Co to jest Puchar Davisa?

Co to jest Puchar Davisa?

Puchar Davisa to najważniejszy międzynarodowy turniej drużynowy w tenisie mężczyzn. Inni imprezę tę nazywają „Drużynowym Pucharem Świata w tenisie”. 

Historia Pucharu Davisa

Wszystko zaczęło się w Stanach Zjednoczonych. Grupa studentów wpadła na pomysł, aby zorganizować rozgrywki uczelniane, ale o zasięgu międzynarodowym. Do gry przyłączyli się początkowo tenisiści z Wielkiej Brytanii.  Szybko nowa idea zyskała sympatię szerszego grona graczy, a sama impreza zaczęła się rozrastać. Dołączały kolejne drużyny z kolejnych miast. Wielka Brytania jest jedynym krajem na świecie, który brał udział we wszystkich edycjach rozgrywek Pucharu Davisa i zdobył trofeum dziesięć razy, ostatnio w 2015 r.

Kiedy odbyły się pierwsze zawody?

Po raz pierwszy turniej rozegrany został w 1900 r. Jeden z pomysłodawców, Dwight Davis, z własnych oszczędności zakupił dla zwycięzców srebrny puchar. Istnieje on do dziś i pozostaje w posiadaniu federacji ITF. Triumfatorzy otrzymują go jedynie podczas dekoracji i sesji fotograficznych, a na własność jedynie jego replikę.

Na czym polega turniej Pucharu Davisa?

Rozgrywki organizuje Międzynarodowa Federacja Tenisa (ITF). To właśnie ona wybiera kraje gospodarzy. Do gry podchodzą dwie grupy. Jedną z nich jest Grupa Światowa, w której skład wchodzi 18 najlepszych zespołów narodowych na świecie. W eliminacjach zaś przechodzą uczestnicy Grupy Regionalnej.

Jakie są zasady awansu i degradacji

Rozgrywki odbywają się pięć razy w ciągu roku. Dodatkowo podczas meczów grupy światowej nie odbywają się turnieje z cyklu ATP World Tour. Każda reprezentacja tenisowa rywalizuje w ciągu roku jedynie w obrębie swojej grupy. Wygrana daje awans do wyższej grupy, a przegrana spadek do niższej.

W grupie światowej oraz w pierwszej i drugiej grupie każdej ze stref, reprezentacje rywalizują ze sobą w ramach drabinek turniejowych. Rywale wyłaniani są w drodze losowania, po rozstawieniu najmocniejszych krajów.

W grupach trzecich i czwartych każdej drużyny najpierw walczą w turniejach grupowych. Następnie rozgrywana jest runda pucharowa rozstrzygająca ostatecznie o awansach i spadkach.

Inne zasady obowiązują w przypadku spadków i awansów do grupy światowej. We wrześniu rozgrywana jest runda play-off z udziałem ośmiu reprezentacji, które odpadły w pierwszej rundzie rozgrywek grupy światowej oraz kolejnych 8 drużyn. Podzielone zostają na osiem par meczowych. Zwycięzca każdej pary awansuje do grupy światowej w przyszłym roku zaś przegrani spadają do grupy pierwszej. W teorii oznacza to, że w grupie światowej co roku mogą grać te same reprezentacje.

W grupie światowej rozgrywana jest pierwsza runda, ćwierćfinały, półfinały oraz finał. Najważniejszy mecz tradycyjnie rozgrywany jest tydzień po Mistrzostwach ATP.

Najwyżej rozstawioną reprezentacją jest aktualny obrońca Pucharu, zaś zeszłoroczny finalista jest rozstawiany z nr 2. Pozostałe reprezentacje są rozstawiane według rankingu reprezentacyjnego.

Rozgrywanie meczów (ties) i spotkań (rubbers)- zasady

W grupie światowej oraz w grupach pierwszych i drugich każdej ze stref kontynentalnych mecze składają się z pięciu spotkań. Jedno z nich to debel i jedno cztery singlowe. Spotkania toczą się do momentu, gdy jedna z reprezentacji wygra jako pierwsza trzy spotkania. Prawo do wyboru miejsca meczu i nawierzchni ma reprezentacja, która występuje w roli gospodarza.

Mecze z reguły trwają przez trzy dni. Zazwyczaj w piątek odbywają się dwa spotkania singlowe, w sobotę mecz drużyn deblowy, a w niedzielę kolejne dwa spotkania singlowe.

W skład reprezentacji wchodzi czterech zawodników, którzy ukończyli 14 lat i są obywatelami danego kraju. Składy podawane są na 10 dni przed rozpoczęciem meczu, ale dwóch zawodników może zostać zmienionych na jeden dzień przed spotkaniem.

Każda reprezentacja grająca w Pucharze Davisa posiada swojego kapitana. To zazwyczaj nieaktywni zawodnicy, którzy są też trenerami i mentorami.

Po ogłoszeniu składów przez kapitana odbywa się losowanie kolejności gry zawodników w singlu.

