3. Igrzyska Europejskie 2023

3. Igrzyska Europejskie 2023

Miasto Kraków oraz Region Małopolska będą gospodarzami III Igrzysk Europejskich. Najlepsi sportowcy Starego Kontynentu będą rywalizować w blisko 30 dyscyplinach sportowych. W dwóch poprzednich edycjach – w Baku i w Mińsku – sportowcy rywalizowali kolejno w 20 i 15 dyscyplinach sportowych. Poznaj najważniejsze informacje o tej rywalizacji i postaw swoje typy bukmacherskie w zakładach LV BET.

Czym są Igrzyska Europejskie?

Jedna z najważniejszych imprez sportowych na Starym Kontynencie rozgrywana co cztery lata. Udział w rywalizacji bierze 50 reprezentacji krajów europejskich. Multidyscyplinarne zawody sportowe zarządzane przez Europejski Komitet Olimpijski.

Poprzednie edycje Igrzysk Europejskich

Inauguracyjna impreza Igrzysk Europejskich odbyła się w 2015 r. w Baku (Azerbejdżan), a druga – w 2019 r. w Mińsku (Białoruś). Rozdano podczas nich łącznie 1528 medali (453 kompletów). Na podiach stanęło 44 przedstawicieli krajów. Nigdy po krążki na igrzyskach nie sięgnęli reprezentanci: Albanii, Andory, Islandii, Liechtensteinu, Malty i Monako.

Najwięcej medali do tej pory wywalczyli Rosjanie i Białorusini. W Krakowie reprezentacji tych krajów nie wystąpią. To efekt agresji zbrojnej na Ukrainę. A to oznacza, że szansę na zmianę pozycji w klasyfikacji wszech czasów będą mieli zawodnicy z Azerbejdżanu, Ukrainy, Wielkie Brytanii, Włoch i Niemiec.

Polska dotychczas wywalczyła 34 medale igrzysk europejskich, w tym 5 złotych, 9 srebrnych i 20 brązowych.

Igrzyska europejskie. Czołówka klasyfikacji wszech czasów:

 1. Rosja 123 – 64 – 86 (273)
 2. Białoruś 33 – 27 – 51 (111)
 3. Azerbejdżan 26 – 25 – 33 (84)
 4. Ukraina 24 – 31 – 43 (98)
 5. Wielka Brytania 24 – 20 – 26 (70)
 6. Włochy 23 – 41 – 24 (88)
 7. Niemcy 23 – 23 – 46 (92)
 8. Francja 18 – 22 – 31 (71)
 9. Holandia 17 – 25 – 16 (58)
 10. Hiszpania 13 – 13 – 17 (43)

Jakie sporty biorą udział w 3. Igrzyskach Europejskich?

Według pierwotnych założeń w pierwszych igrzyskach brać udział miało około 7000 sportowców.  którzy mieli rywalizować w około piętnastu olimpijskich dyscyplinach. Ostatecznie jednak rozegranych zostanie 29 dyscyplin. W sumie rywalizacja w Krakowie będzie toczyć się o 253 komplety medali. Rozegranych zostanie zatem więcej konkurencji niż w Mińsku i dokładnie tyle samo, co w Baku. Zadebiutują sportowcy w dyscyplinach: breakdance, boks tajski, kajakarstwo górskie, kickboxing, padel, pięciobój nowoczesny, piłka ręczna plażowa, rugby 7, teqball, wspinaczka oraz skoki narciarskie.

