Zawodnicy, którzy odnieśli sukces w kilku dyscyplinach sportowych

Zawodnicy, którzy odnieśli sukces w kilku dyscyplinach sportowych

Mówi się, że nie można być specjalistą we wszystkim. Ale czy da się być wybitnym sportowcem w kilku dyscyplinach? W historii sportu można znaleźć przykłady zawodników, którzy z powodzeniem uprawiali nie jedną, a kilka dyscyplin. Przykładem jest Michael Jordan, który po zakończeniu kariery koszykarskiej zajął się baseballem (chociaż nie osiągnął mistrzowskiego poziomu jak w NBA). Poznaj w LV BET innych sportowców, którzy z powodzeniem uprawiali różne dziedziny sportu.

Adam Henryk Małysz

Urodzony w Wiśle Adam Małysz jest przede wszystkim sportowcem specjalizującym się w skokach narciarskich, ale też uprawiał kombinację norweską. Po zakończeniu kariery skoczka rozpoczął starty jako kierowca rajdowy.

Czterokrotny olimpijczyk w skokach narciarskich. Zdobył cztery medale olimpijskie (srebrny i brązowy w 2002 r. i dwa srebrne w 2010 r.) Zgarnął też sześć medali mistrzostw świata (złoty i srebrny w 2001r., dwa złote w 2003r. i jeden w 2007 r. i brązowy w 2011r.) Jest też czterokrotnym zdobywcą Pucharu Świata (w sezonach 2000/2001, 2001/2002, 2002/2003 i 2006/2007). Trzykrotnie triumfował też w Letnim Grand Prix (2001 r., 2004 r., 2006r.) Adam Małysz zdobywał też nagrody w rozgrywkach turniejowych – w 49. Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 2000/2001, Turnieju Czterech Narodów 2010 oraz Turnieju Nordyckim (2001 r., 2003 r. i 2007 r.) W sumie ma na koncie 39 indywidualnych złotych medali mistrzostw Polski. W 2003 r. wyrównał rekord świata w długości skoku narciarskiego (225 m), ale też osiem razy poprawiał rekord Polski.

W latach 1995–2011 wystąpił w 349 konkursach Pucharu Świata. Odniósł zwycięstwo w 39 z nich, w sumie 92 razy stał na podium, a 198 razy zajmował miejsce w pierwszej dziesiątce zawodów. Podczas 307 występów zdobywał punkty PŚ. Jego charakterystycznymi elementami występów było mocne odbicie z progu i bardzo niska pozycja w locie. Do dziś Pozostaje jednym z najlepszych zawodników wszech czasów w skokach narciarskich.

Po sezonie 2010/2011 Adam Małysz zakończył karierę skoczka narciarskiego. Nie zrezygnował ze sportu, a jedynie zmienił dziedzinę. Rozpoczął starty jako kierowca w rajdach samochodowych. O razu sięgnął po wyróżniania. W 2012 r. zdobył tytuł międzynarodowego rajdowego mistrza Polski i Czech. Rok później odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo w rajdach terenowych. W latach 2012–2016 pięciokrotnie uczestniczył w legendarnych Rajdzie Dakar.

Sébastien Loeb

Sportowiec ten jest znany jako dziewięciokrotny rajdowy mistrz świata. Mało kto wie jednak, że w młodości był gimnastykiem. W tej dyscyplinie zdobył czterokrotnie mistrzostwo Alzacji. Do tego został najlepszym zawodnikiem w zawodach obejmujących północno-wschodnie regiony Francji, a w mistrzostwach kraju zajął piąte miejsce. Dopiero po zakończeniu kariery gimnastycznej został kierowcą rajdowym. Było to w 1995 r. Miał 21 lat. W 2004 r. zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji końcowej Rajdowych Mistrzostw Świata. Przez kolejne lata był bezkonkurencyjny.

Sam wycofał się z rywalizacji, a jego miejsce zajął Sébastien Ogier.

Lori „Lolo” Jones

Amerykanka znana jest jako świetna płotkarka, a od 2012 r. była również bobsleistką. Na bieżni rywalizowała w biegu przez płotki na 60 metrów, w czym zdobyła dwa tytuły halowej mistrzyni świata. Rywalizowała również na otwartym stadionie. Po przestawieniu się na inną dyscyplinę sportu niemal od razu została złotą medalistką Mistrzostw Świata. Była jedną z dwóch lekkoatletek z olimpijską przeszłością, które załapały się do drużyny kobiecej. Drugą była Tianna Bartoletta. Swoich sił próbowała w bobslejach próbowała też siedmioboistka Hyleas Fountain.

