Zimowe sporty ekstremalne w LV BET

W gronie sportów ekstremalnych wymienić możemy te dyscypliny, których uprawianie wiąże się z większym ryzykiem kontuzji i urazów, a nawet śmierci, w porównaniu z innymi dyscyplinami. Z kolei zimowe sporty ekstremalne to te, które pierwotnie można było uprawiać wyłącznie w okresie zimowym. Rozwój technologii sprawił jednak, że niektóre z tych sportów obecnie można uprawiać także latem, czego najlepszym przykładem mogą być chociażby skoki narciarskie na igielicie. Większość sportów zimowych możemy uznać za sporty ekstremalne, które wymagają od zawodników bardzo wysokich umiejętności, a jednocześnie właściwego przygotowania mentalnego. Na blogu sportowym LV BET możesz znaleźć informacje o najpopularniejszych zimowych sportach ekstremalnych.

Zarejestruj się

Jak obstawiać zimowe sporty ekstremalne?

Zimowe sporty ekstremalne są dostępne w ofercie legalnego bukmachera LV BET. Największym zainteresowaniem typerów cieszą się przede wszystkim: skoki narciarskie, snowboarding, a także narciarstwo alpejskie.

Typerzy mają możliwość obstawiania zakładów na Puchar Świata, Mistrzostwa Świata oraz turnieje rozgrywane w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Wybór zakładów bukmacherskich zależy od specyfiki dyscypliny, ale w przypadku większości sportów zimowych dostępne zakłady są podobne.

Gracze mogą wytypować zwycięzcę oraz podium zmagań, jak również zwycięzcę całego sezonu w danej dyscyplinie. Zimowe sporty ekstremalne często pozwalają obstawiać zakłady H2H, w których typuje się faworyta do wygrania rywalizacji w konkretnej parze.

Zakłady bukmacherskie na zimowe sporty ekstremalne

Typowanie zimowych sportów ekstremalnych pozwoli graczom cieszyć się z większych emocji w trakcie oglądania najpopularniejszych dyscyplin.

Warto jednak poszerzyć swoją wiedzę na temat dostępnych sportów, zwłaszcza, że zimowe sporty ekstremalne mają do zaoferowania wiele ciekawych, a zarazem mniej popularnych sportów, jak chociażby: wspinaczka po lodowcach, żeglarstwo lodowe czy snowfeet.

Na blogu LV BET dostępny jest przewodnik po najpopularniejszych sportach ekstremalnych uprawianych zimą. Dowiesz się więcej o zasadach tego sportu, jak również o najbardziej prestiżowych zawodach organizowanych w obrębie wybranej dyscypliny.

Zimowe sporty ekstremalne

Zimowe sporty ekstremalne – przewodnik po popularnych dyscyplinach

Zimowe sporty ekstremalne cieszą się ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza w Europie, Azji oraz w Ameryce Północnej. To dyscypliny niezwykle efektowne i widowiskowe, które wymagają od zawodników ogromnych umiejętności, ale również właściwej mentalności.

Na blogu sportowym LV BET przygotowaliśmy przewodnik dla wszystkich kibiców, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o najpopularniejszych sportach zimowych, takich jak chociażby: skoki narciarskie, narciarstwo czy snowboard.

W naszym przewodniku znajdziesz także mniej popularne sporty ekstremalne, jak chociażby: żeglarstwo lodowe, wspinaczka po lodowcach czy snowfeet.

Czym właściwie są zimowe sporty ekstremalne?

Sporty ekstremalne to z definicji dyscypliny sportowe, których uprawianie wiąże się z większym ryzykiem uszczerbku na zdrowiu, a nawet utraty życia. Wymagają dużych umiejętności, właściwego przygotowania mentalnego, świadomości ryzyka, z jakim wiąże się dany sport. W wielu przypadkach są to sporty całkowicie nieosiągalne dla amatorów.

W definicji towarzystw ubezpieczeniowych znajdziemy podział na sporty ekstremalne oraz sporty wysokiego ryzyka.

