Hokej na lodzie

Hokej na lodzie jest dynamicznym sportem cieszącym się coraz większą popularnością w Polsce. Ze względu na panujące warunki atmosferyczne jest to jeden z narodowych sportów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Poznaj hokej na lodzie w LV BET!

Zarejestruj się

Kto jest faworytem w hokeju?

Typowanie meczów hokeju na lodzie to bardzo wymagające zadanie. W rozgrywkach biorą udział najlepsze reprezentacje świata i każda z nich może sprawić niespodziankę. Doskonałym przykładem są mistrzostwa świata 2019, w których triumfatorem była Finlandia. To niewątpliwie świetny zespół, jednak na początku turnieju nie był wymieniany w gronie ścisłych faworytów do zwycięstwa. Przed każdym dużym turniejem w gronie faworytów wymienia się reprezentacje: Kanady, Rosji oraz Szwecji.

Zakłady bukmacherskie na hokej na lodzie

W serwisie bukmacherskim LV BET znajdziesz bogatą ofertę zakładów bukmacherskich na hokej na lodzie. Dołożymy wszelkich starań, aby uświetnić obstawianie meczy hokeja atrakcyjnymi promocjami oraz bonusami. Która z drużyn sięgnie po wymarzony puchar? Obstawiaj w LV BET!

Hokej

Hokej na lodzie w LV BET

Hokej na lodzie to bardzo emocjonująca i dynamiczna dyscyplina, która cieszy się w naszym kraju sporym zainteresowaniem. Jest to jeden z narodowych sportów Stanów Zjednoczonych i Kanady – to właśnie w tych krajach rozgrywana jest najlepsza liga hokejowa świata, National Hockey League. Hokej LV BET stanowi zatem bardzo ważną kategorię na naszym blogu. W tym miejscu przybliżmy najważniejsze zasady hokeja na lodzie, omówimy najważniejsze zespoły i reprezentacje, a także wspomnimy sylwetki najlepszych zawodników w historii.

Początki hokeja – krótko o historii dyscypliny

Początki tej dyscypliny sięgają XV wieku. Początkowo, rozgrywki toczyły się oczywiście na trawie lub na śniegu. Na obrazie Pietera Bruegla „Myśliwi na śniegu” z roku 1565 możemy zauważyć postacie skupione na rozgrywce z pomocą zakrzywionych kijów. Sporty przypominające hokej wywodzą się z Anglii lub Francji. Dyscyplina, którą znamy na dzisiaj, narodziła się W kanadzie. W roku 1855, żołnierzy w Ontario podczas długich zim umijali sobie czas rozgrywką w hokeja. W roku 1875, w Montrealu, przeprowadzono pierwszy w historii mecz hokeja na lodzie.

W roku 1885 w Kanadzie zapoczątkowano pierwszy oficjalny turniej, a osiem lat później, Gubernator generalny Kanady, Lord Stanley, ufundował specjalną nagrodę dla zwycięzcy – The Dominion Hockey Challange Cup. Dzisiaj, trofeum to nazywamy Pucharem Stanleya. Jest ono przyznawane w najważniejszych rozgrywkach na świecie, w lidze NHL. Występują tu zespoły z Kanady oraz Stanów Zjednoczonych. Pod koniec XIX wieku, hokej na lodzie dotarł także do Europy. W naszym kraju, rozgrywki rozpoczęły się w Dwudziestoleciu Międzywojennym. W roku 1927 rozegrano pierwszy turniej hokejowy o mistrzostwo Polski.

Najważniejsze zasady hokeja na lodzie

Hokej to bardzo popularna dyscyplina, ale często spotkamy się z pytaniami o podstawy tej gry. Wiele osób pyta np. o to, ile trwa mecz hokeja. Spotkanie składa się z trzech części, zwanych tercjami. Ile trwa tercja w hokeju? Jest to 20 minut, a zatem, całe spotkanie trwa godzinę czasu. Pomiędzy tercjami odbywają się 15-minutowe przerwy, w których zawodnicy schodzą do szatni. W hokeju, czas liczony jest tylko wtedy, gdy krążek znajduje się w grze, a zatem, podobnie jak do koszykówki. W sumie, jeden mecz ze wszystkimi przerwami może trwać ok. 90-120 minut.

