawał halową mistrzynią świata. W 2012 r. rozpoczęła swoją przygodę w bobslejach. Rok później już została mistrzynią świata w sztafecie mieszanej.

Urodziła się 5 sierpnia 1982 r. w Des Moines. Swoją przygodę ze sportem rozpoczęła od biegów przez płotki,

Pierwszy międzynarodowy sukces odniosła w roku 2004 r. Zwyciężył w młodzieżowych mistrzostwach NACAC. W 2007 r. w Osace podczas mistrzostw zajęła siódme miejsce w finałowym biegu na 100 metrów przez płotki. Kolejny sezon rozpoczęła od wywalczenia halowego mistrzostwa świata, a później zajęcia 7. miejsca podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie. Zimą 2010 r. w Katarze obroniła złoty medal halowych mistrzostw świata i była druga podczas zawodów Pucharu Interkontynentalnego. W Londynie w 2012 r. była czwarta. Tego samego roku ogłosiła, że rozpoczyna treningi bobslejowe. Kilka miesięcy później zdobyła złoty medal mistrzostw świata w bobslejach w sztafecie.

W styczniu 2014 r. dostała nominację do kadry bobsleistek jako pchacz/hamulcowa. Podczas igrzysk w Soczi startowała w parze z Jazmine Fenlator. Zajęły 11. miejsce w rywalizacji dwójek. Jones dołączyła do grona amerykańskich sportowców, który wystąpił zarówno w letnich jak i zimowych igrzyskach (była 9 zawodnikiem w historii). Co prawda jej włączenie do reprezentacji spotkało się z ostrą krytyką części środowiska sportowego zarzucającego tej decyzji podłoże marketingowe, a nawet rasistowskie.

Primoż Roglic

Słoweniec znany jest na całym świecie ze swoich sukcesów w kolarstwie szosowym. Mało kto wie jednak, że swoją przygodę ze sportem rozpoczął od skoków narciarskich. W 2007 r. sięgnął nawet po mistrzowski tytuł juniorów w drużynowej rywalizacji.

10 lutego 2007 r. Primož Roglič ustanowił rekord skoczni Snowflake w Westby. Oddał skok na odległość 125,5 metra. Rekord później pobił go Norweg Fredrik Bierkeengen.

W 2007 r. miał wystąpić na skoczni mamuciej w Planicy. Nie wystartował z powodu upadku w pierwszym treningu. Doznał złamania kości nosowej, wstrząśnienia mózgu oraz licznych potłuczeń. Po raz ostatni jako skoczek wystąpił w Szczyrku 16 stycznia 2011. Latem 2012 r. zakończył karierę. Skakał w klubie SK Zagorje.

Karierę kolarską rozpoczął 10 marca 2013 r. Jest członkiem grupy Team Jumbo-Visma. Trzykrotnie zwyciężał Vuelta a Espana (2019 r., 2020 r., u 2021 r.), zostawał mistrzem olimpijskim w jeździe indywidualnej na czas (2020 r.) Wyprzedził rywali o ponad minutę.

Zakłady bukmacherskie na sportowców w LV BET

Piłka ręczna, siatkówka, mecze w piłce nożnej, NBA – wszystkie te rozgrywki możesz obstawiać w LV BET! Oprócz ogólnych zakładów na ich grę możesz też obstawiać indywidualne osiągi każdego zawodnika. Skoczkowie narciarscy czy piłkarze konkurują też ze sobą. Rywalizacja ta porównywana jest jako H2H. Szerokie możliwości obstawiania kilkudziesięciu dyscyplin sportowych znajdziesz w LV BET.  Legalny bukmacher udostępnia najlepsze zakłady w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej. Jesteś gotowy na przyłączenie się do tej rywalizacji?

Obstawianie sportu w serwisie LV BET

Niezależnie od sportu i rozgrywek, który zdecydujesz się typować, warto wcześniej się przygotować. Odpowiednia analiza bukmacherska pozwoli na łatwe i pewne postawienie kuponów. A to oznacza jedno – pewną wygraną w LV BET!