Puchar Świata w skokach narciarskich w Engelberg

Puchar Świata w skokach narciarskich w Engelberg

Ostatni sprawdzian przed Turniejem Czterech Skoczni, czyli konkurs w Engelbergu. Jak będzie wyglądała ta rywalizacja? Poznaj najważniejsze informacje o zbliżającym się wydarzeniu Pucharu Świata w skokach narciarskich i przygotuj do typowania wyników w zakładach bukmacherskich LV BET.

Co warto wiedzieć o PŚ w skokach narciarskich w Engelberg?

Pierwszy konkurs w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich w Engelbergu rozegrany był w 1980 r. Areną zmagań jest skocznia Gross-Titlis-Schanze.

Historia skoków w tym miejscu jednak jest znacznie dłuższa. Engelberg był jednym z pierwszych miejsc w Szwajcarii, które posiadały skocznię narciarską. Pierwszy konkurs, w którym wzięło udział 10 skoczków, rozegrany był już w 1904 r. Przez lata obiekt przechodził wiele modernizacji, a do dziś pozostaje jedną z największych naturalnych skoczni na świecie.
Oficjalny rekord w tym miejscu ustanowił Peter Prevc, który skoczył 142 metry w sezonie 2015/2016.
W najbliższym czasie skoczkowie znów wystartują w Engelbergu. Ich występy będzie można oglądach w dniach 15-17 grudnia 2023 r.

Poprzednie edycje PŚ w Engelberg

Do tej pory w Engelbergu rozegrano 65 konkursów, z czego cztery wygrali gospodarze. Tyle samo zwycięstw mają na koncie również Polacy. W 2001 r. triumfował Adam Małysz, w 2013 r. Jan Ziobro, w 2022 r. Dawid Kubacki, a w 2013 r. i w 2019 r. – Kamil Stoch.

W ostatniej odsłonie zmagań najlepszy był Dawid Kubacki, który wyprzedził Austriaka Manuela Fettnera i Słoweńca Anze Laniska. Na czwartym miejscu uplasował się Norweg Halvor Egner Granerud, na piątej pozycji Piotr Żyła. Rywalizacja w Engelbergu była ostatnim sprawdzianem przed Turniejem Czterech Skoczni. Po raz trzeci w historii reprezentant Polski podchodzi do niego jako lider Pucharu Świata. Wcześniej (nieudane) próby o zdobycie Złotego Orła podejmował Adam Małysz (w sezonie 2001/02) i Kamil Stoch (w sezonie 2013/1).

Wyniki ostatnich konkursów PŚ w Engelbergu:

 • 22 grudnia 2019 r. – 1. miejsce Kamil Stoch, 2. miejsce Stefan Kraft, 3. miejsce Karl Geiger
 • 19 grudnia 2020 r. – 1. miejsce Halvor Egner Granerud, 2. miejsce Kamil Stoch, 3. miejsce Anze Lanisek
 • 20 grudnia 2020 r. – 1. miejsce Halvor Egner Granerud, 2. miejsce Markus Eisenbichler, 3. miejsce Piotr Żyła
 • 18 grudnia 2021 r. – 1. miejsce Karl Geiger, 2. miejsce Ryoyu Kobayashi, 3. miejsce Timi Zajc
 • 19 grudnia 2021 r. – 1. miejsce Ryoyu Kobayashi, 2. miejsce Karl Geiger, 3. miejsce Marius Lindvik
 • 17 grudnia 2022 r. – 1. miejsce Anze Lanisek, 2. miejsce Dawid Kubacki, 3. miejsce Piotr Żyła
 • 18 grudnia 2022 r. – 1. miejsce Dawid Kubacki, 2. miejsce Manuel Fettner, 3. miejsce Anze Lanisek

