Czym są kursy bukmacherskie i jak wpływają na wysokość wygranej?

Czym są kursy bukmacherskie i jak wpływają na wysokość wygranej?

Każdy typer, który korzysta z zakładów bukmacherskich, poznał też kursy. Co to jest kurs i jak wpływa na wysokość wygranej? To właśnie one mówią o wysokości potencjalnej wygranej, ale też pozwalają na oszacowanie szans na zwycięstwo i wygraną. Żaden bukmacher co prawda nie zdradza, jak ustala kursy, jednak nie jest tajemnicą, co brane jest pod uwagę przez każdego operatora. Czym są kursy, jakie są ich rodzaje i jak są liczone dowiesz się z legalnym bukmacherem LV BET!

Kursy bukmacherskie stanowią element umowy zawieranej pomiędzy bukmacherem a typerem. To one określają wysokość potencjalnej wygranej – wystarczy pomnożyć stawkę zakładu przez kurs. Przykładowo: stawiając kupon na stawkę 10 zł, po kursie 1.50 wygrasz 15 zł, po kursie 2.00 – 20 zł itd. Dotyczy to wydarzeń singlowych, zaś w przypadku kuponów AKO sumowane są kursy i to one stanowią kurs ostateczny, przez który mnożona będzie stawka zakładu. Kursy mogą wiele powiedzieć o meczu i jego uczestnikach. Doświadczeni typerzy już po nich są w stanie oszacować proporcje i szanse obu zespołów. To właśnie na kursach opiera się cały biznes bukmacherski! Przyłącz się do niego i postaw swoje typy bukmacherskie!

Rodzaje kursów

Na polskim rynku bukmacherskim najczęściej można spotkać się kursy dziesiętne. Poznasz je więc zapisane jako liczba z dwoma miejscami po przecinku. W innych krajach możesz natomiast spotkać się z innymi zapisami, np. z kursami ułamkowymi.

Rodzaje kursów bukmacherskich na świecie występują w wielu odmianach, a pięć podstawowych z nich to:

  • dziesiętne
  • ułamkowe
  • amerykańskie
  • indonezyjskie
  • malezyjskie.

Kursy europejski (dziesiętny)

Jest to nie tylko najpopularniejszy zapis kursu w Polsce, ale też jeden z najprostszych. Przedstawiony jest za pomocą ułamka dziesiętnego. Aby obliczyć wygraną wystarczy pomnożyć kwotę, którą obstawiamy razy kurs. Nie musisz tego samodzielnie liczyć, bo potencjalną wygraną poznasz od razu podczas stawiania kuponu.

Kursy brytyjskie (ułamkowy)

To kolejny kurs ułamkowy z tym, że kursy brytyjskie są przedstawione w formie ułamków zwykłych, czyli np. 3/1 lub 5/4. Liczby te określają, ile razy więcej zyska typer wskazując daną kwotę.

Kurs amerykański

Te stosowane są w Stanach Zjednoczonych i dla polskich kibiców wydają się być najbardziej zawiłe. Dzieli się je na kursy dodatnie oraz ujemne. Pierwsze z nich pokazują, jak duży zysk można osiągnąć obstawiając daną sumę pieniędzy zaś drugi – ile trzeba obstawić, aby zarobić wskazaną kwotę.

Jak działają kursy?

Najmniejszy możliwy kurs, który w praktyce nie jest stosowany, bo nie przyniesie żadnej wygranej, wynosi 1.00. W meczach z pewnym faworytem zaś często możesz otrzymać kurs 1.03 czy 1.10. Nie ma co się dziwić – bukmacher w takiej sytuacji nie chce dużo płacić. Wysokość kursów wzrasta wraz z mniejszym prawdopodobieństwem wyniku. Inaczej mówiąc: gdy ponosisz spore ryzyko Twoja wygrana może być wysoka. Niskie kursy wskazują faworytów starcia, a więc drużynę której prawdopodobieństwo zwycięstwa jest wysokie, zaś duże – zespół, który ma większe prawdopodobieństwo przegranej.

W podstawowych zakładach bukmacherskich oprócz wskazania zwycięzcy i przegranego często występują też remisy. Są to tzw. zdarzenia trzydrogowe. Jak zapisane są takie kursy w przypadku? Dla przykładu: w meczu Legia Warszawa – Jagiellonia Białystok oferowane kursy wynoszą 2.50 – 4.20 – 3.00. To oznacza, że faworytem są Wojskowi, ale zwycięstwo Jagiellończyków jest bardziej prawdopodobne niż remis.

Jak je obliczać?