Do sportów ekstremalnych zalicza się chociażby narciarstwo alpejskie czy snowboard, natomiast do sportów wysokiego ryzyka hokej na lodzie. Zimowe sporty ekstremalne są szczególnie popularne na północnej półkuli, gdzie łatwiej o warunki do ich uprawiania.

Warto zauważyć, że niektóre ze współczesnych sporów zimowych można uprawiać także latem, czego dobrym przykładem są skoki narciarskie na igielicie.

Ciekawe informacje o najważniejszych zimowych sportach ekstremalnych

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o najpopularniejszych zimowych sportach ekstremalnych? Z pomocą przychodzi blog sportowy LV BET, na którym przygotowaliśmy spis najciekawszych dyscyplin wraz ze wskazaniem konkurencji, podstawowych zasad, jak również najbardziej prestiżowych zawodów, które są rozgrywane w wybranej dyscyplinie.

Znajdziesz tu zarówno najpopularniejsze sporty ekstremalne uprawiane zimą, takie jak: skoki narciarskie, narciarstwo zjazdowe i snowboard, jak również bardziej niszowe sporty: żeglarstwo lodowe, wspinaczka po lodowcach, skibob.

Skoki narciarskie

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych zimowych sportów ekstremalnych w Polsce są oczywiście skoki narciarskie. To zasługa sukcesów odnoszonych w XXI wieku przez takich zawodników, jak: Adam Małysz, Kamil Stoch, Piotr Żyła i Dawid Kubacki.

Skok narciarski składa się z kilku faz: odepchnięcia się od belki startowej, najazdu po rozbiegu, wyjścia z progu, lotu oraz lądowania. Zadaniem skoczków jest oczywiście oddanie jak najdalszego skoku, a przy tym wykonanie go w nienagannym stylu, aby zdobyć więcej punktów od sędziów.

Bardzo podobne są loty narciarskie, tyle tylko, że są one wykonywane na największych skoczniach zwanych mamutami. Aktualny rekord świata w długości lotu należy do austriackiego zawodnika, Stefana Krafta, i wynosi 253,5 metra.

Sezon Pucharu Świata trwa najczęściej od końca października do początku marca. Zawody odbywają się najczęściej w weekendy. Możemy wyróżnić konkursy indywidualne oraz konkursy drużynowe. Zawodnik, który na przestrzeni całego sezonu zdobędzie najwięcej punktów wygrywa kryształową kulę.

Co dwa lata odbywają się Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym, w programie których obecne są skoki narciarskie. Dyscyplina jest obecna także w programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich rozgrywanych co cztery lata. Do grona najbardziej prestiżowych zawodów rozgrywanych w ramach Pucharu Świata zalicza się Turniej Czterech Skoczni.

Narciarstwo zjazdowe

Narciarstwo zjazdowe nazywane również narciarstwem alpejskim to kolejny popularny sport ekstremalny. Zadaniem uczestników jest jak najszybsze pokonanie trasy wytyczonej po stoku.

Do najważniejszych konkurencji zjazdowych zaliczyć możemy: Slalom, Slalom Gigant, Supergigant oraz Zjazd. Z kolei kombinacja alpejska to konkurencja wszechstronna, w której uczestnicy rywalizują o punkty w kilku konkurencjach.

Klasyczne narty wykorzystywane w narciarstwie zjazdowym muszą spełniać określone normy i być dostosowane do wzrostu zawodników. Zawodnicy najczęściej wspierają się także kijkami narciarskimi.

Puchar Świata w narciarstwie alpejskim jest organizowany w terminach podobnych do skoków narciarskich, a zatem od października do marca. Puchar składa się z kilkudziesięciu imprez, w trakcie których rozgrywane są wszystkie konkurencje alpejskie. Biorąc udział w tych konkurencjach zawodnicy walczą o punkty w klasyfikacji generalnej.

