FIA ERC Rajd Węgier

FIA ERC Rajd Węgier

Podobnie jak w sezonie 2022, w tegorocznym kalendarzu FIA ERC 2023, znalazło się osiem rajdów. Zadebiutował Rajd Szwecji i powrócił Rajd Węgier. Ten drugi zakończy tegoroczne zmagania rajdowców. Poznaj najważniejsze informacje o wyścigach samochodowych i postaw swoje typy na Rajd Węgier w LV BET.

Najważniejsze informacje o Rajdzie Węgier

Rywalizacji na Węgrzech zabrakło w ubiegłorocznych rozgrywkach ERC, głównie ze względu na wcześniejsze problemy z fanami oraz kiepskie zabezpieczenie odcinków specjalnych. Madziarowie jednak postarali się naprawić swoje błędy i zrobili to pod okiem promotora Mistrzostw Europy. Runda została ostatecznie zatwierdzona – 4. Rally Hungary odbędzie się w dniach 7-8 października 2023 r. w północno-wschodnim regionie Zemplen.

Klasyfikacja generalna o tytuły FIA ERC3 i tytuły drużynowe co prawda jest już pewna, ale rywalizacja trwa do końca i na pewno będzie można liczyć na zaciętą walkę o ostatni mistrzowski tytuł w tym roku.

Poprzednie edycje i zwycięzcy Rajdu Węgier

Po raz pierwszy rajd został zorganizowany w 2018 r. pod nazwą Rajd Nyíregyháza. Był on rundą eliminacyjną mistrzostw Węgier. Składał się z 17 oesów i miał długość 223 km. Pierwszym zwycięzcą został András Hadik. Rok później impreza ta została wybrana jako eliminacja Mistrzostw Europy. Weszła do kalendarza ERC w miejsce Rajdu Akropolu. Był to pierwszy węgierski rajd wchodzący w skład Mistrzostw Europy od 2003 r. Po latach przerwy rajd Węgier powrócił do ERC w 2019 r.

Zwycięzcy poprzednich edycji Rajdu Węgier:

 • 2018 r. Rajd Nyíregyháza – kierowca: András Hadik, pilot: Attila Deák (Ford Fiesta R5)
 • 2019 r. Rajd Węgier – kierowca: Frigyes Turán, pilot: László Bagaméri (Škoda Fabia R5)
 • 2020 r. Rajd Węgier – kierowca: Andreas Mikkelsen, pilot: Ola Fløene (Škoda Fabia Rally2 evo)
 • 2021 r. Rajd Węgier – kierowca: Mads Østberg, pilot: Torstein Eriksen (Citroën C3 Rally2)

Trasa rajdu Węgier IRC IV

Czwarty Rajd Węgier zaliczany do ERC obejmuje 12-etapową trasę. Będzie miała ona długość 180,26 km. Rozpocznie się spektakularnym superodcinkiem specjalnym na torze rallycrossowym Rabócsiring na południe od miasta-gospodarza Nyíregyháza. Zawodnicy rozpoczną rywalizację w piątek 6 października 2023 r. po zmroku. Rywalizacja w sobotę przewiduje siedem odcinków, a w niedzielę pięć kolejnych. Rajdówki przejadą głównie po asfaltowych drogach z szybkimi i wąskimi odcinkami, często na terenach zalesionych. Węgierski rajd znany jest z nierównej nawierzchni, co sprawia problemy nie tylko związane z przyczepnością, ale też jest sprawdzianem dla konstrukcji pojazdów. Dodatkowym utrudnieniem jest nieprzewidywalna pogoda; często występują tam mocne opady deszczu, które skutkowały błotem i żwirem na drodze.

Uczestnicy Rajdu Węgier

W klasyfikacji ERC znajduje się obecnie 91 kierowców. Punkty zdobyło 41 z nich. Zdecydowanych faworytem jest Hayden Paddon, który do tej pory zdobył 163 pkt., o 50 więej niż znajdujący się na 2. pozycji Martins Sesks.

 1. Hayden Paddon – 163 pkt.
 2. Martins Sesks – 113 pkt.
 3. Mads Ostberg – 80 pkt.
 4. Efren Llarena – 80 pkt.
 5. Mathieu Franceschi – 72 pkt.
 6. Yoann Bonato – 65 pkt.
 7. Simon Wagner – 64 pkt.
 8. Filip Mares – 63 pkt.
 9. Miklós Csomos – 49 pkt.
 10. Mikko Heikkila – 49 pkt.
 11. Miko Marczyk – 40 pkt.
 12. Joshua Mcerlean – 39 pkt.
 13. Georg Linnamae – 35 pkt.
 14. Oliver Solberg – 33 pkt.
 15. Jan Kopecky – 32 pkt.
 16. Andrea Mabellini – 32 pkt.
 17. Andrea Crugnola – 30 pkt.
 18. Erik Cais – 30 pkt.
 19. Simone Tempestini – 25 pkt.
 20. Giandomenico Basso – 24 pkt.

Obstawianie Rajdu Węgier w LV BET

Przed postawieniem swoich typów bukmacherskich na zmagania kierowców rajdowych warto sprawdzić wcześniej osiągane wyniki i typy ekspertów na kolejny wyścig. Ważna jest ich forma i motywacja. Pamiętaj, że miejsce na najwyższym miejscu podium jest już pewne, a możesz jedynie obstawiać wyniki węgierskiej rywalizacji. Przyłącz się do gry już dziś!

Typy i zakłady bukmacherskie na rajdy w LV BET

Wskazanie zwycięzcy – to podstawowy typ, który możesz postawić na Rajd Węgier, ale też inne wyścigi samochodowe. Obstawisz też kierowcę, który zajmie drugie miejsce i trzecie miejsce w tej rywalizacji. Atrakcyjne kursy znajdziesz w LV BET. Poznaj je w serwisie internetowym lub w aplikacji mobilnej i postaw swoje szczęśliwe kupony i wygrywaj podczas rajdowych mistrzostw Europy!