W drużynie znajduje się sześciu zawodników: bramkarz, dwóch obrońców oraz dwóch napastników: skrzydłowi i środkowy. W kadrze meczowej znajduje się 22 zawodników – 20 graczy z pola i 2 bramkarzy. W hokeju na lodzie mamy dynamiczne zmiany. Drużyny często posiadają kilka różnych formacji, które zmieniają się w zależności od sytuacji na lodzie. Biorąc pod uwagę, że hokej jest niezwykle meczącym sportem, zawodnik na jednej zmianie znajduje się zwykle do kilku minut, po czym odpoczywa na ławce. Hokej tercje są bardzo dynamiczne i często przynoszą wiele goli, stąd potoczne określenie „hokejowy wynik” odnoszące się do dużej liczby bramek.

Krążek można uderzać kijem, ale również łyżwą, a nawet ręką. Bramki można jednak zdobywać wyłącznie kijem. W hokeju dozwolonych jest wiele zagrań mających na celu zatrzymanie rywala. To twardy i widowiskowy sport. Wyróżniamy jednak faule, za które ukarany może trafić na ławkę na 2 minuty, 5 minut, a także 10 minut za szczególnie ciężkie przewinienia. Zawodnik może także odesłany do szatni, co automatycznie kończy jego występ. Do najpopularniejszych fauli zaliczymy: zahaczanie, celowe spowodowanie upadku, atak kijem, trzymanie przeciwnika, gra wysoko uniesionym kijem.

Jakie zasady obowiązują w hokeju na trawie?

Hokej na trawie ma sporo podobieństw, ale w gruncie rzeczy, jest to zgoła inna dyscyplina sportu. Sposób poruszania się, prowadzenia kija, formacje, taktyki, rozmiar boiska, piłka zamiast krążka. W tej dyscyplinie różni się niemal wszystko, a niezmienne pozostaje to, że zawodnicy próbują zakrzywionym kijem wbić bramkę swoim przeciwnikom. Drużyny składają się z 11 graczy, a mecz ma dwie połowy trwające 35 minut. Hokej na trawie zazwyczaj jest rozgrywany na otwartej przestrzeni, choć mamy także odmianę halową. Tutaj warto wspomnieć, że reprezentacja Polski mężczyzn w halowym hokeju na trawie zdobywała srebrny medal mistrzostw świata w latach 2003, 2007 oraz 2011.

Hokej – najważniejsze rozgrywki na świecie

Kibice hokeja na całym świecie mogą fascynować się wieloma, emocjonującymi rozgrywkami. Hokej budzi duże zainteresowanie zarówno w aspekcie spotkań ligowych, jak również przy meczach reprezentacyjnych. Fani w Polsce muszą być gotowi na poświęcenia, jeśli chcą oglądać, największą ligę świata, czyli NHL. Ze względu na duże różnice czasu, hokej na lodzie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie można oglądać na żywo w godzinach nocnych lub porannych. Osoby, które bardziej cenią sobie długi sen, muszą pozostać przy retransmisjach lub wybrać rozgrywki europejskie. Poniżej wymieniamy najważniejsze turnieje i ligi w hokeju na lodzie.

NHL – najlepsza liga hokejowa świata

National Hockey League to najbardziej prestiżowe rozgrywki hokeja na lodzie. Zainaugurowano je w listopadzie 1917 roku. Obecnie, w zmaganiach biorą udział 24 zespoły ze Stanów Zjednoczonych oraz 7 drużyn z Kanady. Rozgrywki ligowe dzielą się na Konferencje oraz Dywizje. W konferencji Wschodniej mamy dywizję Atlantycką oraz Metropolitalną, natomiast w Konfederacji Zachodniej, dywizje Centralną oraz Pacyficzną. Każdy zespół rozgrywka w całym sezonie 82 meczów (41 u siebie oraz 41 na wyjazdach). Najlepsze zespoły w poszczególnych Dywizjach awansują do fazy play-off. Najlepsza ósemka rywalizuje o wymarzony Puchar Stanleya.

Najlepszym zespołem w historii NHL jest Montreal Canadiens. Zespół ten wygrywał ligę aż 24-krotnie, a 9 razy zajmował drugie miejsce. Drugi zespół w tej klasyfikacji również pochodzi z Kanady. Toronto Maple Leafs ma na swoim koncie 13 mistrzowskich tytułów i 8 drugich miejsc. Trzecie miejsce zajmuje natomiast Detroit Red Wings z 11 zwycięstwami oraz 13 drugimi miejscami. Legendą rozgrywek jest Wayne Gretzky, który rozegrał 1487 spotkań w NHL strzelając w nich 894 bramki oraz notując 1963 asysty. Gretzky do dzisiaj jest uważany za najlepszego hokeistę w dziejach dyscypliny.

