Rajd Lipawy (Liepāja) – el. samochodowych

Rajd Lipawy (Liepāja) – el. samochodowych

Rajd Lipawy od lat jest jedną z głównych imprez European Rally Championship. Rozgrywany jest w ramach ERC, a w przyszłym roku znajdzie się w kalendarzu WRC. Przed edycją 2023 Łotwa ma zagwarantowane miejsce w kalendarzu WRC jedynie na przyszły rok 2024, więc można spodziewać się najwyższej jakości wyścigu i walki o pozostanie w światowej rozgrywce na dłużej. Jak będą wyglądały najbliższe zmagania kierowców? Postaw swoje typy bukmacherskie na wyścigi samochodowa w LV BET!

Rajd Lipawy 2023- co trzeba wiedzieć?

Najbliższe zmagania w ramach Rajdu Łotwy rozpoczną się 16 czerwca 2023 r. Umiejętności kierowców można będzie śledzić od godz. 13:00. Mistrza poznamy dwa dni później. Oficjalne zakończenie zmagań odbędzie się o godz. 20:00

Poprzednie edycje rajdu Lipawy

Rally Liepāja, czyli Rajd Lipawy organizowany od 2013 r. Jego nazwa wzięła się od nazwy miasta, w którym stawała baza – Lipawa. Trasa wiedzie po asfaltowych trasach. Wcześniej rajd odbywał się w styczniu i lutym. Od czasu inauguracji rajd ten jest jedną z eliminacji mistrzostw Łotwy, a od 2013 r. – również mistrzostw Europy.

W ubiegłym roku rozegrano 10 edycję rajdu. Rozgrywany był od 1 do 3 lipca 2022 r. Bazą rajdu była miejscowość Talsi. Był on piątą rundą ERC. Składał się z dwunastu odcinków specjalnych, które miały długość 181,28 km. Do rywalizacji przystąpiło 40 załóg, z czego najlepszy okazał się Martins Sesks (Skoda Fabia Rally2 evo).

Rajd Lipawy 2023 trasa

Tet Rally Liepāja, czyli czwarty etap sezonu 2023 Rajdowych Mistrzostw Europy FIA, odbędzie się w Lipawie, a także w południowych regionach Kurzeme, Talsi, Kuldīga i Tukum.

Rajd Lipawy 2023 uczestnicy

38 załóg znajduje się obecnie na liście Rajdu Lipawy. Wśród nich są cztery ekipy Polaków – Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot (Ford Fiesta MkII), Jakub Matulka i Daniel Dymurski (Ford Fiesta Rally2), Piotr Parys i Damian Syty (FORD Fiesta Rally3) oraz Hubert Laskowski i Michał Kuśnierz (FORD Fiesta Rally3).

Organizatorzy na bieżąco publikują kolejne zgłoszenia. Wśród tych, którzy już zapowiedzieli udział, są m.in. liderzy obecnego sezonu: Hayden Paddon i John Kennard, a także jego obrońcy Efren Llareny i Sara Fernandez czy zwycięzcy ORLEN 79. Rajdu Polski: Martins Sesks i Renars Francis.

Zwycięzcy poprzednich Rajdów Lipawy

W poprzedniej edycji Tet Rally Liepaja niekwestionowanymi zwycięzcami zostali Mārtiņš Sesks i Renars Francis. Team ten wygrał każdy etap Rajdu Lipawy 2022.

Łotysz awansował z ERC Open do głównej kategorii ERC w piątej rundzie Rajdowych Mistrzostw Europy FIA. Prowadził od startu do mety. Team MRF Tires trasę pokonał w aucie Škoda Fabia Rally2. Udało się im też pobić rekord najszybszych czasów i na mecie w centrum Lipawy miał 1 minutę 10,9 sekundy przewagi nad kolegą z hiszpańskiego zespołu Efrén Llarena.

Kolejny nieskazitelny występ zapewnił 22-latkowi rekordy najszybszych czasów, bo na mecie w centrum Lipawy miał 1 minutę 10,9 sekundy przewagi nad hiszpańskim zespołem Efrén Llarena. Łotysz został też pierwszym kierowcą, który wygrał każdy etap rajdu ERC.

Swój sukces świecili też Hubert Laskowski i Michał Kuśnierz. Polacy zostali najszybszą załogą klasy RC3, a w klasyfikacji generalnej zajęli 16. miejsce.

W historii Rajdu Łotwy zapisali się też Nikołaj Griazin i Jarosław Fiedorow. Wygrali edycje w 2017 r., 2018 r., Griazin z Konstantinem Aleksandrovem triumfował również w 2021 r. Na najwyższym miejscu podium w 2019 r. i 2020 r. stawał duet Olivier Solberg / Aaron Johnston.

