Czym jest snooker?

Snooker to dyscyplina zapoczątkowana w drugiej połowie XIX wieku. Kolebką tego sportu jest Wielka Brytania, jednak zasady opracowali w Indiach stacjonujący tam, brytyjscy żołnierze. Snooker często jest określany mianem trudniejszego bilarda. Mamy tu większy stół oraz bile w różnych kolorach. Po wbiciu czerwonej bili (wartej 1 punkt), zawodnik wbija jedną z bil kolorowych (żółta za 2, zielona za 3, brązowa za 4, niebieska za 5, różowa za 6 oraz czarna za 7 punktów). Naprzemienne wbijanie bil jest określane brejkiem, czyli zdobyczą punktową przy jednym podejściu do stołu. Gra składa się z poszczególnych frejmów. W zależności od turnieju i jego fazy, mecz może trwać od kilku do kilkudziesięciu frejmów.

Zarejestruj się

Jak obstawiać snooker?

Snooker to dyscyplina, która króluje we wszystkich krajach na Wyspach Brytyjskich. Profesjonalni zawodnicy wywodzą się także z krajów Beneluksu, Australii, Nowej Zelandii, Indii oraz Chin. Choć w naszym kraju snooker jest określany dyscypliną niszową, nie jest do końca prawda. Wbrew pozorom, bardzo dużo osób ogląda mecze snookerowe i zna zasady tego sportu. Jest to również niezwykle istotna dyscyplina w świecie zakładów bukmacherskich.

W legalnym serwisie bukmacherskim LV BET możesz obstawiać zakłady na snooker. Najważniejsze typy obejmują zwycięzcę meczu, dokładny wynik, a także zakłady over/under na liczbę frejmów. Oferujemy również zakłady na żywo, które pozwalają typować, który zawodnik wygra aktualnie rozgrywanego frejma, a także ile punktów zdobędzie. Ozdobą największych turniejów jest zakład na brejk maksymalny, wynoszący 147 punktów w jednym podejściu. Takie podejścia zdarzają się niezwykle rzadko, co oznacza bardzo wysokie kursy. Jeden z najwybitniejszych zawodników w historii, Ronnie O’Sullivan wbił jak dotąd 15 brejków maksymalnych, a jego kariera trwa już prawie 30 lat!

Zakłady bukmacherskie na snooker

Typowanie meczów snookerowych cieszy się dużą popularnością wśród graczy. Oferta LV BET zawiera najważniejsze turnieje rozgrywane na całym świecie. Największym zainteresowaniem cieszą się coroczne Mistrzostwa Świata rozgrywane w Crucible Theatre w Sheffield. Na blogu LV BET znajdziesz wartościowe informacje, zapowiedzi spotkań, a także aktualne wyniki. Dzięki temu, obstawianie zakładów na snooker będzie dużo łatwiejsze.

Snooker

Snooker w LV BET – gra prawdziwych dżentelmenów

Snooker to skomplikowana gra bilardowa, która wymaga niezwykłej precyzji oraz zmysłu taktycznego. Gra wywodzi się z Indii, ale jej twórcami są Brytyjczycy, którzy często określają ją mianem sportu dla prawdziwych dżentelmenów. LV BET snooker to kompendium wiedzy dla wszystkich kibiców, którzy pragną dowiedzieć się więcej na temat tej inspirującej gry. W tym miejscu dowiesz się, czym jest snooker, jakie są jego najważniejsze zasady, które turnieje warto oglądać, a także, którzy zawodnicy na stałe zapisali się w wieloletniej historii snookera.

Co to jest Snooker i jak powstała ta dyscyplina sportu?

Biorąc pod uwagę, że światowa czołówka snookera pochodzi z Wielkiej Brytanii, większość osób zakłada, że gra wywodzi się właśnie z tego rejonu świata. Nie jest to jednak prawda. Grę faktycznie opracowali Brytyjczycy, ale miejscem jej narodzenia był Subkontynent indyjski. Stacjonujący tam żołnierze brytyjscy postanowili opracować nową i trudniejszą odmianę bilarda. Gra powstała w roku 1875, a nazwę „snooker” nadał jej angielski porucznik, sir Neville Chamberlain.

