Copa America – lista uczestników i terminarz

Copa America – lista uczestników i terminarz

Turniej Copa America 2021 po raz pierwszy od 38 lat będzie odbywał w dwóch państwach: Argentynie i Kolumbii. Ale to nie jedyna nowość wprowadzona w rozgrywkach. 47. edycja Mistrzostw Ameryki Południowej będzie rozgrywana od 13 czerwca do 10 lipca. Sprawdziliśmy, kto weźmie udział w rozgrywkach i kiedy dokładnie można będzie oglądać najlepsze mecze reprezentacji narodowych krajów Ameryki Południowej.

CONMEBOL, czyli organizacja zajmująca się Copa America zdecydowała, że od tego sezonu mistrzostwa Ameryki Południowej w piłce nożnej będą rozgrywane co cztery lata, w terminach zbliżonych do championatu Europy.

Copa America 2021

W tym roku mistrzowskiego tytułu będzie broniła Brazylia. Zdobyła go w 2019 r. i utrzymała przez dwa lata ze względu na epidemię koronawirusa i odwołanie poprzedniej edycji imprezy.

W tym roku rozgrywki odbędą się nie w jednym państwie, a w dwóch – Argentynie i Kolumbii. Pierwsze z nich będzie gospodarzem grupy południowej, zaś drugie północnej. W każdym z tych państw rozegrane będą po dwa ćwierćfinały i jeden półfinał. Najważniejsze mecze, o trzecie miejsce i finał rozegrane będą w Kolumbii.

Mecze rozgrywane będą na 8 stadionach, w 8 różnych miastach: Estadio Mario Alberto Kempes w Cordobie, Estadio Malvinas Argentinas w Mendozie, Estadio Monumental w Buenos Aires, Estadio Ciudad de La Plata w La Plata, Estadio Opilpico Pascual Guerrero w Cali, Atanasio Girardot Stadium w Medelin, Estadio Metropolitano Roberto w Barranquilla, Estadio El Campin w Bogocie. Do organizacji rozgrywek zgłosiły się również dwa inne obiekty: Estadio San Juan del Bicentenario w San Juan oraz Estadio Hernan Ramirez Villegas w Pereira. Tam jednak meczów nie będzie.

W Copa America 2021 udział weźmie 10 drużyn narodowych CONMEBOL: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Ekwador, Kolumbia, Paragwaj, Peru, Urugwaj i Wenezuela. W czerwcu 2019 r. swoje uczestnictwo potwierdziły również Australia (debiut) i Katar (drugi występ w turnieju). Z uwagi na kolizję rozgrywek z eliminacjami do mistrzostw świata kraje gościnne jednak wycofały się z turnieju.

Terminarz Copa America 2021

Zgodnie z planem rozgrywki fazy grupowej najlepszych drużyn Ameryki Południowej miały rozpocząć się 12 czerwca. Inauguracyjnym meczem miało być spotkanie grupy A, Australia – Urugwaj. Turniej ma rozpocząć się więc dzień później – 13 czerwca zagrają Argentyna i Chile Podobna sytuacja jest również w grupie B – po anulowaniu meczy Peru – Katar 14 czerwca rozgrywki grupowe dzień później rozpoczną Brazylia i Wenezuela. 29 czerwca zaś ma odbyć się ostatni mecz grupowy i poznamy ćwierćfinalistów. Do kolejnego etapu przejdzie 8 drużyn. Cztery mecze odbędą się 2, 3 i 4 lipca. Półfinały zaś przewidziane są na 6 i 7 lipca, a trzy dni później odbędzie się mecz o 3. miejsce. Finał Copa America 2021 zaplanowany jest na 11 lipca. Polscy kibice będą oglądali go w środku nocy – o godzinie 2.00.

Obecnie pytanie jednak powinno być inne – nie kiedy odbędzie się Copa America 2021, a czy odbędzie się turniej. Przyczyną jest oczywiście epidemia koronawirusa. Piłkarze amerykańscy, którzy na co dzień grają w europejskich klubach mieliby znaczny problem z założeniem koszulki swojego kraju. Rygorystyczne przepisy związane z kwarantanną sprawiają, że kluby nie będą chciały wypuszczać swoich piłkarzy. Rozgrywki bez najlepszych zawodników nie mają sensu. Mówi się o tym, że Copa America może być odwołana, a nawet… przeniesiona do Europy.

Zakłady bukmacherskie na Copa America 2021

Na decyzję o tym, czy rozgrywki się odbędą, musimy poczekać. Możesz mieć jednak pewność, że każdy mecz rozgrywany w ramach mistrzostw Ameryki Południowej 2021 będziesz mógł typować w zakładach bukmacherskich LV BET.