Puchar Polski w piłce nożnej (2023/2024)

Puchar Polski w piłce nożnej (2023/2024)

Przed nami kolejna edycja rozgrywek Pucharu Polski. Już po raz 70. drużyny piłkarskie z całego kraju powalczą o to trofeum. W zbliżającym się sezonie sponsorem tytularnym jest Fortuna. Do obrony tytułu podejdzie Legia Warszawa. Co jeszcze musi wiedzieć każdy kibic piłki nożnej przed rozpoczęciem 70. edycji Pucharu Polski? Poznaj najważniejsze informacje i obstawiaj wyniki meczów w zakładach bukmacherskich LV BET!

70. edycja rozgrywek o Puchar Polski – co warto wiedzieć?

Puchar Polski w piłce nożnej mężczyzn to cykliczne rozgrywki piłkarskie organizowane przez Polski Związek Piłki Nożnej pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej. Organizowane co roku. Udział w nich biorą polskie drużyny klubowe, zarówno amatorskie, jak i profesjonalne. Zdobywca tytułu otrzymuje prawo gry w kwalifikacjach do Ligi Konferencji Europy i w Superpucharze Polski.

Obecnie Puchar Polski jest najbardziej prestiżowymi ze wszystkich rozgrywek pucharowych prowadzonych w Polsce. Z uwagi na wiele drużyn, które przystępują do rywalizacji, turniej potocznie nazywany jest “pucharem tysiąca drużyn”.

Od sezonu 2013/2014 mecze finałowe rozgrywane są na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wyznaczona jest też stała data – 2 maja.

Zasady rozgrywek o Puchar Polski

Format rozgrywek był zmieniany wielokrotnie. Do rywalizacji na szczeblu centralnym przechodzi 69 klubów występujących w Mistrzostwach Polski. Puchar Polski toczy się niezależnie od innych rozgrywek, w tym ligowych. Posiada też odrębny regulamin i system (pucharowy). Główną zasadą jest „przegrywający odpada”.

Aby przystąpić do walki o Puchar należy wpłacić wpisowe. Dotyczy to zarówno każdej polskiej klubowej drużyny piłkarskiej, jak i grup amatorskich. Wyjątkiem są zespoły juniorskie i młodzieżowe, ale nie oldboje.

W rozgrywkach o Puchar Polski obowiązkowo biorą udział drużyny Ekstraklasy, I, II, III i IV, V ligi oraz klasy okręgowej włącznie. Klub klasy A może wystąpić do Polskiego Związku Piłki Nożnej o zwolnienie z udziału w rozgrywkach.

Uczestnicy Pucharu Polski 2023/2024

Pierwszym historycznym zwycięzcą Pucharu Polski była Wisła Kraków. Biała Gwiazda w sezonie 1925/1926 pokonała Spartę Lwów 2:1. W rozgrywkach udział wzięło 8 klubów.

W ostatnich latach w decydującej walce o Puchar brakuje Krakowian. W sezonie 2021/2022 piłkarze Rakowa Częstochowa pokonali Lech Poznań 3:1. Rok później od Częstochowian lepsi byli Wojskowi. Zawodnicy Legii Warszawa wygrali w rzutach karnych 6:5.

Obecnie do rywalizacji o trofeum podejdą 69 kluby piłkarskie. Do meczów rundy wstępnej podejdzie część z nich. Mecze te zaplanowane są 9 sierpnia 2023 r.

Pary meczowe rundy wstępnej:

 • Chojniczanka Chojnice – Śląsk II Wrocław
 • Sandecja Nowy Sącz – Garbarnia Kraków
 • Polonia Warszawa – Siarka Tarnobrzeg
 • Znicz Pruszków – Gdańsk Polkowice
 • Kotwica Kołobrzeg – Zagłębie II Lublin
 • Stomil Olsztyn – Radunia Stężyca
 • Wisła Puławy – Hutnik Kraków
 • Motor Lublin – Lech II Poznań
 • KKS 1925 Kalisz – GKS Jastrzębie (Jastrzębie Zdrój)
 • Pogoń Siedlce – Olimpia Elbląg

Drabinka Pucharu Polski

Kluby z niższych ligach, a dokładniej od klasy C do II ligi), zmagania w ramach Pucharu Polski rozpoczynają od szczebla okręgowego, a później kontynuują podczas wojewódzkiego. 16 zwycięzców tego stopnia zaczyna od I rundy szczebla centralnego (1/32 finału). Na szczeblu wojewódzkim grę rozpoczyna również 16 najlepszych zespołów I ligi oraz zespoły z Ekstraklasy, które zajęły w tabeli miejsca 5-18. Do rywalizacji w I rundzie awansuje również 10 zwycięzców rundy wstępnej (1/64 finału), od której zaczynają 2 najsłabsze zespoły I ligi oraz wszyscy uczestnicy II ligi.