Za ustanowienie kursów bukmacherskich u operatora odpowiadają analitycy bukmacherów. To oni sprawdzają, jakie zawodnicy mają prawdopodobieństwo wygranej. Przeprowadzają analizę podobną do Twojej, którą wykonujesz podczas postawienia zwycięskiego kuponu na dany zakład. Kursy są odzwierciedleniem ich analizy informacji, które są dostępne. Pamiętaj, że analitycy to specjaliści od konkretnych dyscyplin sportu. To oznacza, że nie masz co liczyć na częste pomyłki. Oferowane kursy odzwierciedlają faktyczne możliwości zakończenia rywalizacji. Każdy sport jednak jest nieprzewidywalny i podczas rozgrywek mogą zdarzyć się wydarzenia, których nikt nie może przewidzieć – ani typerzy ani analitycy sportowi. To właśnie wtedy możesz zgarnąć najwyższe kursy i najwyższą wygraną!

Jeśli sprawdzisz prawdopodobieństwo zakładu możesz obliczyć kurs bukmacherski. Najczęściej przez typerów stosowany jest prosty wzór: 1/prawdopodobieństwo = kurs bukmacherski. Co dokładnie to oznacza? Jeśli zakładamy, że w meczu FC Barcelona – Real Madryt Katalończycy mają 35 procent szans na wygranie, daje to wynik 2.85 i taki kurs otrzymasz u bukmachera. W taki sposób bukmacherzy ustalają kursy. Warto więc umieć czytać kursy bukmacherskie i wykorzystywać tę wiedzę w praktyce.

Jak widzisz, podstawą pewnego i trafnego typowania jest umiejętność analizy i określenia prawdopodobieństwa wystąpienia danego rezultatu. Nie zdziw się, jeśli Twoje wskazania będą inne niż te ustalone przez analityków bukmachera, a korzystaj na różnicy kursów. Wysokie kursy bukmacherskie oznaczają jedno – wysoką wygraną!

Warto też pamiętać, że bukmacherzy do każdego kursu muszą nałożyć marżę, która będzie jego zyskiem niezależnie od wyniku. LV BET słynie z nakładania niewysokiej marży na najważniejsze rozgrywki sportowe, np. w piłce nożnej.

Typy i zakłady na sporty w LV BET

LV BET to legalny bukmacher, który oferuje tylko zakłady zgodne z polskim prawem. W jego serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej postawisz swoje kupony bukmacherskie na kilkadziesiąt dyscyplin sportowych, w tym piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę, skoki narciarskie czy hokej. Obstawisz wyniki w stawiając najpopularniejsze typy na Ekstraklasę, typy na Premier League, La Ligę, Bundesligę, Serie A czy Ligue 1. To też typy na Formuła 1, WRC, Puchar Świata w skokach narciarskich, NHL, KHL, boks, MMA, NBA, PlusLigę, tenis czy żużel. Sprawdź te możliwości i podejmij wyzwanie! Stawiając pewne typy będziesz nie tylko świetnie się bawił, ale przede wszystkim cieszył się wygraną. Jeśli nie czujesz się pewnie w analizie sięgnij po tzw. typy na dziś czy pewniaki. Wskazówki innych typerów mogą pomóc podjąć Ci decyzję. Nie słuchaj emocji, a jedynie twardych dowodów – o strategii drużyny, skutecznością, formie, jaką prezentuje najlepszy zawodnik czy motywacji do wygrania spotkania. To wszystko ma znaczenie – na tej podstawie operator ustala kursy bukmacherskie. Spróbować swoich sił i rozpocznij typowanie zakładów sportowych!

Obstawianie sportu w zakładach bukmacherskich LV BET

Dokładna analiza bukmacherska jest podstawą każdego typowania. Warto sprawdzić formę poszczególnych zawodników jaki i całych zespołów, statystyki, porównanie H2H oraz wszelkie aktualne informacje o przygotowaniach i motywacji. Podczas zabawy warto też przestrzegać innych ważnych zasad.

Obstawiać warto tylko te dyscypliny sportowe, w których jesteś ekspertem. To znacznie ułatwi decyzję, a szczególnie obstawianie w zakładach live.  Atrakcyjne mogą być valuebety. Dokładnie sprawdzaj więc ofertę bukmacherską szukając tych najbardziej atrakcyjnych typów. Nie obstawiaj też na siłę, bo to zazwyczaj nie przynosi wymiernych skutków. Jesteś gotowy na podjęcie nowych wyzwań? Analizuj kursy bukmacherskie i postaw swoje typy w zakładach bukmacherskich LV BET!