Lekkoatletyka. Invictus Games 2023

Lekkoatletyka. Invictus Games 2023

Międzynarodowy festiwal sportowy rozegrany zostanie w Dusselforf we wrześniu. To wyjątkowe wydarzenie – w sportowej rywalizacji udział biorą byli żołnierze. Osoby, które przez całe życie były niezwykle sprawne fizycznie, ale los je doświadczył. Hart ducha, zaciętość i upór pozwalają im na sportowe osiągnięcia. Kto w tym roku wygra Invictus Game? Czy Polacy znów odniosą sukces? Obstawiaj rywalizację weteranów wojennych w LV BET!

Co trzeba wiedzieć o Invictus Games?

„Invictus” znaczy „niepokonany”. Tacy właśnie są uczestnicy zmagań Invictus Games. Igrzyska te wspierają powrót do zdrowia i rehabilitację żołnierzy i kobiet. Udział w sportowych zmaganiach biorą zarówno byli wojskowi, jak i osoby, które przyczyniły się do ich powrotu do zdrowia. To wielka rodzina, która udowadnia, że można żyć po bolesnych doświadczeniach.

Kilka słów o historii Invictus Games

Invictus Games to impreza sportowa organizowana dla żołnierzy i weteranów wojennych. Organizowana jest od 2014 r. Jej celem jest wsparcie oraz integracja żołnierzy oraz zaangażowanie byłych wojskowych w sport. Pierwsza edycja zawodów rozegrana została w Londynie. Ich pomysłodawcą oraz patronem jest książę Sussexu Harry, który sam jest weteranem misji stabilizacyjnej w Afganistanie.

Do tej pory odbyło się pięć edycji Invictus Games: w Londynie (2014 r.), w Orlando (2016 r.), w Toronto (2017 r.), w Sydney (2018 r.) oraz Hadze (2022 r.) Impreza z roku na rok się rozrasta – przyciąga coraz więcej uczestników z kolejnych krajów świata. Team Invictus Poland w 2023 r. weźmie udział w igrzyskach po raz trzeci.

W tym roku w imprezie sportowej mają wziąć udział reprezentacje z ponad 20 krajów całego świata. Wśród nich znaleźli się reprezentacji takich państw, jak Niemcy, Australia, Belgia, Kanada, Kolumbia, Dania, Estonia, Francja, Gruzja, Zjednoczone Królestwo, Włochy, Irak, Izrael, Jordania, Holandia, Nigeria, Nowa Zelandia, Polska, Rumunia, Korea Południowa, Ukraina i USA. W 2023 r. po raz pierwszy w historii do rywalizacji podczas Invictus Games dołączą też reprezentacje Izraela i Kolumbii.

Zawodnicy powalczą w dyscyplinach. Będą to: tenis stołowy, łucznictwo, lekkoatletyka, wioślarstwo halowe, podnoszenie ciężarów, siatkówka na siedząco, pływanie, kolarstwo, koszykówka na wózkach inwalidzkich oraz rugby na wózkach. Po raz pierwszy rozegrana zostanie rywalizacja w tenisie stołowym.

Polacy w zawodach Invictus Games

Biało-czerwoni dołączyli do zawodów w Sydney. Polscy weterani podczas debiutu kilkukrotnie zajmowali czwarte miejsca, nieznacznie przegrywając walkę o medale. Znacznie lepiej polskiej reprezentacji poszło W Hadze – zawodnicy zdobyli 8 medali (jeden złoty, dwa srebrne i pięć brązowych).

Obecnie polska reprezentacja przygotowuje się do startu w Dusseldorfie w 10 konkurencjach: siatkówce na siedząco, pływaniu, konkurencjach biegowych, rzucie dyskiem, pchnięciu kulą, kolarstwie, łucznictwie, wioślarstwie halowym, tenisie stołowym i jeździe Land Roverem.

Do końca lipca trwa nabór zgłoszeń zawodników, którzy będą reprezentowali Polskę. W Invictus Team Poland znajdzie się 20 osób, w tym skład rezerwowy (dwaj zawodnicy). Reprezentanci uczestniczyli w zgrupowaniu w Zegrzu, gdzie trenowali łucznictwo, siatkówkę na siedząco, lekkoatletykę, pływanie czy ergowiosła.

Polscy żołnierze poszkodowani osiągają liczne sukcesy w swoich dyscyplinach. Podczas Invictus Games nie jest prowadzona jest brak klasyfikacji medalowa pomiędzy krajami.

W 2022 r. Polacy zdobyli 8 medali:

– drużyna w składzie: Przemysław Kowalski, Dariusz Cegiełka, Karol Szewczyk, Tomasz Rożniatowski, Leszek Stępień, Waldemar Skoneczny, Krzysztof Goździk, Rafał Lis, Jacek Prokop – złoty medal w siatkówce na siedząco

– Dariusz Cegiełka – srebrny medal w rzucie dyskiem

– drużyna w składzie: Rafał Lis, Krzysztof Goździk, Waldemar Skoneczny – srebrny medal w łucznictwie (rozgrywki drużynowe „novice”)

– Rafał Rutkowski – brązowy medal w biegu na 1500 m

– Andrzej Skrajny – brązowy medal w łucznictwie (indywidualnie)

– Rafał Konopka – brązowy medal w pływaniu w stylu grzbietowym na 50 m

– Rafał Rutkowski – brązowy medal w pływaniu w stylu klasycznym na 50 m

– Przemysław Kowalski – brązowy medal w wioślarstwie halowym w sprincie na 1 minutę.

W zmaganiach udział wzięło 500 żołnierzy i weteranów wojennym z 17 krajów świata. Rywalizowali w Hadze. Zawody rozegrane były w dniach 16-22 kwietnia 2022 r.

Obstawianie Invictus Games w LV BET

Jak w tym roku poradzą sobie weterani? Przygotuj się do typowania tego wydarzenia już dziś! Poznaj zawodników oraz ich wcześniejsze osiągi. Warto sprawdzać oficjalne komunikaty, ale też media społecznościowe, w których zawodnicy dzielą się informacjami o swoich przygotowaniach. Przeanalizowanie tych danych i wyciągnięcie trafnych wniosków pozwoli Ci na postawienie typów bukmacherskich obarczonych minimalnym ryzykiem.

Typy i zakłady na Invictus Games w LV BET

Turniej w siatkówce na siedząco, w kolarstwie szosowym czy pchnięciu kulą – to tylko niektóre z dyscyplin dostępnych do obstawiania w LV BET. Legalny bukmacher umożliwia postawienie swoich typów na zwycięzców tegorocznych zmagań w ramach Invictus Games. Poznaj dostępne rynki i wysokość oferowanych kursów w serwisie internetowym lub w aplikacji mobilnej tego organizatora zakładów wzajemnych online. Postaw swoje szczęśliwe kupony i ciesz się wygraną!