Hokejowa Liga Mistrzów

W Europie, ogromnym zainteresowaniem cieszy się hokejowa Liga Mistrzów, w której biorą udział najlepsze zespoły z wielu krajów europejskich. Rozgrywki toczą się od sezonu 2008/2009, ale po pierwszym turnieju mieliśmy pięcioletnią przerwę, po której europejska federacja doszła do wniosku, że warto kontynuować te zmagania. Obserwując hokej wyniki w europejskiej Lidze Mistrzów, można łatwo wyselekcjonować kraje, które na Starym Kontynencie cieszą się największymi sukcesami w tej dyscyplinie. W gronie finalistów wymienimy zespoły z Rosji, Czech, Szwecji, Finlandii oraz Niemiec. Bogate tradycyjne hokejowe w Europie ma również Szwajcaria oraz Słowacja. Powyższe kraje mają zapewniony udział w Lidze Mistrzów. Pozostali uczestnicy muszą przejść przez kwalifikacje.

Najmocniejsze ligi krajowe w Europie i na świecie

Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie prowadzi ranking, który pozwala sprawdzić pozycję lig krajowych w światowym rankingu. W zestawieniu dominuje Kanada, która do spółki ze Stanami Zjednoczonymi tworzą NHL, najmocniejszą ligę świata. Wysoko w rankingu plasują się takie państwa, jak: Rosja, Finlandia, Szwecja, Czechy, Niemcy, Szwajcarka, Słowacja oraz Łotwa. Polska w tym zestawieniu plasuje się w trzeciej dziesiątce. Nasza liga stoi na dosyć wysokim poziomie, podobnie zresztą jak kadra narodowa. Do najlepszych sporo nam jednak brakuje, choć w historii bywały okresy, w których nasz kraj nawiązywał rywalizację z europejskimi potęgami.

Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie

W odróżnieniu od wielu innych dyscyplin, mistrzostwa świata hokej są rozgrywane każdego roku. To wspaniała wiadomość dla wszystkich miłośników reprezentacyjnych rozgrywek. Warto nadmienić, że mistrzostwa są rozgrywane w Elicie oraz trzech niższych dywizjach. O przypisaniu reprezentacji do rozgrywek decyduje światowy ranking. Polska 29-krotnie występowała w Elicie oraz ponad 40 razy w I Dywizji. W sumie, mamy na koncie 70 występów w Mistrzostwach Świata, co plasuje nas bardzo wysoko w tej klasyfikacji. Niestety, nasz kraj nigdy nie zdobył medalu w tej imprezie.

Najbardziej utytułowanym krajem pod względem medali na Mistrzostwach Świata jest Rosja (wcześniej ZSRR). W sumie, reprezentacja tego kraju zdobyła 47 medali, w tym aż 27 medali złotych. O prym w tabeli medalowej wciąż trwa zażarta rywalizacja. Na drugim miejscu znajduje się bowiem Kanada, która ma 50 medali, w tym 26 złotych. Te dwie reprezentacje pozostają po za zasięgiem innych krajów. Na trzecim miejscu mamy Czechosłowację/Czechy z dorobkiem 46 metali, w tym 12 złotych. Bardzo wysoko plasuje się również Szwecja (47 medali, w tym 11 złotych). Dosyć słabo wypadają Stany Zjednoczone z dorobkiem 19 medal, w tym 2 złotych.

Hokej na Igrzyskach Olimpijskich

Najmocniejsze reprezentacje mężczyzn oraz kobiet rywalizują również w Igrzyskach Olimpijskich, które odbywają się od 1920 roku. Co ciekawe, pierwszy taki turniej miał miejsce na Letnich Igrzyskach, a dopiero w kolejnych latach został przeniesiony do programu sportów zimowych. Medal olimpijski jest postrzegany jako bardzo prestiżowe wyróżnienie w świecie hokeja reprezentacyjnego. Najwięcej sukcesów mają na swoim koncie zespoły Kanady, Rosji oraz Stanów Zjednoczonych. Bardzo często, Igrzyska to jeden z nielicznych turniejów, gdzie o wielkie sukcesy walczą także zespoły, których nie upatrujemy w gronie faworytów. Np. w 2018 roku w Pjongczangu, po brąz sięgnęła Korea Południowa. Natomiast osiem lat wcześniej, sensacyjne srebro wywalczyła Japonia.

Polska Hokej Liga

Polski hokej stoi na dosyć wysokim poziomie, choć zawsze brakowało nam nieco do najlepszych zespołów z elity. Sam fakt, że znajdujemy się w czołówce drużyn z największą liczbą występów w Mistrzostwach Świata świadczy jednak bardzo dobrze o naszym zespole. Reprezentacja Polski ma na swoim koncie dwa srebrne medale Mistrzostw Europy, ale był to okres międzywojenny. A jak prezentuje się rozkład sił w naszej lidze krajowej?