Gra szybko została przywieziona do Wielkiej Brytanii, gdzie rozwijała się do ówczesnego kształtu. Początkowo grano jedynie bilami czerwonymi, później wprowadzono pozostałe kolory. Jeszcze na przełomie XIX i XX wieku wytwarzano je z kości słoniowej, ale gdy tylko handel został zakazany, do produkcji bil wykorzystano zamienniki: drewno, glinę, a nawet stal. Obecnie wykorzystywane są wytrzymałe tworzywa sztucznego.

W Wielkiej Brytanii snooker od początku był określany grą dżentelmenów. Grali w niego oficerowie, arystokraci, przedsiębiorcy, podróżnicy, a nawet członkowie rodziny królewskiej. Tradycja w tej grze jest rzeczą niesamowicie istotą. Do dziś, w turniejach rankingowych zawodnicy mają obowiązek zakładania stosownej koszuli oraz kamizelki. Obowiązkowym elementem ubioru przez wiele lat była także muszka. Zwolnieni z niej byli zawodnicy z chorobami układu oddechowego, np. astmą. Obecnie, w niektórych turniejach muszka nie jest już elementem obowiązkowym.

Najważniejsze zasady gry w snookera

W snookerze zawodnicy mają za zadanie wbijać bile w odpowiedniej kolejności. W tworzeniu tzw. „brejka” należy przeplatać bile czerwone z innym kolorem ze stołu. Potocznie mówimy: czerwona-kolor-czerwona-kolor. Na stole znajduje się 15 bil czerwonych i sześć bil kolorowych. Kolorowe bile po wbiciu są ponownie umieszczane na nominalnym punkcie. Po wbiciu wszystkich bil czerwonych, pozostałe kolory są czyszczone zgodnie z ich punktacją, od najniższej do najwyższej: żółta, zielona, brązowa, niebieska, różowa i na końcu czarna. Stół do snookera posiada sześć kieszeni, do których można kierować bile. Zagranie wykonuje się poprzez uderzenie białej bili kijem w kierunku bili, którą chcemy zagrywać lub wbijać.

Zawodnik, który uzyska więcej punktów pod koniec partii, wygrywa frejma. Liczba frejmów zależy od prestiżu turnieju oraz etapu zmagań. Np. w finale mistrzostw świata gra się do 18 wygranych frejmów, a mecz zwykle trwa dwa dni (oczywiście z przerwami pomiędzy kolejnymi sesjami). Warto również powiedzieć o tym, skąd wzięła się nazwa „snooker”. Jest to sytuacja, w której białej bili nie można uderzyć bezpośrednio w kierunku bili, którą należy zagrywać. Przysłania ją bowiem inna bila. W snookerze nie można stosować przeskoków. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest zagrywanie od bandy. Popularne faule w snookerze to: wbicie białej do kieszeni, trafienie niewłaściwej bili, wbicie niewłaściwej bili, dotknięcie bili częścią ciała lub ubrania, podwójne uderzenie.

Ile warte są bile w snookerze?

Zawodnicy na początku partii często decydują się na odstawianie białej bili w taki sposób, aby uniemożliwić rywalowi wbicie. Z czasem pojawia się jednak błąd, który pozwala jednemu z graczy na próbę wbicia. Wbicie pierwszej bili czerwonej rozpoczyna brejka, czyli punktowanie w jednym podejściu do stołu. Bile są wbijane na zasadzie: czerwona, kolor, czerwona, kolor. Bila czerwona jest warta 1 punkt. Ponadto, mamy sześć kolorów do wbijania po bili czerwonej: żółta jest warta 2 punkty, zielona 3, brązowa 4, niebieska 5, różowa 6 i czarna 7. Gdy stół zostanie wyczyszczony z bil czerwonych, pozostałe kolory są wbijane od najniższej do najwyższej punktacji.

Podczas, gdy na stole znajdują się czerwone bile, bile kolorowe są przywracane na stół po wbiciu. Bile żółta, zielona i brązowa znajdują się na tzw. linii D, na górze stołu. Wykonuje się z niej pierwsze uderzenie w kierunku trójkąta czerwonych. Niebieska bila znajduje się na samym środku stołu. Różowa nad trójkątem czerwonych, a czarna na dole stołu. Snooker zasady umożliwiają korzystanie z narzędzi, takich jak krzyżak, które umożliwiają uderzanie białej bili z dalekich partii stołu.

