WRC: Rajd Europy Centralnej

WRC: Rajd Europy Centralnej

Nowość w kalendarzu WRC. Rozgrywana pod koniec października impreza pod nazwą Rajd Europy Centralnej wraz z listopadowym Rajdem Japonii zapewni asfaltowy finał tegorocznej kampanii. Przedostatnia runda ma liczyć osiemnaście odcinków biegnących przez trzy kraje. Organizatorzy Rajdu Europy Środkowej powoli odsłaniają kolejne szczegóły tegorocznego wydarzenia. CO warto o im wiedzieć? Poznaj najważniejsze informacje i postaw swoje kupony bukmacherskie na Rajd Europy Centralnej w LV BET!

Rajd Europy Centralnej – co trzeba wiedzieć?

Rajd Europy Centralnej to wspólny projekt niemieckiej, czeskiej i austriackiej federacji. Zawody po raz pierwszy rozegrane zostaną w tym roku. Sam pomysł stworzenia międzynarodowego wydarzenia powstał kilka lat temu. Ich pierwowzorem jest 3-Stadte Rallye, czyli impreza rozgrywana najczęściej na terenie Niemiec, ale sporadycznie kierowcy wjeżdżali też do Austrii i Węgier. W ubiegłym roku niemiecki rajd obejmował również odcinki specjalne w Czechach. Była to próba generalna przed zbliżającym się debiutem. Jako pierwszy pomysłem stworzenia Rajdu Centralnej Europy pochwalił się nim prezydent czeskiego automobilklubu Jan Stovicek. Planowano dołączenie imprezy do kalendarza WRC na 2024 r. jednak udało się wcześniej.

Gdzie odbędzie się rajd?

Pierwsza edycja rajdu odbędzie się jesienią, a dokładniej w dniach 26-29 października 2023 r. Zawodnicy wystartują w Pradze. Po przejechaniu czeskich odcinków załogi wjadą do Austrii i Dolnej Bawarii. Meta znajdzie się w Pasawie, mieście, przez które przepływają trzy rzeki: Dunaj, Inn oraz Ilz. Bazą rajdu i parku serwisowego będzie centrum wystawiennicze.

Wcześniejsze edycje Rajdu Europy Centralnej

Będzie to pierwsza edycja rajdu. Kierowcy WRC przejadą przez trzy państwa i powalczą o zapisanie się w historii!

Trasa Rajdu Europy Centralnej

Osiemnaście odcinków w trzech krajach – takie informacje ogłosili organizatorzy Rajdu Europy Środkowej. Powoli odsłaniają też kolejne szczegóły tegorocznej rywalizacji. Wciąż jeszcze dopinają szczegóły – głównie proceduralne. Opóźnia się publikacja oficjalnego harmonogram, ale ogłoszono ramowy program i lokalizacje poszczególnych odcinków specjalnych.

Rajd Europy Centralnej będzie trwał pięć dni. Odcinek testowy zaplanowany jest na środowe popołudnie w niemieckim Tittlingu, położonym na północ od bazy w Pasawie. Wieczorem rajdówki i teamy przeniosą się do czeskiej Pragi. To właśnie tam w czwartek odbędzie się ceremonia startu na Hradczanach. Tam też odbędzie się superoes, jednak jego dokładna lokalizacja nie jest jeszcze znana. Początkowy plan rozegrania go w centrum wystawienniczo-targowym Holesovice jest nieaktualny.

W piątek kierowcy WRC przejadą odcinki znane z Rajdu Szumawa – odsłony czeskiego czempionatu. Znajdą sie tam trzy próby, które będą pokonywane dwukrotnie. Raz załogi zmierzą się na zapętlonej próbie Cinov, gdzie będą miały do pokonania kilka okrążeń. Załogi przejadą tego dnia łącznie około 130 kilometrów. Nie jest przewidziana przerwa na serwis, a jedynie na zmianę opon. Sobotę kierowcy spędzą bliżej bazy w Pasawie. Powtórzą trzy oesy: dwa w Austrii i jeden w Niemczech. Ten odcinek trasy będzie przebiegał blisko styku trzech państw współorganizujących rajd.

Kolejnego dnia przewidziany jest finał. Będzie się on składał z przejeżdżanych dwukrotnie odcinków. Przed austriacką próbą Bohmerwald teamy przejada przez niemiecki Power Stage Passauer Land.

Harmonogram Rajdu Europy Centralnej

Dokładny harmonogram rajdu WRC rozgrywanego w Europie Centralnej nie jest jeszcze znany. Wiadomo jednak, że kierowcy wystartują w Pradze w czwartek 26 października 2023 r. W programie znalazł się pierwszy krótki tor dla widzów po południu, jeszcze przed powrotem do parku serwisowego w Pasawie w Bawarii.

Najdłuższy odcinek zawodów przewidziany jest w piątek. Zespoły będą miały do pokonania w sumie siedem odcinków specjalnych na czterech różnych trasach w południowych Czechach. W sumie przejadą 130 z prawie 310 kilometrów Rajdu Europy Środkowej. W sobotę i niedzielę zaplanowano też testy w Austrii i Niemczech. Znów obok trójkąta granicznego trzech krajów-gospodarzy.