Hokej PZHL organizuje rozgrywki od 1926 roku. Pierwszego turnieju nie udało się jednak dokończyć. Pierwszym mistrzem, w roku 1927 został ze spół AZS Warszawa, który dominował w pięciu kolejnych latach. Dopiero w 1933 roku dominacje przerwały zespoły Legii Warszawa i Pogoni Lwów. Najwięcej tytułów ma na swoim koncie zespół Podhale Nowy Targ (19). Legia Warszawa triumfowała w mistrzostwach kraju 13 krotnie. Wysoko plasuje się także Cracovia hokej, która zdobywała tytuł kraju 12-krotnie. Po za podium znajduje się Unia Oświęcimy z dorobkiem 8 tytułów.

Najlepsze reprezentacje w historii dyscypliny

Najlepszych reprezentacji możemy poszukiwać w historii Mistrzostw Świata oraz Igrzysk Olimpijskich. Hokej tabela wszechczasów ukazuje nam przede wszystkim dwie reprezentacje: Rosję oraz Kanadę, które pod względem sukcesów pozostają niedoścignione przez inne kraje. Bardzo dobrze prezentuje się również hokej liga szwedzka, fińska, szwajcarska, niemiecka, czeska oraz słowacka. W historii Mistrzostw Świata, tylko 11 reprezentacji zdobywało przynajmniej jeden metal. To pokazuje, jak wąskim gronem jest hokejowa elita.

Największe legendy hokeja na lodzie

Największa liga hokejowa na świecie może się pochwalić także panteonem największych gwiazd tej dyscypliny. NHL tabela wszechczasów zbiera statystyki ze wszystkich rozgrywek. Na jej czele znajduje się Wayne Gretzky, który występował w latach 1979-1999. W ciągu 20 lat kariery rozegrał 1487 spotkań, zdobył 894 bramki oraz zanotował 1963 asyst. Żaden zawodnik w historii nie może się pochwalić tak bogatym dorobkiem. Za jego plecami plasują się: Gordie Howe oraz Jaromir Jagr, którzy rozegrali ponad 1700 profesjonalnych spotkań w NHL. W gronie najwybitniejszych hokeistów w historii wymienimy również: Mario Lemieux, Aleksandra Owieczkina, Marka Messiera, Bretta Hulla, Marcela Dionne’a oraz Mika Gartnera.

Gdzie oglądać hokej na hali?

Na przestrzeni lat, różne stacje telewizyjne posiadały prawo do transmitowania hokeja na lodzie. Biorąc jednak pod uwagę różnice czasowe oraz stosunkowo niewielką oglądalność, niewiele stacji posiada hokej na hali w swoim programie. Na szczęście, kibice z Polski mogą liczyć również na bezpłatny dostęp do zagranicznych stacji oraz różnych streamów online, na których można oglądać hokej na żywo. To duże udogodnienie dla osób, które obstawiają wyniki spotkań korzystając z usługi zakładów live. Największym uznaniem polskich kibiców cieszy się NHL hokej, choć wielu widzów zasiada przed telewizorem także przy okazji meczów reprezentacyjnych.

Najlepsi zawodnicy hokeja w Polsce

W historii NHL występowało wielu zawodników z polskimi korzeniami. Jeśli chodzi o rodowitych obywateli naszego kraju, tylko trzech miało okazję reprezentować Polskę w NHL. Pierwszym z nich był Peter Sidorkiewicz w latach 1987-1994. Najlepszym polskim zawodnikiem w historii uważamy jest Mariusz Czerkawski, który rozegrał w NHL 745 spotkań zdobywając 215 bramek i notując 220 asyst. Trzecim z naszych reprezentantów był słynący z bardzo twardej i nieustępliwej gry Krzysztof Oliwa, który w swojej karierze NHL spędził ponad 1400 minut na ławce kar! Jest to jedyny Polak, który zdobył Puchar Stanleya. Osiągnął to w 2000 roku z zespołem New Jersey Devils.

Najlepsze drużyny hokejowe w Polsce

Najlepsze zespoły polskiej ligi hokejowej omówiliśmy już przy okazji rozgrywek PZHL. Najbardziej utytułowanym zespołem w Polsce jest Podhale Nowy Targ, które 19-krotnie zdobywało tytuł mistrza kraju. Drużyna ta triumfowała po raz ostatni w 2010 roku i od tamtego czasu przeżywa kryzys, próbując nawiązać rywalizację z najlepszymi. Ostatnie lata zostały zdominowane przez trzy zespoły. Dwukrotnie mistrzostwa zdobywała ekipa z Sanoka. Cztery tytuły w ostatniej dekadzie przypadły Cracovii. Ostatnie trzy lata to dominacja zespołu GKS Tychy.