Pełna lista uczestników Tet Rally Liepaja 2023:

 1. Hayden Paddon / John Kennard
 2. Matteo Fontanna / Nicola Arena
 3. Simone Bertolotti / Federico Capilli
 4. Bogdan Cuzma / Ilka Minor
 5. Mathieu Franceschi / Jules Escartefigue
 6. Yuki Yamamoto / Miika Teiskonen
 7. Nao Otakee / Marko Salminen
 8. Hikaru Kogure / Topy Luhtinen
 9. Hubert Laskowski / Michał Kuśnierz
 10. Erik Cais / Igor Bacigal
 11. Miko Jalava / Matias Peippo
 12. Rene Noller / Natalie Solbach-Schmidt
 13. Ole Nore Jr.
 14. Dennis Radstrom / Johan Johansson
 15. Joshua Mc Erlean / James Filton
 16. Patrick O’Brein / Stephen O’Brein
 17. Aoife Raftery / Claire Williams
 18. Piotr Parys / Damian Syty
 19. Efren Llarena Sainz-Aja / Sara Fernandes Palazuelos
 20. Mads Ostberg / Patric Barth
 21. Jakub Matula / Daniel Dymurski
 22. Alfred Kramer / Jeannette Kvick
 23. Jarosław Kołtun / Ireneusz Pleskot
 24. Roberto Dapra / Luca Guglielmetti
 25. Norman Kreuter / Anna Maria Seidl
 26. Bendeguz Hangodi / Laszko Bunkoczi
 27. Mattia Zanin / Fabio Pizzol
 28. Jaspar Waher / Evelin Mittendorf
 29. Karl – Markus Sei / Martin Leotoots
 30. Simone Campedelli / Tania Conton
 31. Mark-Egert Tiits / Jakko Viilo
 32. Alberto Battistolii / Simone Scattolin
 33. Siergiej Uger / Maria Uger
 34. Timo Schulz / Michael Wenzel
 35. Fabian Zeiringer / Angelia Letz
 36. Jon Armstrong / Cameron Fair
 37. Mille Johansson / Johan Gronvall
 38. Christian Tiramani / Fabio Grimaldi

Rajd Rajd Lipawy 2023 harmonogram

Na tegoroczną edycję przygotowano dziesięć oesów. Ich łączna długość wyniesie prawie 184 kilometrów. Ściganie rozpocznie odcinek kwalifikacyjny, zaplanowany na piątkowe popołudnie (16 czerwca 2023 r.). Zmagania o pozycje startowe do sobotniego etapu zaplanowane są na próbie Mazilmaja o długości 6 m.

W sobotę kierowcy będą mieli do pokonania następujące po sobie dwa przejazdy oesu Tukums, który jest najdłuższy w tegorocznym w harmonogramie (27,62 km). Kolejne etapy do pokonania to: Talsi (8,50 km), Ivande (25,96 km) oraz Snepele (14,60 km). W niedzielę zaś zaplanowano cztery pozostałe próby. Załogi dwukrotnie przejadą oesy Liepieni (19,59km) oraz Krogzemji (18,86 km).

Obstawianie Rajdu Lipawy 2023 w LV BET

Porównanie możliwości uczestników rajdu na Łotwie to klucz do pewnego obstawiania w LV BET! Ważne są wyniki wcześniejszych rywalizacji, zarówno edycji tego wyścigu, jak i innych wydarzeń rozgrywanych w ramach ERC. Forma kierowców i pilotów jest tak samo ważna jak stan techniczny pojazdów. Niespodziewane kolizje i awarie mogą pokrzyżować plany nawet najlepszych teamów. Porównanie szans uczestników zmagań pozwoli na postawienie pewnych typów bukmacherskich LV BET!

Zakłady na Rajd Lipawy 2023 w LV BET

Zakład na zwycięstwo całego rajdu, ale też na wygraną w poszczególnych etapach, najlepszy kierowca i pilot klasyfikacji generalnej – to tylko niektóre z dostępnych rynków bukmacherskich na rajdy samochodowe w zakładach bukmacherskich LV BET! Swoje szczęśliwe kupony możesz postawić w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej legalnego bukmachera. Poznaj dostępne rynki oraz kursy bukmacherskie. Skorzystaj też z dostępnych promocji i bonusów, dzięki którym postawisz jeszcze bardziej atrakcyjne kupony na Rajd Lipawy w LV BET!