Zwycięzcy załapują się na awans do 1/16 finału. Na tym etapie rozgrywek dołączają 4 najlepsze zespoły Ekstraklasy z poprzedniego sezonu ligowego. Zwycięzcy poszczególnych meczów grają następnie w 1/8 finału, ćwierćfinale, półfinale i finale.

O awansie w każdej rundzie decyduje pojedynczy mecz. Jeśli kończy się remisem zarządzana jest dogrywka, a w dalszej kolejności rzuty karne. Gospodarzami meczów są drużyny występujące w niższej klasie rozgrywkowej, a jeśli grają na tym samym szczeblu – drużyny, które podczas losowania danej pary zostały wylosowane jako pierwsze.

Zwycięzca Pucharu bierze udział w meczu o Superpuchar Polski z zespołem, który wywalczył mistrzostwo Polski. Jeśli jest to jedna drużyna do gry podchodzi finalista Pucharu Polski.

Terminarz Pucharu Polski 2023/2024

Rozgrywki ligowe i pucharowe w Polsce nie są ze sobą związane, ale harmonogramy rozgrywanych meczów już tak. Nie kolidują ze sobą, a więc wszyscy uczestnicy bez problemu mogą przystąpić do rywalizacji.

Harmonogram Fortuna Pucharu Polski:

 • runda Wstępna: 8-9 sierpnia 2023
 • I runda: 26-28 września 2023
 • 1/16 finału: 31 października-2 listopada 2023 (termin rezerwowy: 7-9 listopada 2023)
 • 1/8 finału: 5-7 grudnia 2023
 • 1/4 finału: 27-29 lutego 2024
 • 1/2 finału: 2-4 kwietnia 2024
 • finał: 2 maja 2024 r. w Warszawie na PGE Narodowym

Pierwsze mecze, które będziesz mógł śledzić i obstawiać w LV BET, rozegrane będą w ramach rundy wstępnej. Ta zaplanowana jest na 9 sierpnia 2023 r. Poznaj pary meczowe i postaw swoje typy!

Runda wstępna Pucharu Polski w sezonie 2023/2024:

 • Chojniczanka Chojnice – Śląsk II Wrocław
 • Sandecja Nowy Sącz – Garbarnia Kraków
 • Polonia Warszawa – Siarka Tarnobrzeg
 • Znicz Pruszków – Gdańsk Polkowice
 • Kotwica Kołobrzeg – Zagłębie II Lublin
 • Stomil Olsztyn – Radunia Stężyca
 • Wisła Puławy – Hutnik Kraków
 • Motor Lublin – Lech II Poznań
 • KKS 1925 Kalisz – GKS Jastrzębie (Jastrzębie Zdrój)
 • Pogoń Siedlce – Olimpia Elbląg

Typy i zakłady na Puchar Polski w piłce nożnej

Mecze każdej kolejki Pucharu Polski będziesz mógł obstawiać w LV BET! Legalny bukmacher towarzyszy polskim piłkarzom przez cały czas i umożliwia kibicom przyłączenie się do rywalizacji. Chcesz podjąć to wyzwanie? Wejdź do serwisu internetowego lub skorzystaj z aplikacji mobilnej LV BET. Poznasz tam szeroki wybór rynków i atrakcyjne kursy. Nie zapomnij też poznać dostępne promocje i bonusy, dzięki których obstawianie będzie jeszcze bardziej emocjonujące. Przekonaj się, że w LV BET otrzymasz tylko najlepsze możliwości typowania. Na blogu sportowym LV BET zaś znajdziesz wiele ciekawych informacji, które pomogą Ci postawić pewne typy.

Obstawianie Pucharu Polski w piłce nożnej

Piłka nożna to zdecydowanie najpopularniejsza dyscyplina sportowa wśród polskich typerów. Aby stawiać wyłącznie pewne kupony bukmacherskie na futbol nie wystarczy być fanem tego sportu. Niezbędna jest też dokładna analiza bukmacherska całych drużyn, ale też poszczególnych zawodników. Jedną z kluczowych informacji podczas typowania rozgrywek pucharowych, są cele drużyn. Zespoły walczące o mistrzostwo często odpuszczają sobie walkę w Pucharze Polski i traktują mecze jako sparingi. Poznaj kluczowe informacje i obstawiaj piłkę nożną w LV BET!