W pierwszym dniu turnieju nie mogą zagrać między sobą zawodnicy z najwyższych miejsc rankingu ATP. Po losowaniu nie można dokonywać żadnych zmian w składzie pierwszego i drugiego spotkania singlowego (wyjątkiem jest, m.in. kontuzja zawodnika).

Spotkania singlowe i deblowe rozgrywane są do trzech wygranych setów. W ewentualnym piątym secie, przy wyniku 6:6, nie rozgrywa się tie-breaka. Rywalizacja toczy się do momentu osiągnięcia dwóch gemów przewagi przez jednego z graczy. Mecze w grupach trzecich i czwartych każdej ze stref odbywają się w ciągu jednego dnia. To dwa spotkania singlowe i jedno deblowe. Rozgrywane są do dwóch wygranych setów.

Kto bierze udział w Pucharze Davisa?

W rozgrywkach o Puchar Davisa co roku rudział bierze co najmniej kilkadziesiąt narodowych reprezentacji. Najwięcej z nich pochodzi ze strefy euro-afrykańskiej, bo około 42. Kolejna strefa obejmuje obszarem obie Ameryki, z których pochodzi kolejnych 22 reprezentacji oraz Azję i Oceanię, z 24 kadrami kolejnych państw.

Udział Polaków w Pucharze Davisa

Polscy tenisiści po raz pierwszy wystąpili w rozgrywkach Pucharu Davisa w 1925 r. W debiucie zwyciężyli z drużyną Stanów Zjednoczonych. Od tego czasu Polacy uczestniczyli w 82 edycjach turnieju. Największymi sukcesami były półfinały Strefy Europejskiej w 1950, 1958, 1966 i 1972 r. W 2007 r. Polska po raz pierwszy raz w historii tych rozgrywek awansowała do Grupy I Strefy Europejsko-Afrykańskiej. Osiem lat później po pokonaniu kadr Rosji, Litwy i Słowacji awansowała do Grupy Światowej.

Pierwsze starcia wśród najlepszych tenisistów świata Biało-czerwoni rozegrali w dniach 4-6 marca 2016 r. Przegrali w Gdańsku z Argentyną 2-3.

Najwięcej pojedynków w rozgrywkach Pucharu Davisa w reprezentacji kraju ma na koncie Bartłomiej Dąbrowski. Tadeusz Nowicki zaś wziął udział w 16. edycjach turnieju, a najwięcej wygranych w deblu ma na koncie Mariusz Fyrstenberg. Triumfował aż 18 raz, w tym 15 w parze z Marcinem Matkowskim.

Zwycięzcy Pucharu Davisa

Najwięcej triumfów w turnieju mają na koncie Amerykanie. Zwyciężyli 32 razy, w 61 finałach. Na drugim miejscu tej klasyfikacji jest Australia (28 zwycięstwa), w tym tytuły zdobyte wraz z Nową Zelandia jako Australasia.

Jakim formacie toczą się rozgrywki Pucharu Davisa?

Puchar Davisa stracił swój urok – z takimi opiniami można często spotkać się w ostatnich latach. Po tym jak ITF zmieniła tradycyjny format rozgrywek wielu czołowych zawodników rezygnuje z udziału w tym prestiżowym wydarzeniu. Wśród krytyków można zobaczyć i usłyszeć m.in. Novaka Djokovicia, Rogera Federera czy Alexandra Zvereva.

Zmiany w 2019 roku

Na czym polegają krytykowane zmiany? Wprowadzono je przed edycją w 2019 r. Wszystkie drużyny z Grupy Światowej rozgrywają swoje mecze w jednym miejscu, a do tego. W ciągu jednego tygodnia.

Osiemnaście drużyn dzielonych jest na sześć grup po trzy drużyny w każdej. W ich skład wchodzą również zwycięzcy grup i zwycięzcy dwóch drugich miejsc premiowanych awansem do ćwierćfinału. Każda seria pomiędzy zespołami składa się z dwóch meczów singlowych i jednego meczu deblowego (miejsce serii do pięciu zwycięstw).  Mecze toczą się do trzech wygranych setów (wcześniej do pięciu). Wydarzenie to nazywane jest finałami rozgrywek Pucharu Davisa.

Typowanie tenisa w LV BET

Śledzisz światowe rozgrywki tenisa? Tego wydarzenia nie możesz pominąć! Najważniejsza drużynowa rywalizacja przyciąga najlepszych tenisistów świata, a zakłady bukmacherskie LV BET przygotowują najlepszą ofertę obstawiania tego sportu. Która drużyna wygra? To tylko jeden z dostępnych rynków!

Typy i zakłady na tenis i Puchar Davisa w LV BET

Swoje typy bukmacherskie na tenisa, w tym na Davis Cup, możesz postawić w serwisie internetowym lub w aplikacji mobilnej LV BET. Wystarczy kilka kliknięć a postawisz swoje szczęśliwe kupony na prestiżowe drużynowe rozgrywki międzynarodowe i wygrasz!