Centralnym punktem rajdu będzie park serwisowy w Pasawie. To właśnie tam rajdówki będą wracały w czasie przerw serwisowych i nocnych. Po niedzielnym wielkim finale odbędzie się ceremonia wręczenia nagród tuż przed ratuszem.

Uczestnicy Rajdu Europy Centralnej

Oficjalna lista startowa imprezy zostanie opublikowana przez organizatorów w późniejszym czasie. Podane są jednak najważniejsze załogi WRC, które pojadą w Rajzie Europy Centralnej:

 • ERIK CAIS / PETR TĚŠÍNSKÝ
 • HYUNDAI SHELL MOBIS WORLD RALLY TEAM:
 • ESAPEKKA LAPPI / JANNE FERM
 • THIERRY NEUVILLE / MARTIJN WYDAEGHE
 • DANI SORDO / CANDIDO CARRERA
 • M-SPORT FORD WORLD RALLY TEAM:
 • PIERRE-LOUIS LOUBET / NICOLAS GILSOUL
 • OTT TÄNAK / MARTIN JÄRVEOJA
 • JOURDAN SERDERIDIS / FRÉDÉRIC MICLOTTE
 • TOYOTA GAZOO RACING WORLD RALLY TEAM:
 • ELFYN EVANS / SCOTT MARTIN
 • KALLE ROVANPERÄ / JONNE HALTTUNEN
 • SÉBASTIEN OGIER / VINCENT LANDAIS
 • TAKAMOTO KATSUTA / AARON JOHNSTON
 • LORENZO BERTELLI / SIMONE SCATTOLIN

Faworyci Rajdu Europy Centralnej

O tym, kto ma szansę na wygraną w debiutanckiej edycji Rajdu Europy Środkowej, może wskazać nam klasyfikacja generalna kierowców WRC. Po siódmym w sezonie Rajdzie Safari nadal przewodzi Kalle Rovanperä. Kolejne miejsca na podium przypadły reprezentantom Toyoty – drugie miejsce zajmuje Elfyn Evans, a trzeci jest Sebastien Ogier.

 1. Kalle Rovanperä (Toyota Gazoo Racing) – 140 pkt.
 2. Elfyn Evans (Toyota Gazoo Racing) – 99 pkt.
 3. Sebastien Ogier (Toyota Gazoo Racing) – 98 pkt.
 4. Ott Tanak (M-Sport Ford) – 98 pkt.
 5. Thierry Neuville (Hyundai Shell Mobis) – 93 pkt.
 6. Esapekka Lappi (Hyundai Shell Mobis) – 69 pkt.
 7. Dani Sordo (Hyundai Shell Mobis) – 46 pkt.
 8. Takamoto Katsuta (Toyota Gazoo Racing) – 35 pkt.
 9. Pierre-Louis Loubet (M-Sport Ford) – 20 pkt.
 10. Craig Breen (Hyundai Shell Mobis) – 19 pkt.
 11. Olivier Solberg – 17 pkt.
 12. Gus Greensmith – 16 pkt.
 13. Andreas Mikkelsen – 14 pkt.
 14. Yohan Rossel – 12 pkt.
 15. Kajetan Kajetanowicz – 11 pkt.
 16. Teemu Suninen – 9 pkt.
 17. Emil Lindholm – 6 pkt.
 18. Nikolay Gryazin – 3 pkt.
 19. Miko Marczyk – 2 pkt.
 20. Ole Christian Veiby – 2 pkt.
 21. Sami Pajari – 1 pkt.
 22. Martin Prokop – 1 pkt.
 23. Erik Cais – 1 pkt.

Obstawianie Rajdu Europy Centralnej w LV BET

Rajd Chile, Rajd, Japonii, Rajd Finlandii czy właśnie Rajd Europy Centralnej – te wydarzenia możesz obstawiać w zakładach bukmacherskich LV BET! Przed postawieniem swoich kuponów warto przeprowadzić analizę bukmacherską. Sprawdź kalendarz WRC i wyniki wcześniejszych rywalizacji. Poznaj cele zawodników oraz ich specjalizację. Te informacje ułatwią Ci wytypowanie najlepszych załóg, które pojadą w trzech państwach. Austria, Niemcy i Czechy po raz pierwszy zorganizują rajd, którego nie możesz przegapić!

Typy i zakłady bukmacherskie na WRC: Rajdu Europy Centralnej w LV BET

Serwis internetowy oraz aplikacja mobilna LV BET – w tych miejscach możesz obstawiać wyniki rajdów WRC z kalendarza w sezonie 2023. Poznasz dostępne rynki i kursy, ale też skorzystasz z promocji i bonusów, dzięki którym masz szansę na wyższe wygrane. Zawodnicy wystartują w październiku, ale swoje pierwsze kupony możesz postawić znacznie wcześniej. Jesteś gotowy na nowe wyzwanie? Obstawiaj Rajd Europy Centralnej w LV BET i wygrywaj!