Zwycięzca wygrywa wielką Kryształową Kulę. Ponadto, małe Kryształowe Kule czekają na zwycięzców klasyfikacji poszczególnych konkurenci. Mistrzostwa Świata w narciarstwie alpejskim są rozgrywane co dwa lata. Narciarstwo alpejskie znajduje się również w programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Snowboarding

Jest to ekstremalny sport zimowy polegający na szybkiej jeździe lub wykonywaniu manewrów i ekwilibrystycznych wyczynów na desce snowboardowej. Do najważniejszych konkurencji snowboardowych zalicza się freestyle polegający na wykonywaniu efektownych trików z wykorzystaniem konstrukcji: skoczni, railów oraz boxów.

Freestyle dzieli się na mniejsze konkurencje: Half-pipe, Big Air, Slopestyle oraz Jibbing. Inna konkurencja to styl alpejski, w którym należy pokonywać jak najszybciej trasy wyznaczone na stoku. Możemy to wymienić chociażby Slalom, Slalom Gigant, slalom równoległy. Bardzo widowiskowy jest także snowcross, w którym kilku zawodników rywalizuje ze sobą na trasie z przeszkodami.

Snowboard należy do grona dyscyplin cieszących się szczególnym zainteresowaniem ze strony fanów, zwłaszcza freestyle, w którym wykonywane są triki. Do najważniejszych zawodów zaliczyć możemy Puchar Świata w snowboardzie złożony z wielu imprez oraz Mistrzostwa Świata w snowboardzie rozgrywane co dwa lata.

Snowboard, a dokładniej niektóre z jego konkurencji, znajduje się w programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Aktualnie na olimpiadzie rywalizuje się w sześciu konkurencjach: Half-pipe, slalom gigant równoległy, snowboard cross, slopestyle, slalom równoległy oraz Big Air.

Żeglarstwo lodowe

Żeglarstwo lodowe to dyscyplina, w której urządza się wyścigi na bojerach, czyli specjalnych ślizgach lodowych wyposażonych w żagiel oraz elementy jezdne w postaci płozów. Zawody są rozgrywane zgodnie z przepisami regatowymi po trasie wyznaczonej na powierzchni zamarzniętych zbiorników wodnych.

W XVII wieku w Holandii pojawiły się pierwsze bojery, które początkowo były wykorzystywane do transportu towarów przez zamarznięte akweny i szlaki wodne. Ślizgi wraz z pierwszymi emigrantami trafiły do Ameryki Północnej, a na 1790 rok datuje się pierwszy rekreacyjny ślizg, który miał być użyty na rzece Hudson.

Od 1928 roku istnieje Europejska Unia Żeglarstwa Lodowego, w skład której wchodzi także Polska. Od 1973 roku organizowane są Mistrzostwa Świata, zdominowane w ostatnim dziesięcioleciu przez zawodników z Polski.

Snowschoeing

Czyli po prostu rakiety śnieżne. W odróżnieniu od wyżej wymienionych dyscyplin, ta jest uprawiana także przez amatorów.

Rakiety śnieżne to specjalne przedmioty mocowane do obuwia, skonstruowane w taki sposób, aby zmniejszyć nacisk jednostkowy na śnieg i tym samym ograniczyć zapadanie się. Tego typu przedmioty są stosowane od wielu setek lat w regionach, w których poruszanie się w głębokim śniegu jest codziennością dla wielu mieszkańców.

Snowscheoing to dyscyplina, którą w bezpiecznych warunkach z powodzeniem mogą uprawiać także amatorzy. Organizowane są nawet zawody trekkingowe, w których może wziąć udział każdy, kto dysponuje odpowiednim sprzętem.

Wspinaczka po lodowcach

Ice Climbing, czyli wspinaczka po lodowcach, to jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających zimowych sportów ekstremalnych. Zawodnicy najczęściej wspinają się po zamarzniętych lodospadach oraz lodowcach przy użyciu specjalnego obuwia z rakami oraz czekanów.

