Lekkoatletyczna Diamentowa Liga (Dosze/Katar) | LV BET Blog

DIAMENTOWA LIGA DOHA 2024: ZAPOWIEDŹ

Trzecia odsłona prestiżowego cyklu Diamentowa Liga 2024 odbędzie się w katarskiej miejscowości Doha. Reprezentanci krajów z całego świata powalczą w poszczególnych konkurencjach o zwycięstwo. Czy ustanowiony zostanie nowy rekord świata? Kto znajdzie się ona pierwszym miejscu poszczególnych konkurencji? Obstawiaj zawody na Bliskim Wschodzie w zakładach bukmacherskich LV BET!

KALENDARZ DIAMENTOWEJ LIGI W SEZONIE 2024

Lekkoatletyczna Diamentowa Liga (Dosze/Katar) | LV BET BlogZmagania najwybitniejszych lekkoatletów na świecie w ramach Diamentowej Ligi w sezonie 2024 rozpoczną się 20 kwietnia w miejscowości Xiamen w Chinach. Będzie to pierwsza zapowiedź formy sportowców w obecnym sezonie, którego apogeum można spodziewać się podczas dwudniowego finału w Brukseli w dniach 13-14 września. Po Xiamen uczestnicy zmagań przeniosą się do Szanghaju (27 kwietnia). Kolejnym przystankiem Diamentowej Ligi będzie Doha (10 maja). Po Arabii Saudyjskiej rywalizacja przeniesie się do marokańskiego Rabatu (19 maja) i Eugene w Stanach Zjednoczonych (25 maja). W kolejnej odsłonie cykl przeniesie się do Europy. Sportowcy będą rywalizować kolejno w Oslo (30 maja), Sztokholmie (2 czerwca), Paryżu (7 lipca), Monako (12 lipca) i Londynie (20 lipca). Po przerwie na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu zawody Diamonds League powrócą do rywalizacji 22 sierpnia 2024 r. Zmagania te odbędą się w Lozannie. Już trzy dni później zawodnicy powalczą w mityngu w Chorzowie (25 sierpnia 2024 r.), a następnie w Rzymie (29 sierpnia), Zurychu (5 września) i Brukseli (13-14 września). Miasto to po raz pierwszy od 2019 r. znów stanie się miejscem finału tego prestiżowego cyklu.

Co wiemy o polskiej rundzie? Diamonds League w naszym kraju odbędzie się po raz trzeci w historii. Najlepsi sportowcy wystartują w Chorzowie w ramach 15. Silesia Memoriale Kamili Skolimowskiej. Kobiety będą rywalizowały w biegach na 100, 400 i 1500 metrów, na 100 i 400 m przez płotki, a także w trójskoku i rzucie oszczepem zaś mężczyźni w sześciu konkurencjach: w biegach na 200, 800, 3000 m oraz 3000 metrów z przeszkodami, w skoku wzwyż, skoku o tyczce oraz pchnięciu kulą. Do zawodów przystąpią m.in. takie gwiazdy jak Femke Bol i Armand Duplantis

CO WARTO WIEDZIEĆ O DIAMENTOWEJ LIDZE W DOSZE

Diamentowa Liga Doha to trzecia odsłona mistrzowskiego cyklu w 2024 r. Tegoroczna prestiżowa impreza odbędzie się 10 maja.

Grand Prix Doha po raz pierwszy odbyło się w 1997 r. Udział w nim wzięli wyłącznie mężczyźni. Kobiety dołączyły do rywalizacji rok później. Zawody w Doha szybko zostały stałym punktem wśród najlepszych jednodniowych zawodów lekkoatletycznych na świecie.

Dwa lata później zawody w Doha otrzymały status Grand Prix II, a do 2005 r. były jednym z pięciu spotkań na całym świecie, które posiadały status Super Grand Prix. W 2009 r. pozycja konkursu w Doha była na tyle silna, że została poproszona o stanie się częścią nowej Diamentowej Ligi. Pierwszy sezon w historii zainaugurowano na Qatar Sports Club Stadium 14 maja 2010 r. W 2019 r. Diamond League podpisała nowy, dziesięcioletni kontrakt ze wszystkimi swoimi członkami, a nowy sponsor tytułu zmienił nazwę serii na Wanda Diamond League.

