Igrzyska Olimpijskie – sukcesy polskich zawodników na olimpiadach od początku istnienia IO

Igrzyska Olimpijskie – poznaj sukcesy polskich sportowców!

W historii polskiego sportu nie brakuje wyjątkowych zawodników. Część z nich zapisała się też w międzynarodowej rywalizacji. Poznaj historię Polski na igrzyskach olimpijskich na blogu LV BET!

Oficjalnie Polacy rozpoczęli uczestniczyć w letnich igrzyskach olimpijskich od 1924 r., chociaż występowali już wcześniej. Reprezentowali jednak ekipy zaborcze. W tym czasie z orłem na piersi startowało 1914 zawodników, z czego 1534 mężczyzn i 375 kobiet. Polacy rywalizowali w 25 dyscyplinach olimpijskich.

Polska na igrzyskach olimpijskich

Pierwsze olimpijskie krążki trafiły do Polaków już 27 lipca 1924 r. Srebra w Paryżu wywalczyła czwórka kolarzy torowych: Franciszek Szymczyk, Jan Łazarski, Józef Lange i Tomasz Stankiewicz. Kolejny medal, dosłownie kilkanaście minut później, wywalczył Adam Królikiewicz w jeździeckim konkursie skoków na koniu Picador. Pierwsze w historii naszej reprezentacji olimpijskie złoto trafiło zaś do dyskobolki Haliny Konopackiej. Było to podczas kolejnych igrzysk, w 1928 r. W tym samym roku Michał Antoniewicz zdobył dwa medale – srebro w konkursie skoków oraz brąz we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego.

Na trzy medale jednego zawodnika podczas jednych igrzysk, a dokładniej zawodniczki, było trzeba poczekać do 1964 r. Lekkoatletka Irena Szewińska zdobyła złoto w sztafecie 4×100 m, srebro w biegu na 200 m i w skoku w dal. Po pierwszych sukcesach zawodniczka zapisała się w historii polskiego sportu jeszcze nie raz.

Komu jeszcze udało się uzyskać po dwa medale na igrzyskach? Dwa złote trafiły do Witolda Wouyda w 1972 r. (w konkursie indywidualnym i drużynowym florecistów), Arkadiusz Skrzypaszek w 1992 r. (w konkursie indywidualnym i drużynowym w pięcioboju nowoczesnym) oraz Robert Korzeniowski w 2000 r. (w chodzie na 20 i 50 km).

Największą liczbę medali biało-czerwoni przywieźli do tej pory z Igrzysk w Moskwie z 1980 r. Zdobyli aż 32 krążki. Po siedem złotych medali zaś zdobyli w Tokio, Monachium, Montrealu i w Alicante.

Znaczne dłużej sportowcy musieli czekać na krążek w zimowych igrzyskach, bo aż… 32 lata! Brąz trafił do Franciszka Gąsienicy Gronia, który startował w kombinacji norweskiej. Cztery lata później z amerykańskiego Squaw Valley zaś biało-czerwoni wrócili z dwoma medalami. Po srebro sięgnęła Elwira Seroczyńska, a po brąz Helena Pilejczyk. Obie triumfowały w łyżwiarstwie szybkim. Na pierwsze złoto jednak było trzeba poczekać do 1972 r. Z Sapporo przywiózł go skoczek Wojciech Fortuna. Zawodnikiem, który zapisał się w historii polskiego sportu, a który po 40 latach przełamał złą passę i wrócił z olimpiady zimowek z dwoma medalami, jest Adam Małysz. Wywalczył srebro i brąz w skokach narciarskich. Od tamtej pory biało-czerwoni wracają z każdej zimowej imprezy z kilkoma medalami. Na podium stawali m.in. Justyna Kowalczuk, Tomasz Sikora, Kamil Stoch czy Zbigniew Bródka. W 2014 r. na polskiej reprezentacji trafiło 6 medali, z czego 4 złote!

Polscy zdobywcy medali na igrzyskach olimpijskich

Irena Szewińska – to niekwestionowana królowa polskiej lekkoatletyki i indywidualna rekordzistka medalowa. Występowała na kolejnych igrzyskach w latach 1964-1976 zdobywając na nich aż siedem krążków, w tym trzy złote i pobiła 6 rekordów świata. Już jako osiemnastolatka w Tokio zdobyła trzy pierwsze medale olimpijskie – złoto w sztafecie 4×100 m, a do tego bijąc rekord świata oraz dwa srebrne: w biegu na 200 metrów i w skoku w dal. W 1968 r. w Meksyku zwyciężyła w biegu na 200 metrów i ustanowiła kolejny rekord świata – 22,58 sek. i zajęła 3. miejsce w biegu na 100 metrów. Cztery lata później z Monachium wróciła tylko z jednym medalem, brązem w biegu na 200 metrów. W 1976 r. w Montrealu zwyciężyła w biegu na 400 metrów i pobiła kolejny rekord świata – 49,29 sek. Była pierwszą kobietą na świecie, która pokonała ten dystans poniżej 50 sek. Do dziś pozostaje najlepszą lekkoatletką w historii według rankingu Track&Field News.

Rekordzistką zimowych sportów pozostaje Justyna Kowalczyk. Zdobyła 5 olimpijskich medali. Na podium, z dorobkiem 4 medali, znaleźli się też Kamil Stoch i Adam Małysz.

Starty Polaków na igrzyskach olimpijskich

Kiedy odbędą się kolejne igrzyska? XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie zaplanowane są na 2024 r. najlepsi sportowcy świata spotkają się w Paryżu. Olimpiada zagości do francuskiej stolicy po raz trzeci w historii (po 1900 r. i 1924 r.) Przewidziana jest rywalizacja w 38 dyscyplinach. Jedną z nowości będzie breakdance. Po raz pierwszy taniec ten znalazł się w programie olimpijskim.

Jest znacznie za wcześniej, aby wskazywać, kto z Polaków może się tam udać. Można jednak mieć pewność, że i tym razem biało-czerwoni dostaną się do rywalizacji i będą walczyli o mistrzowskie medale. Podczas ostatnich igrzysk do Tokio udało się 113 zawodników i 103 zawodniczki. W sumie z Azji przywieźli 14 medali. Był to najlepszy wynik medalowy polskiej kadry od olimpiady w 2000 r.

Zakłady bukmacherskie na Polaków na igrzyskach olimpijskich w LV BET

Nie ma co wątpić, że Polacy na IO wystąpią jeszcze nie raz.  Niezależnie od tego, kiedy i gdzie odbędzie się rywalizacja najlepsze zakłady bukmacherskie na igrzyska zawsze znajdziesz w LV BET! Legalny bukmacher pozwala na obstawianie wielu atrakcyjnych rynków. Jeśli interesują Cię tylko polscy medaliści olimpijscy również skorzystaj z tej oferty! Obstawiaj olimpiadę i rywalizuj z najlepszymi sportowcami na świecie!