Program 3. Igrzysk Europejskich

III Igrzyska Europejskie 2023 – dyscypliny sportowe:

 1.  Lekkoatletyka ETC, Q
 2.  Tenis stołowy DQ
 3. Koszykówka 3×3 Q
 4. Kajakarstwo slalom EC, Q
 5. Kajakarstwo sprint EC
 6. Łucznictwo DQ
 7. Szermierka EC, Q
 8. Pięciobój nowoczesny EC, DQ
 9. Rugby 7 Q
 10. Teqball SHOW
 11. Triathlon DQ
 12. Padel SHOW
 13. Karate SHOW
 14. Kolarstwo górskie MTB EC,Q
 15. Biegi górskie TURNIEJ
 16.  Judo ETC, Q
 17. Breaking Q
 18. Taekwondo Q
 19. Kolarstwo BMX Freestyle EC, Q
 20. Kickboxing SHOW
 21. Boks Q
 22. Badminton ECR, Q
 23. Piłka ręczna plażowa TURNIEJ
 24. Piłka nożna plażowa TURNIEJ
 25. Wspinaczka sportowa Q
 26. Strzelectwo DQ
 27. Skoki narciarskie TURNIEJ

ETC – Mistrzostwa Drużynowe Europy
Q – kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024
EC – Mistrzostwa Europy
DQ – Bezpośrednie Kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024
SHOW – dyscyplina pokazowa, nieolimpijska
TURNIEJ – wydarzenie rozgrywane w randze turnieju

Uczestnicy 3. Igrzysk Europejskich

Z dnia na dzień organizatorzy krakowskich zmagań ogłaszają kolejnych uczestników zmagań. W lekkoatletyce wystąpi 2000 sportowców z 48 krajów. Rywalizować będą w 37 konkurencjach. W taekwondo zaś walczyć będzie 208 zawodników i zawodniczek, po 13 sportowców w każdej kategorii wagowej.

Wśród wystąpi m.in. mistrz olimpijski z Tokio, Włoch Vito Dell’Aquila, srebrni medaliści – Brytyjczyk Bradly Sinden i zawodnik z Macedonii Północnej Dejan Georgievski. W rywalizacji kobiet wystąpi m.in. złota medalistka z Tokio, Chorwatka Matea Jelić, czy wicemistrzynie olimpijskie Hiszpanka Adriana Cerezo i Brytyjka Lauren Williams.

Polskę reprezentować będą Aleksandra Kowalczuk (kategoria +73 kg) czy Patrycja Adamkiewicz (kategoria -57 kg).

Walka o medale w trzech konkurencjach będzie się toczyła w tenisie stołowym. W Nowej Hucie powalczą tenisistki z Polski, Niemiec, Rumunii, Portugalii, Francji, Węgier, Słowacji, Luksemburga, Austrii, Czech, Szwecji i Ukrainy. Biało-czerwone reprezentować będą mi.n. Natalia Bajor (64. miejsce), Natalia Partyką (165.), Anna Węgrzyn (183.) i Katarzyna Węgrzyn (267). W zawodach mężczyzn oprócz Polaków zagrają reprezentacje Niemiec, Szwecji, Francji, Portugalii, Słowenii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Rumunii, Słowacji i Danii. Kibicować można będzie takim zawodnikom jak m.in. Jakub Dyjas, Maciej Kubik czy Marek Badowski.

Obstawianie igrzysk w LV BET

Igrzyska europejskie Kraków Małopolska to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w tym roku! Przeanalizuj poprzednie edycje zawodów, rywalizację sportową w ostatnim czasie i możliwości zawodników. Pozwoli Ci to na postawienie pewnych typów bukmacherskich w LV BET!

Zapowiedzi wielu imprez sportowych poznasz na blogu sportowym LV BET. Dowiesz się też najważniejszych informacji o uczestnikach rywalizacji, poznasz harmonogram zawodów oraz typy bukmacherskie. To miejsce w sieci, które powinien znać każdy typer!

Typy i zakłady na europejskie wydarzenia sportowe w LV BET

Chcesz rozpocząć typowanie rywalizacji zaplanowanej w ramach Igrzysk Europejskich? Warto, abyś rozpoczął od poznania dostępnych możliwości. Nie musisz od razu stawiać swoich typów na większość z tych rywalizacji, a możesz ograniczyć się jedynie do jednej dyscypliny czy nawet jednego zawodnika. Dostępne rynki bukmacherskie, ale też i kursy, sprawdzisz w serwisie internetowym lub w aplikacji mobilnej LV BET. Obstawiaj III Igrzyska Europejskie w LV BET i wygrywaj!