Czym jest brejk maksymalny?

Brejk maksymalny w snookerze wynosi 147 punktów. Uzyskuje się go poprzez wbicie wszystkich czerwonych bil naprzemiennie z bilą czarną, a następnie, wyczyszczenie pozostałych kolorów. Zbudowanie takiego brejka wymaga niesamowitej precyzji, strategicznego myślenia i planowania do kilku uderzeń wprzód. Wiele zależy także od tego, jaki układ zastanie gracz na stole. Trafiają się prostsze brejki, w których wszystkie czerwone są otwarte, a także skomplikowane brejki, w których gracz musi przygotować zagranie polegające na wbiciu i jednoczesnym rozbiciu czerwonych w skupisku (na początku partii są one ulokowane w trójkącie pod bilą różową, a nad bilą czarną).

Od 1955 roku, we wszystkich turniejach rankingowych padło zaledwie 166 brejków maksymalnych, co pokazuje, jak trudna jest ta sztuka. Najwięcej takich brejków na koncie ma Ronnie O’Sullivan, który perfekcyjnie czyścił stół 15-krotnie. Ten sam zawodnik jest autorem najszybszego brejka maksymalnego. Na mistrzostwach świata w 1997 roku, O’Sullivan potrzebował zaledwie 5 minut i 8 sekund na wbicie 36 bil potrzebnych do skonstruowania takiego brejka. Po 11 brejków maksymalnych na koncie mają John Higgins oraz Stephen Hendry. O’Sullivan i Higgins wciąż są aktywnymi zawodnikami i mogą poprawić swój wynik.

Snooker a bilard

Wiemy już, że snooker gra jest znacznie bardziej skomplikowaną od klasycznych odmian bilarda. Niemniej jednak, warto powiedzieć kilka słów także o różnicach czysto technicznych, które wpływają, że snooker jest grą dużo trudniejszą. Po pierwsze, w tej dyscyplinie wykorzystuje się największy możliwy stół bilardowy o rozmiarach 366×183 cm. Osoby, które były w profesjonalnym klubie bilardowym na pewno były zaskoczone tym, jak duże są stoły do snookera w porównaniu do stołów bilardowych. Kolejna różnica to nieco mniejsze i inaczej wyprofilowane łuzy. W snookerze także bile do gry są nieznacznie mniejsze od tych, stosowanych w bilardzie. Różnice zauważymy także w kijach, które są smuklejsze, dłuższe i dysponują cieńszą końcówką, umożliwiającą precyzyjne uderzenie. A zatem, choć gry są spokrewnione, bilard a Snooker różnice są bardzo duże.

Najważniejsze turnieje snookerowe

Sezon snookera trwa zazwyczaj od września do maja. W pozostałych miesiącach odbywają się mecze pokazowe, turnieje w innych odmianach snookera, a także rozgrywki dla niżej notowanych zawodników. W sezonie zasadniczym bierze udział 128 profesjonalnych zawodników. Kalendarz snookera obejmuje zwykle ponad 20 turniejów. Kilka z nich jest szczególnie ważnych, ze względu na prestiż imprezy. Poniżej wymieniamy najważniejsze Snooker turnieje, które każdy kibic tego sportu ogląda z zainteresowaniem.

UK Championship

Profesjonalny turniej o mistrzostwo Wielkiej Brytanii. Rozgrywany od 1977 roku. Tylko dwóm zawodnikom spoza Europy udawało się wygrać ten turniej. Byli to: Ding Junhui z Chin oraz Neil Robertson. Obaj panowie dokonali tej sztuki trzykrotnie. Najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii UK Championship jest Ronnie O’Sullivan, który zwyciężał turniej 7-krotnie. Najlepszy zawodnik może liczyć na wygraną rzędu 200,000 funtów. UK Championship najczęściej odbywa się na przełomie listopada i grudnia.

