Mistrzostwa Świata ICF w slalomie kajakowym

Mistrzostwa Świata ICF w slalomie kajakowym

Kajakarstwo może nie jest najpopularniejszą dyscypliną sportową, jednak ma stałe grono fanów. To właśnie dla nich legalny bukmacher LV BET przygotował wyjątkową ofertę zakładów bukmacherskich. Przygotuj się do zbliżających się Mistrzostw Świata ICF w slalomie kajakowym i postaw swoje typy w zakładach bukmacherskich LV BET!

Mistrzostwa Świata ICF w slalomie kajakowym – najważniejsze informacje

Międzynarodowa Federacja Kajakowa (ICF) już po raz 43. zorganizuje Mistrzostwa Świata w slalomie kajakowym. Sama dyscyplina powstała w Szwajcarii w 1933 r. i była wzorowana na slalomie narciarskim. Rywalizacja odbywała się na płaskich wodach, jednak szybko przeszła na górskie.

Najlepsi zawodnicy po raz kolejny wystąpią w Lee Valley White Water Center, gdzie w 2012 r. odbywały się Letnie Igrzyska Olimpijskie. Londyn będzie gospodarzem mistrzostw po raz drugi po tym. Wcześniej kajakarze wystąpili tam w 2015 r. podczas Mistrzostw Świata w Slalomie Kajakowym ICF 2015.

Tegoroczne mistrzostwa będą jedyną globalną imprezą kwalifikacyjną do Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu. Kajakarze wystąpią w dniach 27 lipca – 5 sierpnia 2024 r.

Od 2002 r. obowiązuje zasada, że mistrzostwa świata seniorów odbywają się w każdym roku nieolimpijskim, a kategorie wiekowe juniorów i do lat 23 rozgrywane są corocznie.

Prawo organizacji mistrzostw świata w kajakarskie przyznawane było Polsce trzykrotnie – w 1990 r., 2001 r. oraz w 2010 r. Za każdym razem sportowcy rywalizowali na torze regatowym Malta w Poznaniu. Tam też w tym roku obyły się zmagania w Pucharze Świata.

Data i miejsce mistrzostw

19-24 września 2023 r. – to właśnie w tych dniach rozegrane zostaną mistrzostwa w slalomie kajakowym. Zawodnicy wystąpią w Londynie w Wielkiej Brytanii, a dokładniej w Lee Valley White Water Centre, wcześniej znanym jako Broxbourne White Water Canoe Centre. Jest to ośrodek slalomu górskiego, który został zbudowany na zawody slalomu kajakowego podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 r.

Dyscypliny podczas mistrzostw świata icf w slalomie kajakowym

Co to jest slalom kajakowy? To rywalizacja, w której udział biorą dwa rodzaje łodzi, canoe (C) i kajak (K). W pierwszym z nich sportowcy używają jedynie jednego wiosła, które jest przypięte do łodzi. Kajakarz siedzi z nogami zgiętymi w kolanach i schowanymi pod ciałem. W kajaku zaś używane są dwa wiosła, a zawodnik utrzymuje w kajaku pozycję siedzącą.

W międzynarodowych rozgrywkach wyróżnia się sześć konkurencji indywidualnych: kajak kobiet (WK1), kajak mężczyzn (MK1), kajak kobiet (WC1), kajak mężczyzn (MC1), kajak cross kobiet (WX1) i kajak cross mężczyzn (MX1).

Zawody WC1 zadebiutowały na Igrzyskach Olimpijskich 2020 w Tokio. Zastąpiły tym samym męskie C2, które rozgrywane były podczas olimpiady w 1972 r., a następnie od 1992 r. do 2016 r.

Kayak cross po raz pierwszy pojawił się w programie Pucharu Świata ICF w 2015 r. Od tego czasu wciąż się rozwija, a liczba sportowców uprawiających ten sport rośnie z każdym sezonem. Coraz częściej zawody można oglądać na żywo w telewizji.

Kayak cross to połączenie wszystkich dyscyplin kajakarstwa górskiego. Rywalizację rozpoczynają w identycznych plastikowych łodziach potokowych. Czterech zawodników zjeżdża z rampy znajdującej się ponad dwa metry nad wodą i razem wskakuje na tor. Ścigają się do pierwszej boi, gdzie wskakują do kajaków. Za popełnienie błędów, m.in. przerwanie startu, brak boi czy niebezpieczne wiosłowanie, zawodnicy mogą otrzymać kary. Eksperci podkreślają, że jedną z głównych atrakcji Kayak Cross jest fakt, iż w zawodach biorą udział zawodnicy z wielu krajów, a rywalizacja w tej poczatkującej dyscyplinie jest bardzo ekscytująca. Slalom kajakowy powstał w Szwajcarii w 1933 roku jako letnia alternatywa dla narciarstwa slalomowego i początkowo rywalizowano na płaskim torze wodnym. Szwajcaria była gospodarzem pierwszych mistrzostw świata w Genewie w 1949 r., a na igrzyskach olimpijskich zadebiutowała w Monachium w 1972 r. Na najważnniejszą imprezę sportową slalom powrócił 20 lat później. Najwięcej zwycięstw na koncie ma do tej pory Słowacja.

Najwięcej zwycięstw w MŚ zaś zgarnęli Francuzi.

Typy i zakłady na mistrzostwa świata icf w slalomie kajakowym

Dominika Brzeska, Michał Pasiut, Jakub Brzeziński, Kacper Sztuba, Krzysztof Majerczak, Klaudia Zwolińska, Aleksandra Stach, Igor Sztuba, Szymon Zawadzki, Dariusz Popiela, Mateusz Polaczyk, Natalia Pacierpnik, Grzegorz Jadwiga – to tylko część zawodników, którzy będą reprezentować Polskę podczas zbliżających się Mistrzostw Świata w slalomie kajakowym. Występy sportowców będziesz mógł obstawiać w LV BET. Legalny bukmacher udpstępni szerpki wybór rynków w dwóch miejscach – w serwisie internetowym i w aplikacji mobilnej. Wystarczy kilka kliknięć, a przeflitrujesz dostępną ofertę i postawisz swoje typy. Jesteś gotowy na nowe wyzwanie? Podejmij je w LV BET!

Obstawianie kajakarstwa w LV BET

Śledzenie rywalizacji najlepszych kajakarzy na świecie może przynieść Ci sporą wygraną! Do postawienia pewnych typów warto jednak się odpowiednio przygotować – sprawdzić możliwości sportowców, ich formę, cele. Każde zawody są bardzo wymagające i mogą zakończyć się z całkowitym zaskoczeniem. Poznaj typy innych graczy oraz wskazania ekspertów w dziedzinie kajakarstwa. Analizy na najwyższym poziomie udzielają też byli zawodnicy. Przeanalizuj też oferowane przez analityków bukmachera kursy, które również świadczą o faworytach rywalizacji. Wszystkie te informacje pozwolą Ci na postawienie pewnych typów na kajakarstwo w zakładach bukmacherskich LV BET.