Piłka nożna kobiet – dowiedz się wszystkiego o rozgrywkach!

Piłka nożna kobiet – dowiedz się wszystkiego o rozgrywkach!

Piłka nożna to domena mężczyzn? Nic bardziej mylnego! Kobiety również prezentują mistrzowski poziom. Dowiedz się, jak wyglądają rozgrywki piłki nożnej kobiet na blogu LV BET!

Męska piłka nożna jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na świecie. Przyciąga tłumy na stadiony, widzów przed telewizory, a typerów do zakładów bukmacherskich. Poznaj również damskie wydanie tego sportu! Jego rozgrywki możesz obstawiać w LV BET!

Piłka nożna kobiet

Kobieca piłka nożna jest sportem zespołowym. Rządzi się podobnymi zasadami jak piłka w wydaniu mężczyzn, tyle że tu na boisko wychodzą same kobiety. Jest rozgrywana na profesjonalnym poziomie. Do międzynarodowych rozgrywek przystępuje 176 drużyn narodowych. Zawody odbywają się również na szczeblu krajowym.

Początków kobiecego futbolu dopatruje się w latach. Dwudziestych XX wieku. Na jeden mecz przyszło wtedy… ponad 50 tysięcy widzów! Co ciekawe 1921 r. Związek Piłki Nożnej w Anglii zakazał rozgrywania kobiecych meczów na terenach klubów. Dlaczego? Bo uważał, że nie jest to sport dla kobiet i trzeba je skutecznie zniechęcać do jego uprawiania. Zakaz obowiązywał aż do połowy 1971 r. i nie przyniósł swojego skutku.

Po raz pierwszy Mistrzostwa Świata Kobiet zorganizowane przez FIFA odbyły się w Chinach w 1991 r. Od tej pory sport znacznie zyskał na popularności. Potwierdzały to kolejne edycje imprezy – finał mistrzostw rozgrywany w 1995 r. w Kanadzie był najchętniej oglądanym wydarzeniem piłki nożnej w USA, a francuski turniej w 2019 r. obejrzało w sumie ponad 1,12 miliarda ludzi na całym świecie.

W Polsce najwyższą ligą w kobiecej piłce nożnej jest Ekstraliga. W jej ramach zmagania toczą się co sezon od 1979 r. Do rozgrywek przystępuje 12 klubów z kraju. Zwyciężczynie zostają mistrzyniami kraju. Obecnie są nimi zawodniczki Czarni Sosnowiec. W ubiegłym sezonie zdobyły już 13 tytuł w historii rozgrywek. 8 zwycięstw na koncie mają zawodniczki z drużyny Śląsk Wrocław, a 5 z RTP Unii Racibórz.

Kobieca piłka nożna: turnieje

Najważniejsze turnieje na świecie:

 • Puchar Świata Kobiet / Mistrzostwa Świata Kobiet – Puchar obecnie nie jest już rozgrywany. Odbywał się w latach 70. i 80., przed ustanowieniem FIFA Mistrzostw Świata Kobiet. Te rozegrano po raz pierwszy w 1991 r. w Chinach. Pierwszymi złotymi medalistkami zostały zawodniczki ze Stanów Zjednoczonych. Triumfowały również w 1999 r. w USA, gdzie w rzutach karnych wygrały 5:4 z Chinami, w 2015 r. w Kanadzie w 2019 r. we Francji.
 • Igrzyska Olimpijskie – od 1996 r. rozgrywany jest Turniej Piłki Nożnej Kobiet. Udział w nim biorą zawodniczki bez ograniczeń wiekowych. Początkowo państwa Wielkiej Brytanii reprezentowała jedna drużyna, ale w 2009 r., gdy za organizację odpowiadał Londyn, wystąpić miała sama Anglia. Ostatecznie jednak zagrały również piłkarki z innych krajów.
 • Mistrzostwa UEFA Kobiet – czyli Euro Kobiet. Organizowane są od 1982 r., początkowo jako Europejskie Zawody Reprezentacyjnych Drużyn Kobiet. W 1984 r. wygrała Szwecja. Później triumfowały też dwukrotnie piłkarki z Norwegii oraz Holenderki. Większość edycji zaś zdominowały Niemki.
 • Copa Libertadores Femenina – to rozgrywki organizowane przez CONMEBOL od 2009 r. To jedyne rozgrywki kobiet w Ameryce Południowej.

Piłka kobieca: najlepsze drużyny kobiece

Ostatnia aktualizacja rankingu FIFA kobiet miała miejsce pod koniec marca 2022 r. Kobieca reprezentacja Polski zajęła w nim 33. Miejsce, a to oznaczało spadek o trzy oczka w porównaniu do poprzedniego, grudniowego zestawienia. To efekt przegranych z reprezentacją Irlandii, Węgier i Słowacji podczas turnieju Pinatar Cup w Hiszpanii w lutym.  Na pozycji liderek pozostały Amerykanki, za nimi zaś Szwedki i Francuzki.

 1. USA
 2. Szwecja
 3. Francja
 4. Niemcy
 5. Holandia
 6. Kanada
 7. Hiszpania
 8. Anglia
 9. Brazylia
 10. Korea Północna

(…) 33. Polska

Eksperci wskazują, że Polski, prowadzone od maja 2021 r. przez Ninę Patalon, prezentują wysoką formę i konsekwentnie podnoszą swój sportowy poziom. Może nie zagrają jeszcze podczas Mistrzostw Świata 2023 w Australii i Nowej Zelandii, jednak są na najlepszej drodze do odniesienia sukcesu. Na początku kwietnia w Gdyni rozniosły Armenki podczas meczu kwalifikacyjnego do turnieju. Zakończyły go z wynikiem 12:0. Wyższy wynik polskie piłkarki uzyskały tylko raz, w 1998 r. z Izraelem wygrały 13:0. Rekord mundialu zaś wynosi 20:0 w meczu Anglia – Łotwa.

Zakłady bukmacherskie na piłkę nożną kobiet w LV BET

Klasyczna piłka nożna Cię nudzi? Potrzebujesz nowych wyzwań? Piłka nożna kobiet jest do tego idealna! To sport, którego zasady zna każdy. Typerzy nie będą więc musieli dodatkowo się przygotowywać i poznawać nowej dyscypliny. Wystarczy więc poznać najważniejsze turnieje i drużyny. Wydaje się, że w obecnej sytuacji szczególnie atrakcyjna wydaje się przyszłość reprezentacji Polski kobiet. Po ostatniej wysokiej wygranej warto obserwować jej poczynania i typować w LV BET.

Legalny bukmacher pozwala na typowanie wszystkich najważniejszych wydarzeń sportowych na świecie, w tym piłki nożnej kobiet. Przeprowadź dokładną analizę bukmacherską, dzięki której postawisz pewne kupony bukmacherskie na piłkę nożną kobiet w LV BET!