Uczestnicy Pucharu Świata w Engelberg

Jeszcze za wcześnie, aby wskazywać uczestników zawodów w Szwajcarii. Pełna listę skoczków na pewno poznamy przed konkursem. Obecnie znamy jedynie składy poszczególnych reprezentacji narodowych. Kto w nich się znalazł? Oto część skoczków, którzy powalczą w tegorocznych Pucharze Świata:

 • Polska: Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł. Trener: Thomas Thurnbichler
 • Niemcy: Andreas Wellinger, Karl Geiger, Markus Eisenbichler, Constantin Schmid, Philipp Raimund, Felix Hoffmann, Justin Lisso. Trener: Stefan Horngacher
 • Austria:  Stefan Kraft, Michael Hayböck, Manuel Fettner, Jan Hörl, Daniel Huber, Daniel Tschofenig, Michael Hayböck, Daniel Tschofenig. Trener: Andreas Widhölzl
 • Norwegia: Halvor Egner Granerud, Johhann Andre Forfang, Daniek-Andre Tande, Marius Lindvik, Bendi Jokobsen Heggli, Kristoffer Erisen Sundal. Trener: Alexandr Stoeckl
 • Słowenia: Žiga Jelar, Lovro Kos, Anže Lanišek, Žak Mogel, Domen Prevc, Peter Prevc,Timi Zajc. Trener: Robert Hrgota

Harmonogram PŚ w skokach narciarskich w Engelberg

Zawodnicy będą walczyli przez trzy dni w konkursach indywidualnych. Przed tymi startami będzie można też oglądać i obstawiać wyniki kwalifikacji. Znajomość terminarza rozgrywek pozwoli Ci na pewność, że nie ominie Cię żadne wydarzenie. Skorzystaj też z transmisji telewizyjnej i online, a będziesz mógł typować skoki na żywo.

Gdzie i kiedy oglądać Puchar Świata w skokach narciarskich w Engelberg?

15 grudnia 2023 r. (piątek)

 • godz. 12.45 – PŚ w Engelbergu – kwalifikacje – Eurosport
 • godz. 12.50 – PŚ w Engelbergu – kwalifikacje – Player
 • godz. 15.20 – PŚ Pań w Engelbergu – konkurs indywidualny – Player

16 grudnia 2023 r. (sobota)

 • godz. 12.20 – PŚ w Engelbergu – konkurs indywidualny – Player
 • godz. 15.45 – PŚ w Engelbergu – konkurs indywidualny – Eurosport, TVN
 • godz. 15.50 – PŚ w Engelbergu – konkurs indywidualny – Player

17 grudnia 2023 r. (niedziela)

 • godz. 14.05 – PŚ w Engelbergu – kwalifikacje i konkurs indywidualny – Player
 • godz. 15.45 – PŚ w Engelbergu – konkurs indywidualny – Eurosport, TVN

Obstawianie Pucharu Świata w Engelbergu

Zawody Pucharu Świata, zarówno konkursy indywidualne, jak drużynowe, to święta okazja do typowania! Podejmij rywalizację razem z zawodnikami w szwajcarskich Engelbergu. Przed piątym konkursem w tym sezonie przeprowadź dokładną analizę bukmacherską. Przejrzyj listę zawodników, ale skup się na najsilniejszych. Przekonaj się, jaką prezentują formę w pierwszych występach, sprawdź też opinie sportowych ekspertów. Wszystkie te informacje pozwolą Ci na określenie szans na wygraną w kolejnych zawodach, a konsekwencji – wygraną!

Typy i zakłady na PŚ w skokach narciarskich w Engelbergu

Zwycięzca pierwszej serii, drugiej serii finałowej, kto zostanie liderem klasyfikacji – to tylko niektóre z rynków dostępnych w zakładach bukmacherskich LV BET. Dostępne możliwości typowania poznasz w dwóch miejscach online: w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej. Swoje szczęśliwe kupony postawisz niezależnie od czasu i miejsca. Nie zapomnij też skorzystać z promocji i bonusów. Wystarczy kilka kliknięć i dasz sobie szansę na wygraną podczas zawodów Pucharu Świata.