Czym jest UEFA i jakimi wydarzeniami się zajmuje?

Czym jest UEFA i jakimi wydarzeniami się zajmuje?

UEFA, czyli Union of European Football Associations to najważniejsza organizacja piłkarska w Europie. Organizuje najważniejsze imprezy i kontroluje rynek piłkarski. Odpowiada też za promocję piłki nożnej. Co jeszcze robi? Każdy typer powinien nie tylko znać tę nazwę, ale też wiedzieć, czym się dokładnie zajmuje. Dzięki temu znacznie łatwiejsze będzie zrozumienie zasad organizacyjnych europejskiej piłki nożnej i przewidzenie możliwych scenariuszy. A na tym przecież polega obstawianie piłki nożnej w zakładach bukmacherskich.

Prezydentem UEFA od 2016 r. pozostaje Aleksander Ceferin. Wśród członków Komitetu Wykonawczego organizacji zaś znalazł się Zbigniew Boniek. Polak nominację dostał w 2021 r. Kadencja potrwa 4 lata.

Czym zajmuje się UEFA?

UEFA została założona w 1954 r. w Bazylei w Szwajcarii. Obecnie siedziba mieści się w Nyonie. Zrzesza 55 krajowych związków piłki nożnej. Jest też jedyną europejską konferencją, która wchodzi w skład konferencji światowej, czyli FIFA.

UEFA organizuje 17 międzynarodowych turniejów klubowych i reprezentacyjnych. Co ważne. – są to turnieje zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Najważniejsze z nich to bez wątpienia Liga Mistrzów, Liga Europy, Superpuchar Europy oraz mistrzostwa Europy i Liga Narodów. Od sezonu 2021/2022 organizuje również Europa Conference League.

Na czym polega działalność UEFA? To właśnie ten organ opracowuje ogólne zasady i procedury, które obowiązują podczas wszystkich najważniejszych rozgrywek. Zajmuje się też stroną finansową piłki nożnej – pozyskuje sponsorów i partnerów, sprzedaje prawa telewizyjne, zajmuje się sprzedażą wejściówek itp.

Niezwykle ważnym aspektem pracy Unii jest nie tylko profesjonalna piłka nożna, ale też i jej rozwój. A to wymaga odpowiednich działań skierowanych do amatorów oraz młodzieżowej piłki nożnej. UEFA zajmuje się więc popularyzacją i promocją futbolu w Europie.

Wydaje się, że dziś najlepszą reklamą dla UEFA są organizowane przez nią imprezy. Te przebiegają na najwyższym poziomie. UEFA Champions League, czyli Liga Mistrzów oraz UEFA Europa League, czyli Liga Europy to wydarzenia nie tylko europejskie, ale i światowe. Doskonale odzwierciedlają sytuację w piłce nożnej na Starym Kontynencie. Wśród najbardziej uhonorowanych klubów mistrzowskich znajdują się obecnie: Real Madryt (5 zwycięstw z rzędu, 13 tytułów na koncie), Ajax i Bayern Monachium (po 3 zwycięstwa z rzędu). W Lidze Europy zaś triumfy świecili: Sevilla FC (6 zwycięstw), Inter Mediolan, Juventus Turyn, Liverpool FC i Atletico Madryt (po 3 zwycięstwa).

Czym jest ranking lig UEFA?

Ranking, zwany też współczynnikiem UEFA jest tworzony w celu porównania drużyn występujących w europejskiej piłce nożnej. Wyróżniamy trzy rodzaje rankingów: reprezentacji, lig i klubów. To właśnie na ich podstawie tworzone są koszyki w turniejach Mistrzostw Europy oraz dywizje w Lidze Narodów.

Koniec roku to czas tworzenia rankingów ligowych UEFA. Rok 2021 polska Ekstraklasa zakończy na 28. miejscu. W porównaniu do poprzedniego sezonu zaliczyła awans o cztery oczka. Dzięki temu wynikowi trzy zespoły awansują do II rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy w sezonie 2023/2024. W tym i przyszłym roku jedna drużyna rozpoczyna przygodę w pucharach od 1. rundy. W obecnym do fazy grupowej przeszła więc wyłącznie Legia Warszawa. Co prawda nie zagrała długo, ale dwa zwycięstwa w grupie znacznie polepszyły pozycję Polaków w krajowym rankingu UEFA. Przez moment była to nawet 26. pozycja, jednak nie udało się jej utrzymać.

Ciekawostką jest przyszły sezon. Owszem kraje będą ze sobą walczyły w rozgrywkach tak, jak do tej pory, jednak nie wiadomo, o co. W sezonie 2024/2025 UEFA zapowiedziała gruntowną reformę europejskich rozgrywek.

Nie wiadomo o co, ale za to wiadomo z kim. Głównymi rywalami Polaków wiosną będzie Azerbejdżan i Słowacja. Daleko nam bowiem do zwycięzców rankingu: Anglii, Hiszpanii, Włoch, Niemiec i Francji.

Obstawianie piłki nożnej w LV BET

Zakłady bukmacherskie i piłka nożna – to najlepsze połączenie! W serwisie internetowym i aplikacji mobilnej bukmachera znajdziesz możliwość obstawiania wszystkich wydarzeń organizowanych przez UEFA. Polscy typerzy szczególną sympatią darzą właśnie piłkę nożną, a legalny bukmacher przygotowuje świetną ofertę. Na każdy mecz dostaniesz ponad dwieście rynków, które możesz typować. Do tego operator przygotowuje też wysokie kursy i ciekawe promocje i bonusy. UEFA, piłka nożna i zakłady bukmacherskie czekają właśnie na Ciebie!