Welsh Open

Turniej w Walii jest rozgrywany od 1980 roku, ale dopiero od 1992 jest turniej rankingowym. Nagroda za pierwsze miejsce w tym turnieju wynosi 77 tysięcy funtów. Turniej Welsh Open pięciokrotnie wygrywał John Higgins. O’Sullivan dokonywał tej sztuki czterokrotnie. Rankingowe zmagania w Walii zwykle możemy obserwować w drugiej połowie lutego.

Shanghai Masters

Ze względu na wysoką pulę nagród (200,000 funtów za zwycięstwo), turniej w Chinach był ważnym punktem w kalendarzu zawodników snookera. Turniej rozgrywany od 2007 roku. Nieco stracił na znaczeniu w 2018 roku, kiedy stał się turniejem nierankingowym. Mimo to, światowa czołówka wciąż chętnie odwiedza halę Grand Stage w Szanghaju. Najbardziej utytułowanym zawodnikiem jest Ronnie O’Sullivan z czterema zwycięstwami na koncie.

The Masters

Choć jest to turniej nierankingowy, cieszy się ogromną popularnością wśród graczy. Obok UK Championship oraz Mistrzostw Świata zalicza se to tzw. Triple Crown, nieoficjalnego wielkiego szlema w snookerze. The Masters Snooker jest rozgrywany od 1975 roku, a jego zwycięzca może liczyć na wygraną rzędu 250 tysięcy funtów. Najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii Snooker Masters jest O’Sullivan, który wygrywał turniej siedmiokrotnie.

Scottish Open

Zawodnicy z dużym szacunkiem podchodzą także do profesjonalnego turnieju snookera w Szkocji. Jest rozgrywany od 1981 roku. Zwycięzca turnieju Scottish Open może liczyć na wygraną rzędu 70 tysięcy funtów. Zwykle, turniej w Szkocji odbywa się na początku grudnia. Najbardziej utytułowanym zawodnikiem jest Steve Davis, który zwyciężał w imprezie sześciokrotnie.

Paul Hunter Classic

Początkowo, turniej ten nazywał się Grand Prix Fürth. Zwycięzcą pierwszej edycji, w 2004 roku, był Paul Hunter. Zawodnik ten zmarł w październiku 2006 roku na nowotwór układu pokarmowego. Miał zaledwie 28 lat i był postrzegany jako przyszła gwiazda tej dyscypliny. Miał na koncie trzy zwycięstwa w turniejach rankingowych. Trzykrotnie wygrywał Masters. Jego śmierć została przyjęta z ogromnym smutkiem całego środowiska snookerowego. Na jego cześć, turniej Grand Prix Fürth został przemianowany na Paul Hunter Classic. Wielu zawodników przyjeżdża na ten turniej, aby uczcić pamięć po Hunterze.

Mistrzostwa świata w snookerze

Profesjonalny sezon snookera kończy się Mistrzostwami Świata na przełomie kwietnia i maja. Miejscem zmagań jest Crucible Theatre w Sheffield. MŚ Snooker to najbardziej prestiżowy turniej w ramach dyscypliny. Najbardziej utytułowanym zawodnikiem tej imprezy Joe Davis, który zdobywał mistrzostwo piętnastokrotnie. Anglik dominował w turnieju od 1927 do 1946 roku (w latach 1941-1945 turniej nie był rozgrywany). Biorąc pod uwagę dużo mniejszą konkurencję i nieco inne zasady rozgrywania, wyczyn Joe Davisa nie może być przyrównywany do czasów współczesnych. Mistrzostwa Świata w latach 90. ubiegłego wieku siedmiokrotnie zwyciężał Szkot, Stephen Hendry. Sześciokrotnym mistrzem świata jest Ronnie O’Sullivan. Snooker mistrzostwa świata odbywają się każdego roku.

Najwięksi mistrzowie w snookera w historii

Jak słusznie się domyślasz, po przeczytaniu powyższych akapitów, za najwybitniejszego zawodnika w historii uważany jest Ronnie O’Sullivan, sześciokrotny mistrz świata, zwycięzca 37 rankingów turniejowych, rekordzista pod względem liczby brejków maksymalnych. Do grona wybitnych zawodników zaliczymy również: Joe Davisa (15-krotny mistrz świata), jego młodszy brat Fred Davis (8-krotny mistrz świata), John Pulman (8 tytułów mistrzowskich), Stephen Hendry (7), Steve Davis (6), Ray Reardon (6), Ronnie O’Sullivan (6), John Higgins (4) oraz Mark Williams, Mark Selby i John Spencer z trzema tytułami mistrzowskimi na koncie.