Jest to nie tylko dyscyplina sportu, ale również technika wykorzystywana przez Alpejczyków oraz Himalaistów w trakcie zdobywania trudnych i niedostępnych szczytów. Od 2002 roku organizowane są Mistrzostwa Świata w Ice Climbingu. Zawody odbywają się co roku.

Snowfeet

To stosunkowo nowy sport zimowy, który zyskał popularność w ostatnich latach. Snowfeet łączy w sobie łyżwy i narty – sportowcy mają na sobie specjalne obuwie, które umożliwia ślizganie się po śniegu.

W praktyce jest to po prostu nakładka z zapięciami podobnymi do tych, które stosuje się w nartach oraz w snowboardzie. Podstawą jest wkładka wyprofilowana w taki sposób, aby umożliwić ślizganie się po śniegu.

Na ten moment jest to sport przede wszystkim amatorski, który z roku na roku przyciąga nowych fanów. Choć snowfeet w opinii ekspertów jest sportem bardzo bezpiecznym, to jednak wymaga sporych umiejętności i najlepiej doświadczenia z innymi sportami zjazdowymi.

Bobsleje, saneczkarstwo, skeleton

Omawiając najważniejsze ekstremalne sporty zimowe nie sposób nie wspomnieć o tych dyscyplinach, w których wykorzystuje się specjalne pojazdy wyposażone w płozy. Bobslej to specjalne sanie wyścigowe wykonane z metalu lub tworzywa wyposażone w urządzenie kierownice oraz hamulec.

Doświadczona obsada bobsleja (zwykle cztery osoby) jest w stanie rozwijać na torze prędkości rzędu do 130 km/h. W saneczkarstwie sportowiec porusza się na specjalnych saniach leżąc na plecach stopami w kierunku jazdy.

Możemy tu wyróżnić konkurencje indywidualne oraz w dwójkach. W skeletonie stosuje się specjalne sanie, na których sportowiec porusza się na brzuchu, głową w kierunku jazdy. Wszystkie z wymienionych dyscyplin posiadają swój Puchar Świata, Mistrzostwa Świata, a także znajdują się w programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Skibob

Nieco pokrewnym sportem do wyżej wymienionych jest skibob. Ten sport ekstremalny polega na pokonywaniu tras wyznaczonych na stokach narciarskich z pomocą specjalnych pojazdów, które łączą w sobie cechy nart oraz roweru.

Poza pojazdem, zawodnicy mają na nogach także narty, które pomagają utrzymać stabilność w trakcie zjazdu. W ramach zawodów skibobowych rozgrywane są takie konkurencje, jak: slalom, gigant oraz supergigant.

Obstawianie zimowych sportów ekstremalnych w LV BET

Najważniejsze zimowe sporty extremalne znajdują się w ofercie legalnego bukmachera LV BET, dzięki czemu, typerzy mają możliwość obstawiania najbardziej prestiżowych zawodów.

Do najczęściej obstawianych sportów zimowych ekstremalnych zaliczyć możemy przede wszystkim: skoki narciarskie, narciarstwo alpejskie, snowboarding, a także sporty na saniach: bobsleje, saneczkarstwo, skeleton.

Typerzy mogą wytypować zwycięzcę poszczególnych zawodów, jak również faworyta do zdobycia Pucharu Świata. W zimowych sportach ekstremalnych często spotkamy się z zakładami H2H, w których typerzy mają za zadanie wskazać z pary zawodników tego, który ich zdaniem zajmie wyższą lokatę.

Zakłady bukmacherskie na zimowe sporty ekstremalne w LV BET

Blog sportowy LV BET to rzetelne źródło wiedzy dla wszystkich osób, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej na temat zimowych sportów ekstremalnych. W tym miejscu możesz dowiedzieć się o najważniejszych zasadach poszczególnych konkurencji, a także o najbardziej prestiżowych zawodach organizowanych w wybranych dyscyplinach. Mamy nadzieję, że publikowane informacje pomogą w obstawianiu zakładów bukmacherskich na zimowe sporty extremalne w LV BET.