Katie Taylor

Irlandzka bokserka, która uprawiała też piłkę nożną. Występowała w reprezentacji narodowej, w której zdobyła 2 bramki w 19 meczach. Znacznie lepiej spisywała się jednak jako bokserka. Cztery razy zostawała mistrzynią świata, została. pięciokrotną mistrzynią Europy, czterokrotną mistrzynią Unii Europejskiej oraz złotą medalistką Igrzysk Olimpijskich. Obie dyscypliny trenowała od dwunastego roku życia. Mało tego – czasami występowała w piłkarskiej reprezentacji zaledwie kilka dni po zawodach bokserskich. W 2009 r. odeszła z drużyny piłkarskiej.

Edward „Eddie” Eagan

Amerykański bokser, który występował również jako bobsleista. Jest jedynym w historii olimpijczykiem, który zdobył złoty medal zarówno na letnich, jak i zimowych igrzyskach. W 1920 r. w Antwerpii w wadze półciężkiej i zdobył złoty medal. Na kolejnych igrzyskach wystąpił w wadze ciężkiej. Ten start nie był jednak udany, bo przegrał już w pierwszej walce, chociaż w tej kategorii był pięć lat wcześniej amatorskim mistrzem Stanów Zjednoczonych. Na zimowych igrzyskach olimpijskich w 1932 r. wystartował w bobslejach. W Lake Placid Eagan znalazł się w składzie czwórki bobslejowej i sięgnął po złoty medal. Gdy zakończył karierę sportową Amerykanin został prawnikiem, zaś podczas II wojny światowej walczył w stopniu pułkownika.

Rebecca Jayne Romero

Wioślarka, ale też kolarka. W pierwszej dyscyplinie została mistrzynią świata i srebrną medalistką olimpijską, w drugiej – mistrzynią świata i mistrzynią olimpijską. Przygodę z wioślarstwem rozpoczęła w wielu 17 lat.

Pierwsze sukcesy odnosiła już jako juniorska. W występach seniorskich zaś sięgnęła po srebrny medal w czwórce na igrzyskach olimpijskich w Atenach w 2004 r. Tytuł mistrzyni świata w tej samej konkurencji zgarnęła w roku następnym. Gdy miała 26 lat musiała zrezygnować z wioślarstwa. Doznała kontuzji pleców, która wykluczyła ją z dalszej rywalizacji. Postanowiła zająć się kolarstwem i od razu rozpoczęła od zwycięstw. W swoim drugim sezonie zajęła drugie miejsce w indywidualnym wyścigu na dochodzenie na mistrzostwach świata w Palma de Mallorca. Podczas mistrzostw świata w Manchesterze zdobyła złote medale, zarówno w rywalizacji indywidualnej, jak i drużynowej. Sięgnęła po złoto również na igrzyskach w Pekinie.

Zakłady bukmacherskie w LV BET

Historia pokazuje, że zawodników sportowych, którzy odnieśli ogromny sukces w kilku dyscyplinach sportowych, nie jest wielu. Zazwyczaj zawodnik skupia się na jednej dyscyplinie i to w niej chce osiągnąć wielkie sukcesy. Największe talenty sprawdzają się jednak na wielu polach. Warto o tym pamiętać obstawiając zakłady bukmacherskie. W serwisie internetowym i aplikacji mobilnej LV BET możesz typować najważniejsze sportowe rywalizacje na świecie. Standardowo w ofercie znajdziesz kilkadziesiąt dyscyplin. Tylko na piłkę nożną wybierać możesz z ponad 700 wydarzeń. Na najważniejsze spotkania legalny. bukmacher oferuje nawet ponad 300 rynków! Poznaj możliwości i z nich skorzystaJ!

Obstawianie i typowanie wyników sportowych w LV BET

Rozpoczęcie przygody z bukmacherką nie jest trudne. LV BET oferuje przejrzysty i intuicyjny system stawiania kuponów. Aby Twoje typy były obarczone minimalnym ryzykiem warto wcześniej przeprowadzić analizę bukmacherską. Pod uwagę weź jak najwięcej czynników, które mają wpływ na wynik rywalizacji. W zależności od dyscypliny mogą być to różne informacje, od formy zawodnika, przez statystyki wcześniejszych spotkań, po prognozę pogody. Obstawiając Tour de France czy konkursy w skokach narciarskich pogoda jest bardzo ważna. Nie ma natomiast wpływu na wynik rywalizacji sportowców na krytych stadionach. Zostań mistrzem w sporcie – i to w wielu dyscyplinach! Możesz to zrobić dzięki LV BET!