Do grona najlepszych zawodników snookera zaliczają się Anglicy, Szkoci oraz Walijczycy. Wybitnych reprezentantów miała także Irlandia (Ken Doherty), Australia (Neil Robertson) oraz Chiny (Ding Junhui). W ostatnich latach, jednym z najlepszych zawodników w stawce jest Judd Trump. W Polsce snooker jest dosyć popularnym sportem, jednak do tej pory nie mieliśmy zawodnika, który mógłby rywalizować z najlepszymi zawodnikami świata. Warto jednak nadmienić, że Snooker Polska stale się rozwija i być może już niebawem będziemy mieli swoich reprezentantów w czołówce.

Typy bukmacherskie na snooker

Snooker cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony graczy. Dużym udogodnieniem mogą być zatem Snooker typy bukmacherskie. Przy analizie warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które pomogą nam ocenić szanse obu zawodników. Najistotniejsze czynniki to Snooker ranking, porównanie pojedynku H2H, a także obecna dyspozycja obu zawodników. Gracze mogą również obstawiać mecze Snooker na żywo, obserwując to, co dzieje się w partii. W ten sposób można obstawiać większość prestiżowych turniejów, w tym również Snooker World Championship. Obstawiając Snooker wyniki na żywo, możemy zapewnić sobie większe emocje podczas oglądania meczu.

Gdzie oglądać mecze snookerowe?

O dużym zainteresowaniu najlepiej świadczą pytania o Snooker gdzie oglądać mecze w TV i online. Snooker od wielu lat jest transmitowany na kanale Eurosport oraz Eurosport 2. To tutaj można oglądać większość najważniejszych turniejów wchodzących do kalendarza zawodowych zmagań. Duża popularność snookera w naszym kraju to wielka zasługa dwóch wybitnych komentatorów, Rafała Jewtucha oraz Przemysława Kruka, którzy od wielu lat komentują w Eurosporcie mecze snookera. Niektóre turnieje snookera można oglądać za darmo także poprzez streamy online.

Zakłady bukmacherskie na snooker

Snooker zalicza się do grona bardzo popularnych dyscyplin sportowych dostępnych w ofercie zakładów bukmacherskich. Mecze snookera można oczywiście obstawiać w serwisie LV BET, który oferuje graczom bogaty wybór wydarzeń, a także wysokie kursy. Gracze mogą obstawiać zakłady snooker na zwycięzcę meczu, zakłady under/over na liczbę frejmów, a także typy na zwycięzców turniejów. Mecze snookera podczas prestiżowych turniejów oddają do naszej dyspozycji Snooker zakłady bukmacherskie na żywo.

Obstawianie zakładów na snookera jest bardzo proste. Wystarczy wybrać interesujące zdarzenie i kliknąć w kurs przypisany do naszego typu. Następnie wybieramy stawkę zakładu na kuponie (kurs x stawka to potencjalna wygrana przypisana do kuponu). Zakłady na Snooker live często są obstawiane także w zakładach wielokrotnych, przy których na jednym kuponie umieszczonych jest kilka typów. W takich zakładach, kursy poszczególnych wydarzeń mnożą się ze sobą, oferując wyższą wygraną. Wszystkie zdarzenia muszą się jednak zakończyć po myśli gracza, aby zaoferować wygraną. W LV BET nie brakuje promocji, które umilają obstawianie zakładów bukmacherskich na Snooker online.

Snooker na blogu sportowym LV BET

Na blogu sportowym LV BET znajdziesz snooker informacje, aktualności oraz ciekawostki ze świata profesjonalnego snookera. Publikujemy również zapowiedzi prestiżowych turniejów oraz analizujemy najciekawsze mecze. To duże udogodnienie dla wszystkich graczy, którzy pragną obstawiać zakłady bukmacherskie na snooker. Mamy nadzieję, że treści publikowane na naszym blogu dostarczą Ci wartościowej wiedzy na temat tej dyscypliny sportu.