Najlepszych sportowców świata gościć będzie Stadion Suhaim Bin Hamad w Katarskim Klubie Sportowym. Wcześniejsze edycje rozgrywane były właśnie w tej lokalizacji, z wyjątkiem odsłony w 2019 r., gdy zmagania przeniesiono na Khalifa International. W ten sposób Katarczycy chcieli wyróżnić stadion Mistrzostw Świata na Mistrzostwa Świata 2019. Obecnie rywalizacja lekkoatletów znów odbędzie się na stadionie Suhaim bin Hamad w Qatar Sports Club, znanym też jako Qatar SC Stadium. Zmaganiom na żywo będzie mogło przyglądać się 15 000 widzów (miejsca siedzące).

JAKIE KONKURENCJE W DIAMENTOWEJ LIDZE DOHA 2024

14 konkurencji, w tym 7 mężczyzn i 7 kobiet zaplanowanych jest w Doha. Jakie konkurencje będzie można śledzić w Katarze?

  • mężczyźni: 200 m, 400 m, 1500 m, 400 m, 3000 m z przeszkodami, skok w dal, rzut oszczepem
  • kobiety: 100 m, 800 m, 1500, 5000 m, 100 m przez płotki, skok wzwyż, skok o tyczce

PROGRAM DIAMENTOWEJ LIGI DOHA 2024

 Dokładny terminarz poszczególnych mityngów, w tym w Katarze, poznamy przed samymi zawodami.

KTO WYSTĄPI PODCZAS MITYNGU DIAMENTOWEJ LIGI W DOSZE

Jedno jest pewne – w Doha wystąpią tylko najlepsze zawodniczki i najlepsi zawodnicy świata. Organizatorzy podali już kilka nazwisk uczestników zmagań. Wśród nich znajdą się trzy mistrzynie – olimpijska i mistrzyni świata w skoku na tyczce Katie Moon (USA), mistrzyni świata Nina Kennedy (AUS) oraz mistrzyni świata w halach Molly Caudery (GBR).

Do rywalizacji z nimi podejdzie też rekordzistka Finlandii Wilma Murto (4,85 m), brązowa medalistka świata w Budapeszcie i piąta w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Start zapowiedziała również srebrna medalistka olimpijska USA w 2016 r. Sandi Morris, trzykrotna srebrna medalistka świata i podwójna mistrzyni świata w halach; rekordzistka Słowenii Tina Šutej, czwarta w Mistrzostwach Świata 2023 i piąta w Igrzyskach Olimpijskich; oraz amerykańska gwiazda Bridget Williams, mistrzyni Igrzysk Panamerykańskich 2023.

W zawodach mężczyzn wystartuje m.in. Lamech Girm. 28-latek ustanowił w ubiegłym roku w Doha swój rekord życiowy (7:33.87) na 3000 m. Sięgnął też po drugi z rzędu tytuł mistrza świata w lekkoatletyce w Budapeszcie. Jego celem na 2024 r. jest pobicie rekordu świata oraz zdobycie olimpijskiego złota w Paryżu.

POLACY NA LIŚCIE STARTOWEJ DIAMENTOWEJ LIGI DOHA 2024

Na informacje o polskich zawodnikach, którzy podejdą do rywalizacji, musimy jeszcze poczekać. Reprezentanci Polski prezentują mistrzowską formę, m.in. Natalia Kaczmarek czy Ewa Swoboda mają realne szanse na zdobycie medali.

TYPY I ZAKŁADY NA DIAMENTOWĄ LIGĘ W DOSZE W LV BET

Lekkoatletyka to królowa sportu. Rywalizacja w 14 konkurencjach przyciągnie najlepszych zawodników, a kibicom zagwarantuje najlepsze emocje! Aby podnieść je jeszcze bardziej skorzystaj z oferty LV BET. Poznasz ją w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej legalnego bukmachera. Wystarczy kilka kliknięć, a postawisz swoje szczęśliwe kupony na zwycięzców, zakłady H2H, bicie rekordów czy osiągi Polaków. Nie zapomnij skorzystać również z promocji i bonusów, które pozwolą Ci na jeszcze wyższe wygrane.

ZAKŁADY NA LEKKOATLETYKĘ W LV BET

Obstawianie lekkoatletyki w zakładach bukmacherskich wymaga sporej wiedzy. Nie musisz od razu znać się na wszystkich konkurencjach, a możesz jedynie wybrać te najbardziej atrakcyjne. Poznaj zawodników, ich wcześniejsze osiągnięcia oraz aktualną formę. Sprawdź, jakie mają cele na najbliższe starty oraz jakie wyniki osiągają podczas treningów. Analiza tych danych pozwoli Ci na postawienie pewnych typów na lekkoatletykę w LV BET!