Zakłady bukmacherskie na hokej na lodzie

Hokej na lodzie zalicza się do grona najważniejszych dyscyplin w świecie zakładów bukmacherskich. Hokej LV BET to miejsce dla wszystkich osób, które pragną typować wyniki najważniejszych rozgrywek hokeja na lodzie na całym świecie. Stale poszerzamy naszą ofertę, aby sprostać wysokim oczekiwaniom naszych klientów. Hokej zakłady oddają do dyspozycji graczy niezwykle bogaty wybór zdarzeń. Do najpopularniejszych rodzajów na tę dyscyplinę wymienimy:

  • Zwycięzca meczu – gracz typuje zespół, który jego zdaniem wygra mecz. Zakłady 1X2 przewidują również remis. W meczach pucharowych, w razie remisu rozgrywana jest dogrywka.
  • Dokładny wynik – gracz może w tym miejscu obstawić, jakim wynikiem zakończy się interesujący go mecz. Zaletą są bardzo wysokie kursy.
  • Under/Over – w ramach tych zakładów, gracze mogą obstawiać różne aspekty gry, np. liczbę goli po jednej i drugiej stronie.
  • Statystyki indywidualne – w tym miejscu typujesz wyniki odnoszone przez poszczególnych zawodników na lodzie, np. strzelców bramek.
  • Handicap – jeśli zakłady bukmacherskie na Twoją drużynę nie oferują satysfakcjonujących kursów, zawsze możesz obstawić zakład z handicapem, doliczając lub odejmując wirtualne punkty.
  • Zakłady globalne – w ramach takich zakładów gracz może obstawić swoje hokej typy na zwycięzców najważniejszych rozgrywek, takich jak np. NHL.
  • Zakłady na żywo – dużym zainteresowaniem cieszy się również hokej live, czyli zakłady, które możesz obstawiać w czasie rzeczywistym, oglądając to, co dzieje się na lodzie.

Obszerny blog w LV BET to cenne źródło informacji dla wszystkich osób, którzy zastanawiają się, jak obstawiać hokej. Znajdziesz tu aktualności, zapowiedzi najważniejszych rozgrywek, a także wyniki hokej, dzięki czemu sprawdzisz, czy Twój kupon zakończył się po Twojej myśli. Mamy nadzieję, że nasz blog pomoże Ci w satysfakcjonującym obstawianiu zakładów na hokej na lodzie.

Typy bukmacherskie online na hokej

Duże zainteresowanie hokej sprawia, że gracze mogą bez trudu odnaleźć typy na interesujące ich zdarzenia. Także nasz blog udostępnia analizy oraz typy bukmacherskie hokej, które mogą okazać się dużym ułatwieniem dla osób szukających najbardziej interesujących wydarzeń. Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście typy NHL na najlepszą ligę hokejową świata. Większą popularność zakładów obserwujemy również przy okazji ważnych turniejów reprezentacyjnych. Bez wątpienia, hokej na lodzie zalicza się do czołówki najchętniej wybieranych dyscyplin przez typerów.

Jak obstawiać hokej na lodzie w LV BET?

Pierwszym krokiem jest wybór interesującego Cię zdarzenia, na które chcesz postawić hokej zakłady. Następnie, wybierz kurs przypisany do zdarzenia, które wydaje Ci się najbardziej prawdopodobne. Twój typ zostanie dodany do kuponu po prawej stronie. Teraz wystarczy ustalić stawkę zakładu i potwierdzić wniesienie kuponu. Dużą popularnością cieszą się zakłady bukmacherskie na hokej na żywo, dzięki czemu, możesz obstawiać mecze, które aktualnie oglądasz w telewizji.

Dodając do swojego kuponu kilka wydarzeń, możesz obstawić kupon AKO, w którym kursy poszczególnych zdarzeń mnożą się ze sobą, oferując większy kurs całkowity. Aby taki zakład został rozliczony poprawnie, wszystkie zdarzenia muszą zakończyć się po Twojej myśli. Hokej LV BET to także atrakcyjne promocje i bonusy, które umilą typowanie najważniejszych wydarzeń. Hokej obstawianie jest możliwe również za sprawą nowoczesnej aplikacji mobilnej na urządzenia iOS oraz Android.